töuitenlanïn 2lt»iUTtrnticn. Algemeen overzicht. Prijzen van effecten. Het thans voorgestelde hulpmiddel om de eischen van Nederland te beperken, acht hij niet voldoende, maar hij z«d er zich bij neerleggen, in de hoop dat spoedig eene groote schrede op dien weg zal gedaan worden. Volgens tem zal de natie, behoorlijk ingelicht als zij tegenwoor dig wordt omtrent den waren toestand der Indische aan gelegenheden, ook niet tegen eventueele vermeerdering Van belasting opzien. Haar gevoel van billijkheid, trouw en eerlijkheid zal er tegen opkomen, op kosten van Indië te teeren. Het voorstel van den heer van Delden om tot voortzet ting dezer beraadslaging eene avondzitting te houden, Wordt verworpen met 35 tegen 29 stommen, en de vol gende zitting alzoo bepaald op Donderdag 18 dezer. Over de begrooting van het pensioenfonds voor bur gerlijke ambtenaren voor 1370 is eindverslag uitgebracht, tvaaruit blijkt dat in de afdeelingen het voornemen der regeering om de doorloopende kortingen te doen ver- Vallen geen algemeenen bijval vond. Eene trapsgewijze vermindering der afloopcnde kortingen kwam verkies lijker voor. Volgens het voorloopig verslag over de begrooting Wegens den arbeid der gevangenon voor 1870, werd bij de behandeling in de afdeelingen op nieuw gewezen op de onbillijke concurrentie met den eerlijken werkman die door dezen arbeid wordt in het leven geroepen en het noodzakelijk slechte werk dat van die zijde geleverd ivordt uithoofde de meesten nit't opgeleid zijn voor het V'erk waartoe zij gebezigd worden. Vrij algemeen werd bezwaar gemaakt om de aangevraagde 20 000 voor aankoop van grondstoffen toe te staan. Het doel behoort alleen te blijven het bezighouden der gevangenen. Nu de Iersche bevolking ziet dat liet ministerie te Londen, ondanks alle gehouden meelinys, de invrijheid stelling der Fenians blijft weigeren, is er ernstig sprake Van eene andere manifestatie. Men heeft O'Donavan Hossa, die zich nog altijd in de gevangenis bevindt als veroordeeld wegens politieke misdrijven, tot candidaat Voor het lagerhuis gesteld en wel in het graafschap Tipperary, alwaar nu in alle plaatsen zeer heftig gestelde aanbevelingen van dien candidaat op de muren te lezen zijn. Leze candidatuur van den Fenian O'Donavan Rossa herinnert aan de candidaturen der onverzoenlijken te Harijs. De partij der Fenians gaat echter nog veel verder en the People of Ireland en the Irishman de twee meest populaire organen dier partij verklaren open lijk dat het een dwaasheid is om te meenen dat Ierland z'ch zal willen onderwerpen aan eene vieemde overhoer- Sching, waartegen het zoo lang reeds heeft gestreden. Ne minister Gladstone schijnt daarvan ook wel door drongen te zijn en vandaar misschien de eenigszins moedelooze toon waarop hij onlangs over de Iersche Inaestie sprak. Koning Leopold van België bevindt zich thans met Zljn dochtertje te Windsor. Ilij heeft daar het adres ont- Vnngen, hem door het daartoe opgetreden comité aange boden. De berekening van twintig millioen personen, die daarin hulde aan den koning van België betuigen, 18 aldushet adres is onderteekend door vijftig verte genwoordigers van graafschappen en door 235 burge meesters, „die te zamen twintig millioen personen vertegenwoordigen." Het was, naar die zienswijze, nog luisterrijker geweest om do liandteekening van den Uouverneur-generaal van Engelsch-Indië te verzoeken. Net aantal millioenen ware daarmede verdubbeld ge worden. Uit Florence wordt gemeld dat de plotselinge ziekte van koning Victor Emmanuel in het jachthuis San Ros- S(ll'e, bij de tegenwoordigheid aldaar van prins Hurnbert ee de bekende gravin de Mirafiore met hare beide doch- '®rs, aanleiding zou hebben gegeven tot het thans be staand voornemen om zijne betrekking tot de gravin en bare kinderen door een morganatisch huwelijk te regelen. Overigens wordt onder andere bijzonderheden van 's ko- mings ziekte gemeld dat te dien opzichte verschillende kerkelijke moeielijkheden zich hebben voorgedaan. Dit Was het geval ten aanzien der bediening van de beilige sacramenten der stervenden, waaraan met veel bezwaar slechts eene oplossing kon worden gegeven. "k het bidden in de kerken door de geestelijkheid was mp bevel uit Rome overal verboden, behalve in Piemont. Net pauselijk hof erkent toch Victor Emmanuel als wet- koning van dat land en maakte dus geen bezwaar tegen het bidden in de kerken aldaar voor het horstel van Victor Emmanuel als koning te Turijn, maar wel tegen het bidden in de Italiaansche kerken voor het herstel van Victor Emmanuel als koning te Florence. Ilct bij de Pruisische vertegenwoordiging ingediend nieuw wetsvoorstel omtrent het lager onderwijs, aan den minister Muhler te danken, is allermerkwaardigst in sommige zijner bepalingen. In art. 2 wordt gezegd dat de volksschool strekt „om bij de jeugd de grondslagen te leggen eener voor het leven in den staat en in de kerk noodzakelijke opvoeding." Het onderwijsprogramma be vat in de eerste plaats daartoe: „godsdienstonderwijs en inleiding tot de kennis van het dogma en van de geschie denis der gezindte, waartoe de school behoort," voorts het onderwijs in do Duitsche taal, de geschiedenis, de reken kunst en het zingen. Ia art. 3 wordt bepaald dat de minister, in overleg met de kerkelijke autoriteiten, eene regeling voor het godsdienstonderwijs zal vaststellen, welk onderwijs zes uren 's weeks zal gegeven worden. Ziehier voorts het kunstig raderwerk van het schooltoe zicht. Dit wordt uitgeoefend door eene schoolcommissie volgens art. 47 van het ontwerp. Deze schoolcommissie is samengesteld uit den burgemeester der gemeente, een predikant, twee tot vier gezeten burgers en den onder wijzer. De regeering wijst den voorzitter dier commissie aan en heeft voorts het recht om haar te ontbinden, of de leden die haar mishagen te ontslaan. De daartoe aan gewezen predikant heeft het oppertoezicht over het onderwijs en hij geeft verslag daaromtrent aan de school commissie, welke van hare zijde hem hare wenschcn kan kenbaar maken, welke wenschen de predikant kan ver wezenlijken of aan de regeering mededeclen. Indien deze wenschen ooit aan de regeering mishagen, wordt daaraan niet voldaan en kan zij het lid of de leden der schoolcommissie, die dergelijke wenschen durfden uiten, ontslaan. Zoo wordt dus het onderwijs eigenlijk hoofd zakelijk in handen der kerk gesteld. Ten slotte zij nog medegedeeld dat liet onderwijs niet kosteloos, maar wel verplicht zou wezen, en ten allerlaatste dat niemand te Berlijn twijfelt aan de verwerping van dit ontwerp met eene verpletterende meerderheid. Waarschijnlijk zal het echter nog in de eerste maanden nietdoor het huis van afgevaardigden worden behandeld. liet vrijzinnig Berlij.nsch publiek zucht over deze en dergelijke elucubratiën van zijn minister van eeredienst en onderwijs, von Mfihler, of herinnert zich met ironi- sclien glimlach 's ministers vroolijke, levenslustige lied jes uit zijn studententijd en droomt intusschcn, wat liberaliteit betreft, van betere tijden onder het bestuur van den tegenwoordigen kroonprins, die natuurlijk, vol gens een zeer bekend politiek systeem, vrijzinnig is. Nu en dan vergeten echter de vorsten wel eens de liberali teit, waarvan zij als kroonprinsen blijk hebben gegeven, evenals de Pruisische ministers van eeredienst hunne vroegere stndentenliedjes. Het heerenhuis te Berlijn heeft eergisteren het wets ontwerp aangenomen waarbij men op het 21" jaar meer derjarig wordt. Deze wijziging in de bestaande wetge ving is het gevolg van het verlangen om de op dit stuk vigeerendo wetsbepalingen in de overige rijken van den Noord-Duitschen bond ook in Pruisen in te voeren. De onlangs tot Pruisisch ambassadeur bij het Fransche hof benoemde baron Werther is eergisteren door keizer Napoleon te Compiègne ontvangen. In antwoord op de bij die gelegenheid door den heer von Werther geuite woorden zeide de keizer: „Mijnheer de ambassadeur, ik waardeer de gevoelens, welke gij namens uw souverein uit. Evenals hij wensch ik de handhaving der goede verhouding tusschen de beide gouvernementen en de ontwikkeling der vriendschaps betrekkingen tusschen Prnisen,den Noord-Duitschen bond en Frankrijk. Ik heb mij geluk te wenschen met de keu-.e des konings om u naar Parijs te zenden en ik verzoek u op eene welwil lende ontvangst onder ons te rekenen." Ook Louis Blanc hcett een manifest aan de kiezers gericht waarin hij het systeem der onbeëedigde candi- duten verdedigt. Volgens zijn gevoelen heeft men dat systeem ten onrechte als tot oproer leidende voorgesteld. Wanneer de meerderheid der kiezers zich verklaard heeft voor een onbeëedigde candidaat en de als gekozen beschouwde candidaat der minderheid zijne geloofsbrie ven in het wetgevend lichaam ziet onderzocht, dan zal dit aanleiding geven tot het behandelen van deze quaes- tie: moet Parijs hier vertegenwoordigd worden door hem dien de kiezers hebben verworpen, of door hem, die Parijs verkozen heeft? Mocht deze vraag in eerstbedoel- deu zin worden beantwoord, dan weet de democratie wel dat zij nog andere middelen onder haar bereik heeft dan wapengeweld. Amsterdam 17 Notember 1869. Nederland. «Certific. Werkelijke schuld 2-1 pot. 53} *dito dito dito 3 62^ «dito dito dito 4 84 j *Aand. Handelmaatschappij 4i dito exploitatie Ned. staatssp. 711 België. «Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. «Obligatiën 1798 1816 5 n 941 «Certific. adm. Hamburg 5 69j «dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75 l «dito 1000 1864 5 91 «dito 1000 1866 5 90 «Loten 1866 5 218 «Oblig. Hope Co. Leening 1860 4.) «Certific. dito4 64j «inseript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 63) «Obligatiën 1867 4 65 «dito 1869 4 64 «Certificaten6 40^ «Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 212j «Oblig. dito 4 160) «dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83) dito dito Jelez Orel 5 82 dito dito Oharkow Azow 5 781 Polen. «Schatkistobligatiën4 63) Pruisen. «Obligatiën5 Oostenrijk. «Obhg.metall. in zilver Jan.Juli 5 54)). «dito dito April Oct. 5 54) «dito in papier Mei/Nov. 5 47 «dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 «Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. «Obligatiën2} thans 3 25) «dito 186725 «dito Binnenlandsche3 21) Portugal, «dito 18561863 3 31&- «dito 18673 31 IA Turkije. dito (hiunenl.)5 44) Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 74 j Amerika, «dito Vereenigde Staten (1874) 5 88 «dito dito duo (1904) 5 „82^ «dito dito dito (1»82) 6 89^ «dito dito dito (1885) 6 87) «dito Illinois7 «dito dito Redemtion6 72) dito Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 dito dito geconsolideerde 7 25) dito dito debentures 8 27 dito St.Paul Pac. Spw. 1« sec. 7 70) dito dito dito 2« sec. 7 69) dito dito 1869 dito 7 69j Brazilië, «dito 1863 4) «dito 1865 5 Mexico. dito 18513 12} Grenada, dito afgestempeld6 17 jj Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amstebdvm 16 November. Metall. 19.95Dito zilver /"24.35; Dito Eng. per 11.82); Eng. Russen per 11.82); Eng. Portugal per Fransche 56|; Belg. 56)Pruis f 34Iïamb. Rnssen Russen in Z. li. 284; Pools, in F1dito Z. R. Amerik. Dollars ƒ2.41); dito papier Gehuwd J. G. DE WAAL 17 November 1869. en P. MEERTENS. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon MARIE THERÈSE L1ENDERS, geboren KAMPS. Middelburg, 15 November 1869. HEDEN den twaalfden November achttien honderd negen en zestig. Heb ik ADRIAAN MARINUS VAN 1IEUVEN, deur waarder bij het provinciaal Gerechtshof van Zeeland wonende te Middelburg. Ten verzoeke van SU3ANNA ELISABETH AN- DRIESSEN dienstbode wonende vroeger te 's-Graven- hage thans te Rotterdam, veriaten huisvrouw van nate- noemen JACOBUS MARINUS JANSE, ten deze ver kiezing van woonplaatsdoende te Middelburg tenkantore van den heer HUBERTUS REKKER procureur bij het provinciaal Gerechtshof van Zeeland wonende te Middel burg in de Boogaardstraat wijk D N" 34/35 die door de requirante als haren procureur zijnde aangesteld, voor haar dan ook als zoodanig in rechten zal optreden zijnde de requirante bij geregistreerde beschikking van gemeld provinciaal Gerechtshof van Zeeland in dato vijfden October jl. toegelaten om in hooger beroep voor gezegd Hof in dezen kosteloos te procederen.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3