Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde berichten. Burgerlijke stand. Therm ometersland. Staten-generaal. ren der notulen,bij voortduring dr. Damme en dn Keijzer, Voorts deed de secretaris voorlezing van het verslag omtrent de putboiingen te Stavenisse, welke, evenals andere tot dusver in Zeeland beproefde, een ontmoedi gend resultaat hebben opgeleverd. Tc Gapinge zal deze week nog eene proef worden genomen en wanneer ook die mislukt zullen de proefnemingen worden gestaakt, in afwachting der sinds lang gevraagde concessie voor eene drinkwaterleiding voor Middelburg en Vlissingen. Daarna werd overgegaan tot de behandeling van de volgende voorstellen. Eene nadere aanbeveling van den heer F. P. I. Was te Oosterland, van zijn in November des vorigen jaars aan den geneeskundigen raad gedaan voorstelom zich in het belang der openbare gezondheid tot de regeering te wenden, teneinde de afschaffing aan te bevelen van de accijnsen op de zeep. het zont, de bieren en de azijnen, maar vooral op het vleesch; waaromtrent de raad des tijds besloot, het voorstel belangrjjkte verklaren en zich met de hoofddenkbeelden te vereenigen, doch de beslis sing tot latere gelegenheid uit te stellen. Evenals het vorige jaar had ook nu o ->orstel van den heer Was eene uitvoerige gedac,. 'ing plaats Verschillende gevoelens werden daar. ik- keld. S unmige leden en ook de voorzitter act. n geneeskundigen raad onbe voegd, om zich ten aanz. belastingzaken tot de regeering te wenden; an. daarentegen grondden zich op art. 1 der wet ten bewv dat de raad daartoe wel bevoegd is. Buiten deze quaeb tie van al of niet bevoegdheid werd nog gewezen op het uit een hygiënisch oogpunt evenzeer wenschelijke van afschaffing der personeele belasting omdat, als de minder gegoeden worden gedrukt door de belas ting op het geslacht en zij daardoor, ten nadeele hun ner gezondheid, geen voldoende hoeveelheid vleesch kunnen eten, de personeele belasting eene belasting is op licht en lucht en verwarming, waaronder de minder gegoede, evenzeer ten nadeele zijner gezondheid, in niet mindere mate lijdt. Ook werd aangevoerd dat een adres aan de regeering vermoedelijk even weinig zou baten als een vroeger verzoek met betrekking tot de zoo wenschelijke concessie voor eene drinkwaterleiding, waarop de raad nooit antwoord heeft gekregen. Enkelen meenden dat de afschaffing der belasting op het geslacht het vleesch toch niet goedkooper zou doen worden, of althans niet in die mate dat het gebruik vau vleesch daardoor zoodanig zou toenemen als men in 't belang der gezondheid noodig acht. Anderen daarentegen be streden de meeningen hunner medeleden. Ten slotte werd op voorstel des voorzitters met 7 tegen 6 stemmen besloten: dat de geneeskundige raad onbevoegd is, zich in zaken van rijks belastingen tot de regeering te wenden. Vóór dit voorslel stemden de heeren de Ligny, Cornelis, d?. van Berlekom, d'. Ver schoor, dr. de Bruijne, Verhulst en de voorzitter; tegen de heeren d<\ de Wind, dr. Damme, dr. Keyzer, Winkel man, de Visser en mr. Snonck Hurgronje. Op voorstel des voorzitters wordt verder besloten: Eene commissie te benoemen tot voorbereiding der beraadslaging in den raad omtrent de wet tot beteuge ling van epidemische ziekten, opgenomen in het verslag aan den koning over 18GD. Behalve de voorzitter en secretaris bestaat deze commissie uit de heeren dr. de Man, dr. Janssen en Cornelis. Mede eene commissie te benoemen tot onderzoek van het rapport aan dan koning van de commissie tot onder zoek van drinkwater teneinde na te gaan of daarin ook voor Zeeland belangrijke bijzonderheden voorkomen. Deze commissie is samengesteld uit den voorzitter en secretaris, benevens de heeren dr. de Wind, Winkelman en Verhulst. Voorts werden nog eenige huishoudelijke werkzaam heden verricht, en ten slotte enkele vragen gedaan. Onder anderen bracht dr. dr Wind, naar aanleiding van een in de vergadering van den raad van Gelderland daar omtrent gevoerde bespreking, de wenschelijkheid ter sprake om zich tot de regeering te wenden met verzoek om een volledige reductietabel van hot medicinaal ge wicht, in verband met de systematische namen der maten en gewichten. Hieromtrent werd door den voorzitter geantwoord dat hij het niet wenschelijk acht dat de raad zich tot de regeering vervoegt, zijnde op zijn verzoek dit punt reeds in de vergadering van inspecteurs bespro ken. Ook werd, naar aanleiding eener vraag van dr. Keijzer, als het gevoelen der meerderheid van den raad te kennen gegeven, dat de balansen zoowel bij geneeskundigen als apothekers geijkt moeten zijn, daar het anders niet doenlijk is te constateeren of zij nauw keurig zijn, zooals de wet voorschrijft. Na het einde der openbare zitting werd eene zitting met gesloten deuren gehouden. De tweede kamer heeft heden bij de voortgezette be raadslaging over de Indische begrooting het gisteren doorden heer Nierstrasz voorgestelde amendement, om onder de raming der middelen op nieuw de inkomsten wegens de pandjeshuizen op te nemen, met 54 tegen 13 stemmen verworpen. De wet op de middelen is met 48 tegen 19 stemmen aangenomen. Donderdag zal de beraadslaging over de vaste bijdrage worden voortgezet. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 15™ dezer is bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Zuidhorn, noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer nu-- N. Olivier, zal ge schieden op Woensdag 8 December aanstaande, en de herstemming, zoo die noodig is, op Woensdag 22 Decem ber daaraanvolgende. Door Z. M. den koning is op Zaterdag 13 dezer in een bijzonder gehoor ontvangen de heer Asquerino, teneinde aan hoogstdezelire zijne geloofsbrieven te overhandigen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister an Spanje bij het Nederlandsche hof. kectiterlij ke MACHT. Benoemd tot rechter in de ar- rnndissements-rechtbank te Goes m'. P. van der Meer 'ohr, thans rechter in de arrondissements-rcchtbank te rikzee. •kin e. Met den laatsten der maand waarin dit besluit ner kennis zal worden gebracht, eervol ontslag uit dv «dienst verleend aan den adelborst A. Meijer, die e bij het eskader in Oost-Indië. le Overgeplaatst in zijn rang bij het regiment grena s en jagers de kapitein J. W. Boellaard, van het 8enent infanterie. Uit lVe leger medegedeelde drietal van predikanten heeft het "-college der Nedcrduitsehe hervormde ge meente te t. stede op 13 dezer tot predikant beroepen den heer M. tius Lz, te Oostzaan. Zr. M'. rader: mschip de Valk, onder bevel van den kapitein-lnitenan v zee N. M. J. Kroef, is, blijkens een bij het departemc. van marine ontvangen telegram, den 14c" dezer te at-Said aangekomen. Aan boord was alles wel. Toen de zegels van de nalatenschap van Sainte- Beuve gelicht zouden worden heeft zich eene gemach tigde van prinses Mathilda, met wie de overledene tijdens zijn leven eene drukke correspondentie gevoerd had daar tegen verzet, tenzij hare brieven aanstonds teruggegeven werden. Zij had zich namelijk in verscheidene van deze zeer vrij over de keizerlijke familie uitgelaten. Evenzoo verzetten zich eenige leden der familie van den over ledene, die de wettigheid van het testament ontkennen. De onlangs overleden heer Peabody, die een ver mogen van 48 millioen nalaat, begon in 1806 zijn loopbaan als kruideniersjongen De trein, die prins Napoleon en zijne gemalin van het Fransch stadje Bourg naar Italië voerde, is op de hoogte van Vavrette gederailleerd, zonder dat iemand echter hierdoor eenig letsel bekwam. Hoewel ijverig ge zocht werd naar de oorzaak, was deze niet te bespeuren. Een latere trein derailleerde echter ook op dezelfde plaats. Ten bewijze van de goede gezondheid die Napoleon thans geniet, kan strekken dat hij gisteren middag te paard over verscheidene regimenten eene revue gehouden heeft. Middelburg. Eerste huwelijks-af kondiging van den 14" dezer: M J. Ornée, weduwn. 48 j met C. Sanderse, jd. 42 j. R. Lemsom, jm. 39 j. met M. E. van der Leije, wede. 53 j. C. Bertijn, jra. 32 j. met A. Wouters, jd. 23 j. (Van 6 tot 13 November.) Vlissingen. Bevallen: A. Mos, geb. Hutchison, d. W. M. Mos, geb. de Koning, z C. J. E. Collet, geb. de Koning, d. W. van de Martel, wed®, van A. Merks, z. J. M Koster, geb. Leidenspinner, z. C. I. Dehenauw, geb. Beijé, d. A. van de Voorde, geb. Evvijk, d. N. van Poel voorde, geb. de Wolf, z. E. van Hoorn, geb. van der Burgh, d. A. M. C. van den Berg, geb. van Tongeren, z. Overleden: J. Vos, man van P. Kesteloo, 40 j. J. Rie- mens weduwn. van W. Pauli, 81 j. A. de Bruijn, vrouw van A. H. Jansen, 25 j. Goes. Gehuwd: J. J. Brusket, jm. 23 j. met C. Dirkse jd. 20 j. Bevallen: M. E. de Lange, geb. Merison, d. H. G. van Tol, geb. van Leenwen, d. W. L Zimmerman, geb. He melrijk, d E. Rouw, geb. de Dreu, z. OverledenL. Glernm, z. 22 m. G. P. Hoek, d. 6 m C. A. Brnschetto, z. 44 j. N.Reijerse, wed». W. Gorsse, 64 j. ZiEiuKZF.E. Gehuwd: D. C. de Graaf, jm. 23 j. met J. Bakker, jd. 22 j. J. Unkel, jm 28 j. met 0. van Gilst, jd. 26 j. E. van den Hoek, jm. 30 j. met C. Graveleijn, jd. 31 j. J. J. Dorsman, jm. 27 j. met E. J. van den Ende, jd. 26 j. W. H. van Vliet Harsveldt, jm. 28 j. met L C. G. van Tilburg den Boer, jd. 32 j. C. J. J. G. Ph Hertstein, jm. 25 j met H. C. van der Ploeg, jd. 22 j. Bevallen: A Douw, geb. de Waard, d. M. Kenters, geb. Bil, z. M. W. J. Smit, geb. Tamm, z. II. Koevoets, geb. Monnée, d. P. C. de Blok, geb. Laban, d. K. Ge- leijnse, geb. van Znijen, z. Overleden: A. A. Simons, man van M. C Geijsen, 38j. M. A. van Bunderen, wouw van J. v. d. Stokken, 76 j. A. Padmos, z. 8 m. J,. C. Bal, z 8 j. D. Dekker, man van C. van End, 58 j. L. C. R.bbens, z. 9 j. A. M. Arendsen, wed*. D. N. Macbielse, 67 j. 15 Nov. 's av. 11 u. 50 gr. 16 'smorg. 7 u.49gr.'smidd.l u.54gr.'sav. 6u.52gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 15 November. Voortzetting be raadslaging Indische begrooting. Over de onderafdeel ing, betreffende uitgaven voor de koffie, beeft eene uitvoerige discussie plaats. De heeren Lenting en Blom bespreken de noodzakelijkheid om het consignatiestelsel met meer voortvarendheid dan de mi nister voornemens schijnt, te doen vervallen. Beide spre kers betoogen, de laatste met cijfers uit de officieele ver slagen, de grootere voordeelen uit meerderen verkoop op Java van de verschillende producten, en bepaaldelijk van koffie, voortvloeiende. Ook de heer Blussó meent dat het consignatiestelsel zijn langsten tijd geleefd heeft, maar van zelf zal teniet gaan. De heer 's Jacob geeft de voorkeur aan het verplaatsen van de koffiemarkt naar Batavia, boven het stelsel van wekelijksche veilingen, dat van sommige kanten is aangeprezen. De heer Vader heeft tot zijn leedwezen gezien dat men het consignatiestelsel, waai onder handel en scheepvaart hebben gebloeid, ook al poogt af te breken. De heer In- singer ziet bezwaar in den verlangden meerderen ver koop op Java. Do minister van koloniën herinnert er aan dat zijne grondgedachte steeds is geweest het consignatiestelsel langzamerhand te doen vervallen. Hij wenscht thans in geene algemeene apreciatie van dat stelsel te tredenhij wenscht dat alleen over de besluiten, die de regeering in dat opzicht aan de kamer onderwerpt, geoordeeld zal worden. Wat meerderen verkoop in Indië betreft, met de suiker is dit reeds het geval, maar het artikel koffie schijnt daarvoor nog niet vatbaar te zijn. Na repliek van de heeren Blussé, Blom, Insinger en andere sprekers worden de verschillende artikelen van deze afdeeling goedgekeurd. Bij de beraadslaging over de uitgaven wegens open bare werken treedt de heer Stieltjes in eene breedvoe rige beschouwing over de werken voor den spoorweg SamarangVorstenlanden; hij wenscht thans de grieven uiteen te zetten welke hij over de vroegere handelwijze der regeering in deze zaak meende te kunnen opperen. Na een kort antwoord van den minister, die eene dis cussie over dit punt thans minder wenschelijk acht, wordt hierover het debat gesloten. De heer van Goltstein betoogt het verkeerde van do uitgetrokken som van f1700 voor toelagen aan den rijks-commissaris hier te landebjdeNederlandsch-Indisehe spoorwegmaatschappij; volgensliem moet alleen in Indië cn niet hier voor controle gezorgd worden. Hij stelt daarom een amendement voor om dezen post met f 1700 te verminderen. De minister houdt vol dat hier te lande een behoor lijke controle zoowel op het beheer als de handelingen der bedoelde maatschappijen moet uitgeoefend worden bovendien kan hij tot geruststelling der kamer mede- deelen dat deze kosten van toezicht door de maatschappij worden gerestitueerd. Nadat de heer Heemskerk Az. de ongunstige berichten omtrent de spoorwegwerken in Indië had ter sprake ge bracht, werd het amendement van den heer van Goltstein verworpen met 41 tegen 25 stemmen. Over de uitgaven betreffende oorlog en marine voeren de lieeren de Roo van Alderwerelt, Idserda en deCascw broot bet woord; de beide eersten speciaal over den geneeskundigen dienst in Indië, waarin dringend ver betering, volgens die sprekers, noodig is.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2