MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 220. Zaterdag 1869. 13 November. Middelburg 12 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde berichten. Verkoojüngen en aanbestedingen. Tliermometerstand. Slaten-generaal. Bij dc heden voortgezette behandeling der Indische begrooting in de tweede kamer, is een amendement van den heer van Kerkwijk, strekkende om den post voor telegraphïe met f 20.000 te verhoogen, verworpenjjjöfc- 42 tegen 21 stemmen. Men is gevorderd tot de behandeling van het defen siewezen, waarover de algemeene beschouwingen zijn a%eloopen. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp, regelende de voorwanden waarop aan calamitense pol ders in Zeeland tegemoetkoming nit 's rijks schatkist ban worden verleend. Dit ontwerp komt geheel Overeen ^et dat hetwelk door de staats-commissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 26 Augustus 1867, bij haar ver- s'ag van 17 Maart 11. is voorgesteld. Wij gaven er een 'eer uitvoerig overzicht van in ons nummer van 9 Mei. Gisteren namiddag is het Chineesch gezantschap bij 2- M. den koning ten gehoore ontvangen. belastingen. Verplaatst de navolgende controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en aceijnsen, a's: II. E. Antink, van Vlaardingen naar Charlois; II. M. Saentjes, van Charlois naar Vlaardingen. leger. Overgeplaatst in rang bij het algemeen depot van discipline de D luitenant van het 3e regiment infan terie J. van der Schroeff. Door de commissie fnngeerende als voorloopig hoofd bestuur van het den 27<'" Octobcr 11. te Utrecht opge richte Schoolverbond, is eene circnUire aan alle belang stellenden gericht en geteekend door den heer L Mul der als voorzitter en D. Harting als secretaris waarin 2|j als bericht mededeelt, dat zij, gebruik makende van bet haar verleende recht, en steunende op aller goedkeu ring, in eene den28en der vorige maand gehouden bijeen komst, met eenparigheid van stemmen besloot de heeren Th. H. Nahuijs, predikant en afgevaardigde ter vergade- 'ing van de hulpvereeniging tot bevordering van chiste- 'ijk nationaal onderwijs te Zeist, en mr. W. R. Boer, Wethouder der gemeente Utrecht, uit te noodigen om leden van genoemd hoofdbestuur in baar midden r-itt.ing te nemen, liet is der commissie aangenaam er te teogen bijvoegen, dat de heer Nahuijs die benoeming beeft aangenomen. De beer Boer is op dit oögenblik nog buitenslands, maar zij heeft reden zich te vleien, dat 0c,k hij dit voorbeeld volgen zal. Verder handelt de commissie over haar wensch be trekkelijk hetgeen, baars inziens, kan en moet geschie den, om het thans zoo gelukkig opgerichte verbond zoo Spoedig mogelijk ook iu werking te doen treden. Het ls haar voorgekomen, dat daarmede niet behoeft gewacht te worden tot dat, door vaststelling in eeno latere samen komst van een nog te ontwerpen reglement, dat verbond definitief geconstitueerd zal zijn. Men kan, zoo meent '■'j, reeds terstond een aanvang maken met het oprichten ten plaatselijke afdeelingen, wier karakter slechts voor ten korten tijd even voorloopig behoeft te zijn als van bet verbond zelf waartoe zij bebooren, terwijl daardoor ''et dubbele voordeel verkregen wordtvooreerst, dat •Ben geen kostbaren tijd ongebruikt laat verloren gaan; ten anderen, dat. men eene doelmatige vertegenwoordi" ?teg op de eerstvolgende algemeene vergadering helpt Voorbereiden. De commissie wendt zich daarom tot de aangeschre venen met het verzoek, dat deze hun invloed wel zullen B'illen gebruiken of aan dien van anderen paren, opdat te dc plaats hunner woning, kan het zijn ook in den Baasten omtrek daarvan, reeds dadelijk eene of in de Srootere steden meer afdeelingen van het schoolver bond in het leven treden. Uit Amster lam wordt gemeld: Donderdag avond hield de kiezers-vereeniging Burgerplicht eene vergade ring om te beraadslagen over liet bij den gemeenteraad ingediende voorstel tot oprichting van een cursus voor middelbaar onderwijs voor meisjes. Na een belangrijk debat is met bijna algemeene stemmen aangenomen eeri •vfwHel om de vergadering te doen verklaren, dat zij, ofèchö'ifn buide doende aan de bedoelingen van het voor- stel-Buchner, het wenschelijk aclit dat de zaak van het middelbaar onderwijs voor meisjes tc Amsterdam kracht dadiger worde aangevat, en daarom de oprichting wenscht eener zelfstandige instelling voor dat onderwijs. De heer C. de Wilde, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Poortvliet, is beroepen te Katwijk. Blijkens bij liet departement van marine ontvangen telegrammen was Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toe Water, den dezer te Alexandrië aangekomen, en Zr. Ms. raderstoomsehip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, op dienzelfden dag van Constantinopel naar Port-Saïd vertrokken. Aan boord van beide schepen was alles wel. Wij vernemen dat liet tooneelgeze'schap van den heer Driessens binnen kort hier weder eenige voorstellingen zul komen geven. Velen zal dit bericht zeker welkom zijn, want de directeur beeft met onderscheidene leden van zijri gezelschap bij vroegere gelegenheden over liet algemeen een- goeden indruk gemankt, 't Valt dan ook niet te betwijfelen dat hem ditmaal weder een goede ontvangst zal bereid zijn, althans indien hij het pu bliek, dat hij toch al eenigszins heeft leeren kennen niet tracht te vergasten op absurditeiten als eene Groothertogin van Gérolstein, maar op kleine geestige stukjes, bij voorkeur met een Vlaamsche tint, waar hij vroeger zulk goed succes mede heeft gehad, en waarbij men hartelijk lachen kan, nit andere, beweegredenen dan de verhouding van de krachten van het gezelschap tot de oischen van het stuk. Neen, wanneer de heer Driessens liet Middelburgsche publiek hartelijk en natuurlijk kan doen lachen, dan eerst doet hij een goed werk. -Uit een te 's-Gravenhage verspreid programma der feestelijkheden hij de aanstaande onthnllling van liet nationaal gedenkteeken voor 1813, blijkt liet volgende1 Woensdag 17 November, te 1 uren, plechtige onthulling van het gedeuktveken door Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden; redevoering uit te spreken door pro fessor van Oosterzeedefilatie door het leger, de schutterij, het korps Koninklijke scherpschutters en de oude krijgsmakkers van het Zilveren en Metalen kruis; volasfeest in de Malibaan, bestaande in goochelen, gym nastische oefeningen en koorddansen, afgewisseld door muziek; optocht met praal- en triomfwagens door ver schillende corporatiën, het Metalen kruis, de Typogra- pheu bond en meer andere industrieele vereenigingen. Des avonds groote illuminatie van het Willemspark, de Zeestraat, Javastraat, Nassaulaan en Manritskade, bene vens het raadhuis; muziek in het Willemspark; alge meene illuminatie; in den koninklijken schouwburg go- legenlieidsvoorstelling, bestaande in „Neêrlands roem gedurende 18 eeuwen." Voor het korps Koninlijke scherp schutters enz., in het opzettelijk voor deze gelegenheid op het buitenhof geplaatste gebouw, uitvoering derleest-can- tate, voor de genoodigden, onder leiding van den heer Nieolaï, directeur der koninklijke muziekschool, met medewerking van den heer Dekkers, solist van de lie dertafel te 's-Hertogenboscb, mevrouw Offermans van Ilove, beiden uitgenoodigd door Z. K II. prins Frederiir en meer andere voorname artisten. Donderdag 18 November: Concert van Dunkler's kapel in bovengenoemd gebouw op het Buitenhof. Vrijdag 19 November: In hetzelfde gebouw uitvoering der cantate van 1863 en die van 1869, afgewisseld door feest-ouvertures. Zaterdag 20 November: Concert onder de leiding van den heer W. Stuinpff uit Amsterdam, mede op het Bui tenhof. De gemeenteraad te 's Hage heeft afwijzend be schikt op een met 2569 handteekeningen voorzien ver zoekschrift „tot strafbaarstelling van het gebruik der honden als trekdieren De Daily News deelt mede dat dr. A. V. Bikkers zich belast heeft met de vertaling in bet Engelsch van Schimmels roman„Mary Hollis." De heer Hatten te Londen zorgt voor de uitgave. Te Hamburg is bet gebruik afgeschaft om op eene der publieke plaatsen de namen van gefailleerde per sonen aan te kondigen, hetgeen tot dusver geschiedde onder het luiden van den zoogenaamden „schandklok." De beroemde Parijschc advocaat Lachaud lieeft zich met de verdediging van Tropnmann belast. Men vermoedt dat deze zaak in de tweede helft van deze maand voor het hof van assises behandeld zal worden. In het Belgisch reglement op het vervoer van hon den per spoorweg zijn de volgende veranderingen aan gebracht. Voortaan mogen kleine schoothondjes in de rijtuigen voor reizigers gebracht worden, op voorwaarde dat zij in eene mand zullen zitten, niet meer dan 3 kilos wegen, eene vervoerprijs van 3'' klas betalen, en dat de reizigers er niet over klagen. Gedurende den jachttijd, als het aantal waggons voor bonden onvoldoende is, behoudt men een of meer compartimenten van 3« klas, waarin jagers met hunne honden toegelaten worden, op voorwaarde dat de honden gemuilband zijn en dat de prijs van 3 klas betaald is. Te rekenen van 15 dezer komen die beschikkingen in werking. Men schrijft uit Charleroi, 8 November: Op hot oogenblik dat wij schrijven, heeft men nogal de slachtoffers niet ontdekt van de overstroomingen in de koolmijn van den Gouffro, te Chatelineau; er blijven nog elf lijken te vinden, en de reddingswerken gaan zeer langzaam vooruit. Men heeft in het museum van natuurlijke historie te Brussel het geraamte van eenen mammouth tentoon gesteld, een dier veel grooter dan de olifant, eenige jaren geleden te Lier uit den grond opgedolven. Er bestaan in Europa maar twee exemplaren van dezen reus der voor wereld liet tweede is voorhanden te St.-Petersburg, en is nit de ijsvelden van Siberië gekomen. Het Britsch museum, niettegenstaande zijn budget uit miilioenen bestaat, lieeft geen mammouthgeraamte. Dat de raad eener gemeente zich in geldelijke ver legenheid bevindt is niet zeldzaam, maar dat deze zich zoover uitstrekt dat geen gold meer beschikbaar kan gesteld worden om des avonds de lantaarns te ontsteken komt minder voor. Toch heeft men een daartoe strek kend besluit moeten nemen in den raad der gemeente Benfeld, een Fransch stadje aan den Rijn. Gisteren is alhier te koop aangeboden het kof tjalk schip Handel en Nijverheid n". 1; hoogste b)d f 3800. Opgehouden. Heden werd alhier aan het gebouw van het provin ciaal bestuur aanbesteed, liet driejarig onderhoud over de jaren 1870, 1871 en 1872 van de rijkswaterleidingeil bewesten en beoosten het kanaal van Neuzen. Daarvoor werd het minst ingeschreven door den heer J. \erkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 3939 per jaar. HNov.'sav. 11 u. 40 gr. 12 'smorg. 7 u.39gr.'smidd.lu.45gr.'sav. 6u.43gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag II .November. Ü3 voortzetting beraadslagingen Indischebegruo'ing De heer van Kuyk bespreekt den toestand van liet. gymnasium Willem III te Batavia en de wijze waarop

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1