öttitcnlanix Bfrtijftingcn. £)attMsbcric!)tm. Algemeen overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. Thans was aan de orde de behandeling van de vaste bijdrage. Volgens het vroeger bepaalde wordt echter eerst de wet op de middelen in beraadslaging gebracht. De heer Nierstrasz betreurt het dat de regeering, zon der vooraf de medewerking vim de staten-generaal te heb ben ingeroepen, overgegaan is om de pacht der pandjes huizen bij besluit af te schaffen. Hij teekent protest aan tegen eene handeling waarbij de schatkist van eene bate Van vier ton gouds wordt beroofd, zonder dat werkelijk de Javaan daardoor gebaat zal worden. Hoewel hij wei nig hoop heeft de meerderheid dor kamer op zijne zijde te zullen hebben, stelt hij echter, als een bewijs van te hebben geprotesteerd, een amendement voor, om onder de raming der middelen op nieuw de inkomsten wegens de pandjeshuizen op te nemen. De heer Hasselman, hoewel de bron afkeurende waar uit deze inkomst vloeit, meent ook dat zij behouden moet Worden. Hij maakt omtrent deze belasting eene verge lijking met die op de amfioen ginds en den jenever hier. Ook de heer v. Goltstein acht deze afschaffing in strijdinet vroegere verklaringen van dezen minister. De minister Verdedigt kortelijk het genomen besluit, waarop de heer Nierstrasz verzoekt zijne repliek wegens het late uur tot den volgenden dag te mogen uitstellen. Op verlangen Van verschillende leden wordt dat voorstel in stemming gebracht en met 41 tegen 24 stemmen aangenomen. Gedurende de zitting is eene mededeeling ingekomen van mevrouw Olivier, houdende kennisgeving van het Overlijden van haar echtgenoot. De voorzitter wordt ge machtigd een brief van rouwbeklag te zenden. Bij de beantwoording van het verslag der kamer over de begrooting van marine (hoofdstuk VI) verklaart de minister, dat hij het voor 1869 blootgelegde stelsel blijft Volgen. Noch van weelde aan de eene zijde, noch van karigheid aan de andere kan dos sprake zijn. Er bestaat geen enkele reden, met het oog ook op den financieelen toestand, om van het plan tot geleidelijken en bedaarden aanbouw van schepen af te wijken. Met opgave van het geen in aanbouw is en het tijdstip waarin de behoefte Zal kunnen voorzien zijn (1875) wordt tevens te kennen gegeven dat tot eene onbeperkte mededinging, uitge strekt tot bnitenlandsche fabrikanten, niet kan besloten Worden. Tegen eene wettelijke regeling van het onderwijs aan het marine-instituut te Medemblik blijft de minister bezwaar maken. Het Engelsch parlementslid Henry Richard, deel uit makende van het hoofdbestuur der Ligue internationale de la paix, aan wiens invloed het ontwapeningsvoorstel dor progressistische partij te Herlijn is te danken, bevindt zich thans te Wcenon om ook daar eene volksbeweging ten gunste eener algemeene ontwapening in het leven te roepen. Uit den onlangs medegedeelden brief, door liet bestuur van genoemde Ligue aan de leden der progres sistische partij gericht, weet men dat de bedoeling is om >n alle volksvertegenwoordigingen van Europa de ont- Wapeningsquaestie ter sprake te brengen. De lieer Ri- chard zal daartoe, na met zijne politieke vrienden te Weeneri en te Pesth te hebben geconfereerd, zich naar Florence begeven. Men zal zich herinneren hoe onlangs in de Pruisische Provincie Hannover het door de ingezetenen van Celle opgericht monument, als hulde aan de nagedachtenis der hij Langensalza gesneuvelde Hannoveranen, op last van (le Pruisische militaire autoriteiten werd omvergehaald. Men weet dat. dit ook in het Pruisisch huis van afge vaardigden tot eene interpellatie aanleiding gaf. Thans Vmrdt aan de Nord-Beutsche Zeitnng uit Berlijn geschre ven dat de beide hoofdofficieren, die den last tot vernie- ling van bedoeld monument gegeven hebben, op bevel des konings uit Hannover naar elders verplaatst en het monument op kosten van den koning hersteld zal Worden. Dit is geheel en al overeenkomstig 's konings meermalen uitgedrukte gevoelens ten opzichte der be volking van Hannover. Koning Wilhelm verklaarde reeds dikwijls hoezeer hij de gehechtheid dier bevolking aan haren vorst George goedkeurde en waardeerde, onder bij- Voeging echter dat zij zich overigens naar den loop der Omstandigheden moest schikken. Bij de behandeling van het budget voor openbare wer ken in het Pruisisch huis van afgevaardigden is weder gebleken hoe alles aan de militaire organisatie wordt ten offer gebracht. Bedoelde begrooting bevat slechts be trekkelijk geringe sommen voor de voltooiing of verbe tering van verschillende werken, waarvan de noodzake lijkheid zich reeds lang doet ge voelen. Ook de doorgraving van Sleeswijk-Holstcin, als verbinding der Baltische zee met de Noordzee, welke vroeger door het Pruisisch gouvernement, in belangrijkheid voor den handel, met het Suez kanaal werd gelijk gesteld, is wegens den staat van het financiewezen voorloopig uitgesteld. Het officieus Parijsch regeeringsorgaau la France be vestigt het bericht dat de keizerin van Port-Saïd, naar Suez stoomende, op den gewiclitigen dag der opening van het kanaal aan den lieer de Lesseps zijne verheffing in den adelstand met den titel van hertog van Suez zal aankondigen. Behalve het daartoe vereischt keizerlijk decreet zal hem door de keizerin bij die gelegenheid een tweede decreet worden overhandigd, houdende zijne be noeming tot lid van den senaat. Indien men uit Triest ontvangen berichten gelooven mag is, in verhand met den opstand in Dalmatië, een op stand in Thessalië tegen het Turksch bestuur uitgebro ken, welke een zóo ernstig karakter zou dragen dat zelfs uit Constantinopel troepen daarheen zijn gezonden. In de eerste circonscriptie van het Seine-departement heeft thans de minister van openbaar onderwijs in 1848, Cai ot, do candidatuur tegenover Henri Rochefort aan genomen en den vereischten eed afgelegd. Deze candi datuur wordt verdedigd door de dagbladen la Liberté, het Journal des Debats, ie Siècle, 1'Avcnir national en le Tcmps, die daarbij aan Rochefort verwijten dat hij zich gewillig leent aan al de caprices van volksvergaderingen en zich verbindt om te stemmen volgens de bevelen van geparodieerde jacoliijnen clubs. Er schijnt intussclicn tot dusverre nog volstrekt geen kans te zijn dat de heer Carnot zal zegevieren. De eerste circonscriptie telt on der hare kiezers meer dan twintig duizend werklieden, die in de keuze van Rochefort, den schrijver der Lan- terne, hoogstwaarschijnlijk de krachtigste uiting zullen blijven zien van hun haat tegen het keizerlijk gouverne ment. Moge ook al zoo lezen wij in een brief uit Pa rijs in de andere circonscriptiën op 21 en 22 November een meer gematigd gevoelen de overhand behouden, in de eerste circonscriptie wordt dit door allen die met den geest der bevolking van nabij bekend zijn, zeer betwijfeld. Men meent echter dat in de 3C circonscriptie de heer Cremieux tegenover den onbeëedigden Ledru-Rollin of den protectionist Pouyer-Quertier, en in de de 8e de heer Emmanuel Arago zullen gekozen worden. In de 4» cir conscriptie staan de kansen tusschen de heeren Glais- Bizoin en Henri Brisson voor het oogenblik vrij gelijk. Deleden der linkerzijde hebben, ten getale van zeven en twintig, ten huize van den beer Jules Favre een ma nifest opgesteld, waarin zij in hoofdzaak hunne politieke plannen mededeelen, ter bereiking van hun doel „het bestuur des lands door zich zelf, voor en door de vrij heid." Zij zullen in de eerste plaats eene interpellatie richten tot de regeering over de onverantwoordelijk late bijeenrocping van het wetgend lichaam, waarbij zij te dien opzichte ernstig rekenschap zullen vragen aan het gouvernement. Voorts zal de linkerzijde interpel- lecren omtrent de onlusten, welke te Parijs in de maand Juni hebben plaats gehad. Verschillende noodige wets veranderingen zullen verder door haar worden voor gesteld en wel ten aanzien der verkiezingen voor het wetgevend lichaam, waarbij aan de regeering niet langer de bevoegdheid moet worden gelaten tot willekeurige verdeeliug des lands in kiesdistricten, maar die verdee ling door den wetgever moet worden vastgesteld; voorts moet de vooraf af te leggen eed worden afgeschaft, moe ten dc burgemeesters niet benoemd maar gekozen wor den, moeten Parijs en Lyon door gemeenteraden be stuurd worden, moet art. 75 der constitutie van jaar VIII worden afgeschaft, de militaire wet worden gewijzigd en het recht om oorlog te verklaren aan de natie worden teruggegeven. Onder de noodzakelijke verbeteringen, welke men in het staatsbestuur wil brengen, behooren eindelijk nogde herziening der drukperswet met af schaffing van borgstelling en zegelbelasting en met in voering der jury ook voor drukpersmisdrijven; afschaf fing van art. 291 strafwetboek, herstel der vrijheid van vereeniging en herziening derwetop het recht van veree- niging en vergadering. Ten slotte verklaren de leden der linkerzijde zich tegen het systeem van het zooge naamd mandut impératif.waardoor liet algemeen stem recht wordt miskenl eu hetwelk den afgevaardigde, die de meerderheid der kiezers vertegenwoordigt, tot speelbal maakt eener minderheid" Een telegram uit Port-Saïd meldt dat de keizer van Oostenrijk, alsmede de prinsen van Pruisen en van nessen, aldaar zijn aangekomen. Brussel. In antwoord op een interpellatie, in de kamer van afgevaardigden door den heer Dumortier tot de regeering gericht, heeft de minister Frère verklaard dat het ministerie volkomen homogeen is en voorts dat de verhouding van België en Frankrijk beter is dan vóór het spoorweg-incident. Laatste berichten. Parijs. In eene heden in de rue Doudauvillo gehouden volksvergadering, waarbij ongeveer twee duizend per sonen aanwezig waren, is het door de leden der linker zijde openbaar gemaakt manifest uitgefloten en heeft men Gambetta een verrader genoemd. Het barkschip Stad Middelburg, gezagvoerder L. P. de Vries, is volgens een telegram van 19 October, te Batavia aangekomen. Axel 13 November. Tarwe (oude) ƒ10.25 a 10.75; dito (nieuwe) 8.40 a 8 85; rogge 6.70 a 7.win- tergerst 6.55 a 6.75; zomer dito 5.90 a 6.15; haver 3.75 a ƒ4.40; paardenboonen ƒ7.65 a ƒ8.05; Dniven- boonen /8.70 a ƒ9.—; groene erwten 7.70 a 8.15; gele dito ƒ7.45 a 8.05; boekweit 7.45 a 8,05. Rotterdam, 16 November. Ter markt van lieden waren aangevoerd 608 runderen, 205 vette of gras-, 8 nuchtere kalveren, 290 schapen, 378 varkens en 199 biggen. Run deren L qual. 70, 2e qual. 55 cent, kalveren 1« qual. 90, 2e qual. 70 cent en schapen 65 cent per kilogram. Vlissingen 16 November. Boter 1.38 a 1.40 per kilogr. Amsterdam 16 November 1869. Nederland. ♦Oertific. Werkelijke schuld 21 pet. 53}f ♦dito dito dito 3 62} ♦dito dito dito 4 84} ♦Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. 71} België. ♦Certificaten bij Rothsehild 2) 58} Rusland. ♦Obligatiën 1798 1816 5 94} *Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Oo. 1855, 6e serie 5 75 *dito ƒ1000 1864 5 90 j *dito 1000 1866 5 89}} Loten 1866 5 „218 ♦Oblig. Hope&Co. Leening 1860 41 80} *Certific. dito4 641 *lnscript.Stieglitz&Co.2*a4«L. 4 63} ♦Obligatiën 1867 4 65 ♦dito 1869 4 64} ♦Certificaten6 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 J 213 ♦Oblig. dito 4 1601, ♦dito dito 4j dito spoorweg Poti-Tiflis 5 „83 dito dito Jelez Orel 5 81} dito dito Charkow Azow 5 78} Polen. ♦Schatkistobligatiën4 63} Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 54} ♦dito dito April Oct. 5 54} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2} thans 3 251 ♦dito 186725} ♦dito Binnenlandsche3 21}} Portugal, ♦dito 18561863 3 31/} ♦dito 18673 311 Turkije. dito (binnenl.)5 41 ft Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 71^, Amerika, ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 88 ♦dito dito dito (1904) 5 82 f ♦dito dito dito (1882) 6 89 ♦dito dito dito (1885) 6 87} ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion6 72jj ditoAtl.Gr.W.Spw.Okiosec.(p) 7 54 dito dito geconsolideerde 7 25} dito dito debentures 8 27 dito St.Paul Pac. Spw. L' sec. 7 dito dito dito 2« sec. 7 „69/} dito dito 1869 dito 7 69} Brazilië, ♦dito 1863 M 70} ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada, dito afgestempeld6 Venezuela, dito3 7j-J Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 15 November. Metall. 19.95 Dito zilver ƒ24.35; Dito Eng. per ƒ11.82}; Eng. Russen per ƒ11.82}; Eng. Portugal per Fransche ƒ56}; Belg. ƒ563; Pruis, 34J; Hamb. Russen Russen in Z. R. ƒ28}Pools, in Fl. dito Z. R. f— Amerik. Dollars ƒ2.41}; dito papier f

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3