öuitenlanix Gemengde berichten. Thermometerstand. Staten-generaal. Algemeen overzicht. brigadier-kommandant van het detachement maréchaus- sée cn een agent van politie, en den eersten een slag en den tweeden een schop gegeven heeft, toen hij gelast werd genoemde herberg te verlaten is, met gedeeltelijke vrijspraak van het hem ten laste gelegde, bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig toe brengen van slagen aan bedienende beambten in de uitoefening hunner bediening, zonder dat daardoor kwetsuren zijn ontstaan, en, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eenc maand gevangenisstraf, benevens in de kosten. Jan Anthonij Poerstamper, oud 29 jaren, ijzergieter alhier beklaagd dat hij den 20» Octobei jl. op den zolder der gemeenschappelijke woning de wedt Snoep en hare dochter Aagje na eene woordenwisseling moed willig mishandeld heeft, waardoor de haarkam en een oorbelletje van laatstgenoemde eenigszins beschadigd zijn is bij verstek schuldig verklaard aan het moed willig toebrengen van slagen en stooten. zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, ver oordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en in de kosten. Hubertina Waterman, werkvrouw te Ylissingen beklaagd dat zij, terwijl zij in de maand Augustus jl- tegen loon in dienst was bij A. Poppe aldaar, arglistig een hoeveelheid veeren uit een bed genomen en ten eigen bate verkocht heeft is schuldig verklaard aan diefstal dooreen loonbediende ten nadeele van haren meester, ge pleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Gisteren avond omstreeks 10 uren is te Vlissingen eene aan zinsverbijstering lijdende vrouw uit een zolder venster op straat gesprongen en daardoor zeer belangrijk gewond. Een grondbezitter te Belar (Rusland) werd onlangs tot eene geldboete van 10,000 zilveren roebels veroor deeld, omdat hij, zonder voorkennis der politie, het lijk zijner echtgenote eenige mijlen verheeft laten vervoeren en in een naburige plaats doen begraven. Ook de ge meenten waar de stoet doorgetrokken was, en die ter eere van de overledene de klokken hadden geluid, zijn met zware geldboeten gestraft. Maandag avond is te Amsterdam een zware brand uitgebroken in de stearinekaarsenfabriek van don heer Brandon, buiten de Utrechtsche poort. Een gedeelte der fabriek is verloren. Bij het afzenden van het bericht had men hoop, dat het gebouw naar de zijde van do poort zou bewaard blijven. De in het zuiden van Algerië gelegen steden Bis- kra, Seriana en SidiOkba, zijn op den 16™ dezer door twee hevige aardschokken getroffen, waardoor verschei dene huizen ingestort zijn en andere zoozeer beschadigd werden dat men ieder oogenblik voor instorten vreest- De bewoners hebben zich, door haastig hunne woon plaatsen te ontvluchten, voor ongelukken weten te behoedeneenige van hen zijn echter doornederstortende massa's doodelijk gekwetst. Seriana is schier geheel in puin gestort, hetgeen een zwaren stofkolom veroor zaakte, die op grooten afstand zichtbaar was. Het Gentsche gemeentebestuur schijnt de taak op zich genomen te hebben het den burgers zoo gemakke lijk mogelijk te maken. Althans in een der daar ver schijnende bladen leest men een bericht waar bij het college van burgemeester en schepenen, volgens het verslag der commissarissen van politie, het publiek mededeelt tot welke prijzen bij de verschillende bakkers daar ter stede het brood verkocht wordt. De Belgische staat heeft de provincie Brabant in justitie gedaagd. Er is quaestie der terugeisching van den eigendom der oude abdij van Ter Kameren. Deze quaestie heeft in den provincialen raad belangrijke dis- cussiën doen ontstaan, tusschen den gouverneur en den heer Barbanson, welke laatste de rechten der provin cie krachtdadig verdedigde. Een 32tal Arasterdamsche handels-firma's hebben zich bij adres tot de tweede kamer der staten-ge.ieraal gewend om te doen uitkomen dat de practijk heeft bewe zen het nadeelige van het stelsel der maandelijksche koffieveilingen. Deze hebben, volgens adressanten, alle speculatie van het artikel vervreemd, zoodat in momenten van minder levendige handelsbeweging geen toetreden van speculanten den uitval van koopers aanvulde en dus lagere prijzen in 't leven geroepen werden. De adressan ten zeggen dat, hoewel de verlaagde prijzen van koffie niet uitsluitend aan het tegenwoordige stelsel van veilen zijn te weiten, toch moet worden erkend dat dit stelsel een uitmuntende geleider was voor de dalende rich ting van het artikel. Van onloochenbaar belang nu wordt 't geacht, dat men trachte door een ander stelsel van ver koop het prestige van roeger te herwinnen. Te dien einde wordt eene verandering in de wijze van veilen gebiedend noodzakelijk gerekend, om nieuwe kapitalen aan te trek ken en daarmede de voortdurende depreciatie van het artikel tegen te houden. Tegen het stelsel van wekelijk- sche veilingen zich stellig verklarende, opperen de adressanten het denkbeeld dat 4 veilingen'sjaars met uitgifte van monsters het best zon zijn. Een belangrijke stad, hoofdplaats van een der oude Romeinsche provinciën van Thracië, Trajanopolis, waar van de ligging onbekend was, is teruggevonden. Uit Grosz-Geran schrijft men,dd. 18 November jl., dat de aardbevingen daar nog steeds voortduren. Van den 12™ tot 16"dezer maand bleven zij in hevigheid toe nemen; thans worden zij trapsgewijze minder merkbaar. Vooial in den nacht van den 14™ werden zulke trillingen, vergezeld van een aanhoudend onderaardsch gerommel) waargenomen, zoodat deuren en vensters klepperden en de slapenden hunne bedden moesten verlaten. De voort durende trillingen hebben bij een groot aantal personen zenuwachtige aandoeningen veroorzaakt; en de angst van hen die aan de theorie van Falb geloof hechtten, steeg nog bij het naderen van de volle maan. Inderdaad werd die angst in zóóverre bewaarheid, dat, in den nacht van 17 November, na een opeenvolging van hevige don derslagen, een schok zich deed gevoelen, die muren en balken deed kraken. Op den 18™ evenwel, den dag van volle maan, bleef alles rustig. Het natuurverschijnsel herhaalt zich op regelmatige wijze. Na eenige uren stilte begint het donderen, trapsgewijze klimmend, totdat een zware slag en een aardschok aan de crisis een einde maken en weer het teelten geven van oen korten rusttijd- Het schijnt, dat de aardbeving slechts te Grosz-Geran in zoogroote hevigheid wordt waargenomen. Deomliggende plaatsen blijven er zoo goed als bevrijd van. Hetgeen wij onlanirs meldden omtrent den achter uitgang en schier geheelen stilstand der scheepstimmer werven in Engeland wordt als aangevuld door een bericht dat de staats marinewerf te Woolwich, een der grootste inrichtingen van dien aard, benevens een aantal schepen, van tien tot twaalf jaren oud, in het openbaar verkocht zullen worden. Touchatout schrijft in zijne Tintamarre: Men spreekt van het duel, dat men belachelijk vindt. Maar de oorlog dan, die is wel veel bespottelijker! In een duel zijn Chose en Machin op elkander gebe ten zij komen met twee pistolen en vier getuigen op het terrein Op een gegeven oogenblik laden de getuigen, die geen wrok jegens elkander koesteren, de pistolen en zeggen tot Chose en Machin, die op elkander gebeten zijn: Gaat je gang! In den oorlog heeft het tegendeel plaats. Chose I en Machin II zijn op elkander gebelgd. Zij kiezen een groot terrein en brengen elk tweemaal hon derd duizend getuigen met zich. Op een gegeven oogen blik maken Chose I en Machin II, die op elkander gebelgd zijn, de wapens gereed en zeggen tot hunne viermaal honderd duizend getuigen, die volstrekt geen wrok jegens elkander koesteren: Gaatje gang! Met betrekking tot het onheil, hetwelk Zaterdag jl. heeft plaats gehad op de Rijnspoorwegbrug, tusschen Hamm en Neuss, deelt de Kölnische Zeitungde volgende bijzonderheden mede. Zaterdag ochtend te 10 uren on geveer naderde een de rivier afwaarts varend, zwaar be vracht Rijnschip de brug, op het oogenblik dat men bezig was een houtvlot door het opengelaten vaarwater te slepen. Men gat den schipper van het vaartuig te ver staan, dat hij de ankers moest laten vallen; hij bevond zich toen op ongeveer 1000 schreden van de in aanbouw zijnde brug. Hieraan werd niet onverwijld gehoorzaamd. Het gevolg was dat het schip tegen den steiger voer tusschen den 2™ en 3™ stroompijler (van de zijde van Neuss gerekend). De steiger werd verbrijzeld en een last van ruim een millioen kilogr. ijzerwerk stortte met de balken op het schip en verdween daarmede in hetzelfde oogenblik in de golven. Aan boord van het vaartuig be vonden zich de schipper, diens vrouw en verscheidene kinderen. Op dat gedeelte van den steiger, hetwelk het vaartuig had verbrijzeld, waren destijds ruim 40 arbei ders werkzaam, die, de samenstortende massa volgende, in een oogwenk in het water verdwenen, met uitzonde ring van 15 hunner, wier toestand minder gevaarlijk was, zoodat zij zich nog tijdig genoeg konden verwijderen. Van de personen, die in het water vielen, werden 6 zwaar gekwetst opgevischt, benevens verscheidene lijken, zoo dat thans nog 12 worden vermist. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats des onheils lagen 5 groote vrachtschepen, toebehoorende aan den aannemer van het werk, den heer Harkort, welke door de neêrstortende massa in den grond werden geboordde bemanning wist zich gelukkigerwijze te redden. Men heeft duidelijk waargenomen, dat de vrouw van den schipper, van wien in den aanvang is gesproken, haar zuigeling gedurende een oogenblik hoog boven haar hoofd ophief, toen zij in de rivier zonk. Bijna in hetzelfde oogenblik waren moe der en kind verzwolgen. 23 Nov. 's av. 11 u. 41 gr. 24 n 'smorg. 7 u.40gr.'smidd.lu.45gr.'sav. 6u.43gr- TWEEDE KAMER. De geraamde middelen voor 1870 zijn bij eene nota van wijziging verhoogd met eene som van f 1,062,500. Op het verslag der kamer omtrent de wet betrekkelijk de uitgifte van schatkistbiljetten geeft de minister van financiën onder anderen bij zijn antwoord te kennen, dat dit middel groote voordeelen kan aanbieden. Daardoor kan eene geldleening soms vermeden worden, wanneer de later inkomende baten het veroorloven tijdelijk in omloop zijnd schatkistpapier in te trekken. Ook tijde lijke rentebesparing zal het kunnen verschaffen. Mis bruik van dit middel is niet denkbaar; de wetgevende macht zal telkens hare goedkeuring aan eene uitgifte boven het in de wet gestelde bedrag moeten verleenen. Bij een gewijzigd ontwerp zijn verschillende formalitei ten omtrent de wijze van inrichting, het bedrag en de termijnen aan maatregelen van inwendig bestuur over gelaten en alzoo uit de wet genomen. Ter beantwoording van het verslag der afdeelingen over hoofdstuk IX (koloniën) deelt de minister onder anderen mede dat de behoefte aan een betere drukpers wet wordt erkend, maar dat aan den voorraad bouw stoffen voor eene nadere regeling toelichtingen omtrent een bijzonder punt ontbreken, die van den gouverneur- generaal worden ingewacht. Ten aanzien van de verlenging van het octrooi der Javasche Bank waren, volgens de laatste berichten, de beraadslagingen bij de Indische regeering nog niet afge- loopen. Met betrekking tot de West-Indische begrootingen wordt te kennen gegeven dat eerst nadat een voldoende politiemacht in Sur.name zal georganiseerd zijn, eene vermindering der daar aanwezige militaire macht moge lijk zal zijn. De aangevraagde subsidiën voor de West- Indische koloniën zijn reeds aanzienlijk verminderd en zullen waarschijnlijk nog vermindering kunnen onder gaan. Het bij de troonrede toegezegde wetsontwerp ter bevordering van de immigratie in Suriname heeft het departement van koloniën verlaten. Omtrent de Kust van Guinea kunnen de plannen der regeering niet wor den medegedeeld. Het gebeurde daar heeft aanleiding tot meerdere uitgaven gegeven. Van het laten varen onzer bezittingen aldaar kan onder de bekende om standigheden geen sprake zijn. De rust is te Parijs gedurende de beide dagen waarop de stemming p'aats had niet verstoord geworden. Alleen was Maandag avond eene talrijke menigte op de been, in spanning omtrent de resultaten. Daarbij hadden eenige oubeteekenende incidenten plaats, welke in de Franschc hoofdstad bij dergelijke gelegenheden niet zeldzaam zijn- Men weet dat in de vierde circonscriptio van bet Seine-departeraent overstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Glais-Bizoin, Allou en Brisson, di® achtereenvolgens 13,353, 7,816 en 6,910 stemmen erlang den. Thans verneemt men dat de heeren Allou en Bris son hunne candidatuur hebben ingetrokken. Wat de beide buiten het Seine-departement bestaande vacatures in het wetgevend lichaam betreft, ontstaan door de benoeming van de heeren Bourdeau en Lerou* tot ministers van openbaar onderwijs en koophandel) deze ministers zijn als leden van dit staatslichaam met groote meerderheid herkozen. In verband met het bericht dat de keizerin van Oos tenrijk een bezoek aan Rome zal brengen, werd ook beweerd dat keizerin Eugónie zich naar de pauselijk® residentie zou begeven. Deze bewering is echter on gegrond en men verwacht de keizerin binnen weinig® dagen te Compiègne terug. Onder de candidaten voor het nieuw ministerie i° Frankrijk, wiens optreding men sp .edig na de eerst® debatten in het wetgevend lichaam tegemoet ziet, be hoort ook prins Napoleon. Ofschoon verschillende dag' bladen bewereu dat een ministerie Napoleon Bonapart®

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2