öuitenlantr. £)anM$bcricl)tm. Burgerlijke stand. Tliermometerstand. Algemeen overzicht. Brieven uit België. Graanmarkten enz. daagd om 't drietal opvarenden te redden. Doch wat gebeurt? Eenige weken later komt bij de heeren Visser van Heeg een telegram uit Cuxhaven, meldende dat aldaar een aalaak was binnengebracht, die zeilende was gevonden, zonder volk, op de hoogte van Helgoland Een ingesteld onderzoek bewees dat de „vergane" aak na 14 dagen rondgezwabberd te hebben op de baren, nog geen enkel lek bezat en de aalaak de Hoop was. Men denke zich de aardigheden, die uitgekraamd werden over den moed van 't scheepvolk. Eerst een voorwerp van belangstelling, werden ze nu uitgelachen! Die aak is uit Cuxhaven afgehaald en reeds Delfzijl gepasseerd. Zaterdag heeft de scheikundige Koussin, die met het onderzoek van de organen van Kinck's lijk belast was, zijn rapport overgelegd. Hij heeft de aanwezigheid van een zeer zwakke hoeveelheid cyaan-potassium ge constateerd. Volgens berichten uit Rome alwaar overmorgen het concilie zal aanvangen is de onveiligheid aldaar in den laatsten tijd zoo toegenomen, dat de meest vrede lievende ingezetenen slechts behoorlijk gewapend des avonds of des nachts zich buiten hunne woningen dur ven begeven. Nog dezer dagen werd een gezelschap ja gers, nog voor dat zij de St.-Sebastiaanpoort hadden bereikt, geheel en al uitgeplunderd. Van de zich nog in bet foudraal bevindende geweren konden zij geen ge bruik maken. Men brengt dit alles in verband met het bestaan eener binnen de stad georganiseerde roover- bende. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 5™ dezer: J. L. Zegers, jin. 24 j. met J. M. Danens, jd. 26 j. H. Pliilipse, jm. 23 j. met P. C. Hillebrand, jd. 22 j. J. A. Corver, jm. 33 j. met J. P. Boone, jd. 33 j. W. P. Bukviel, jm. 25 j. met D. H. van Zon, jd, 18 j. (Van 27 November tot 4 December.) Vlissingen. Gehuwd: A. Sirag, jm. 29 j. met A P. Schoonhen, jd. 23 j. P. A. Dorlijn, jm. 21 j. met M. W. Azaert, jd. 20 j. J. Sterk, weduwn. van C. 't Gilde, 52 j. met N. Alewijnse, wed», van P. de Rijke, 51 j. A. Poppe, weduwn. van T. Kastelijn, 36 j. met M. de Rijke, jd. 36 j. BevallenC. Schijf, geb. Postmus, z. D. M. Vrootne, geb. van Ontrijve, z. M. Maas, geb. Bostelaar, d. D. Boek hout, geb. Serrarens, d. M.W Streefkerk, geb,Rocholl, d- J. F. Hnser, geb. van der Eijk, z. M. J. van Breen, geb. HefFner, z S M. Demeijne, geb. Clemmé, z. Overleden: J. Zeeveld, z. 19 m. P. A. Lamoot, z. 23 m. Goes. Bevallen: P. C. Fokker, geb. van der Vinne, d. C. M. F. de Witte, geb. Verbeek, z. M. Brand, geb. Kor- stanje, d. A. van der Hofstede, geb. Grootemaat, z. J. M. de Laat de Kanter, geb van den Bree, d. J. B. van Calmthout, geb. Warrens, z. R. T. Bouwens, geb. Jans- sens, z. Overleden: J. Nagelkerke, vrouw van J. Linthout, 52 j. C. Jacobs, d. 2 j. W. M. de Wolff, vrouw van A. Cornelis, 58 j. M. Bokelaar, weduwn. van E. S. Choveir, 84 j. W. H. den Boer, man van E. L. Dage vos, 55 j. W. da Schutter, z, 3 m. W. A. Knieriem, z. 2 w. Zierikzee. Bevallen: A. M. Lokker,geb.Stahlhöfer, z M Tromper, geb. Schults, z. H. J. Gasille, geb. de Looze, z. T. Bax, geb. Biesheuvel, d. C. Jongmans, geb. van den Berge, z. E. Goudzwaard, geb. van Ast, z. E. van den Houten, geb. Blom, d. (doodgeb.) OverledenA. J. Pistorius, d. 3 m. M. W. Cumou, d. 13 d. J. van der Linde, z. 26 d. A. van Schelven, vrouw van J. C. Bal, 62 j. P. de Rooij, vrouw van P. Vaal, 48 j. C. den Boer, d. 7 w. A. van der Linde, z. 1 m. 4 Dec.'s av. 11 u. 32 gr. 5 'smorg. 7u. 30 gr. 'smidd. lu.34gr.'s av.11 u. 33 gr. 6 'smorg. 7 u.32gr.'smidd.111.34 gr. 'sav. 6 u. 32gr Eergisteren avond is de minister von Bismarck te Berlijn aangekomen. Zijne komst stond echter met de politiek in geen verband, maar was het gevolg van ontvangen berichten omtrent zijn zoon, die te Bonn plotseling ziek is geworden. In den loop van Zaterdag waren echter meer geruststellende tijdingen ontvangen, zoodat de heer von Bismarck te Berlijn is gebleven en zijne vrouw alleen naar Bonn is doorgereisd. Door het Pruisisch huis van afgevaardigden is eene razzia gehouden op diplomatiek gebied. Bij verschillende kleine Duitsche staten, Hamburg, Oldenburg, Weimar, was Prnisen nog altijd door een diplomatiek agent ver tegenwoordigd. Hieraan heeft de Pruisische vertegen woordiging thans een einde gemaakt. Het voorstel van een der afgevaardigden om ook de Pruisische legatie te Dresden op te heffen werd echter verworpen. Volgens te Mnnchen in omloop zijnde geruchten zou de minister-president von Hohenlohe niet aftreden, maar door hem een nieuw ministerie worden samengesteld. Na de door hem, vóór de verkiezing, tegen de thans be staande meerderheid uitgevaardigde circulaires, is het echter te betwijfelen of dergelijk kabinet zich zal kun nen handhaven. De Spaansche regeering is, na lang dralen, eindelijk thans overgegaan tot indiening van een wetsontwerp om de schorsing der constitutie te doen ophouden. In de parlementaire kringen te Madrid heeft echter eene door den minister van financiën voorgestelde en quête veel meer belangstelling ingeboezemd. Deze minis ter, de heer Figuerola, heeft koningin Isabella en hare moeder Maria Christina in de Cortes beschuldigd van zich de edelgesteenten der kroon te hebben toegeeigend. Zijn voorstel om daaromtrent een onderzoek in te stellen is naar de afdeelingen verzonden. De g deeltelijk reeds medegedeelde bezwaren van ver schillenden aard. waarmede de president van het Itali- aansch parlement, Lanza, te kampen had om een levens vatbaar ministerie samen te stellen, of wel de weigering van Vietor Emmannel om aan de gestelde voorwaarden te voldoen, hebben hem volgens het dagblad L'Ope- nione doen besluiten om het hem opgedragen mandaat neder te leggen. De koning heeft daarop den generaal Cialdini met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. Bij het verder onderzoek van de geloofsbrieven der leden van het Fransch wetgevend lichaam heeft vooral de besproken verkiezing van den heer Du Miral tot groote hilariteit aanleiding gegeven; hoewel voor de vernietiging dezer verkiezing, na de benoeming van den heer Du Miral tot een der vice-presidenten van het wetge vend lichaam, zeer weinig kans zou bestaan, heeft de vergadering zich toch zeer geamuseerd met deontsluierde verkiezingsgeheimen in het departement de la Creuse. Het bleek toch dat het gouvernement zijn candidaat Du Miral op allerlei wijze had ondersteund door brieven, manifesten, toegezegde subsidiën enz. Voorts kwamen, wat de eigenlijke stemming betreft, verschillende curio siteiten aan den dag. In de eene gemeente was een soep kom tot stembus gebruikt, in eene andere gemeente had men, onder voorwendsel dat de trap van het raadhuis te steil en te gevaarlijk was, de kiezers ten huize van den maire laten stemmen en wel in de keuken. In een derde dorp ten platten lande bestond het stembureau uit den maire, den schoonzoon van den maire, den vader van den schoonzoon van den maire en den neef van den schoonzoon van den maire. Al deze bijzonderheden, door den heer Guyot-Montpayroux aan de vergadering medegedeeld,lokten meermalen een algemeen gelach uit, hetwelk niet verminderde toen de heer Du Miral de tribune beklom en eene wanhopige poging deed om te betoogen dat ondanks dit alles toch het geheim der stemming en de onmogelijkheid om de stembiljetten te veranderen genoegzaam verzekerd was geweest. Waar hij beweerde dat de straks vermelde soepkom toch ver zegeld was geweest enz., vermengde zich het gelach der vergadering met de algemeene hilariteit op de tribunes. Waarschijnlijk als gevolg van de wijze waarop allen zich hadden geamuseerd, stemden slechts 46 leden voor de vernietiging der verkiezing. De heer Duvernois, die bij keizer Napoleon zeer gezien is, heeft aan eene overwinning als die van den heer Du Miral en onder dergelij ke omstandigheden,zich niet willen blootstellen. Wetende dat de commissie van onderzoek zijner geloofsbrieven een onderzoek zou voorstellen om trent sommige bij zijne verkiezing plaats gehad hebbende incidenten, heeft hij zijn ontslag genomen als lid van het wetgevend lichaam, met het voornemen echter om zich op nieuw candidaat te stellen in dezelfde circonscriptie. Terwijl de vervolging der dagbladpers a coups de pro cureur g ener al in den laatsten tijd scheen gestaakt, is thans eene drukpersprocedure aanstaande tegen den op financieel terrein zoo bekenden heer Mirès, ter zake van beleediging der rechterlijke macht. De geïncrimineerde stukken waren opgenomen in het dagblad la Presse. Keizerin Eugênie is van hare reis in het Oosten te Parijs teruggekeerd. Wellicht dat thans het gouverne ment te Parijs, beter ingelicht omtrent het Turksch Egyptisch geschil, eene minder weifelende houding daarin zal aannemen. Van Engolsche zijde wordt gemeld dat de meerder heid der raadslieden van den Egyptischen onderkoning Ismaïl-pacba, aandringen om zich aan de eischen van het Turksch gouvernement te onderwerpen, waaruit wordt afgeleid dat de quaestie thans waarschijnlijk eene vredelievende oplossing zal erlangen. Brussel 5 Becemler. De clan der ministerieelen viert feestDe heer van Humbeeck, de nieuwe president der Association liberale van Brussel, heeft jl. Dinsdag op de algemeene vergade ring eene redevoering uitgesproken waarin een pro gramma werd ontwikkeld, in hetwelk volkomen de minis- terieele politiek gevolgd is; ik kan het u verzekeren. De heer van Humbeeck heeft de verwachting verijdeld van hen die ondersteld hadden dat hij de noodzakelijkheid inzag van geheel te breken met eene politiek van onbe weeglijkheid en van huichelachtige reactie. Niets van dat alles. Maar wie zal er bij winnen? Klaarblijkelijk de oppositie tegen de Association liberale, want deze ver- eeniging, reeds bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen geslagen, gaat eene zekere, veel bloediger nederlaag tegemoet in de maand Juni a. Het is den heer van Hum beeck gelukt zijne hoorders te misleiden door bedriege- lijke woorden en door hen de keus op te dringen van het comité waarmede hij zich heeft willen omringen. Maar terwijl hij alzoo den pas markeert en zich gereed maakt hen in een cirkel rond te voeren, evenals eertijds Mozes het volk van Israël in de woestijn, organiseert zich de geavanceerd liberale partij, de werkelijke vrienden van den vooruitgang en van een ernstig gemeende kiesher- vorming, over het gekeele land en zelfs te Brussel. Geene behendigheden, geene listen zullen tegen deze beweging baten. Het ministerie gevoelt dit zóo goed dat het, uit vrees van niet sterk genoeg te zijn om deze beweging het hoofd te bieden, ware laagheden begaat om tot de rechterzijde te naderen. Gij hebt gezien dat deze, nog niet tevreden, hoewel men in dc nieuwe wet op de militie ten gunste der geestelijkheid bijna al de vrijstellingen voor de studenten in de godgeleerdheid had behouden, Dinsdag bij de discussie over de begrooting van oorlog, op aandrij ven der bisschoppen, verklaard had zich van de stemming te zullen onthouden tegenover die stelsel matige vijandigheid van regeering en meerderheid tegen de geestelijkheid en tegen hen die zich tot eene geeste lijke betrekking voorbereiden. Te vergeefs hadden de heeren Frère Orban en Henri de Brouckère eerst ge smeekt, daarna gedreigd; te vergeefs had de heerPirmez, minister van binnenlandsche zaken, gezegd dat de wijzi ging, welke de nieuwe wet aanbracht in de geestelijke vrijstellingen van den militairen dienst, hoogstens twee of drie seminaristen in het jaar trof de graaf de Theux, hoofd der rechterzijde, bleef onwrikbaar. Hij en de zijnen hebben öf zich buiten stemming-gehouden, óf tegen de begrooting van oorlog gestemd, met uitzonde ring van twee clericalen die met de ministerieelen mede gingen. Groote ontsteltenis in het ministerieele kamp. Gij gelooft zeker dat, ziende welke gevolgen concessiën aan de clericalen na zich sleepen, men besloten was om meer vastberaden vooruit te gaan? Dan kent ge den heer Frère-Orban slecht. Gisteren stond het hoofd van het kabinet op om te verzoeken dat Dinsdag voortgegaan zou worden met de beraadslaging over het wetsontwerp op de wisselbrieven, en dat men niet, zooals vroeger bepaald was, overging tot de tweede lezing van het wetsontwerp op de militie. In de koffiekamer besloot men daaruit met reden date ht ministerie eene transactie zocht om de bisschoppen te bedaren en zich met de clericalen te verzoenen. Dat heet men thans in België: eene liberale politiek volgen. Men gaat vooruitop de wijze van de kreeften. Maar ondanks dat alles, regeering, afgevaardigden, senatoren en Association liberale, zal het land ten slotte toch wel bevredigd worden, want al hebben regeeringen en hare gemachtigden zichzelven tot stilstand veroordeeld, zoo wil het land toch vooruit. B pur se muove, kan men met Galileï daarvan zeggen. Vervolg in een volgend nommer.) Axel, 4 December. Tarwe (oude) 10.25 10.75; dito (nieuwe) 7.95 a 8.65; rogge 6.35 a 6.70 win- tergerst 6.35 a 6.65zomer dito ƒ5.60 a ƒ5.90; haver 3.35 a 4.20; paardenboonen ƒ7.30 a 7.75duiveboo- nen ƒ8.40 a 8.65; groene erwten ƒ7.65 a ƒ8.10; gele dito ƒ7.45 a /7.95; boekweit ƒ7.45 a ƒ8.05. Rotterdam 6 December. Jarige Zeeuwsche, Vlaam- sche en Ov er-Flakeescbe tarwe was met kleinen aanvoer prijhoudend, puike ƒ9.80 a ƒ11.50, goede en mindere 9.30 a 10; nieuwe was ruim aangevoerd en ging tot 10 cent lager van de hand, puike 8.30 a 9, goede en mindere 8 <4 8.50. Nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Noord-Brabantsche rogge bleef met grooten aanvoer prijswaardig, Zeeuwsche en Vlaamsche 6.40 a 7, Noord-Brabantsche 5.50 a 6.40. Gerst, met ruimeren

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2