MIDDELBURGSCHE COURANT. r 242. Donderdag 9 December. 1869. Middelburg 8 December. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting van binnenlandsche zaken, waarmede de tweede kamei zich heden gedurende het grootste deel der zitting bezig hield, isdequaestie van de uitbreiding van het kiesrecht zeer langdurig besproken. Vervolgens tot de behande-^ ling der onderdeelen overgaande, zijn achtereenvolgen^, de drie eerste afdeelingen (kosten van het departement, kosten voor het bestuur der provinciën, en nationale militie en schutterijen) goedgekeurd. Bij de behandeling der tweede afdeeling werd een door den heer Fokker voorgesteld amendement, om de traktementen van provin ciale ambtenaren te verhoogen, met 59 tegen 11 stemmen verworpen. Het is ons aangenaam te kunnen melden dat het on langs in Groningen gegeven voorbeeld, om op vermin dering der kosten van defensie aan te dringen, reeds in een deel onzer provincie navolging heeft gevonden. Door eenige ingezetenen van Goes is namelijk tot het zelfde einde een adres opgesteld, dat aan de tweede kamer der staten generaal gericht is, en, door verschei dene personen uit die gemeente en omstreken geteekend, eerstdaags zal worden opgezonden. Dit adres is van den volgenden inhoud: „Aan do leden der tweede kamer der staten generaal. „Geven met verschuldigden eerbied te kennen de oudergeteekenden bewoners van Zuid-Bevcland dat zij kennis genomen hebben van de aan uwe goedkeuring onderworpen begrooting; „dat zij met leedwezen bemerkt hebben dat voor de hoofdstukken oorlog en marine weer bijna 23 millioen wordt aangevraagd, zijnde na aftrek van de rente der staatsschuld, ongeveer de helft van alle gewone uitgaven van het rijk „dat naar hun oordeel bij eene dergelijke verdeeling der staatsuitgaven veel moet nagelaten worden wat voor de ontwikkeling en de welvaart der natie zou behooren te geschieden „dat bovendien daardoor niet alleen kan worden voortgegaan met schulddelging, niet kan gedacht worden aan de afschaffing van menige drukkende belasting, snaar dat zelfs, zoo de weg der bezuiniging niet wordt ingeslagen, nieuwe lasten aan de natie moeten worden opgelegd; „dat wanneer op die wijze jaarlijks schatten worden besteed aan oorlogsmaterieel achteruitgang der volks welvaart het noodzakelijk gevolg zijn moet van de in ons oog wanhopige poging om onze strijdkrachten zod in te richten dat zij tegen een der Europeesche grootmachten voldoende zouden zijn opgewassen; „datde ontwikkeling in den laatsten tijd der algemeene weerbaarheid als van zelf eene geschikte aanleiding geeft tot vermindering der in deze bedoelie uitgaven; dat toch bij de eindelooze nieuwe ontdekkingen op dat gebied de uitgaven voor oorlogsmaterieel ook steeds zullen blijven stijgen en steeds meer onze financieele krachten te boven zullen gaan „dat, naar der adressanten bescheidene meening, het eene schoone roeping voor de regeering van ons land zou zijn om aan gansch Europa het voorbeeld te geven tot eene aanzienlijke vermindering der inproductieve uitgaven voor de defensie, waardoor alle volken thans zoo overmatig gedrukt wordendat adressanten zich innig overtuigd honden dat men slechts den moed be hoeft te hebben om dat voorbeeld te geven, om de reeds overal ontwakende beweging tegen het opdrijven dier uitgaven een krachtigen stoot te geven „dat adressanten met smart gewaarworden hoe weinig ondersteuning tot nogtoe dergelijke denkbeelden onder vinden wanneer zij door een enkel lid uwer kamer met overtuiging worden voorgedragen „dat zij daarom het des temeer van hun duren plicht rekenen, U door het aanbieden van dit request het be wijs te leveren dat er zoowel in het zuiden als in het noorden van ons land mannen gevonden worden die van ganscher harte de meening tot heden slechts door enkelen in nw midden verdedigd zijn toegedaan „redenen waarom zij zich met vertrouwen tot u wen den met het eerbiedig verzoek de genoemde hoofdstuk ken der staatsbegrooting zoodanig te willen amendeeren le uitgaven voor de defensie in evenredigheid ge- ihx-worden met de financieele krachten van ons volk." ridderorden. Vergunning verleend aan den minister van oorlog J. J. van Muiken tot het aannemen en dragen van de versierselen van grootkruis der orde van Leopold (militaire), en aan E. Verveer, kunstschilder te 's-Gra- venhage, tot die van ridder der Leopoldsorde, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken. lager onder vijs. Op verzoek eervol ontslag verleend, met het einde dezer maand, aan mr. J. Cornelissen, uit zijne betrekking van schoolopziener in het zevende Bchooldi*trict der provincie Overijsel, onder dankbetui ging voor de vele en belangrijke diensten door hem aan het onderwijs bewezen. Benoemd tot schoolopziener in dat district met ingang van 1 Januari 1870, mr. J. H. E. Meesters, te Avereest. marine. Bevorderd, met ingang van 11 dezer, tot lui tenant ter zee 1« klasse, de luitenant ter zee 2« klasse C. E. Uhlenbeek; en tot luitenant ter zee 2« klasse, de adelborst l1' klasse jonkheer J.G.R. Westpalm van Hoorn. Do officier van administratie 2e klasse L.F. C. Seelking, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en den 2™ dezer van daar in Nederland terugge keerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Heden heeft de arrondissements-rechtbank alhier uit spraak gedaan omtrent de in het tusschen H. D. L. El- linckhuysen en W. J. Lamb gevoerde geding door eerst- genoemden opgeworpen exceptie van onbevoegdheid des Nederlandschen rechters om te oordeelen over de al- of niet rechtmatigheid zijner handelingen als Britsch vice- consnl met betrekking tot W. J. Lamb. De rechtbank heeft, in overeenstemming met de door het openbaar ministerie vroeger genomen conclusie,-de voorgestelde exceptie verworpen, op grond dat het privilege van exterritorialiteit wel op afgezanten als vertegenwoordi gers van een staat, maar niet op consuls als handelsagen ten toepasselijk is, met veroordeeling van den heer Ellinckhuysen in de kosten der exceptie en onder bevel om ten principale voort te procedeeren. Maandag is aan den gemeenteraad van 's Graven- hage toegezonden een adres, onderteekend door nage noeg 1400 ingezetenen, houdende verzoek, hel tot stand brengen eener duinwaterleiding te willen bevorderen, opdat spoedig voorzien worde in de levensbehoefte: overvloedig en goed drinkwater. De provinciaal inspecteuren district-schoolopziener van het lageronderwijs te's Hage„hebben eenige dagen geleden eene lijst bij de ingezetenen doen circuleeren, om iets bij te dragen tot het bereiden eener feestviering op Sint Nicolaasavond aan de kinderen op de armen scholen aldaar. Dit pogen werd met den besten uitslag bekroond. Aan ieder onderwijzer dier scholen werd naar gelang van het aantal zijner leerlingen eene som gelds, tot een maximum van f 60, verstrekt, om die ten genoege en bate der kinderen aan te wenden. Sommige onder wijzers voedden, anderen kleedden hunne leerlingen, die allen recht blijde en dankbaar hun zoo onverwacht en ongedacht feestuur in vroolijke stemming door brachten. Uit verschillende plaatsen in ons vaderland wordt gemeld dat vele landerijen onder water staan. UitGrouw in Friesland schrijft men dat men met bootjes naar het dorp komt varen, waar de voetganger gewoon is te pas- seeren. De schade aan turf en hooi is zeer belangrijk. Ook uit Beets wordt over den hoogen waterstand ge klaagd; men berekent dat daar wel voor f 20000 schade geleden is, doordat tweederde deel der gemaakte harde turf door het water bedorven of weggedreven is. Den 17 November 11. had te Groningen de laatste verkooping van sjraatvuilnis in 1869 plaats. Gedurende dit jaar zijn volgens de Landbouw-courant aldaar' ver kocht 927 vrachten straatvuilnis a 17700 kilogram voor f 73,836.25; 264) vrachten ier voor f 6303.50, totaal f 80,139.95. De gemeente heeft daardoor over 1869 een zuiver voordeel van ongeveer f 37000. Wanneer men daarenboven zegt genoemde courant de voordeelen in aanmerking neemt die er voor den landbouw uit voortvloeien, en de welvaart, die in de ge meente wordt verspreidt door de arbeidsloonen, dan zal 't wel geen betoog behoeven, van hoe ontzettend veel gewicht de mestverzameling te Groningen is. Een aantal aanzienlijke ingezetenen van 's ITage hebben het voornemen om in die gemeente volks gaar keukens op te richten, zooals te Botterdam bcstaau. Het doel van deze in Duitschland, Engeland en Zwitserland reeds sedert lang bestaande inrichtingen is klaarblij kelijk om den arbeidenden stand goedkoop en degelijk voedsel te leveren. Vereenigingen van kapitaal en hulp middelen en behoorlijke samenwerking bieden bij inkoo- peu van vleesch,groenten enz. zeergroote voordeelen aan, en de „volkskeukens", hiervan gebruik makende, zijn in staat, aan hare klanten gezonden en krachtigen kost te leveren, tegen schijnbaar ongelooflijk geringe prijzen. Het grondbeginsel om den arbeiderstoestand op deze wijze te leeren voor zichzplven te zorgen, werkt ook moreel uitnemend, en het is, gebleken, dat door soortge lijke vereenigingen vooral in Engeland de arbeider niet slechts stoffelijk, maar ook zedelijk gebaat wordt. Hem worden dan ook geen beleedigende aalmoezen aangebo den, maar men leert hem inzien, hoe behoorlijk overleg en samenwerking tot zijn voordeel strekt, en dat, voor hetgeen hij tot dusver aan onvoldoend voedsel heeft be steed, ook gezonde spijzen voor hem en de zijnen zijn te verkrijgen, terwijl zijne vrouw, van de zorgen van inkoop en koken bevrijd, tijd wint voor andere bezigheden en huiselijk werk. Men wil eene vennootschap oprichten met een kapitaal van f 25,000. in 5 seriën verdeeld van f 5,0C0, in aandee- len van f 50, die in onderaandeelen van f 10 kunnen worden gesplitst. Te Delft zal reeds in deze week door den heer F. N. Boer van Rotterdam eene volksgaarkeuken worden geopend- „Wijvernemen zegthet Noorden dat sommigen hier ter stede, die de rubriek kerkgenootschap der volkstellingsbiljetten opzettelijk oningevuld hebben gela ten of ze met een streep of met het woord „geen" hebben ingevuld, zich beklagen dat deze invulling beschouwd wordt als niet te zijn geschied en zij tegen hunnen wil tot eenig kerkgenootschap worden gerekend, waarmee zij niets willen te maken hebben. Wij kunnen niet wel aannemen dat de beambten met de volkstelling belast zich willekeurigheden van dien aard zouden veroorloven die zonder twijfel geheel tegen hunne instructiën in- druischen. Zij echter die klachten hebben zullen goed doen openbaarheid er aan te geven opdat de regeering worde ingelicht." üet aantal aardappel-fabrieken in Groningen, zal met éen vermeerderd worden; in de gemeente Veendam is men druk bezig met 't opbouwen. Kort nog maar geleden, telde de provincie Groningen maar éen kleine dergelijke fabriek, waar door middel van men- schenkracht misschien honderd mud aardappels per dag kon vergruisd worden, thans is het aantal reeds tot p. m 10 geklommen, waar niet de krachtaanwending van mensclien, maar de stoom duizend en meer mudden per dag verarbeidt. Nu in aanmerking genomen, dat eea

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1