Vrijdag 3 December. 1 Middelburg 2 December. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. Thermome terslanti ife'jg.' Nadat in de zitting der tweede kamer van heden het amendement van den heer Dumbar met 37 tegen 35 stemmen aangenomen was, werd hoofdstuk III (buiten- landsche zaken) met 53 tegen 18 stemmen aangenomen. Daarna werd door zeven sprekers deelgenomen aan de al- gemeene beraadslagingen over hoofdstuk IV« (justitie). Betrekkelijk de aangekondigde aanbesteding van het maken van gebouwen en verdere werken voor het station te Middelburg, welke, zooals in ons vorig nommer gemeld is, den 20™ Januari 1870 zal plaats hebben, blijkt uit de Staats-courant van heden dat de aanwijzing op het terrein zal worden gedaan den 4™ en 7™ Januari 1870^ telkens des voormiddags te 10 uren. Door den gemeenteraad van Neuzen zal dezer dagen aan den minister van oorlog een adres worden ingediend, waarbij verzocht wordt om die stad-aan de landzijde als vesting op te heffen. Door een der leden, den heer C. Leunis Jz., dit voorstel ingediend zijnde, is het in de jongste vergadering met algemeene stemmen aange nomen. Do kiesvereeniging de Marne in het district Zuidhorn, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal gesteld den heer m'. E. Cre- mers, oud-minister van buiten landsche zaken. TEiiEGKArniE, Benoemd tot directeur van een der rijks telegraafkantoren, de telegrafist 3« klasse C. P. Treffers. legen. Met ingang van 1 dezer eervol ontslag uit den militairen dienst verleend wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst tenge volge van lichaamsgebroken, met toekenning van pen sioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden 2«» luitenant van het regiment Oost-Indische cavalerie A. Rodenburgh Mentz. De minister van binnenlandsche zaken heeft de pro vinciale besturen bij missive verzocht de gemeentebe sturen te herinneren dat op een openbare school een volledig stel maten en gewichten niet mag ontbreken, iets wat thans nog op vele scholen het geval is. Naar aanleiding van het dezer dagen door ons uit het Nieuw kerkelijk weekblad aangehaalde betrekkelijk de verhouding tusschen den predikant Laan en de Neder- duitsche hervormde gemeente van Koudekerke, wordt ons van laatstgenoemde zijde gemeld, dat door den kerkeraad niet is geschreven hetgeen in dit bericht ge citeerd wordt. Evenmin zou door den heer Laan geant woord zijn op eene wijze als door het Nieuw kerkelijk weekblad gemeld wordt. Wat dan eigenlijk door den kerkeraad en den heer Laan w e 1 geschreven is, wordt ons echter niet medegedeeld. Het is voorts, naar men ons insgelijks schrijft, aan den kerkeraad niet gebleken dat hij door den heer Laan bij den burgerlijken rechter zou zijn aangeklaagd, waarvoor dan ook geen grond zou bestaan, daar de heer Laan reeds voor het beroep be dankt h eeft. De heer W. Mense, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Bodegraven, heeft voor het beroep naar die gemeente te Ylissingen bedankt. Do Staats-courant van Woensdag bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van militaire gegageerden, in ïndië overleden, waarin de saldo's, als minder dan f 250 bedragende, doordedaarop rechthebbenden kunnen wor den opgevraagd en ontvangen bij het ministerie van koloniën in Nederland. Als uit Zeeland geboortig komt hierop voor Hendrik Riegel, van Vlissingen geldelijk bedrag/10.17. Een Woensdag bij het departement van marine ont vangen schrijven van den kommandeerenden officier van Zr. M>. stoomschip Curagao behelst de volgende bijzon derheden De kommandant van de Curajao deed, geholpen door den Oostenrijkschen vice-consul, al het mogelijke om van de Compagnie du Canal de Suez de vergunning te ver- kanaal door te gaan. Den 14en November werd er in het kanaal nabij Sera- peum nog eene ondiepte gevonden met 16 voeten water, harde gipsgrond, die door middel van mijnen moest wor den opgeruimd. Den daaraanvolgenden dag ontdekte men op mijl van Suez eene tweede ondiepte, waarop slechts 10 voeten water stond. Beide hindernissen waren detujjö^Lweggeruimd. Dien dag zpu de genoemde vice-consul met een kanaal ingenieur des middags te 3 uren aan boord komen van de Curacao om dat schip door het kanaal te loodsen. De kommandant had op verzoek van dien ingenieur het schip gelijklastig gemaakt en zooveel gelicht als noodig was om den diepgang, die toegeladen 55 decimeters bedraagt, te brengen óp 49.5 decimeters, aangezien dit de grootste diepgang was die kon worden toegelaten. Tot groote teleurstelling van den kommandant ont ving men 's middags echter de tijding dat van het voor genomen plan niets kon komen, aangezien de bagger molens en elevators de passage van het kanaal hier en daar nog stremden en eerst moesten worden weggesleept. Den 17e(| stoomden 3 Turksche oorlogschepen van 40 decimeters diepgang het kanaal in. 1 wee Fransche stoomschepen van de Messageries Im périales, die ook op 50 decimeters diepgang waren ge bracht en naar Ismailia moesten opstoomen, om aldaar te dienen tot logementschepen werden afgezegd. Gelijk vroeger werd vermeld, is de Oura§ao den 27™ te Fort Saïd aangekomen, en wel met den diepgang van 49.5 decimeters, en zonder bezwaren. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van W assenaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. II. loewater, is, blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, den h" dezer van Port Saïd naar Spezzia vertrokken. Dinsdag heeft de arrondissements-rechtbank te Rotter dam uitspraak gedaan in de zaak tegen J. Spanjersberg Jz., aldaar, drukker en uitgever van het Volksblad. De geïncrimineerde artikelen waren gericht tegen de beide klagers II. Berg en van Zijdervelt, en hielden in hoofdzaak het volgende in. Den eersten klager werd verweten dat hij aan sjouwerlieden, die voor hem gewerkt hadden, hun rechtmatig verdiend dagloon gedeeltelijk onthouden en hen als slaven behandeld heeft, met uit zondering van het gebruik der zweep. Aan den tweeden klager werd verweten dat hij een dusdanig min persoon is dat hij zijns gelijke niet heeft, zich door het geld laat beheerschen, van het door de sjouwerlieden met inspan ning van alle krachten zwaar en zuur verdiend geld een drank (madera) kan drinken, welke, met het oog op zijn stand, als een uitgave van weelde mag worden aange merkt, en dat zijn gedrag zoodanig is dat hij (en anderen) de straffende hand van God verdient, want dat dergelijk geld niet gedijt, zoodat hij (en anderen) armoede, ja den dood door vergif waardig is. De rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard: 1». aan laster, door in een gedrukt geschrift, dat ver kocht en verspreid is geworden, aan iemand daden ten laste te leggen, die, ingeval zij plaats hadden, dengeen tegen wien zij geduid zijn, aan de verachting en den haat der burgerij bloot zouden stellen, en zonder dat ter ondersteuning van die telastelegging het bewijs in rech ten vereischt is aangevoerd; en 2°. aan het in een ge drukt geschrift, dat verspreid en in omloop gebracht is geworden, plaatsen van beleedigende uitdrukkingen die geenerlei telastelegging van een bepaalde en omschreven daad, maar van een aangeduide ondeugd behelzenen hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden en twee geldboeten, eene van ƒ25 en een van f 8, benevens in de kosten, met bepaling der subsidiaire gevangenisstraf bij wanbetaling der boeten op twee dagen voor ieder. De tegenkanting die zich, zooals door ons gemeld is, herhaaldelijk bij de voorgenomen lichting van de zegels der nalatenschap aan Sainte-Beuve van de zijde van prinses Mathilde heeft voorgedaan, is bij minnelijke schikking opgeheven. Sainte-Beuve schijnt zoodanige tegenkanting voorzien te hebben en daarom in zijn testament bepaald dat getracht zou worden de brieven van prinses Mathilde tegen zijne bij deze prinses berus tende in te ruilen. De laatste heeft hierin toegestemd en daardoor hare eigene brieven, die bij openbaarmaking zeer veel opspraak zouden gegeven hebben, terug ont vangen. Aan het Belgische blad TOpinion wordt verzekerd dat bij de rechtbank van koophandel te Brussel een onderzoek geopend is betrekkelijk een der ondernemin gen van den heer Langrand-Dumonceau, en wel den spoorweg Kaschau Oderberg. Het stijgen der rivieren heeft in België vele dorpen in het omliggende land onder water doen loopen. Een Japansch romanschrijver, Kiong te Bakin, heeft onlangs de laatste hand gelegd aan een voor veer tig jaren begonnen roman. Het werk beslaat niet minder dan honderd en zes deelen. De Japaneezen zullen dus iets hebben om zich gedurende de lange winteravonden op een aangename en onderhoudende manier bezig te houden. 1 Dec. 's av. 11 u. 35 gr. 2 'smorg.7u.34gr.'smidd.ln.34gr.'sav. 6u.32gr Staten-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 1 December. Zonder discussie worden eenparig aangenomen de ontwerpen betreffende het pensioenfonds voor de burger lijke ambtenaren en den accijns op het gedistilleerd. De behandeling der Indische begrooting wordt bepaald op Vrijdag. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag I December. Behandeling derstaats- begrooting. Over hoofdstuk II (hooge colleges van staat) worden geene algemeene beschouwingen gehouden. Bij de be spreking der onderafdeelingen wordt door verschillende leden de quaestie van het niet openbaar maken van het verleenen van Nederlandsche orden aan buitenlanders ter sprake gebracht. De regeering meende die publiek- making niet raadzaam, uithoofde van reclamaties die zij daaromtrent ontvangt. De heeren de Casembroot, van Voorthuijsen, Heems kerk en van Sypesteijn voeren hierover het woord; de laatste blijft (nadat door stemming moest beslist worden of hij in deze zaak ten derde male het woord mocht voe ren) de behandeling der regeeriug ongepast en inconsti tutioneel noemen. Over den toestand der gebouwen op het Binnenhof heeft eene korte gedachtenwisseling plaats tusschen den heer Heemskerk en den minister van binnenlandsche zaken. Hoofdstuk II wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. De algemeene beschouwingen over hoofdstuk III (bui- tenlandsche zaken) worden geopend. De heer Storm van 's Gravensande keurt ten hoogste de handeling van den minister af ten aanzien van het afbreken der onderhandelingen met Frankrijk en België over de be kende quaestie der spoor wegconvenlie tusschen die beide rijken. De heer van Lijnden van Sandenburg keurt eveneens do handelwijze der regeering af ten opzichte van de on derhandelingen met de Rijnoeverstaten omtrent de zalm- visscherij.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1