MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 223. Woensdag 17 November. 1869, Middelburg 16 November. ■<r*T De geneeskundige raad in Zeeland hield gisteren na middag, onder het voorzitterschap van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, zijne gewone open bare nnjaarszitting, welke des avonds werd voortgezet en ten einde gebracht. Onder de ingekomen stukken kwam voor eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende be richt dat aan den heer H. P. W Steenkamp, te Neuzen, vergunning is verleend om aldaar geneesmiddelen te mogen leveren; alsmede een adres aan den geneeskun digen raad van den heer Gh W. Houtzagers, apotheker te Neuzen, die te kennen geeft dat hij door bovenge noemde aan den heer Steenkamp verleende vergunning zeer is gegriefd, in zijne rechten verkort en in zijne betrekking benadeeld wordt,en daar die vergunning door gedeputeerde staten is gegeven in strijd met het advies van den geneeskundigen raad, verzoekt hij dezen zijne rechten te willen beschermen en tegen het besluit van gedeputeerde staten te protesteeren. De genoemde missive werd voor kennisgeving aange nomen, doch naar aanleiding van het adres had eenige discussie plaats. Dr. de Wind zeide dat de beslissing van gedepuleerde staten op hem een pijnlijken indruk heeft gemaakt. Do commissie uit den raad, in wier han den het adres van den heer Steenkamp was gesteld, heeft de zaak consciëntieus.gewikt en gewogen; zij heeft geadviseerd tot afwijzing van het verzoek en haar ge voelen werd door al de leden, met uitzondering alleen van den voorzitter, gedeeldhij kan daarom niet begrij pen waarom gedeputeerde staten, in strijd met het advies Van dezen raad, de vergunning toch hebben verleend. Toen hij het bericht dier vergunning las is dan ook de vraag bij hem opgekomen of het maar niet goed zou zijn voor zijn lidmaatschap van den geneeskundigen raad te bedanken bij nader inzien is hij echter van dit denk beeld teruggekomen, doch in hi t vervolg wenscht hij niet meer in dergelijke commissiën benoemd te worden, daar de adviezen toch niet schijnen te baten. Overigens was hij er voor om, in den geest van het adres van den heer Houtzagers, tegen het door gedeputeerde staten genomen besluit te protesteeren. Dv. Damme be schouwde het verzoek van den heer Houtzagers als niet vatbaar voor inwilliging, omdat gedeputeerde staten recht hebben te beschikken ook in strijd met de advie zen van den geneeskundigen raad. Wel heelt hun be sluit ook op hem eon pijnlijken indruk gemaakt en heeft hij zich voorgenomen zich voortaan nooit weer over dergelijke verzoeken uit .te..laten, want het is zeer ergerlijk en hinderlijk dat adviezen van dit college door gedeputeerde staten ais non avenu worden be schouwd. De heeren mt Suouck Hurgronje, de Ligny en dr. Verschoor hadden ook een pijnlijken indruk van het besluit van gedepuleerde staten ontvangen, doch beschouwden laatstgenoemden desniettegenstaande in hun recht en waren daarom tegen het verzoek van den heer Houtzagers. Dr. Verschoor maakte evenwel nog de opmerking, dat het hem nog al sterk toescheen dat som migen in het vervolg geen adviezen meer willen uitbren gen, daarde adviezen toch verschillend kunnen zijn. 'Ten slotte werd, op voorstel van den voorzitter, met 12 stem men tegen 1, besloten dat het gebeurde met het ver zoek van den heer Steenkamp op den geneeskundigen raad een onaangenamen indruk heeft gemaakt, doch het verzoek van den heer Houtzagers behoort te worden afgewezen. Dr. de Wind stemde tegen. In de mededeelingen van den inspecteur betreffende de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht sedert de vorige vergadering van den raad werd onder- anderen ook weder een overzicht gegeven omtrent de rubriek: volksgezondheid. De sterftestatistiek kan, naar werd opgemerkt, in het midden des jaars geen helang hebben, terwijl ook geen der maandstaten aan leiding tot mededeelingen gaf. Alleen heeft het de aan dacht getrokken dat te Colijnsplaat in de maand October zijn vermeld 5 dooden beneden het jaar en 1 van veer tien maanden, die allen niet geneeskundig zijn behandeld. De inspecteur heeft het gemeentebestuur op dit treurig verschijnsel opmerkzaam gemaakt. Te Haamstede zijn vijf visschers verdronken en is nog een lijk aangespoeld. Met betrekking tot de epidemische ziekten bleek het volgende; Pokken hebben in 1869 geheerscht te Sluis, Sp^^'ipto-j-sAfidde 1 burg en St..Jansteen. Zij bepaalden enkele gevallen. De verschijnselen kwa men uit België. Het totaal dooden bedraagt 3 over even zoovele gemeenten. - Roodvonk kwam het meest voor te Veere, Vrouwepolder, Stavenisse en St-Philipsland. In 8 gemeenten stierven daaraan 18 personen, waarvan 5 in Veere. - Mazelen heerschten in 13 gemeenten' thans nog te Brninisse, Neuzen en onder de kinder van het garnizoen te Vlissingen. Het totaal doo bedraagt in 13 gemeenten 50, waarvan 21 te Middel! Typhns eischte dit jaar 166 dooden in 65 geme zijnde ^oo gemiddeld slechts 2 dooden in <- gemeenten. Angina diphtheritica verto nader in 9 gemeenten; het doodengetal bedro meenten 95, waarvan 13 to Domburg en Thans heerscht die ziekte nog te Hoek en Kinkhoest maakte in 10 gemeenten 1 openbaarde zich het meest op het eiland in de gemeente Tholen daaraan 5 person De ziekte onder het vee, bekend ond mond- of klauwzeer waaromtrent dt op ontvangen bericht van den veeart burg, persoonlijk heeft vergewist baard te Groede, Biervliet, Breskens denburg, en later ook onder Middel1 ambacht, doch geen invloed e gehad. Alleen is uit Biervliet kinderen eene ziekte in den p Omtrent de door den ins| inrichtingen werd gemeld onderzoek over het alge; ek. ,nde. hij terwijl den. am van enr zich, .e te Oost- ch geopen- ade en Aar- Iiddelbnrg's .«gezondheid .at bij sommige zomt. bezochte militaire resultaat van het oevredigend was. De kazerne te Middelburg is echt*..: zeer slecht: de boven verdieping is zeer laag en overbevolkt, de gelegenheid tot ventilatie tevens zeer gebrekkig; op de binnenplaats is het ongelukkig gesteld met de privaten en urinoirs, welke, vooral bij zomerhitte, een ondragelijke lucht ver spreiden. Te Neuzen is de ligging der kazerne on doelmatig, doch de inrichting goed. Te Viissingen zijn de militaire inrichtingen zeer voldoende. Ook is de militaire apotheek, welke ten vorigen jare wegens hare vochtigheid reden tot klachten gaf, thans verbeterd. De derde rubriek handelingen ter bevordering van de volksgezondheid was weder in tweedeelen gesplitst gevraagde en spontane raadgevingen. De eersten zijn door den inspecteur verstrekt met betrekking tot een verzoek van de Engeische regeering omtrent de syphi- lis- ten aanzien van een te Brouwershaven op te richten petroleum-gasfabriek; aan den burgemeester van Clinge omtrent de vestiging van een depot van genees middelen te Clinge door den heer Kouterman te St.-Gii- les; aan den heer Deijer over de betrekking van dood- schouwer terwijl eindelijk op een verzoek om te willen bewerken dat de gecommitteerden voor de winkolvisita- tiën vooraf van hunne komst zonden kennisgeven, door den inspecteur is geantwoord dat dit niet wel doenlijk is. De spontane raadgevingen hielden verschillende ad viezen in, onder anderen aan het provinciaal bestuur betreffende het onderzoek van meel, alsmede het mond en klauwzeer onder het rundvee, waaraan, blijkens de Provinciale bladen van Zeeland n°s 64 en 81, gevolg is gegeven. De resultaten van de door gecommitteerden gedane winkelvisitatiën waren, dat van de 162 in de verschil lende ringen onderzochte winkels zijn bevonden: 104 zeer goed, 53 goed en 5 slecht. Eindelijk werd onder de rubriek: handhaving van wetten en verordeningen, nog taelding gemaakt van rechterlijke vonnissen ten laste van de heeren F. P. I. Was en G. van Ree, heelmeesters te Oosterland en Noord- gouwe, tot eene geldboete van f 10 ter zake van het bezit eener onvolledige lijstalsmede van eene vrijspraak van den heer L. Augustijn, heelmeester te Oud-Vossemeer, beklaagd wegens het voorhanden hebben eener onnauw keurige balans, van welk vonnis door den officier van justitie te Zierikzee hooger beroep is aangeteekend. Nadat dit verslag was uitgebracht werden door enkele leden daaromtrent nog eenige inlichtingen gevraagd en ontvange Vervi iVti de volgende mededeelingen ge daan- voor de geneeskundige plaatsbe st'. eerste hoofdstuk betreffende Zeeland af r handen der commissie van revisie g t het thans wellicht reeds ter perse is. ui. de voor de geneeskundige armcnverpleging alleen geen rapport uitbrengen, maar heeft hare ..lamheden gestaakt tot na de wijziging der armen- daar de wijze tot het verkrijgen der noodige opgaven oleken is zeer veel te wenschen over te laten. Deze ommissie is mitsdien diligent verklaard. Toen het uitbrengen der verslagen van de gecommit teerden voor de winkelvisitatiën aan de orde was, welke door den voorzitter ter tafel werden gebracht met de vraag of de vergadering daarvan voorlezing verlangde, merkte dr. de Wind op dat de geneeskundige raad van Noord Holland in zijne bijeenkomst van 15 Juni is terug gekomen van zijn vroeger besluit tot openbare bebaj^le- ling dier verslagen, en besloten heeft eerst na vijf jiiren een overzicht daarvan publiek te behandelen. Op grond hiervan en daar de vei slagen nog al uiteenloopcnde zijn, stelde spreker wel niet voor, maar gaf hij toch in over weging om, met behoud van het aangenomen stelsel van openbaarheid, voorloopig eveneens terng te Komen op het vroeger genomen besluit tot openbare mededeeling dier verslagen. De vraag des voorzitters werd aan eene stemming onderworpen en met 8 tegen 5 stemmen werd beslist dat de verslagen niet zouden worden voor gelezen. Voor de openhaarheid stemden de heeren: dr.van Berlekom, dr. Verschoor, dr.deBiuijne, mr.Snouck Hurgronje en de voorzitter; tegen de heeren: de Ligny, dr. Damme, Cornelis, dr. Keyzer, Winkelman, de Visser, Verhulst en dr. de Wind. In de vergadering van den 10«i Juni jl. werd door den raad besloten het toen uitgebracht rapport omtrent de „maatregelen die zouden kunnen genomen worden ten einde de apotheken van geschikt hulppersoneel te voor zien" andermaal in handen eener commissie te stellen om de zaak nog eens opzettelijk te overwegen. Deze commissie heeft thans als resultaat harer samensprekin- gen de volgende punten aangegeven: 1°. vermeerdering van de gelegenheid om de bekwaamheden, die gevorderd worden voor den stand van apotheker, te bekomen, is eene hoogstwenschelijke zaak; 2». die gelegenheid zou, met eenige wijziging van het bestaande, kunnen verkre gen worden aan de rijks-hoogere burgerschool te Middel burg; 3». een verzoek daartoe zou door den geneeskun digen raad aan de regeering kunnen gericht worden; 4°. in plaats van de bij de wet aangenomen benamingen van apothekers, hulp- en leerling-apothekers, is het wen- schelijker aan te nemen die van apothekers, adspirant- apothekers en recepteerders. Na eene viij uitvoerige discussie waarbij onder anderen bleek, dat de commissie geene uitbreiding van den leercursus op de rijks-hoogere burgerschool beoogt, maar alleen meer onderricht in de thans reeds daar onderwezen wordende vakkenschei-, natuur plant- en dierkunde is, op voorstel des voorzitters, met 11 tegen 2 stemmen besloten „dat de geneeskundige raad een verzoek zal richten aan de regeering, dat aan het onderwijs op de rijks-hoogere burgerschool te Middel burg zoodanige uitbreiding worde gegeven dat het mogelijk worde dat daarop jongelingen worden opge leid tot leerling- en hulp-apothekers, met verplichting voor dezen om zich door het nemen van privaatlessen in het Latijn te bekwamen." Tegen stemden de heeren Cornelis en mr. Snouck Hurgronje. Tot leden van commissiën zijn aangewezen: tot het nazien der rekeningen, de heeren dr. de Bruijne,Winkel man en dr. de Wind; tot het geven van adviezen aan den inspecteur in spoedeischende gevallen, de hepren dr. Keijzer, dr, Damme en de Ligny; en tot het resumee-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1