BIJVOEGSEL VAN DE MIDDELBURGSCIIE COURANT. Woensdag 24 November 1869. No. 229. Rechtzaken. Gemengde berichten. Staten-genera.iL De arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de regenten van liet gereformeerd weeshuis al daar veroordeeld om den minderjarigen Groos aan zijne moeder en voogdes uit te leveren. M> J. S. van lionkel, advocaat te Groningen geeft in een ingezonden stuk in de Groninger-Courant eene nadere opheldering van een bericht uit Assen, om trent eene rechtzaak, waarbij een advokaat uit Gro ningen als verdediger werd afgewezen, omdat hij bj het gerechtshof onbekend was en ook zijn naam als zoodanig nietin het rechterlijk jaarboekje voor 18 >9 vermeld stond. Volgens mr. van Konkel heeft de zaak zich in substan tie aldus toegedragen, dat hij zich den 3™ November ter griffie te Assen vervoegde om inzage van de processale stukken. Hij vroeg den griffier of het ook noodig was dat hij zijne akte van beëediging vertoonde doch deze antwoordde ontkennend, als de advocaat, al was het vóór de terechtzitting, den president daarvan bericht deed. Hij gaf diensvolgens den waarnemenden president daarvan kennis, en deze verzekerde zijn collega's er mededeeling van te zullen doen, zonder te verklaren dat hij het vertoonen eener akte van beëediging noodzake lijk achtte, die zeer spoedig uit Groningen te ontbieden zou geweest zijn. Des morgens, even vóór de terechtzitting, liet de president mr v. Ronkel vragen om de stukken, dewijl hij nietin het rechterlijk jaarboekje van 1869 voorkwam. De advocaat verzocht een ttur uitstel in het belang der verdediging om langs telegrafischen weghetbewijszijner identiteit te leveren, doch het werd niet toegestaan. Den werd uit Groningen de akte van beëediging ontvangen, maar niets baatte meer. Men was met de zaak zonder verdediger of verdediging voortgegaan. Mr. van Ronkel meent hier aan minder loyale handel wijze te. moeten denken, die het recht der verdediging Wegens eene minutieuse formaliteit en nietige haarklo verij miskent. Volgens een bericht uit Guebwiller van den 20™ dezer had men op eene door Troppmann bij zijne beken tenis gevoegde nauwkeurige aanwijzing der plaats waar ■fan Kinck zou verborgen zijn, reeds een pet van gestipt 'aken gevonden, zooals Kinck, volgens de verklaring van zijn schoonbroeder HSusler,gewoonlijk droeg. Ook een hijna nieuw houweel en een verbrijzelde flesch zijn op diezelfde plaatsgevonden. Men weet dat Troppmann verklaard heeft Kinck den vader door middel van met Piuisisch zuur vermengden Wijn vergiftigd te hebben. Onlangs zijn eenige niet onbelangrijke aanteeke- ®ingen uitgekomen over een nieuw soort van museum, dat bij de munt in Frankrijk opgericht is. Wij bedoelen eene nog onvolledige, doch reeds zeer merkwaardige verzameling van postzegels van de geheele wereld. De helangnjkstetentoonstellingis die van Groot Brittannie, hoewel zij niet volledig is en men een groot aantal oude Zegels en gestempelde enveloppen heeft moeten weglaten die een aanzienlijke plaats zouden hebben ingenomen, het is opmerkelijk dat Engeland een zegel heeft gemaakt Wror ieder van zijne koloniën, ten getale van ongeveer v'er en dertig, en dat eenige der zegels de zinnebeeldige Vorstellingen dragen van de voortbrengselen dier ko loniën. Ziehier de voornaamste: Zuidelijk Australië met de beeltenis van koningin Victoria; Westelijk Australië ^et de zwarte zwaande Bahama-eilanden, Victoria in 9'ofiel, eeue zeer fijne gravunr; Barbados, allegorische heelden van Engeland, en een schip dat onder zeil gaat; hermndas, beeltenis van Victoria; Nieuw Rrunswyu. ^en kleinen prins van Wallis (18b beeltenis van Vic- hiriaen eindelijk een schip; Canada: op een dezer zegels ^ordt de Franschman Cartier voorgesteld, op anderen, Victoria; op anderen prins Albert. De Kaap de Goede hoop stelt het klassieke beeld van Engeland voor, zit tende en geleund op een troon, die door een wijngaard rank is omkransd, waarnaast een ram, in het rond de woorden„Cape of good Hope." Eene reeks «elke evenzeer opmerking verdient is die van de handelszegels voor de overeenkomsten der Indische compagnie, zegels wier waarde van 1000 ropijen tot een autia bedraagt Na Engeland zullen wij de Ver- eenigde staten laten volgen, alwaar de zegels de beel tenissen van Washington, Franklin, Jefferson en Lincoln dragen. Brazilië. Het eerste in omloop gebrachte zegel draagt het jaartal in groote letters; het is niet fraai, maar lees baar; de laatsten hebben liet portret van Dom Pedro 1. Ecuador, Nieuw Grenada, Colombia, Peru, hebben een lama, Chili met de beeltenis van Christophorus Coltun- bus; Salvador, die op hunne langwerpige ruimte ecu vulkaan voorstellen; de Argentijnsche republiek, welke drie reeksen heeft met de portretten der generaals San Martin, Belgrane. Uvadavia, en eindelijk ten slotte der vreemde landen, China. In Europa: Denemarken, Zweden, Noorwegen, Neder land, met de zegels der Oost-Indische koloniën. Het zegel van 50 cents in Nederland is verguld. De Hanzesteden Hamburg, Breinen. Lnheck, Hanovcr waarvan de eerste in omloop zijnde zegels van 1861 dagteeker.enBruns- wijk van 18 i7 België 1849. Dnitschland: Mecklenburg Schwerin, 1864; Mecklen- burg Strelitz, 1-64; Oidenburg, 1862; Sleeswijk Holstein, Holstein en Sleeswijk, 1865. Spanje, met de Antillen en de Philippijnsclie eilanden. Portugal is een der eersten geweest; zijne eerste uit gifte dagteekent van 1853. Zwitserland van 1854, heeft eene allegorische voor stelling van Helvetië. Het zegel van 1 frank is verguld. Italië, met alle kleine staten die vóór de inlijving bestonden. Al die zegelsziener erbarmelijk uit; men zou zeggen dat zij met behulp van een klauw zijn gemaakt. De pauselijke staten voeren de pauselijke kroon en de sleutels, ook grof bewerkt. Griekenland met het beeld van Mércurius. Pruisen, reeksen van 1850, 58 en 57. Beieren, het groot-hertogdom Baden, Wurtemburg, Saksen de Noord Duitsche bond, 1868, met twee sériën van zegels, naarmate de staten bij thalers of guldens rekenen. Het vorstendom van Thurn en Taxis dat, zooals men weet, het monopolie der post voor de staten van den Duitschenbond bezit, wordt voorgesteld door zijne zegels. Rusland heeft twee serien, waarvan de eene voor de particuliere administratie (1860, 18641. Het zegel van Finland is het jongste; het dagteekent van 1860. Maar van al deze zegels zijn ontegenzeggelijk die van Turkije de fraaist bewerkte. Zij dragen de halve maan en in de vier hoeken het jaartal der Hegira, het jaartal der regeering, den naam van den sultan en de waarde van het zegel, in oostcrsche karakters, op een fijn ge- graveerden grond. De meesten dezer zegels, vooral van de eerste in omloop gebrachte, zijn gestempeld.en het jaar en de wapenen zijn er in het wit hoog opgewerkt op een gekleurden grond; doch naarmate de zegels van latere dagteekening zijn, zietmen deze gewoonte afnemen. Hoe onvolledig deze verzameling ook nog zij, zij voorziet in eene leemte; het is de heer Duraas, die alleen den stoot tot de oprichting van dit museum heeft gegeven. Dit museum van het muntgebouw te Parijs is eiken Dinsdag en Vrijdag van 11 tot 5 uren geopend. {De Stactt Cent.) Volgens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de ver zekeringder in- en uitgaande rechten en accijnsen, waren vele leden van gevoelen dat eene geheele herziening der algemeene wet de voorkeur verdient hoven hetgeen thans door de regeering wordt voorgesteld en door sommige leden wordt toegejuicht. De moeilijkheden kunnen niet eroot zijn, daar d'oorvoerrechtën geheel zijn afgeschaft en slechts op éen artikel uitvoerrecht wordt geheven. Men meende dat de minister in dit opzicht veel toegaf aan het opzien der ambtenaren tegen éen dergelijken arbeid. Dc voorgedragen strengere strafbepalingen deden ook vermoeden dat bij het toekennen van meerdere vrijheid aan den handel echter het meest op de verzekering der rechten van de schatkist is gelet. De strafbaarstelling van degenen die frauduleus ingevoerde goeder, n inkoch ten wenschten sommigen alleen tot gesloken gedistilleerd beperkt te zien. Bij de beantwoording van het verslag der kamer over hoofdstuk VII e (Hervormde eerdienst) verklaart de minister dat naar zijne overtuiging dezelfde redenen die vroeger de opheffing der afzonderlijke ministeriën van eeredienst hebben aangeraden, nu ook pleiten voor de opheffing der bijzondere afdeelingen, welke voor die ministeriën zijn in de plaats getreden. Voor zooveel de hervormde en andere eerediensten (behalve den roomsch- catholiek n) betreft, zou geen bezwaar bestaan de beide afdeelingen te vereenigen tot eene gewone afdeeling van een departement van algemeen bestuur, zoodat zij onder het opperbestuur van éen minister gesteld en hare af zonderlijke werkzaamheden, zooveel het kan, met de werkzaamheden der onderscheiden bureaux van het betrokken departement samen gevoegd worden. Tegen het fixeeien van de gezamenlijke bijdragen uit 's-rijks schatkist voor de kerkgenootschappen blijft bezwaar bestaan. Dit kan echter wel geschieden voor de kosten van beheer, en heeft reeds voor sommige pro- testantsclre kerkgenootschappen plaats gehad, terwijl het voornemen bestaat dit ook op het hervormd kerkge nootschap toe te passen. Het afschaffen der particuliere collatierechten zal hoe eer zoo beter geschieden, maar daaraan zijn vele rnoeie- iijkheden verbonden. Blijkens de memorie van antwoord op het verslag omtrent de begrooting der gestichten te Ommerschans en te Veenhuizen, verklaait de minister in het geheel niet te denken aan eene afscheiding van het beheer dier gestichten. Dat de verpleegden te weinig werken is onjuist, maar hun toestand staat ook niet gelijk aan dien van gevangenen. Tot de opheffing van het vveezenge- sticht is besloten, omdat eene dergelijke inrichting geen onderwerp van staatszorg kan zijn, en een opvoedingsge sticht te midden eener bedelaarsbevolking zeer misplaatst is. Hoewel de besmettelijke oogziekte te Veenhuizen vermindert, zijn daaraan nog 300 personen lijdeude, die echter in het nieuwe hospitaal streng afgezonderd blijven. Het wetsontwerp houdende wijzigingen in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering heeft alleen ten doel door weinige en geene diep ingrijpende veranderingen in dat wetboek het in overeenstemming te brengen met de nieuwe rechterlijke inrichting. De partieele wijzigin gen nemen echter niet de noodzakelijkheid weg om eene herziening op ruimer schaal tot stand te brengen; dat omvangrijke Werk moet evenwel uitgesteld worden tot dat al datgene zal verricht zijn, wat onmisbaar is oin de in 1861 vastgestelde nieuwe rechterlijke inrichting ein delijk van het papier in het leven te roepen. Do koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1870, thans aan de vaststelling der vertegenwoordi ging onderworpen, bedraagt in uitgaaf. 1,171,977.04 de geraamde middelen- 828,303.35 Dus de geraamde bijdr. uit 's rijks sehatk. 345,673.69 welke bijdrage voor 1869 geraamd was op 435,059.13 j. Die voor Curagao bedraagt in uitgaat 449,006 22 j de geraamde middelen- 366,711.52 Dus de bijdrage van 's rijks schatkist82,294.70J tegen f 129,399.93^ voor 1869 geraamd.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1