SeetijMttgen. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. WELDADIGHEID. Volgen„Wij betreuren het besluit van den heer Charles Hugo, maar het komt ons zonderling voor dat zij, die z'ch (ie vrienden der vrijheid noemen,niet willen toelaten dat hunne gevoelens gedebatteerd worden." Onder de ballingen, wier aankomst men te Parijs ver dacht, behoorden ook Louis Blancen Barbés, wier optrc- rïiag de algemeene verwarring waarschijnlijk niet zal verminderen. Terwijl de heeren Ledru-Rollin, Cremieux en andere ®in of meer historische personen thans te Parijs op den Voorgrond treden, is liet wel merkwaardig hoe ver killende dagbladen zich met geschiedkundige herin neringen omtrent die staatslieden bezig houden, welke Volstrekt niet, of althans grootendeels, niet historisch daar zijn, maar meer als gelegenheidsvoorstellingen zijn te beschouwen. Het is trouwens curieus hoe er somtijds gespeculeerd wordt op de geringe historie-kennis van ^®t publiek, niet alleen ten aanzien van andere rijken, kar zelfs van eigen vaderland. Ten bewijze hiervan behoeven wij zelfs niet eens buiten onze Nederlandsche grenzen te gaan. Men weet hoe partijzucht zich van de historische gedachtenisviering op aanstaanden Woens- ^ag heeft meester gemaakt. Te dien aanzien nu gaat kn van zekere zijde zoover van te beweren dat men blijk zou geven van weinig gehechtheid aan het regee- fend vorstenhuis van Oranje, indien men aan de gedacli- kisviering van 17 November 1813 niet die sympathie konk, welke zij als Oranje-feest zou verdienen. Ut CW mnxi qu'on éi.ril l'histoire.' Men vergeet toch dat het franje-stamhuis niets te maken heeft met de viering Van 17 November, den dag waarop de prefect en andere hransehe autoriteiten 's-Gravenhage verlaten hebben, terwijl op 15 en 16 November Amsterdam door de Fran ke troepen was ontruimd. Waar de toenmalige erfprins Van Oranje destijds zich ophield wist niemand, zoodat he heeren Perponcher en Fagel naar Londen en Wauthier "aar Duitschland werden gezonden om hem te zoeken. Eerst op 30 November landde de prins onder gejuich ■ter volksmenigte te Scheveningen. Ten onrechte wprdt ^au ook door zekere partij gehechtheid aan het regee- kd vorstenhuis ontzegd aan allen, die de wijze waarop en de omstandigheden waaronder dat ieest plaats heeft, kiet goedkeuren, met het oog op den loop van zaken in de monument-quaestie aan het feest een nationaal ka- ïakter ontzeggen, ot ten gevolge van daarin betrokken ken en personen slechts ten deele aan de aanstaande gedachtenisviering hunne sympathie kunnen schenken, llaaruit nu gebrek aan sympathie voor het regeerend Vorstenhuis te willen afleiden, is toch zeker wel niet met aan de historie ontleende argumenten te rechtvaar digen. Te midden van sommige allerwonderlijkste historische argumentatiëri blijven intusschen de verslagen der open bare vergaderingen, waaruit wij in de laatste dagen nu ®n dan iets mededeelden, zeer merkwaardig. De stoutste beeldspraak wordt daar somtijds gebezigd. Zoo citeert de Eigaro de volgende zinsnede„Die de candidatuur van Eedru-Rollin ondersteunen zijn allen Troppmanns! Zij kien een graf delven voor de democratie, maar de democratie is geen tweede familie Kinck! Men moet erkennen dat hierbij wel de les is gevolgd voor den volks redenaar om beelden te kiezen, die „indruk maken en dadelijk beg repen worden." Enkele openbare kiezersvergaderingen gaan overigens Voort met hare politieke dwaasheden, welke der keizer- bjke regeering uitmuntend te stade komen. Zoo heeft eene dergelijke vrij talrijke bijeenkomst te Marseille gedecreteerd dat de bekende Gambetta „aan liet gouver nement verkocht is," en „ongeschikt om zijne betrek king van afgevaardigde" langer te vervullen. Wij maakten dezer dagen, naar aanleiding der te Eerlijn verstoorde meeting ten gunste van het ontwape ningsvoorstel, gewag van de coalitie der radicalen met de regeeringspartij. Dergelijke coalitie tusschen de 'adicalen en de clericalepartij bestaat sedert eenigen tijd °°k bij onze Belgische naburen, en de trait d'union tus- Schen beide in het algemeen zoo scherp tegenover elk- ander staande politieke partijen is de uitbreiding van bet stemreëht. De radicalen, of althans eene groote factie daarvan, willen uitbreiding van het kiesrecht, boewei de dan tot dat recht geroepenen nog niet vol doende politieke ontwikkeling bezitten, terwijl de cleri- calen daarbij denken aan hetzelfde, met wijziging van boewei in omdat. Volgens het Antwerpsch Handels blad zal de quaestio weldra door een wetsvoorstel van do zijde der Antwerpsche afgevaardigden in de kamer gebracht worden. Ten aanzien dezer uitbreiding van het kiesrecht bestaat overigens eene fractie bij de radicale Partij, welke het omdat der clericalen openlijk uit breekt en daarbij eene ook in Engeland bij de uitbreiding Vao het stemrecht door sommigen gepredikte leer om helst. Volgens deze leer moet men niet wachten tot dat de kring der politieke volksontwikkeling grooter is geworden om meerderen aan het staatsbestuur te doen deel nemen, maar moet men het aantal kiezers vermeerderen om juist daardoor politieke ontwikkeling te bevorderen. In dit systeem is uitbreiding van het kiesrecht dus meer „middel" tot ontwikkeling, een systeem dat ook hier te lande op kerkelijk gebied door sommigen wordt voor gestaan en waardoor zij met hunne grootste tegenstan ders, de voorstanders van de leer der Dortsche synode waarvan juist heden, 13 November 1618, de opening her dacht kan worden tot hetzelfde resultaat komen. De verdedigers van dat systeem moeten echter wel erkennen dat de verlangde uitbreiding van het stemrecht om als middel te dienen, meestal aanvankelijk tot een langer of korter oogenblik van revolutionaire verwarring zal lei den. Een groot deel der liberale partij in België en elders acht dit nu juist een zeer gevaarlijk spel op politiek ge bied. De strijd over deze quaestie onder de Belgische dagbladen was in den laatsten tijd reeds vrij hevig en na de laatste verkiezingen, met de voorspelling van het Antwerpsch Handelsblad, zal die polemiek waarschijnlijk nog heviger worden, waarbij de liberale organen, wier beginselen in theorie tot hetzelfde resultaat leiden, tegenover het publiek eene ongunstige positie zullen in nemen. Zij zullen daarbij toch het gemis der volgens hen vereischte practisclie voorwaarde van voldoende ontwikkeling moeten aantoonen, waarvan de bedoelde kiezers met hunne organen zich natuurlijk hoogst on gaarne zullen laten overtuigen. Een bericht uit Florence meldt het aanvankelijk her stel van koning Victor Emmanuel, die reeds in staat geweest is om stukken te teekenen, alsmede de beval ling te Napels der kroonprinses Margaretha van een zoon. De onderhandelingen tusschen Cairo en Constantino- pel duren steeds voort Dezer dagen heeft de onder koning van Egypte weder een antwoord gezonden op de door do Turksche regeering tegenover hem gehand haafde eischen, waarin Ismaïl-pacha, hoewel in zeer vriendschappelijke bewoordingen, schijnt te volharden bij zijne weigering om daaraan te voldoen. Officieel wordt overigens uit Constantinopel het reeds door ons medegedeeld bericht bevestigd dat de sultan, op advies van den ministerraad, de openingsplechtigheid van het Suez-kanaal niet zal bijwonen. Laatste berichten. Parijs. Henri Rochefort is uit Londen hier terugge keerd met het bericht dat de heer Ledru Rollin gewei gerd heeft om naar Parijs te komen uit vrees van een oproer te veroorzaken. Madrid. De bisschop van Havanna is te Cadix in hechtenis genomen, voorzien van een groote som gelds, welke bestemd was voor de Carlistische partij. Dresden. De kamer van afgevaardigden heeft met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om aan te dringen op de afschaffing der doodstraf in den Noord- duitschen bond. Het Nedeilandsche driemastschip Honigbij, gezagv. van der Valk, geladen met koffie, suiker enz., is Vrijdag middag te Vlissiugen in het dok gesleept. De lading wordt in lichters naar Middelburg vervoerd. Vrijdag is te Nieuwediep aangekomen het bark schip Noordster, gezagv. C. Tobiassen. Alles wel aan boord. Antwerpen, 12 November. Vaste markt voor tarwe, met weinig zaken; rogge iets kalmer; gerst zeer vast. Petroleum: Kalme markt voor Amerikaansche ge raffineerde, met vaste prijzen. Blank: disponibel fr. 60j a 61, loopende maand en December fr. 60j, Januari fr. 60, op eerste 2 maanden 1870 fr 59, op eerste 3 fr. 581, op schepen onderzeil fr. 601 en op dito in lading fr. 60 de 100 kilogr. Amsterdam 13 November 1869. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 533 *dito dito dito 3 *dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4) dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 ♦dito ƒ1000 1864 5 ♦dito f 1000 1866 5 62,'„ 841 70J 94 691 751 90 f 90^ Rusland. ♦Loten 1866 5 pet. ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4j 80j ♦Oertific. dito4 *1 nscript. Stiegl itz Co. 2e a 4e L. 4 631 *Obligatiën 1867 4 64}$ *dito 1869 4 64J ♦Certificaten6 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 213 ♦Oblig. dito 4 160 ♦dito dito 4r dito spoorweg Poti-Tiflis l 821 dito dito Jelez Orel 5 „811 dito dito Charkow Azow 5 79 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Obhg. metall.in zilver Jan.Juli 5 541 ♦dito dito April Oct. 5 54) ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „47^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 „46^ Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën.2| thans 3 25$ ♦dito 1867251 ♦dito Binnenlandsche3 21$ Portugal, ♦dito 18561863 -3 31j ♦dito 18673 311 Turkije. dito (binnenl.)5 40}$ Griekenl. dito (blauwe)5 I Egypte. dito 1868 7 741 Amerika, ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 88 ♦dito dito duo (1904) 5 83 ♦dito dito dito (1882) 6 89,^. ♦dito dito dito (1885) 6 8g ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion6 ditoAtl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. 1« sec. 7 dito dito dito 2<= sec. 7 68f dito dito 1869 dito 7 68| Brazilië, ♦dito 1863 41 ♦dito 1865 5 81 Mexico. dito 18513 Grenada, dito afgestempeld6 Venezuela, dito...3 Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 12 November. Metall. 19.95; Dito zilver 24.35; Dito Eng. per 11.821; Eng. Russen per 11.821; Eng. Portugal per Fransche 56 j; Belg. 56.j Pruis, 34)Hamb. Russen Russen in Z. R. 28J; Pools, in Fl. dito Z. R. Amerik. Dollars ƒ2.41); dito papier Heden overleed tot mijne en mijner negen Kinderen Kindskinderen en verdere betrekkingen innige droef heid, mijn geliefde Echtgenoot ABRAHAM EMANUEL, in den ouderdom van ruim 75 jaren, na eene genoege- lijke echtvereeniging van 48 jaren. Zoo velen, die den overledene gekend hebben, zullen ons verlies beseffen. Kloetinge, C. M. NATHANS, den 11 November 1869. Wed*. A. Emanuel. De affaire zal met behulp van mijn jongsten zoon woren voortgezet. De COMMISSIE L 011 voor werk te Middelburg, roept bij deze op diegenen welke bij hare inrichting, hetzij in of buiten hare werkplaats, hetzij door touw pluizen werk verlangen, zich tot dat einde aan het lokaal aan te melden (zooveel mogelijk in persoon), alwaar met uitzondering van Zonaag den 21 dezer, dagelijks tot de inschrijving der werklieden zal worden overgegaan van af den 16 dezer tot en met Woensdag den 24 daaraan volgende, telkens van des middags 12 tot half twee uren, onder kennisgeving tevens dat zij, die nalatig mochten blijven zich binnen den bepaalden tijd bij de Commissie aan te melden, niet meer in aanmerking zullen worden genomen. Middelburg, 13 November 1S69. A. M. CRAMER, Voorzitter. HUBERTUS REKKER, Secret. Rechthebbenden op de na te melden in de gemeente IVieuwvliet uit zee aangebrachte en geborgen goede ren, als: een Dennen Mast, lang 17 meters, zwaar 1.37 en 0.66 meters, een Dennen Plank, lang 8 meters, breed 0.42 en zwaar 0.08 meters, een Greeneu Plank, lang 4 meters, breed 0.23 en zwaar 0.07 meters, ongemerkt een Greenen Plank, lang 6 meters, breed 0.24 en zwaar 0.08 meters, gemerkt IEF, alsmede eenig Wrakhout, worden ter reclame opgeroepen bij den Burgemeester van genoemde gemeente.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3