MIDDELBURGSCHE COURANT. IV- 224. Donderdag 18G9, 18 November. Middelburg 17 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Veeziekte. Koloniën. Rechtzakeu. Volgens een staat der bevolking van Nederland op 31 December 1868 telde men alstoen het volgend getal in woners in: Noord-Brabant 431,933, Gelderland 436,908, Zuid- Holland 692,154, Noord Holland 5^5,926, 179,298, Utrecht 176,802, Friesland 298,722, Overijsel 258,258, Groningen 231,081, Drenthe 107,597'WLimburg 226,789, zijnde gezamenlijk in het koninkrijk 3,628,468, (te weten: 1,108,415, mannelijk en 1,827,053 vrouwelijk geslacht). Meer dan op 31 December 1867,18,861 man nelijk en 16,589 vrouwelijk geslacht, te zamen 35,450. Op 1 Januari 1^30 telde het koninkrijk 2,526,306. inwo ners, in 1850 3,056,591 en in 18C0 3,308,969, sedert 1830 is de bevolking dus met 1,102,162 inwoners vermeerderd. ridderorden. Vergunning verleend aan den majoor U. R. J. A. Roosraale Nepveu, van den grooten stat, adjudant van Z K. H. prins Frederik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van kom- mandeur 2C klasse dor Danebragsorde, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. De Wekker (Weekblad voor onderwijs) deelt mede den staat van den uitslag van het najaars examen 1869 in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt, dat geza menlijk zijn geëxamineerd 244 hoofd-onderwijzers, toe gelaten 103, afgewezen 141geëxam. 29 hoofdonderwij zeressen, toegel. 20, afgew. 9geëxam. 3 huisonderwijzers, toegel. 2, afgew. 1; geëxam. 19 huisonderwijzeressen toegel, 1J; afgew. 5; geëxam. 368, hulponderwijzers, toe- 8e', 218, afgew, 180 geëxam. 117 hulponderwijzeressen, toegel. 82, afgew. 35; geëxam. 118 onderwijzers in het Fransch, toegel. 39, afgew. 79 geëxam. 99 onderwijze ressen in het Fransch, toegel, 65, afgew. 34; geëxam. 37 onderwijzers in het Engelsch, toegel.16, afgew. 21; geëxam. 65 onderwijzeressen in het Engelsch, toegel. 45, afgew. 20; geëxam. 39 onderwijzers in 't Hoogduitsch, toegel. 21, afgew. 18; geëara. 35 onderwijzeressen in 't Hoogduitse!^ toegel. 23, afgew. 12; geëxam. 136 onderwijzers in de wiskunde, toegel. 65, afgew. 71; geëxam. 43 onderwijzers in 't teekenen, teegel. 24, afgew. 19; geëxam, 12 onder wijzers in de landbouwkunde, toegel. 7, afgew. 5; ge- exam. 25 onderwijzers in de gymnastiek, toegel. 18, afgew. 7geëxam. 106 onderwijzeressen in de handwerken, toeg el100, afgew. 6. Het Provinciaal blad van Zeeland n». 113 bevat een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van den I2< n dezer, waarbij, met wijziging van artt. 1 en 2 van bun besluit van den 24cn Augustus jl. (Provinciaal blad u°. 88), door de longziekte besmet wordt verklaard de kom der gemeente Colijnsplaat en het overige gedeelte dier gemeente als van do longziekte verdacht. Het bepaalde bij het 1» lid van art. 3 van voormeld besluit blijft, voor zooveel de bedoelde kom betreft, van kracht, en evenzeer het bepaalde bij het 2e lid van art. 3 van dat besluit voor zooveel aangaat het overige gedeelte van de gemeente Colijnsplaat. Door den gonvernenr-generaal van Nederlandsch-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: (Javasche coitrant van den 21«» September.) civiildepaktement. Ve r I een d: een tweejarig verlof laar Nederland, wegens ziekte, aan den le» klerk tevens griffier bij den landraad te Sidaijoe J. A. Willer. Ontslagen: uit 'slands dienst, de gewezen post- commieR, chef van het postkantoor te Anjer, M. Boon. Benoemd: tot advocaat-generaal bij het hooggerechts hof van Nederlandsch-Indië, het lid in den raad van just'tie te Batavia mr. B. G. II. Straeter; tot officier van j justitie te Soerabaija, het lid in den raad van justitie te Batavia mr. J. Heringa; tot commies op het adsistent- residentie kantoor te Sambas, tevens vendu meester aldaar, dc ambtenaar op wachtgeld J. H. Dühne, laatstelijk com- ies op bet adsistent-residentiekantoor te Sintang; tot "landmeter bij de statistieke opname voor de residentie Bagelen, de teekenaar lij het topographisch bureau der genie R. B. G. Brostowski. militair departement. Bevorderd: tot lcu luite nant bij het materieel'van bet wapen der artillerie, de 2C luitenant K. J. Julius, van bet materieel. marine departement. Bevorderd: tot kapitein luitenant ter zee bij bet Indisch sedentair zeewezen, de luitenant ter zee le klasse bij dat korps M. L. J.van Asperen. (Javasche courant van den 24<" September.) civiel departement. Ontslagen: uit'slands dienst, de geschorste civiele gezaghebber te Lolo en SoeDgei Pagoe C. Bordeaux. Ingetrokken: de benoeming van mr. J. van Bosse tot advocaat en procureur bij het hooggerechtshof van Nederlandsch Indië. Benoemd: tot advocaat enprocureur bij den raad van justitie te Padang mr. J, van Bosse. Bevorderd: op het eiland Soemba, tot controleur D klasse, de controleur 2« klasse S. Roos; tot controleur 3C klasse, de ambtenaar ter beschikking C. L. de Vries. Gesteld: ter beschikking van den inspecteur belast met de leiding der statistieke opname van Java, de amb tenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures B. II. H. Ravenswaay. (Javasche courant van den 28>'n September.) civiel departement: Verleend: een verlof naar Rome, voor den tijd van een jaar, buiten bezwaar van den lande, aan den bisschop an Bolophon i. p. i., aposto lisch vicaris en pastoor te Batavia, P. M. Vrancken. Benoemd: tot adsistent-resident van Poerwokerto, de adsistent resident van Japara J. W. Mooijen; tot adsistent resident van Japara, de controleur D klasse bij de landelijke inkomsten en cultures J. Heyting; tot l™ commies op het bureau van den chef over den genees kundigen dienst, de 2« commies op dat bureau G. van Heeteren tot controleur 2" klasse bij de landelijke in komsten en cultures, de ambtenaar ter beschikking H. J. Oosting; tot commies ontvanger der inkomende en uit gaande rechten te Siboga, de ambtenaar op wachtgeld J. C. Romswinckel; tot commies-vi si tut eur bij de controle en recherche te Soerabaija, de ambtenaar op wachtgeld A. A. Voorneman; tot ontvanger der inkomende en uit gaande rechten te Telong Betong, de commies ontvanger der inkomende en uitgaande rechten te Singkel F. E. Planner; tot ondercommies le k asse bij de contiöle en recherche te Batavia, de ambtenaar op nonactiviteit J. J. Sehuller tot Peursum, onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerdtot commies ontvanger derinkomende en uitgaande rechten te Singkel (Sumatra's Westkust), de ambtenaar op wachtgeld D. Swart tot opzichter 1« klasse bij den waterstaat en 'slands burgerlijke openbare werken, de opzichter 2« klasse C. F. Welker. Belast: met de waarneming der betrekking van architect 2« klasse bij deu waterstaat en 's lands burger lijke openbare werken, de ambtenaar op nonactiviteit J. P. Trosée. Machtiging verleend: tot uitreiking aan L. K. Wennekendonk, van eene akte van toelating tot dc uit oefening der genees-, heel-en verloskundige praktijk te Samarang. militair departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein H. M. A. J. J. Voig't, en aan den tweeden luitenant C. C. F. J. Hirschman, beiden van het wapen der infan terie. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. M'. militairen dienst, wegens volbrachten dienstijd, met behoud van recht op pensioen, de majoor der artilerie M. S. du Pui: eervol, uitZr. M». militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de luite nant-kolonels bij het wapen der infanterie J G. G. H. Strengnaerts en W. Rijkens, thans met verlof in Neder land. (Javasche courant van den 1™ October.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsistent- resident van Patjitan H. Dessauvagie. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de secretaris der residentie Banjoewangi C. B. Hagenstein. Benoemd: tot hoofdonderwijzers aan de openbare lagere school te Modjokerto, D. S. de Jong, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; aan de openbare lagere school te Pontianak, O. E. Hansen, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; aan de openbare lagere school te Bandjermasin, de onderwijzer tweede klasse voor den dienst in Nederlandsch-Indië G. van der Kaaden,onlangs uit Nederland aangekomen; tot tweeden onderwijzer bij de gouvernements-ambachtsebool te Soerabaija, de hulponderwijzer aan de openbare vijfde lagere school aldaar II. Kuchlin. militair departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan de eerste lui tenants der infanterie jonkheer J. J. Sandberg en F. A. Hekmeijer. marine departement. Ver 1 e e n d: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den tweeden commies bij het departement der marine A. L. J. Rocourt; Tijdelijk gedetacheerd: bij het marine-etablis sement te Onrust, de luitenant ter zee eerste klasse bij de koninklijke Nederlandsche marine W. F. Mijen, ten einde de betrekking van equipagemeester bij eerstge noemd etablissement te vervullen bij het marine-etablis sement te Soerabaija, de luitenant ter zee le klasse bij de koninklijke Nederlandsche marine jonkheer E. P. E. de S:fiers, teneinde de betrekking van equipagemeester bij dat etablissement te vervullen. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Eduardus Vergouts, oud 29 jaren, koopman en land bouwer, wonende te Hulst beklaagd dat hij op den gm Augustus jl. te Hulst op de openbare straat, ten aan- hoore van anderen, aan P. J. Vermeulen en C. Elschot heeft toegevoegd: „Jullie zijn een dief van mijnheer Vogelvanger zijn kraai, die is door de volle wet met den kantonrechter en de marêchaussées als een eerlooze schelm uit jullie huis gehaald'' is bij vonnis derarron- dissements rechtbank te Goes, dd. 27 September jl., schul dig verklaard aan laster, door aan iemand op eene open bare plaats eene daad ten laste te leggen, die ingeval zij plaats had, dengeen tegen wien zij geduid is aan boet straffelijke vervolging zou blootstelleu, en te dier zake veroordeeld in twee geldooeten ieder van 25, bij wan betaling na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevangeni straf van 7 dagen voor elke boete, en in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den officier van justitie, namens den pro cureur-generaal, ingesteld hooger beroep heeft het hof, rechtdoende in hooger beroep, bij verstek bovengemeld vonnis bevestigd voor wat betreft het bewezene van het feit tegen P. J. Vermeulen gepleegd, de daaraan gege- vene qualificatie, de schuldigverklaring daaraan van den beklaagde en de te dier zake opgelegde straf tot eene geldboete van ƒ25, met subsidiaire ge vangenisstraf van 7 dagen c. e., terwijl de officier van justitie bij genoemde rechtbank niet ontvankelijk is verklaard in zijne vervol ging tegen den beklaagde ter zake van het feit tegen C. Elschot gepleegd, met verwijzing van den geïnti meerde in de kosten der procedure, ook op het hooger beroep gevallen. Cornelis van Zetten, oud 11 jaren, koewachter, wo nende te St.-Maartensdijk, was beklaagd dat bij op den 2ca Augustus jl. een der koeien van den landbouwer A. Walchenbach te St.-Maartensdijk, welke aldaar onder

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1