6uitmlaniX €)artö£l$bmcl]tm. ilMbaMgljciiX Benoemingen en besluiten. i Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. Thermometersland. Algemeen overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. eekediensten. Op de meest eervolle wijze ontslag uit 's lands dienst verleend, met ingang van 1 Januari a. aan den administrateur voor de zaken van den roomsch- 1 catholieken eeredienst J. C. Willemse, onder dankbetui- ging voor de vele door hem aan den lande bewezen dienstenalsmede aan de adjunct-commiezen bij voor- melde administratie B. J. Boin en J. Schilte, allen be houdens aanspraak op pensioen of wachtgeld. Benoemd, met ingang van dezelfde dagteekening, tot referendaris-adviseur voor de zaken van den roomsch- catholieken eeredienst A. J. L. M. Lux, thans hoofdcom mies; en verleend de titulaire rang van adjunct-commies aan den eersten klerk Gr. A. N. T. Jansen. leger. Benoemd tot luitenant bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indiö: de cadetten j L. T. A. Winckel, jonkheer J. C. van der Wijck en H. Krull, allen herkomstig van de Koninklijke militaire academie. Naar aanleiding van het onlangs voorgevallene in de Nieuwezijds kapel te Amsterdam, alwaar een onderling zijn gemoedsbezwaren tegen de gehoorde prediking meende te moeten luchtgeven, is dezer dagen door bijna al de hervormde predikanten, waaronder van zeer uiteen- loopende richtingen, een schrijven gericht aan den Am- sterdamschen kerkeraad. Met volkomen eerbiediging van elks gevoelen op godsdienstig terrein en van elks recht op uiting van gemoedsbezwaren, vragen genoemde predikanten daarin, dat de Amsterdamsche kerkeraad afkeure de wijze, waarop door een in functie zijnd ouderling zijn denkwijze werd geopenbaard. De Amster damsche kerkeraad heeft bij meerderheid van stemmen besloten, het gedrag van den heer Ruys niet af te keuren. De minister van oorlog heeft bepaald dat de militaire geneeskundige studenten voortaan alleen voor officieren en niet meer voor militairen beneden den rang van offi cier behoeven te salueeren. Z. M. de koning heeft afgewezen de verzoeken om gratie, voor Jacob de Vletter en de andere liotterdain- sche veroordeelden door de heeren Mock, Bergsma en anderen ingediend. Als een bewijs hoever de zorg van sommige gemeen tebesturen zich tegenwoordig hier te lande uitstrekt, diene het volgende aan het Utrechtsch dagblad ont leende bericht: „Evenals te Arnhem is te Groningen de viering van den St.-Nicolaasavond door het gemeente bestuur op Zaterdag-avond bepaald." Er wordt echter niet bij vermeld welke sfraf is bedreigd tegen hen die, in strijd met die „bepaling," Maandag-avond tot St.-Nico- laasavond mochten willen bestemmen, iets waartoe al thans in onderscheidene andere gemeenten het voorne men is te kennen gegeven, niet door de gemeentebe sturen, maar door de in dezen meest belanghebbenden: neringdoenden en winkeliers. Het is thans zeker dat het bericht van het vinden van Kinck's lijk in ons vorig nommer reeds gemeld -— juist is. De plaats waar het, overeenkomstig de opgaven van Troppmann, gevonden werd behoort tot de ge meente Wattwiller in het arrondissement Belfort. Het vinden van dit lijk zal deze tot dusverre duistere zaak een andere wending geven en de reeds bevolen nadere instructie overbodig maken. De prinses van Wallis is in den nacht van Donder dag op Vrijdag van eene dochter bevallen, 26 Nov. 's av. 11 n. 45 gr. 27 'smorg. 7 u.46gr.'smidd.l n.49gr.'sav. 6 u.45gr. De bevalling der Italiaansche kroonprinses Margherita, van een zoon, schijnt te Madrid de hoop te hebben ver levendigd om spoedig een koning te zullen erlangen, die beter aan de vereischten voldoet dan de vijftienjarige hertog van Genua. Volgens een schrijven uit de Spaan- sche hoofdstad zou de regeering aldaar van haren am bassadeur te Parijsden heer OIozaga, mededeeling hebben ontvangen dat een van de hoofdredenen der weigering van den hertog van Aosta om de Spaansche kroon aan te nemen thans, door de geboorte van een mannelijken erfgenaam in de rechte lijn, zou zijn ver vallen. De vernieuwde aanbieding der kroon aan den tweeden zoon van koning Victor Emmanuel zou waar schijnlijk nu gunstiger door hem worden ontvangen, terwijl de troonsbestijging van den hertog van Aosta, volgens bewering van den heer OIozaga, door het keizer lijk gouvernement te Parijs niet ongaarne zou worden gezien. Of nu deze berichten en beweringen omtrent dergelijke mededeelingen van de Spaansche ambassade te Parijs juist zijn, en of zij niet moeten beschouwd worden als pogingen om de verkiezing van den hertog van Genua tegen te werken, zal nader moeten blijken; in allen gevalle moeten die mededeelingen uit Parijs eerst in de allerlaatste dagen te Madrid ontvangen zijn of moet het Spaansch ministerie besloten hebben om toch de candidatuur van den hertog van Genua te handhaven, daar men zich zal herinneren hoe de minis ter Prim in de Cortes verklaarde dat de hertog van Genua de eenige officieele candidaat was. Het onder de familie des hertogs van Genua bestaand verschil van opinie omtrent de aanneming der Spaansche kroon wordt intusschen nader bevestigd door de Gazetta d'Italia, die als officieus regeeringsorgaan te Florence, mededeelt dat de markies Rapallo niets te maken heeft met den zoon van wijlen den hertog van Genua, daar de belangen van den prins uitsluitend zijn opgedragen aan koning Victor Emmanuel, die dan ook in deze zaak alleen te beslissen zal hebben. Deze voor den markies Eapollo niet zeer aangename officieuse mededeeling hangt nog altijd samen met de ontevredenheid in de Italiaansche hofkringen over het morganatisch huwelijk der weduwe van prins Ferdinand, hertog van Genua, met dien markies, die nu door zijn brief aan the Times heeft bekend gemaakt dat de hertogin van Genua, zijne echtgenoote, zeer ongaarne haren vijftienjarigen zoon ten speelbal zou willen doen strekken van het Spaansche hofleven. De te Cadix onlangs gearresteerde bisschop van Havanna is naar Madrid overgebracht en wordt aldaar met de meeste nauwkeurigheid bewaakt in afwachting dat over zijn lot zal worden beslisd. De officieuse regee- ringsorganen spreken inmiddels het bericht tegen dat de bisschop alleen in eene Carlistische samenzwering zou zijn gewikkeld en daarom in hechtenis zou zijn genomen. De bij hem gevonden millioen realen, naar de opgave van den bisschop voor den paus bestemd, zouden, volgens die organen, afkomstig zijn uit de kas van een kerkelijk genootschap te Havanna en de gearresteerde zou dan ook van diefstal beschuldigd worden. Het door ons medegedeeld bericht omtrent het plan om in het Fransch wetgevend lichaam een voorstel te doen tot vernietiging der verkiezing van Henry Roehefort, wordt bevestigd. Tevens wordt echter gemeld dat, nadat keizer Napoleon dergelijke handelwijze heeft afgekeurd, aan dit plan geen gevolg zal worden gegeven. Het zou dan ook een maatregel zijn geweest van buitengewone poli tieke onhandigheid en eene ontevredenheid onder de Parijsche bevolking in de eerste circonscriptie hebben opgewekt, welke misschien tot feitelijkheden zou hebben geleid. In verband met het door ons medegedeeld bericht van eene eerlang te Nice te honden samenkomst der kiezers van Frankrijk, Oostenrijk en Rusland, is thans in som mige dagbladen sprake van een brief uit Berlijn, afkom- stig van eene „welingelichte zijde", waarin wordt gezegd dat men in de Pruisische hof kringen overtuigd is van eene alliantie tusschen Frankrijk, Oostenrijk en Rusland. Daarbij wordt tevens herinnerd aan de ontzaglijke wa peningen, waarmede men zich te St.-Petersburg in de laatste maanden bezig houdt en waaromtrent de Invalide Russe nog dezer dagen gelijk wij mededeelden eene geruststellende toelichting trachtte te geven. Te Berlijn is weder het gerucht der aanstaande aftre ding van den minister von Bismarck in omloop. Dit was echter reeds meermalen het geval, hetwelk dan dikwijls in verband stond met pogingen om pressie uit te oefenen op koning Wilhelm. De verkiezingen in Beieren zijn, geheel en al in strijd met de verwachting, zeer ongunstig voor het liberaal ministerie afgeloopen. Van de 154 leden der kamer van afgevaardigden behooren slechts 74 tot de verschillende fractiën der liberale partij. Volgens geruchten zal het ministerie zijn ontslag indienen. Nadere berichten uit Cattaro bevestigen ten volle de vroegere berichten omtrent het staken der krijgsopera- tiën van de Oostenrijksche troepen. De opstandelingen bevinden zich thans in zulke versterkte stellingen te midden van het gebergte, dat elke poging om hen in dit jaargetijde aan te tasten slechts eene nuttelooze opoffe ring van menschenlevens zou zijn. De eindstemming in het Iersche graafschap Tipperary voor een lid van het parlement heeft, wat den candidaat Rossa betreft, hetzelfde resultaat opgeleverd als de voorloopige stemming. Deze candidaat, een veroordeelde en zich in hechtenis bevindende fenian, is gekozen. Antwerpen, 26 November. Kalme markt voor alle granen. Tarwe van Mecklenburg fr. 25}, van Rostock op levering fr. 26, van Wolgart, disponibel fr. 25} en Donau fr. 20. Donau-gerst fr. 18} de 100 kilogram. Petroleum: de vraag is vrij geregeld gebleven voor Amerikaanscho geraffineerde, doch tot verminderde prij zen. Blank: disponibel fr. 59, op loopende maand fr. 58} a 59, op December fr. 58} a 59, op Januari fr. 58 a 58}, op eerste 3 maanden van 1870 fr. 57, zeilende fr. 58} a 59 de 100 kilogram. Amsterdam 27 November 1869. Nederland. *üertific. Werkelijke schuld 2} pet. 53$ *dito dito dito 3 62 j *dito dito dito 4 84} *Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. 71} België. *Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 93} ♦Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 751 ♦dito 1000 1864 5 "904 *dito ƒ1000 1866 5 89 f} ♦Loten 1866 5 221 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 81$ ♦Certific. dito4 ♦lnscript.Stieglitz,&Co.2ea4cL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 64!} ♦dito 1869 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 „211} ♦Oblig. dito 4 160} ♦dito dito 4} dito spoorweg Poti-Tiflis 5 82} dito dito Jelez Orel 5 81$ dito dito Charkow Azow 5 78} Polen. ♦Schatkistobligat.iën4 Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 54} ♦dito dito April Oct. 5 54} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 45-$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 47 Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2} thans 3 251 ♦dito 186725$ ♦dito Binnenlandsche3 21$ Portugal, ♦dito 18561863 3 31} ♦dito 18673 31$ Turkije. dito (binnenl.)5 40} Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 73} Amerika, ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 89$ ♦dito dito duo (1904) 5 83} ♦dito dito dito (1882) 6 89} ♦dito dito dito (1885) 6 88$ ♦dito Illinois7 ♦dito dito lïedemtion. 6 73} dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 53 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 70 dito dito dito 2« sec. 7 68} dito dito 1869 dito 7 69 Brazilië, ♦dito 1863 4} 70}} ♦dito 1865 5 Venezuela, djto3 8$ 1*rijzen van coupons. Amsterdam 26 November. Metall. 19.90Dito zilver 24.35; Dito Eng. per ƒ11.82}; Eng. Russen per ƒ11.82}; Eng. Portugal per£ Fransche 56§; Belg. ƒ56}; Pruis, 34}; Hamb. Russen Russen in Z. R. ƒ28}; Pools, in Fl. dito Z. R. .-; Amerik. Dollars ƒ2.41}; dito papier De DIRECTIE van de Vereeniging tot het Bezoeken der Armen, maakt bekend, dat de IMleuwj aars-collecte door Heeren Wijkbezockers aan de buizen der ingezetenen zal gehouden worden op Dinsdag den 14« December aanstaande des middags van 1—3 uren. Zij neemt do vrijheid ook ditmaal deze collecte aan de belangstelling van Middel- burg's inwoners aan te bevelen, overtuigd zijnde dat zij, én met het oog op de ingezetenen dezer stad én met het oog op hen die van de giften genieten, een nuttig werk verricht. De Directie voornoemd brengt tevens in herinnering dat de Vereeniging zich ook dit jaar zal belasten met de verdeeling der soepRaarten die aan hare bezorging worden toevertrouwd,en dringt op eene spoedige inzen ding der Kaarten, met opgave der namen van personen die men wensclit bevoorrecht te zien, beleefdelijk aan. Middelburg, 26 November 1869. B. II. CARP, waarn'i. Voorzitter D. G. VAN TEYL1NGEN Secretaris. F. J STADES, Penningmeester.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2