MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 231. 1869. Vrijdag 26 November. Middelburg 25 November. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Gemengde berichten. Terkoopingen en aanbestedingen. Tlierm om eterstand Staten-generaal. Volgens het bestek voor het maken, leveren en stellen Van den ijzeren bovenbouw van eene draaibrug over het kanaal door Walcheren bij West-Souburg - waarvan de aanbesteding den 9™ December a te 's' Hage zal plaats hebben wordt de draaibrug bewogen op een gesmeed ijzeren spil, welke geplaatst is in een gegoten ijzeren spildrager, die met ankers is ingemetseld. De brug hangt aan acht gietstalen bouten, waarmede het deksel van gegoten staal aan den gecoten ijzeren spil koker is ver honden. Zij wordt in gesloten stand aan beide einden gesteund door twee opzetrollen, wier beweging geschiedt Van het midden voor beide einden door middel van een horizontale as met schroef zonder einde, werkende op een quadrant, dat op de opzetas bevestigd is. Het delt^ is samengesteld uit een onderdek van gekreosoteerd eikenhout, waarop een zijvoering van greenenhout. De brug bestaat uit: u een vast gedeelte, lang 17 me ters, overspannende eene opening op 1.70 meters -f- A. P. van 15.50 meters; breed tnsschen de hoofdliggers midden op midden1 4.50 meters, verdeeld in een rijweg, breed 2,50 meters, en twee trottoirs, ieder 1 meter breed; 4 een beweegbaar gedeelte, lang in de as gemeten 48.25 meters, overspannende ter wederzijde eene doorvaart- opening op 1 70 meter A. P. van 20 meters; breedte tusschen de hoofdliggers en verdeeling gelijk aan die van het vast gedeelte, De hoeveelheden bouwstoffen worden gerekend als volgtgetrokken ijzer of plaatijzer 58,826 kilogram, ge smeed ijzer 7969 kil., gegoten ijzer 17,165 kil., smeedbaar gegoten staal 1769 kil., metaal 174 kil., gietlood 155 kil. zink 830 kil., greenenhout 15.169 steres, gekreosoteerd greenenliont 14.873 steres, gekreosoteerd eikenhout 8.509 steres. De vaste brng wordt gedurende twee achtereenvol gende uren onderworpen aan een gelijkmatige belasting van 1500 kilogram per meterde draaibrug, gedurende hetzelfde tijdsverloop, mede aan éene belasting van 1500 kilogram, eerst boven iedere opening afzonderlijk en daarna over de geheele lengte der brug. Het eigen ge wicht is niet onder de belasting begrepen. De doorbui ging mag niet meer bedragen dan 8 millimeter en moet na het wegnemen der belastingen geheel verdwijnen. Het werk wordt aangevangen na goedkeuring van het procesverbaal van aanbesteding op schriftelijken last van fien eerstaanwezend ingenieur. De brug moet voor het publiek verkeer opengesteld zijn den 1™ September 1870 en geheel voltooid goedgekeurd opgeleverd zijn den 1™ November daaraanvolgende. Eerstdaags zal aan den minister van financiën een adres worden verzonden, voorzien van een aantal hand- teekeningen van ingezetenen van Middelburg, houdende verzoek dat de minister het daarheen moge leiden dat Cen uniform port voor brieven van hoogstens vijf cent den lcn Januari 1871 kunne ingevoerd worden. Adres santen - met groote ingenomi nheid nit de memorie Van beantwoording op het voorloopig verslag over de hegrooting van financiën voor 1870 ontwaard hebbende dat de minister niet ongeneigd is, de invoering van een Uniform-port voor brieven nog in dit zitting-jaar der staten generaal ter sprake te brengen, indien althans de daartegen bestaande bezwaren van finanoieelen aard dit toelaten deelen niet de bezwaren omtrent de door de schatkist te lijden nadeelen wanneer dit uniform port tot een laag bedrag werd vastgesteld. De ondervinding heeft «lders toch ten volle geleerd, dat de schade wegens mindere opbrengst der posterijen zich misschien tot een tweetal jaren uitstrekt, maar later ruimschoots vergoed Wordt door eene ontzaglijke vermeerdering van het getal der aan de posteryen toevertrouwde brieven, terwijl die vermeerdering, een bewijs vau gestadig toenemend ver keer tusschen de ingezetenen des rijks, allergunstigst werkt op de welvaart van alle klassen der maatschappij. Zij hopen daarom dat de minister zich niet door beden kingen van financieelen aard zal laten terughouden en de uitbreiding van het onderling verkeer, thans bij de allerwege plaats hebbende verbetering der middelen van vervoer dubbel wenschelijk, hooger zal kunnen stellen dan een betrekkelijk zeer gering gedeelte van 'srijks middelen. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. van Strien, als gezworen van den polder We ster- land. ijk. Eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Ja nuari 1870, aan de volgende ijkers van het vaatwerk: M. Gatzen, te 's-HertogenboscliA. N. Knegtel, te Til burg; C. J. van Bakel te Eindhoven; Th. Simonis, te Raamsdonk; P. J. Asselbergs, te Bergen op Zoom; J. van Toor, te Tiel; A van Heuckelum,te Haaften; L Si'levis, te Cnlenborg; J H. Weber, te Delft; J D. van Peeren, tWÖordreeht; A. Ingenool, te Rotterdam H. A. van der Schalk,'te Schiedam; C. Zon, te Amsterdam; J. H. Kra mer, te Haarlem; L. J. Kassies, te Helder; E Löwe, te Zaandam; J. F. ten Bosch, te Utrecht; C. vari Eyken, te fjsselstein; II. Tigchelaar, te Harlingcn II. Scholtens, te Meppel; W. Beets, te Maastricht; G. Delhongne, te Sittard; G. L. H. Derkx, te Venlo, en P. J. Truijen, te Weert. kabinet des konings. Bevorderd bij hetkabinet des konings: tot referendaris A. C. Oltmans, thans commies; tot commies de adjunct-commiezen V. Salmon en A. Da niels. KOLONiëN. Op verzoek eervol ontslag uit 's landsdienst verleend, met toekenning van pensioen, aan J. G. W. Krol, laatstelijk predikant bij de protestantsche gemeente te Cheribon, thans met verlof hier te lande. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2'klasse de adelborst le klasse II. C. Achenbach, met ingang van 1 December a. Zr. M*. schroefstoomschip Soembing, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee jonkheer D. Bowier, laatstelijk gekomen van Cluragao, is in den voormiddag van den 24™ dezer ter reede van Texel aangekomen. De schouwburgzaal alhier was gisteren avond naar gissing met ruim vijfhonderd bezoekers gevuld, ter bijwoning van de eerste bijeenkomst in dit seizoen van wege de Vereeniging: Uit het volk voor het volk, welke bijeenkomst aanvankelijk was bepaald op den 17™ dezer, bij gelegenheid van bet te 's-Gravenhage onthulde monument, doch toen geen voortgang heeft, kunnen hebben. Het programma bestond uit muzikale en letterkundige bijdragen, en de opvoering van een blijspel, alsmede van eene door een der leden van het bestuur der Vereeniging onder den titel „Honw en trouw" vervaardigde „feestelijke herinnering hij de ont hullingvan het monument ter herinnering aan Neêrland's onafhankelijkheid," van welk monument eene decoratieve voorstelling werd gegeven met afwisseling van tocpasse lijke gedichten en liederen. De rederijkerskamer Ruisch, te Zierikzee, gaf Dinsdag in de concertzaal aldaar eene gecost.nmeerde voordracht van het historisch drama de Boodschapper of Loevestein in 1570, ten voordeele van het in genoemde gemeente te bouwen hervormde diaconie-armengesticht. Het harmoniegezelschap Kunst en eer, onder directie van den heer Piek, verleende daarbij welwillend zijne medewerking. De onzui vere opbrengst bedraagt f 197. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden zal eerstdaags eene reis door Frankrijk en de Middelland- se.he zee doen. In het gevolg van Z. K. H. worden genoemd zijn gouverneur, de majoor der artillerie jhr- D. C. M. Hooft, alsook de aan geraèldcn gouverneur toegevoegde kapitein der artillerie H. Beijerman. Te Nizzazal de prins "ich omstreeks het begin van Januari inschepen aan boord van Zr. M". stoomschip de Valk, teneinde den tocht door de Middeliandsche zee te aan vaarden. De Nederlandsche weerhaarheidsbond zal op den 20™ Decembera. te Utrechteene buitengewone algemeene vergadering huiden, ter bes treking van tijd en plaats voor den derden nationalen schietwedstrijd in 1870. De Vlaamsche dichter Napoleon Destanberg heeft een der tooneelstukken van Shakespeare, het drama Maebeth, in het Vlaamsch overgebracht en daarmede een begin gemaakt met de voorziening in den toestand waarin de Vlaamsche taal verkeerde, doordien zij schier de eenige was waarin niet eer.ige werken van Engeland'g grooten dichter vertaald waren. Gisteren is in de Fra.ische badplaats Amelie-des- Bains de Spaansche generaal Dulce overleden. De beide gisteren te Vlissingen geveilde sehepen, op de bank de Caloot onlangs gestrand en aldaar nog zittende, zijn aangekocht: de Noordsche brik Frendc Söilskende door de heeren G. van de Vrede en E. van der Beut, te Neuzen, voor f 205, en de Noordsche schoo- ner Hnll Packet, door de heeren Polak comp te Vlis singen, voor/400. 24 Nov. 's av. 11 u. 41 gr. 25 'smorg. 7 n.43gr.'smidd.l u.47gr.'sav. 6u.46gr. TWEEDE kamer. Zitting van Woensdag, 24 November. Mededeelingen behandeling belasting-ontwerpen. De heeren Stieltjes, Hasselman, van Loon, Nierstrasz en Pijls hebben bericht ingezonden (om verschillende redenen) niet bij de zitting tegenwoordig te kunnen zijn. Na mcdedeeling van ingekomen stukken en adiessen, en van benoemingen van rapporteurs, worden na enkele inlichtingen door de regeering, in de eindverslagen ge vraagd, achtereenvolgens zonder discussie aangenomen de wetsontwerpen: a. tot wijziging der omschrijving van het 3C kanton 4C arrondissement in Noord-Holland b. tot naturalisatie van een zevental personen c. tot onteige ning van den spoorweg Venlo—Pruisische grenzen; d. tot verlenging van den termijn der werking van de wet op besmettelijke veeziekten. De verschillende ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen geven aanleiding tot bespreking, vooral op grond van een grondwettig bezwaar van den heer van Eek, van het al of niet geoorloofde O u provin ciale belastingen langer dan voor éen jaar te bekrachti gen en ten andere belastingen goed te keuren, waaruit subsidiën voor kerkenbouw en dergelijke onderwerpen gevonden moeten worden. De heeren van Eek, Gratama, Bichon en Vader voe ren hierover het woord. De minister van binnenlandsche zaken verwijst naar het gevoelen over deze zaak ten vorigen jare door de regeering medegedeeld en door de stemmingen, daarop gevolgd, goedgekeurd. Hij meent wijders dat de kamer niet bevoegd is een oordeel te vellen over den aard der huishoudelijke behoeften der provinciën, tot dekking waarvan de voorgedragen belastingen dienen, wel over de belastingen zelve. De heer Heemskerk Az. bestrijdt laatstgemeld gevoelen. Over subsidiën aan het lager onderwijs uit provinciale fondsen gegeven, worden de meeningen van sommige leden evenals ten vorige jare weder opgegeven. De heer Vader meent dat uit de voorgedragen wet betreffende de provincie Friesland niet voldoende blijkt dat de gemeenten buiten staat zijn in het lagero nder- wijs te voorzien. Bij de wetsvoordracht betreffende de provincie Dren the, verzetten zich de heeren van Wassenaer, Haffmans en Gratama tegen de provinciale belasting ten behoeve van het oranjekanaal. De minister repliceert dat die zaak nog onderzocht moet worden en erkent dat bij dit op zicht eene verkeerde handelwijze plaats heeft, maar in afwachting van den uitslag van het onderzoek vóór een jaar nog de bekrachtiging der provinciale belasting moet, worden voorgedragen. Nadat de verschillende provinciale belastingen, waren

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1