3fctijt)incjcn. fjimMsbrncljtm. Brieven uit België. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. 621 S4tV 7U 58ü 94} 69} 75} 90} 90 218 80} 64} 63} 65 64} 40 de vertegenwoordiging des lands vastgesteld, te erken nen. Hij vond het veel aangenamer op de meest autocra tische wijze te regeeren, en zijne onderdanen lieten zich fit als gemoedelijke Duitschcrs welgevallen. Hij regeerde dus alzoo gedurenden ccnigen tijd, verkocht de tot hot staatsdomein behoorende goederen, zette naar welge vallen staatsambtenaren af of stelde die aan, opende de dieven op de postkantorenkortom beschouwde Bruns- n'ijk met alles wat daarin was, als zijn bijzonder eigen dom. Toen echter in Frankrijk de Juli-revolutie uitbrak trerd vanwege de bevolking een adres gericht aan den Sonadigcn vorst om op wijziging der landsregeering in Vrijzinniger geest aan te dringen In antwoord hierop Versterkte de hertog liet garnizoen zijner hoofdstad, en t°on op 6 September de bevolking haar geduld verloor, Vulde de hertog dat men op de menigte zou schieten, hetgeen de generaal Herzbcrg echter eerbiedig afraadde °P grond dat de hertog anders waarschijnlijk niet levend V'ijn paleis zou verlaten. Even voordat de volksmenigte den volgenden dag het paleis bestormde en in brand stak, ontvluchtte de hertog Karei zijn rijk en begaf zich üaar Londen. Daarop werd aan zijn broeder, den tegen- V'oordigen vorst Wilhelm, de regeering aangeboden, ter- V'ijl hertog Karei door den Duitschen bond ongeschikt Voor de regeering werd verklaard. Wij hebben reeds medegedeeld dat de Saksische kamer Van afgevaardigden met groote meerderheid een votum *eu gunste der ontwapening heeft uitgebracht. Bij de daaromtrent gevoerde discussiën legde de president- minister eene merkwaardige verklaring af. Hij wees er °P hoe de Saksische regeering gebonden was door de kondsconstitutie, welke het budget van oorlog tot in 1812 heeft vastgesteld, zoodat, hoe groot ook haar verlan- 8°n zij om do bevolking ontheven te zien van de druk kende lasten der bestaande militaire organisatie, zij daar- niet in staat is. Overigens verklaarde do heer von riesen dat hij bij den toestand, waarin Europa verkeert, n°g niet binnen korten tijd eene ontwapening ver dacht. De in Dalmatië tegen de opstandelingen ageerende Hostenrijksche troepen hebben thans het zuidelijk deel des lands bijna geheel bezet en de keizer heeft aan den °Pperbevclhebber den last gezonden om met gematigd- beid de weder onderworpen landstreek te behandelen. In bet noorden van Cattaro zijn de opstandelingen echter ^°g geheel en al meester. Die bergstreken zijn vooral Pi dit jaargetijde zeer gemakkelijk tegen eene vrij groote Overmacht te verdedigen. Volgens de Kazerne zal koning Victor Emmanuel bij gelegenheid van prinses Margaretha's bevalling eene al- gomeene gratie voor politieke veroordeelden verleenen. Hierin volgt dus do koning van Italië do allertreurigste H'aditie om zich bij het verleeuen van gratie door rede- Pen te laten leiden, geheel en al buiten de zaken en per sonen der veroordeelden gelegen. De Spaansche vertegenwoordiging heeft, naar het Schijnt, aan den afgetreden minister van marine Topete. c'Gn blijk van hulde willen geven en hem met eene ont zaggelijke meerderheid tot vice-pfesident der Cortes benoemd. Wat de candidatuur des hertogs van Genua betreft, deze ziet in de laatste dagen hare kansen van Hagen meer en meer verminderen. Er is te Madrid zelfs ®eu gerucht in omloop dat het ministerie dien candidaat ^et officieel in de Cortes zal voorstellen om geen échec te lijden. Wij deelden reeds mede dat de heer Ledru Eollin ge weigerd heeft om zich naar Parijs te begeven, daar hij geen onlusten wilde uitlokken. In een brief aan de kiezers ontwikkelt hij nader zijne gevoelens. „Hoort gij Piet reeds zoo schrijft hij de wilde kreten der kei zerlijke pers, die eene nieuwe hecatombe van tien dui- Zetul republikeinen vragen'? Weet gij niet dat de ka zernen overgevuld zijn cn dat van wijd en zijd nog P'euwe troepen zich naar Parijs hegeven Maakt u g°on illusie: wat het keizerrijk wil is: „een dag". Welnu, plotselinge verschijning van een rebel in tweeërlei °Pzicht, zoolang uwe stemming hem niet uit het ostra- P'sme zal hebben opgeheven, kan het voorwendsel zijn bJt een conflict. Ik weet wel dat ik thans de syon- b'Hhie der heftigsten onder u zal verliezen, evenals ik van cenige anderen heb verloren door mijne weige- j'big om den eed af te leggen, maar wat raakt mij popu- 'riteit, waar het heil der democratie op het spel staat Hat de kiezers der 3° circonscriptiealdus eindigt hij Wel begrijpen hoe zij, door op een onbeëedigd candidaat te Hemmen, op vredelievende wijze en zonder geweldple ging, aan het keizerrijk een heslissenden slag kunnen bkbrengen en hunne stemming tot een veelbeteeke- Perulcn dag maken in de roemrijke geschiedenis der democratie." Intussclien gaan de kiezersvergaderingen der dema gogen te Parijs haar gewonen gang, en blijft het keizerlijk gouvernement met welgevallen den verkiezings-cliaos gadeslaan. Wat doet de regeering toch, vroeg men dezer dagen aan een der ministers. „Wij volgen was zijn antwoord het voorbeeld van sommige assurantie maatschappijen, die een brand verlangen omnieuwepre- miën te ontvangen en het getal geassureerden te zien toenemen." En wat doet keizer Napoleon? Men legt hem deze woorden in d^n mond„Indien de democraten het verkiezen ben ik gereed om af te treden, maar dan word ik commissaris van politie om dc orde te helpen handhaven, waartoe ik jegens de Fransche natie de ver plichting op mij heb genomen." Deze uiting is echter niet nieuw. Koning Lcopold I van België bezigde haar in vollen ernst en zonder aanspraak tc maken op eene tweede betrekkingin 1848, en met uitmuntend gevolg. Terecht verheft de Figaro zich tegen al die volks redenaars, die weder eene miniatuur-voorstelling van de Fransche revolutie zouden willen geven en elkander met de namen van Marat, Saint- Just of Danton begroeten. De scherpste pijlen heeft de Figaro tegen deze lieden gericht in een beroep op „les honnêtes gens", waarhij gevraagd wordttot hoelang de mannen, die hun ge zond verstand bezitten, nog het stilzwijgen hij dit alles zullen bewaren Jusques a quand, enfin, ces Marat de théêtre, Ces faux Saiut-Just, ces faux Banton, Ces Robespierre en zinc, ces girondins de platre, Et ces montagnards de carton, Iront-ils, sans trouver d'obstacle a la traverse Bes grands travaux intelligents, Arrêter 1'industrie, etfrayer le eommeree Et troubler les honnêtes gens Laatste berichten. Brussel. Heden is koning Lcopold met zijne oudste dochter naar Engeland vertrokken. De koningin is, we gens ongesteldheid, op raad van haren geneesheer ach tergebleven. Bij zijne aankomst op Engclschen bodem zal den koning een adres van huldebetuiging worden aangeboden, voorzien van twintig millioen hand- teekeningen. Brussel 14 November. De zitting onzer kamers heeft nog niets belangrijks opgeleverd. Na zonder eenige plechtigheid geopend te zijn, hebben beide vergaderingen hare bureaux samen gesteld voila. tout. De senaat is op reces uiteengegaan, cn de tweede kamer wacht tot a. Dinsdag. Dien dag zal de heer Barthelcmy Dumortier zijne interpellaties doen, terzelfdertij d dat de Antwerpsche heeren Coomans en Delaet hun wetsvoorstel betrekkelijk de herziening dei- kieswet zullen indienen. IJdele poging, die reeds schip breuk geleden heeft zelfs voordat zij beproefd is. Men moet die afgevaardigden der rechterzijde niettemin dankbaar zijn voor hun initiatief. Wijl de liberalen aan hunne beginselen ontrouw zijn en de bevolking voort durend in den verderf elijken kring van het census stelsel willen doen rondloopen, bezit de poging der heeren Coo mans en Delaet die goede eigenschap, dat zij de quaestie der kieshervorming aan de orde van den dag stelt; een zeer belangrijk verschijnsel, want men moet niet vergeten dat het in Juni 1870 de vernieuwing van de helft der kamer gelden zal. liet initiatief van de leden der rech terzijde brengt wanorde en verlegenheid in het kabinet. Het is op verre na niet geneigd tot kieshervorming, of ten minste wil het deze ad calendus graecas verschuiven. Zij behoort echter tot de quaestiën, die, eenmaal tot rijp. beid gekomen, zich aan de regeeringen met onweer staanbare kracht opdringen. Hot zal eindelijk wel ondanks, of, zoo noodig, tegenover don heer Frère-Orban zich een weg banen. L'Echo du Parlement, die er de Belgen afkeerig van wil maken, kan wel gewagen van het bederf in de Vereenigde staten! Wie gelooft toch die praatjes! Waar eene regeering bij het eindigen van een geduchten burgeroorlog, van een opstand die de republiek bijna omvergeworpen heeft, zich grootmoedig heeft weten te toonen, zooals de Vereenigde staten het geweest zijn ten opzichte van het Zuiden in het alge meen en ten opzichte van de hoofden van dien misda- digen opstand in het bijzonder, waar een gouvernement de moreele zegepraal op zichzelf behaald heeft van zijne vooroordeelen te overwinnen en toe te laten dat het gisteren nog verachte negerras thans in het congres zitting kan komen nemen en kan beraadslagen en stem men op een voet van volkomen gelijkheid, daar mag men waarlijk wel zwijgen van het bederf waarin dergelijke natie verkeeren zouDat zij hier en daar bestaat, nie mand zal het ontkennen Dat het bestaan van een indi- vidueele vrijheid tot hare uiterste grenzen moeielijk- heden en misbruiken baart, is natuurlijk. Daar waa zooveel licht is, moet ook noodzakelijkerwijze schaduw zijn. Maar heeft men dan wel gelijk om van het Ameri- kaansch bederf te spreken als van iets zeer bijzon ders? Zijn de verkiezingen volgens het census-stelsel dan zoo zuiver en onbevlekt? Is men dan in België niet gedwongen geweest een wetsontwerp tegen de omkoo- ping hij verkiezingen te maken, een wetsontwerp dat de senaat in deze zitting zal moeten behandelen En was in Frankrijk de verkiezingscorruptie onder de Juliregee ring niet veel erger dan thans met het algemeen stem recht? Niemand zal het tegendeel durven beweren. Teveel overstelpende bewijzen getuigen het. Docli de doctrinairen varen thans even sterk uit tegen het alge meen stemrecht als eertijds de regeeringen tegen de vrijheid. Thans is er niet éen gouvernement, zelfs niet het meest absolute, dat er zich niet op verheft de vrijheid te schenken. Wat heeft men eertijds niet geschreven tegen de vrijheid der drukpers? Welnu, thans bestaat zij nagenoeg overal, en toch is de maatschappij in stand gebleven en vaart zij er waarlijk niet slechter bij. Zoo zal het ook zijn met het algemeen stemrecht. Het zal zijn ronde door geheel Europa maken en zal ook, wanneer het zijn tijd is, door België en ook door Nederland trek ken. Laat dat misschien de berekeningen van eenige staatslieden verstoren, maar de bewering dat het de omverwerping der maatschappelijke orde zal medebren gen, is even onzinnig als de bewering van hen die destijds zeiden dat geene regeering bestaanbaar was met de vrijheid der drukpers! Te dien opzichte zal zich het reeds meermalen waargenomen verschijnsel voordoen dat, wanneer het algemeen stemrecht eenmaal gepro clameerd is, zij, die dit het hevigst bestreden hadden, den rug zullen krommen op zijne weg, om zijne goede gunsten zullen vragen en het als souverein zullen be groeten. Onder geene partij vindt men, als de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, zulke uitmuntende hovelingen als onder de reactionairen. Den 23 September is te Batavia gearriveerd het bark schip Luctor et Emergo, gezagv. D. D. Ouwehand, laat stelijk van Texel met 91 dagen reis. Alles wel aan boord. In het Oostgat is in den nacht van Zaterdag op Zondag gestrand en verbrijzeld de Fransche chasse- marée Albert Conrrier de la Manche, gezagv. Vigo, met wijn, naar Brussel bestemd. De equipage is, met uitzon dering van éen man gered. Gisteren zijn op de Kaloot gestrand de Russische driemast-schooner Allo, gezagv. Osterlund, en de Russi sche brik Forsten, gezagv. Markstrom, beiden in ballast van Antwerpen. Rotterdam, 15 November. Tarwe was middelmatig aangevoerd; jarige Zeeuwsche, Vlaamsche, Flakkeesche en Overmaasche prijshoudend, nieuwe 10 cent lager. Puike jarige 9.80 a 10.10, mindere 9.30 a 10, puike nieuwe 8.80 a f 9.50, mindere /'8a/ 8 50. Nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Noord-Brabantsche rogge met beperkten handel 10 cent lager, Zeeuwsche en Vlaam sche 6.70 a 7.25, Noord-Brabantsche 5.80 a 6.50. Gerst, redelijk aangevoerd en prijshoudendwinter 5.80 a 6.40, zomer 6 a /6.50. Haver onveranderd, nieuwe lange 3.50 a 4.25, korte /4 a 4.50, bruinen en witte boonen en blauwe erwten onveranderd. Schokkers ge schrapt 50 cent lager /10 a 12. Amsterdam 15 November. Raapolie op 6 weken /40. Lijnolie op 6 weken 31f. Amsterdam 15 November 1869. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 53} ♦dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4i dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2} Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 *dito /1000 1864 5 *dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} ♦Certific. dito4 ♦Inscript. Stieglitz &Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 ♦dito 1869 4 *Certificaten6

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3