töuttenlanö. l)anfrclsbcrid)tcit, Algemeen overzicht. Brieven uit België. 3fetijtmifli.nl. Graanmarkten enz. ook tot het batig slot zal uitstrekken. Spreker is in niets afschaffer en 't allerminst van het batig slot. De heer de Bruijn Kops treedt in een uitvoerig betoog over verbetering van belastingstelsel in verband met de voornemens der regeering. Hij erkent met den heer Heemskerk, dat dit kabinet onder gunstige omstandig heden is opgetreden, hij bedoelt daarmede evenwel niet eene volgzame kamer, maar eene krachtige meerderheid in de kamer op constitutioneele wijze gevormd. Spreker verlangt afschaffing der overgangsrechten bij verkoop van vastgoed en daarentegen invoering van een successierecht van hoogstens 1 percent in de rechte lijn. De heer Viruly is verwonderd geweest van de zijde der vertegenwoordigers zooveel aandrang tot verhooging van belastingen vernomen te hebben. Hij heeft bij de verschillende recepten die aan de regeering zijn gegeven een ander recept te geven en dat is het oude, waarmede zooveel tot stand is gebracht in vroeger tijdbezuiniging door vereenvoudiging. Die bezuiniging wordt vooral door hem den minister van oorlog en marine aanbevolen, Wier budgetten nog veel te hoog zijn. In den loop der zitting zijn verschillende naturalisatie- Wetten ingekomen alsmede een ontwerp tot wijziging Van art. 437 code pénal en een tot afschaffing der straffen van tentoonstellen, geeseling, enz. Heden middag ten een uur is te Parijs de zitting van het wetgevend lichaam en den senaat geopend in de groote zaal van het paleis der Louvre. Verschillende geruchten Waren gisteren en eergisteren omtrent den vermoede- lijken inhoud der keizerlijke troonrede in omloop, welke Wij echter achterwege laten, verwachtende dat nog voor het afdrukken van dit nommer ons per telegraaf een resumé der troonrede zal worden medegedeeld. Dat deze troonrede in de gegeven omstandigheden met meer dan gewone belangstelling werd tegemoet gezien is natuurlijk. De eerste zitting van het wetgevend lichaam zal, vol gens de nieuwe bepalingen omtrent de verkiezing van den president door de vergadering zelve, gepresideerd moeten worden door het oudste lid in jaren, den tot de tiers-parti behoorenden oud-kolonel Requis, geboren 1790. Met een officieuse verklaring in de Gazetta te Flo rence omtrent het natuurlijk in beginsel niet te betwis ten punt dat aan koning Victor Emmanuel uitsluitend de beslissing omtrent de aanneming der Spaansche kroon door den vijftienjarigen hertog van Genua toe komt, is het Italiaansche hof nog niet tevreden geweest. De Italiaansche legatie te Londen heeft nog eene ver klaring toegezonden aan the Tiines, waarin aan den mar kies Rapallo de bevoegdheid wordt ontzegd „om zich te bemoeien met de aangelegenheden van het koninklijk stamhuis van Savoye." Het belachelijke van al die offi cieuse en officieele uitvallen schijnt bet hof te Florence, in zijne ontzaglijke boosheid over de houding van den morganatischen echtgenoot der weduwe van Victor Ern- manuel's broeder, niet in te zien. Het Italiaansche ko ningshuis is nog altijd verontwaardigd over deze mésal liance en vergeet liefst hoe weinig die verontwaardiging te rijmen valt met de positie van Victor Emmanuel ais koning van Italië, die zich als zoodanig ook wel evenals Napoleon III bij zijn huwelijk met do gravin Eugénie de Moutyo eenparvenu onder de vorsten mag noemen. Moge ook op Victor Emmanuel de geestige woordspeling der prinses von Metternich toepasselijk zijn en hij niet als^ar- venu maar als arrivé te beschouweu is, dit is in allen ge valle het gevolg der revolutie, waarvan de beginselen weinig overeenkomstig zijn met de gevoelens van ver ontwaardiging over de inmengiug van „een markies Rapallo" in de aangelegenheden der vorstelijke familie te Florence. Als zekere gezagvoerder eener Italiaansche pakketboot zich echter niet eenige jaren geleden „met die aangelegenheden had bemoeid," resideerde het Itali- aansch vorstenhuisal bestond er ook een Italië, als iets meer dan een „geographisch begrip" thans waarschijn lijk nog te Turijn. Indien de berichten uit het Oosten, van verschillende zijden afkomstig, niet zeer overdreven zijn, begint de toestand aldaar verschijnselen eener aanstaande uitbars ting te vertoonen. Terwijl do opstandelingen in Cattaro, begunstigd door het jaargetijde, voor het oogenblik zich in hunne positiën kunuen handhaven tegenover de Oostersche troepen, is in Montenegro onder de bevolking algemeen sprake van een oorlog tegen Turkije, waarbij dit rijk veertig duizend man in het veld zou kunnen brengen. Intusschen houdt men zich te Constantinopel bezig met het eerstdaags namens den sultan aan den Onderkoning van Egypte af te zenden ultimatum. Uit Weenen wordt gemeld dat de regeering te St.-Pe- tersburg zou hebben te kennen gegeven zich niet te verklaren tegen het bezetten van een deel van Monte negro door Oostenrijksche troepen, indien dit tot het dempen van den opstand noodig mocht geacht worden. Indien dit bericht juist blijkt, zal daaruit wel eene be vestiging der mededeeling omtrent een aanstaande Fransch-Oostenrijksch-Russische alliantie worden af geleid. "Vorst Karei van Romanië heeft bij gelegenheid van zijn huwelijk aan twee en zeventig veroordeelden gratie verleend en daarin alzoo het dezer dagen door den ko ning Victor Emmanuel gegeven voorbeeld gevolgd. De quaestie der vernieling van het Langensalza-mo- nument te Celle in Hannover is weder in het Pruisisch huis van afgevaardigden ter sprake gekomen naar aan- ding der interpellatie van de bekende uit Hannover afkomstige afgevaardigden Lasker, en Miquel, een broe der van den hoogleeraar in de medische faculteit hier te lande. Een allerheftigst debat over de quaestie of de regeering aan een vonnis der rechtbank, waarbij herstel van het vernielde monument bevolen werd, zou gehoor zamen, bracht de in Pruisen reeds zoo dikwijls bespro ken vraag te berde of de militaire autoriteiten boven de wet staan of niet. De minister van oorlog was bij de be handeling van dit punt zoo heftig dat hij door den pre sident van het huis tot de orde werd geroepen. Het te Munclien, in verband met den voor de regee ring zoo ongunstigen afloop der verkiezingen verspreid gerucht dat het ministerie zijn ontslag zou aanbieden, heeft zich bevestigd. Eergisteren avond is het daartoe genomen besluit aan den koning medegedeeld. De republikeinsche leden der Spaansche Cortes heb ben hunne ledige plaatsen in de vergaderzaal weder in genomen, niettegenstaande van eene opheffing der schorsing van de constitutie nog geen sprake is. Zij hebben van hun thans te volgen gedragslijn reeds dade lijk blijk gegeven door het voorstel te doen om een votum van afkeuring uit te brengen omtrent de hande lingen van het gouvernement sedert de schorsing der constitutie. Te Cork en te Tipperary is de verkiezing van den veroordeelden Fenian Rossa, tot lid van het parlement, met allerlei vreugdebedrijven gevierd, terwijl inmiddels ook nog voor een paar andere vacatures in de vertegen woordiging des lands twee Fenians candidaat zijn ge steld en wel de heeren Mackay en Luby, welke laatste eveneens thans de hem opgelegde gevangenisstraf ondergaat. Te Londen heeft dit alles veel sensatie ver wekt en een paar organen der Engelsche hoofdstad hou den zich bezig met beschouwingen over de quaestie of de verkiezing van den heer Rossa niet vernietigd zal behooren te worden, waarbij men zich op parlementaire antecedenten beroept. In hoeverre deze meening juist is weten wij niet, wel is het echter zeer waarschijnlijk te achten dat in de gegeven omstandigheden het vernieti gen dezer verkiezing hetgeen niet zeer politiek zou wezen in Ierland de bestaande verbittering niet alleen in ruime mate zou vermeerderen, maar het aantal aan hangers der oppositie-partij aldaar zeer zou doen toe nemen. Enkele dagbladen gaan in deze quaestie zoover van te beweren dat de verkiezing van den fenian O'Donovan Rossa niet vernietigd behoeft te worden, maar dat de op hein uitgebrachte stemmen, zijnde 1132, als niet-geldig moeten worden beschouwd en de candidaat Heron ge kozen is te achten met 1030 stemmen. Laatste berichten. Heden te een uur is de zifting der Fransche wetge vende vergadering met de gebruikelijke militaire plech tigheden door keizer Napoleon geopend. In de troon rede zegt de keizer dat de vestiging der vrijheid in Frankrijk een zeer moeilijke zaak is, hoewel hij kan con- stateeren dat het gezond verstand van het publiek zege praalt over de onvermogende aanvallen. Frankrijk zegt hij wil vrijheid met orde. Voor de orde sta ik u in, help mij dus om u de vrijheid te schenken. Verder geeft de keizer te kennen dat door zijn brief van 23 Juni aan den minister Rouher een nieuw tijdperk van verzoening en vooruitgang in Frankrijk is aange broken. Hij kan dan ook onderscheidene nieuwe maatre gelen aankondigen, waaronder de verplichting tot de verkiezing van maires uit de leden der gemeenteraden, do instelling van kantonnale raden, de uitbreiding der praerogatieven der algemeene raden. Ook de koloniën zullen door nieuwe hervormingen gebaat worden. Aan de administratieve eu politieke hervormingen zullen zich andere maatregelen tot ontwikkeling aan sluiten, als kosteloos onderwijs, vermindering der kos ten van rechtspleging, inkrimping van lasten voor het krijgswezen, een onderzoek naar den staat van den land bouw enz. Voorts wordt gezegd dat het budget een goed slot zal aanwijzen. Wat de buitenlandsche aangelegenheden be treft, verheugt de keizer zich over de goede verstand houding met alle mogendheden. Groote politieke, maat-i schappelijke en industrieele gebeurtenissen hebben plaats gegrepen: in het bijzonder kan er op worden gewezen dat de doorgraving van de landengte van Suez een werk is het genie der Franschen waardig. Ten slotte doet de keizer een beroep op de samenwerking der verschillende richtingen tot bevordering van het alge meen belang. Brussel 28 November. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren hare werkzaamheden geëindigd met een eerste lezing van het wetsontwerp op de militie. Dinsdag hervat zij haren arbeid in tweede lezing; ik vrees echter zeer dat men over het algemeen slechts eenige palliatieven aange bracht heeft tegen het kwaad dat weggenomen moest worden, namelijk de stuitende ongelijkheid waarmede de tegenwoordige militaire conscriptie duizendmaal zwaarder drukt op de minder bemiddelde klassen der maatschappij dan op de andere. De regeering heeft wel toegestemd in de vorming van eene tontine voor de plaats vervanging; zij heeft wel beloofd om een wetsontwerp in te dienen houdende practische toepassing van het beginsel tot schadeloosstelling van den milicien waaraan z j hare goedkeuring schenkt, maar dat alles laat toch eene schreèuwende onrechtvaardigheid bestaan, en men zou het gansche militair stelsel dat thans van kracht is, geheel moeten veranderen om tot eene gelijke verdeeling der militaire lasten over de natie te geraken. Nu wij toch eenmaal daarover spreken kunnen we echter wel constatëeren dat de openbare meening ten minste eene voldoening van den tegenwoordigen minister van oorlog gekregen heeft. De luitenant-generaal Renard heeft het dragen van wapenen door soldaten buiten de uren van den dienst verboden. Dat is een uitmuntende maatregel, en men moet er den minister te meer dankbaar voor zijn daar het hem veel heeft moeten kosten om daartoe over te gaan. Een algemeen zeer ernstige beweging begint zich in de voornaamste plaatsen van ons land voor te doen ten gunste van de uitbreiding van het stemrecht. Yereeni- gingen worden, naar men zegt, gevormd en verzoek schriften gereedgemaakt. Zooveel te beter. Het wordt eindelijk tijd dat het land zij neapathetische slaperigheid van zich afwerpe waardoor het sedert eenige jaren be vangen was, want het is duidelijk dat, ondanks den heer Frère-Orban en zijn non possumus, het land met zijne vrije staatsinstellingen slechts ernstig eene hervorming be hoeft te wenschen om die eindelijk te erlangen. Onder den drang dezer beweging en onder den indruk van hare jongste nederlaag op den 26en October 11. zal de Association liberale van Brussel morgen-avond bijeen komen om het gansche comité in een progressistischen geest te hervormen. Waarschijnlijk zal ik u wel iets melden van die vergadering. Gij zult mij dus veroorloven heden wat korter te zijn dan gewoonlijk en het vervolg van dezen brief tot Dinsdag uit te stellen. Nog een enkel woord. Koning Leopold II is zoozeer bekoord door het vleiend onthaal hetwelk hij in Enge land ondervonden heeft dat zijne eerst op morgen be paalde terugkeer nog wel eenige dagen uitgesteld zal worden. De koningin is beter. Zij heeft hare gewone bezigheden hervat, en men ziet haar dikwijls de voor stellingen in het Théatre de la monnaie bijwonen, waar uwe charmante landgenoote mejufvronw Johanna de Vries steeds voortgaat met van dag tot dag, of liever van avond tot avond meer de gunsten van het publiek te verwerven. Mej. Johanna de Vries gaat, mits zij voldoet aan hetgeen haar talent belooft, een even groot succes tegemoet als eertijds hare moeder genoot, waarvan nie mand, die haar heeft kunnen hooren, de wijze vergeten zal waarop zij in de Norma optrad. Jl. Zaterdag arriveerde te Fredrikstadt het barkschip Noordster, gezagv. C. Tobiassen, van 't Nieuwediep. Schip en equipage in goeden staat. Een met suikerpenen geladen schip is Zaterdag morgen gedreven op de voor de haven van Eilewoutsdijk gezonken stoomboot Taurus. Kort daarna is het gezon ken. De zich aan boord bevindende personen zijn behou den aan wal gekomen en een gedeelte der lading is geborgen. Amsterdam 29 November. Raapolie op 6 weken 40, Lijnolie op 6 weken f 31J

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3