OÜRANT. N* 226. Zaterdag 18G9. 20 November. Middelburg 19 November. Rechtzaken. Gemengde berichten. Heden heeft de tweede kamer, hij de voortgezette be raadslaging over de Indisclie begrooting, art. 2 betreffende de wet op de middelen voor Nederland met 55 tegen 11 stemmen verworpen, doch de wet zelve met 57 tegen 7 stemmen aangenomen. Het gisteren medegedeelde amen dement van den heer Blussé is aangenomen met 42. tegen 24 stemmen, terwijl hoofdstuk I (uitgaven in Nederland) toet 49 tegen 17 stemmen is aangenomen. De Staatscourant van heden, Vrijdag 19 dezer, is gis teren avond zoo laat uitgekomen dat zij niet meer met de post kon verzonden worden, terwijl daardoor ook de benoemingen en besluiten niet in de Haagsche dagbladen opgenomen zijn kunnen worden. Het provinciaal gerechtshof in Drenthe heeft Woens dag bij uitvoerig arrest het vonnis van de rechtbank te Assen vernietigd, waarbij gelast was dat m'. Olden- buis Gratama bij lijfsdwang genoodzaakt zou worden tot mededeeling van een advies, hetwelk hij als advocaat aan K. R. Kiers, te Wapse, gegeven had. De vernietiging geschiedde op grond dat dit college bij afzonderlijk vonnis de redenen van verschooning, door don advocaat 'n het midden gebracht, had moeten beoordeelen, en, in bet geval dat die redenen van verschooning naar het Oordeel van de rechtbank ongegrond waren,hem wederom voor zich had moeten doen roepen, terwijl zij, wanneer de advocaat bij zijne verschooning bleef persisteeren, dan eerst do ingijzelingstelling had kunnen bevelen, en niet direct, zonder bij afzonderlijke uitspraak de redenen van verschooning beoordeeld te hebben, zooals in het onderhavige geval is geschied. Verder op do hoofdzaak rechtdoende, heeft het hof verklaard dat mr. Gratanta zich in dezen terecht had verschoond van het geven van getuigenis. De procureur-generaal had tot bevestiging van het vonnis der rechtbank geconcludeerd. Jl. Donderdag heeft de arrondissements rechtbank alhier de volgende vonnissen uitgesproken. Hubrecht Toussaint, oud 46 jaren, schilder en glazen maker, en Jacob de le Lijs, oud 39 jaren, slachter en riet dekker, beiden wonende te Kadzaud beklaagd dat zij den 20™ Oetober jl. te zamen van het strand aldaar een aangedreven balk arglistig weggenomen en zich toege ëigend hebben zijn schuldigverklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd ouder- verzachtende omstandigheden, en veroordeeld ieder tot acht dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, en solidair in de kosten. Jan Knuist, oud 25 jaren, en Gerrit Knuist, oud 22 jaren, beide polderwerkers alhier beklaagd dat zij den 15™ Oetober jl. in het publiek huis, genaamd Grand salon, van W.Spaeter in de Zusterstraat alhier, moedwillig mis handeld hebben (beide beklaagden zijn in den loop van dit jaar, de eerste tweemaal en de tweede eenmaal, Wegens mishandeling tot gevangenisstraf en geldboeten veroordeeld) zijn schuldig verklaard aan het moedwil lig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geene ziekte of' beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en veroordeeld ieder tot eene maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten. Abraham Bulting, oud 25 jaren, arbeider te Kad zandbeklaagd dat hij den 20™ Oetober jl. op het strand aldaar aangespoelde planken en hout arglistig weggeno men en zich toegeëigend heeft is schuldig verklaard aan een eenvoudigen diefstal, en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Jacob Isaak Oappon, oud 31 jaren, herbergier en »leurder" te Kadzand beklaagd dat hij in de maand Oetober jl., terwijl hij tegen loon van 1 daags in dienst was bij de strandvonderij, vijf planken en eenig hout, afkomstig van een gi strand schip, van het strand aldaar weggehaald of geborgen heeft, dit laatste met de weten schap vanwaar diegoederen afkomstig waren is, aan gezien bet hem ten laste gelegde niet wettig bewezen is, niet-schuldig verklaard en vrijgespoken, de kosten te dragen door den staat. duzanna Faro Margot, oud 22 jaren/arbeidster te Kadzand beklaagd dat zij den 22™ Oetober jl. mede een aangespoelde plank van het strand aldaar arglistig weggenomen heeft is, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, schuldig verklaard aan eenvou digen diefstal en veroordeeld tot zes dagen gevangenis straf, alsmede in de kosten. Neet, Abraham Jlabelns en Jocabus de Visser^ .airènwerkliedcn te Kadzand beklaagd dat zij den 2i™ Oetober jl. insgelijks drie van een,gestran 1 schip afkomstige planken van het strand aldaar argelis-; tig hebben weggenomen zijn schuldig- verklaard.aan. eenvoudige diefstal, gepleegd onder verzachtende om standigheden, en veroordeeld: de eerste tot v.ier dagen gevangenisstraf in eenzame opsluiting,'en de, tweede en derde tot acht dagen gemeenschappelijke .gevange nisstraf, benenens solidair in de kosten. Charles Louis Koemaat, oud 28 jaren, landbouwers knecht te Hoofdplaat beklaagd dat hij den Rn Oeto ber jl. den met hem b:j de wede Bonte aldaar in dienst zijnden vieide knecht J. B. Gilles moedwillig mishandeld heeft is bij verstek schuldig verklaard aan het moed willig toebrengen van slagen en stooten, en, met aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van/16, alsmede in de kosten. Sophia Bouwense, oud 43 jaren, wonende alhier beklaagd dat zij den 14™ Oetober jl. en ook omstreeks veertien dagen te voren, eene hoeveelheid steenkolen heeft weggenomen en zich toegeëigend van een tmop liggende op den Blauwendijk alhier, ten nadeele van den heer P. J. Lienders is niet schuldig verklaart aan en vrijgesproken van het wegnemen van kolen omstreeks veertien dagen voor den 14™ Oetober jl. als zijnde dit haar ten laste gelegde feit niet bewezen; doch schuldig verklaard aan eenvoudige diefstal over wat den diefstal van kolen, ter waarde van vijf cent op genoemden datum betreft, en te dier zaken, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Te Zierikzee is op den 18en dezer een aanvang ge maakt met populaire voorlezingen over de moderne richting. Zij worden in de concertzaal gehouden Het getal dier lezingen zal gedurende dezen winter zich waarschijnlijk tot acht bepalen. De heeren Hugenholtz, Galbot en Lagers, predikanten te Zierikzee, en Zeeman, predikant te Zonnemaire, zullen die voorlezingen doen. De heer Hugenholtz leverde de eerste, die tot onderwerp had: Do moderne bijbelbeschouwing. Eene talrijke schare belangstellenden woonde die eerste lezing bij. Woensdag avond, na afloop van de uitvoering der feestcantate, ontving de heer Nicolaï uit handen van prins Frederik het ridderkruis der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon. Z. K. II. betuigde terzelfder gele genheid aan mevrouw Offermans van Hove zijn dank voor haar „bezielenden zang," en sprak ook de overige medewerkenden in denzelfden geest aan. Het fabriceeren van papier uit houtvezels schijnt door de bewerking, waaraan dr. Matthieson te Londen het onderwerpt, veel gemakkelijker dan vroeger te zijn geworden. Het daartoe bestemde hout wordt in den vorm van krullen, zaagsel, spanen enz. aan een verrot- tings-proces onderworpen, dat is: men werpt het in meer of min fijn verdeelden toestand in stilstaand of vloeiend water en laat het daar gisten, zoodat eenige zijner be- standdeelen worden ontleed en verwijderd. Hierdoor wordt de later volgende behandeling der achterblijvende houtvezels tot bereiding van papier goedkooper gemaakt, en het koken en bleeken wordt ook veel gemakkelijker. De tijd die er noodig is om het verrottings-proces te doen afloopen, hangt van de temperatuur van het water, alsmede van de gesteldheid en den meerder of minder verdeelden toestand van het hout af; hoe hooger de tem peratuur, des te sneller treedt de verrotting in. Vrijdag morgen was men te Balk vrij verwonderd, toen men bemerkte dat het inden afgeloopen nacht stevig had gevroren met een vlak zuiden wind, zoo stevig, dat het vaarwater geheel dicht lag en de schepen niet zon der inspanning en moeite door het ijs heen het Sloot- termeer konden bereiken. Nog zulk een vorst en het terrein voor schaatsenrijders is gereed. De vroegste datum, die daarvan in deze eeuw staat aangeteekend, is 17 November 1H22. De lc luitenant-kwartiermeester Z., die eenigen tijd geleden uit het garnizoen te Leeuwarden verdween, is door het hoog militair gerechtshof vervallen verklaard van zijne militaire betrekking en voor altijd verbannen van het grondgebied van den staat der Nederlanden. xIn de vorige week was te Leeuwarden een Duitsch koopman, die aan een enkel huis voor niet minder dan f 18,000 aan echte kant verkocht. Een bewijs voorzeker dat dit artikel van weelde, ondanks de verbazend lxooge prijzen, onder de Friesche dames nog al aftrek vindt. Hetgeen wij onlangs meldden omtrent de verveling of liever.een soort van heimwee, waaraan de Fransche keizerin in Egypte lijdt, wordt bevestigd door een giste ren morgén teGompiégne van II. JL ontvangen telegram, waarin zij meldt, dat zij zich zeer verveelt en niet lang meer verwijderd wenscht de blijven van haar geliefd Frankrij k. Het keizerlijk hof te Parijs, in raadkamer vergaderd, heeft Dinsdag, overeenkomstig de conclusiën van den advocaat-generaal, eene nadere instructie in de zaak van Troppinanu gelast. Onder de Bourbons heerschte, zooals bekend iSj eene stipro etiquette. Bij de maaltijden en vooral bij het diner nam die etiquette natuurlijk eene hooge plaats in. De wijze waarop het eten b.nnen gebracht werd was inderdaad curieus. Om tien uur was het tijd van dejeu- neeren. Eenige minuten voor tienen ging een zaalbe waarder, met een van een zwarten veer voorzienen hoed iii de hand naar beneden en haalde een soldaat van de lijfwacht des konings af. Deze soldaat liep van top tot teen gewapend achter den zaalbewaarder. Beide gingen naar de keuken waar 't ontbijt des konings in een over dekte mand gereed stond. Deze mand werd door twee bedienden gedragen. In optocht ging men nu naar de koninklijke vertrekken. De zaal bewaarder ging voorop, dan volgden de beide bedienden, terwijl de soldaat den trein sloot. Bij de koninklijke vertrekken gekomen deed een daar geplaatste Zwitser de deur open en de zaalbe waarder verkondigde met luider stemme „le service du roi messieurs". Iedereen die in de zaal was stond dan op en bleef staan totdat de trein voorbij was. Bij de deur van het kabinet des konings maakte de zaalbewaar- der eene diepe buiging voor den soldaat, wiens buiten gewone dienst daar afgeloopen was. Bij het diner, dat om 6 uur plaats had, heerschte hetzelfde ceremonieel met dat onderscheid dat in plaats van een, vier soldaten don trein volgden en dat in plaats van twee, twaalf be dienden de spijzen droegen. Uit Leeuwarden schrijft men van 16 November. Tot lieden ging het vee, dat hier Vrijdags aan de markt komt, gelijk bekend is, voor een gedeelte naar Holland, doch hoofdzakelijk naar Engeland. In dezen stand van zaken kon wel eens eene verandering komen, althans sedert enkele weken ziet men het vee voor Duitsche rekening opkoopen, en er is een veekoopman uit eene Duitsche plaats dicht aan onze grenzen, die in eene maand tijds, volgens matige berekening, hier te lande voor ƒ100,000 aan vee kocht en die op éen marktdag te Leeuwarden voor 25,000 kocht. Het jonge vee schijnt bestemd tot verbetering van den veestapel buitenslands en gaat gedeeltelijk zelfs naar Rusland. Men ziet tegen woordig het vreemde schouwspel, dat uit Holland vee in Friesland wordt ingevoerd. In Parijs geniet de beul een inkomen van 13000 franken. Men moet eehter in aanmerking nemen dat de uitvoering der doodstraf daar geen zeldzaamheid is.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1