OURANT. N' 234. Dinsdag 1869. 30 November. Middelburg 29 November. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. Heden zijn in de tweede kamer de algemeene beraad slagingen over de staatsbegrooting voortgezet. De tninister van financiën hield, in antwoord op het in Vroegere zittingen gesprokene, een uitvoerige rede Waarin hij o. a. verklaarde zijne financieele plannen vol te houden. Na hem voerden nog de andere ministers kortelijk het woord, terwijl verder aan de beraadslaging nog deelgenomen werd door de heeren van Naamen, Heemskerk Az, Hoffmann en van Houten. De gemeenteraad alhier zal a. Woensdag, des namid dags te een uur, eene openbare zitting houden ter behandeling van: missives gedeputeerde staten, goed keuring raadsbesluiten; adres J. P. Götzke, grafruimte begraafplaats; idem J. B. Cikardie, plaatsing van een Urinoirhnisjeaan deDambrug; idem T. Machielse, roeiing boomen bij zijn molen; idem A. Douw, voortzetting on- derhandsche aanneming straatwerk; missive commissie Van bestuur Veerschen rijweg, tol verpachting; idem overneming gedeelte weg van het doraeinbestuur; vast stelling suppletoire gemeentebegrooting 1869; benoeming secretaris burgerlijk armbestuur; idem gemeente-heel meester; voorstel burgemeester en wethouders, verkoop boomen. Van de 252 kiesgerechtigden van leden voor de kamer Van koophandel en fabrieken alhier hebben 58 aan de heden gehouden verkiezing van een lid, in de plaats van Wijlen den heer J. J. de Kanter, deelgenomen. De uitslag der stemming is dat zijn uitgebracht op de heeren: P. F. J. van Burg 26, J. A. Tak 12, jonkheer A. W. Teding van Berkhout 8, J. do Kanter 4, E. K Boudewjuse 3. II. J. van den Berg, C. M. Jeras, K Baart, J. J. van der Harst en J. Gr. van der Harst ieder 1 stem. Daar niemand de volstrekte meerderheid van 30 stem men heeft verkregen, moet heden over veertien dagen tusschen de heeren van Burg en Tak eene herstemming plaats hebben. Het hoofdbestuur der Zeeuwsche maatschappij van landbouw heeft een adres tot den minister van justitie gericht, met verzoek dat door hem in overweging worde genomen het brengen van die wijzigingen in de jachtwet Waardoor ieder die eigenaar eeiier jacht is het recht zal verkrijgen daarin zonder jachtakte te jagen en te laten jagen wanneer hij wil. De motieven van het hoofdbestuur zijn in substantie de volgende. Onder de bestaande bepalingen der jacht wet worden het belang van den landbouw en de rechten van duizende landbouwers bijna geheel prijs gegeven voor de bevordering van het vermaak der jachtliefheb bers, en zulks terwijl de jacht, in tegenstelling van den landbouw, alleen eene zaak van vermaak is en niet eene zoo verdienstelijke nijverheid dat de staat haar moet be schermen ten nadeele van het grootst mogelijk algemeen belang. Volgens de bestaande bepalingen der jachtwet mogen de landbouwers, zelfs al waren zij eigenaars van het jachtrecht op hunnen grond, hunne veldvruchten niet verdedigen tegen het wild en ander schadelijk ge dierte, dan alleen op de bij de wet voorgeschreven tijden en tegen betaling eener som, welke alleen geheven wordt om de belangen van de jachtliefhebbers te behartigen en de daarvoor gemaakte onkosten te bestrijden. Het ge- Volg hiervan is dat slechts enkele landbouwers, eigenaars Van hunnen grond, zullen overgaan tot het bijna geheel doellooze af koopen van het jachtrecht, tenzij zij tevens jagers voor hun vermaak mochten zijn. De thans be staande jachtwet is, volgens het hoofdbestuur, eene on- Zedelijke wet, die, door het afschaffen van het natuurlijk ïecht van den mensch, om zich op zijn eigen grond van wild en ander schadelijk gedierte te ontdoen, de oorzaak is van vele overtredingen daartegen, en die door hare bijzondere begunstiging der jacht, waarover in den regel alleen door zeer gegoeden kan worden deelgeno men, alleen kan geacht worden op hare plaats te zijn in die landen waar de bevoorrechting der hoogere boven de mindere klassen als gebruik is aangenomen. De Kiezersvergadering „Eenrum" heeft tot candidaat voor de tweede kamer der staten generaal voor het kies- distict Zuidhorn, ter vervanging van het overleden lid mr. N. Olivier, gekozen den heer H. W. Wierda, te Win- sum, en -vfJgfna1 loting metmr. E. van Loon. Den 27™ dezer is door commissarissen der Rijnoever- staten eene overeenkomst met Nederland geteekend betrekkelijk de visscherij op den Rijn enz. Naar wij vernemen is onder voorzitterschap van den minister van oorlog eene commissie benoemd, om de middelen te beramen tot oprichting van een opvoedings gesticht vóór jongens van 1016 jarigen leeftijd en van behoeftige ouders, m8t het doel om die jongens te vor men naar hunne keuze, óf voor het leger óf voor ambach ten. De commissie heeft in last aan Z. M. den koning voorstellen te doen. Zij bestaat uit de heeren :dr. J. Bos scha, mr. C. H. B. Boot, J. A. Mutsaers, J. W. Knoop v. d. Duyn v. Maasdam, Hardenberg, mr. R. J. C. Meteler- kamp, mr, H. F. baron v. Zuylen v. Nyevelt en baron v. Ilardenbroek van Bergamhacht. De Staats courant van Zaterdag 27 November bevat het koninklijk besluit van den 9e» dezer, houdende vast stelling van de stempelmerken en hel afkeuringsmerk voor de maten, gewichten en weegwerktuigen. In hetzelfde nommer is opgenomen de beschikking van den minister van koloniën tot ontbinding der com missie, belast met het in 1869 afnemen in Nederland van het examen bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 1864 (Staatsblad 11°. 93), houdende vaststelling dei- verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indiëen zulks onder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. Jacques Cohen, fabrikant te Amsterdam, tot bet aannemen en dragen der versierselen van ridder der Frederiks-orde, hem door Z. M. den koning van Wiirtemberg geschonken. leger Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het T' regement, tot 1™ luitenant (naar ouderdom van rang) de 2C luitenant G. J. W. Koolemans Beynen, van het korps. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan don 1<™ luitenant W. C. F. Bresier, van den staf der infanterie, werkzaam bij de normaal schiet school. De heer C. de Wilde, predikant te Poortvliet, is geplaatst op een zestal van predikanten voor de Neder- duitsche hervormde gemeente te Harderwijk. Blijkens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, is het voor den dienst der bebakening en kustverlichting in Nederlandsch-Indië bestemde stoom- vaartuig Argus, waarover het hevel voor den overvoer derwaarts is opgedragen aan den luitenant ter zee der 1« klasse G. C. C. Thierens (en waarvan het vertrek naar zee op den 25™ dezer was vermeld), in den namiddag van den 26™ dezer ter reede van Hellevoetsluis terug gekomen. De officier van justitie te Rotterdam vestigt, in hot Algemeen politieblad van jl. Zaterdag, op n'.euw de aan dacht op zijn vroeger gedaan'verzoek ter zake Lamb, en deelt vervolgens mede, dat Jan Proknp, 0ud 47 jaren, ge boren te Amsterdam, wonende te Londen, waar hij in dienst is van den consul-generaal der Nederlanden,Arthur Marris, wonende te Bristol, en Harold Brown, soliici- torsklerk, wonende te Londen, bij aanplakking van het betrekkelijk bevelschrift zijn opgeroepen om op Donder dag den 16™ December a.. des voormiddags te 10 uren te verschijnen voor den rechter-commissaris voor straf zaken te Rotterdam, teneinde als gedaagden in persoon te worden gehoord. In den afgeloopen nacht te ongeveertwee uren onstond brand in een der polderkeeten op het terrein der werken van de heeren Kampschreur en Co. onder Vlissingen, die door de nabijheid van andere strooien keeten zoo spoedig toenam dat vijf stuks een prooi der vlammen werden. In den regel zijn die keeten door 13 tot 16 man bewoond, die des Zaterdags na werktijd hun gereed schap daarin hergen. Zij die dit ook nu hadden gedaan zijn thans van alles beroofd. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. ■*S,. .f Donderdag zond de vice consul v&n Oostenrijk te Vlissingen een gemachtigde naar Borsselen, met last om de equipage van een aldaar gestrand Oostenrijksch schip naar Rotterdam te geleiden die per stoomboot naar Triest moest worden overgebracht. Vergeefs echter deed de geleider alle moeite twee wagens te krijgen om hen met hunne bagage naar Goes te doen vervoeren. Geen der landbouwers wilde zich daartoe leenen, omdat ze geen patent hadden. De aanbieding van den geleider om eene som gelds te depoueeren, om bij eventueelo bekeuring daaruit den voerman voor schade te waarborgen had evenmin eene gunstige uitwerking. Gelukkig vond men eindelijk een Belgisch voerman, die zich beschikbaar stelde, na van zijn landbouwer, voor wien hij penen reed, verlof te hebben bekomen om zulks uit te stellen tot den volgenden dag. Zóo kon men dan toch de reis voortzet ten. Intussclien was de trein van 1 uur 25 minuten reeds uit Goes vertrokken en moest men zich met dien van 6 uur 15 minnten tevreden stellen. Daar het nu niet meer mogelijk was 0111 dien zelfden dag Rotterdam te bereiken, werd besloten te Roosendaal nachtverblijf te houden. Doch ook hier had men met rampen te worstelen. Nie mand wilde deze schipbreukelingen onder dak nemen en zij geraakten reeds erg in verlegenheid, toen men toch na veel moeite en eindeloos gepraat het zoo ver bracht, dat de vrouw van den kastelein J. Smeijers aldaar besloot hen te herbergenechter tot hare schade, daar personen die zich aldaar in het logement bevonden, zulks onmid dellijk verlieten, meenende dat deze ongelukkige zeelie denbandieten waren! Gelukkig kon men zich nu 'smor gens per spoor rechtstreeks naar Rotterdam begeven, alwaar men ruimschoots gelegenheid vond om in alles te voorzien. Waarlijk treffende reiservaringen in het verlichte en beschaafde Nederland! Aan welwillende bemoeiingen van een paar leden van het departement Goes der maatschappij Tot nut van 't algemeen was men verschuldigd, dat de dichter Jan van Boers zicli wel heeft willen laten vinden om Don derdag avond in die gemeente een voordracht te houden. Behalve de leden van genoemd departement, waren tegen betaling van contributie ook anderen in de gelegenheid gesteld de vergadering bij te wonen. Van Beers ver gastte zijne hoorders op de voordracht van Martha de zinnelooze, De zoon van den metselaarsknecht en Het kerkportaal. Vrijdag avond verkeerde de gemeente Brouwers haven in zeer feestelijke stemming, welke zich, onder meer, openbaarde door het branden van teertonnen en het afsteken van vuurwerken. De aanleiding daartoe was de invoering der nieuwe wijze van verlichting. De daar opgerichte photogeengasfubriek leverde voor het eerst, en wel tot algmeene voldoening, haar fabri kaat aan de gemeente en particulieren. Te Sluis vierde Vrijdag de directeur van het post kantoor, de heer Th. J- Jansen, het 50jarig feest zijner ambtsbediening hij de posterijen. Bij die gelegenheid ontving hij, hij vele blijken van belangstelling der inge zetenen, een schrijven van den minister van financiën, waarin hulde wordt gebracht aan de loffelijke wijze waarop hij gedurende een halve eeuw zijne betrekking vervulde.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1