MIDDELBURGSC1IE COURANT. N0- 219. Vrijda 12 November. 1809. Midtlellmrg 11 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Gemengde berichten. Of Op afdeeling „onderwijs" der Indische begrooting, toet welker behandeling de tweede kamer zich heden bezig hield, is door den heer Viruly een amendement Voorgesteld, strekkende om den voor dat onderwerp uit getrokken post met 30,000 te verhoogen. Dit amende- toent is met 38 tegen '26 stemmen aangenomen Aan de Oostwatering van den polder Walcheren is in den nacht vaa 7 op 8 dezer tussehen de dijkpalen 11 en op nieuw een dijk val ontstaan van eene breedte van 32 meters, zoodat het voorbeloop des dijks tot 1 meter boven hoog water steil aanstond. De noodige maatrege len tot voorziening zijn genomen en de val kan alsnu Keacht worden boren laag water genoegzaam beveiligd te zijn. De aanhoudende stormen en hooge vloeden der laatste dagen hebben aan de zeewerken des polders eenige Schade veroorzaakt en de daitien hebben belangrijk geleden. Uit Rotterdam wordt ons geschreven: .Zondag heett de volksvoordracht van den heer von Roes den von Floss alhier plaats gehad „Zijn hoogweledel- geh." zooals betVo'ksblad hein betitelt, tei wijl hij zeitzich toachineriewerkman noemt,heeft uit Jeremia XXXIV, Vers 13-17, liet recht van de n w erkman bewezen op liet ^gemeen stemrecht. Aanstaanden Zondag zal dezelfde redenaar hier andermaal optreden. „Rij deze gelegenheid zal het niet ondienstig zijn een Proefje te geven van de eischen, die deze volksmenner aan do wetgevende macht in liet belang van do werklie den ste.lt Hij wil dat hij eene „nijv> rheidswef" arbeiders verenigingen, vereenigd in een Nederl.mdsch arbei- oerSVei bond, zullen worden erkend, en dat zoodanige Wet tevens een iegelijk, zonder aanzien des persoons zal beletten eenigen arbeid voor loon te verrichten, Waartoe hij niet in het openhaar heeft bewezen de noodige bekwaamheid te bezitten, en aan de werkgevers Verbieden om zoodanige onbevoegden te begunstigen. „Ziedaar de begrippen van vrijheid, die onztwouhl he- Volksvrienden hebben.Een f raaie aanbeveling van hun algemeen stemrecht „Ook hier ter stede heeft sedert eenige dagen eeri adres ter teekening ge'e. en, om den koning; gratie te vragen Voor ce veroordeelden ter zake van het llotterdamsche oproer, in adhaesie aan hel adres van jonkheer Mock te 8 Rage. Die zaak gaat uit van eene vereeniging', die den Saam Humanitas draagt en in geen betrekking staat tot fle partij van liet beruchte Volksblad. Vrijdag is de lijst gesloten. Groot is liet getal onderteekenaars niet. Op den dag, aanvankelijk voor het sluiten van de lijst be toemd, was dat getal zoo gering, dat men besloot nog gedurenden eenige dagen de gelegenheid tot oudertee- kening open te laten en eene tweede lijst te deponeeren. „Als men vraagt: waarom de bijval, aan deze zaak (die alleen kan geacht worden eene manifestatie van tuenseh- 1'eveudheid te zijn, afgescheiden van het oordeel over de gevonnisden) te beurt gevallen, zoo gering is, of dan de Rotterdammers zoo weinig vergevensgezind zijn, dan moet het antwoord zijn, dat de houding, door de Partij van het Volksblad aangenomen, de meesten er van heeft afgeschrikt om aan het petitionnement deel te hnnen. Niets meer dan die houding benadeelt de belan gen der veroordeelden. Die partij gaat rusteloos voort toet den kwaden geest te voeden en aan te wakkeren, die hier onder de mindere klasse heerscht In elk nom- toer van baar orgaan worden de veroordeelden voorge meld als onschuldigen, als slachtoffers van het schande lijkste onrecht. En zelts wordt openlijk met oproer gedreigd, voor liet geval dat den gevonnisden geen gratie Wordt gegeven. Is dat de weg om gratie te verwerven? „Er verschijnt hier sedert eenige dagen een tweede »volksblad'de Strijd geheeten. Dit blad onder scheidt zich door een veel fatsoenlijker toon en een veel beteren geest. Het schijnt zich ten taak te stellen den invloed van het Volksblad op de lagere klasse te neu traliseeren. Voor het overige staat het ook het algemeen stemrecht voor en strijdt het voor verbetering der positie van den werkman. Het wordt, als ik wèl onderricht ben, geredigeerd door den heer Keyzer, van wiens breuk met de partij yafl het Volksblad ik reeds vroeger melding jHSfakjaths redacteur vanlaatstgenoemd blad is thans alge meen bekend; hij is zekere S. van Gcldercn, een zaak waarnemer." gevangenissen. Benoemd tot lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg de beer J. W. F. Conrad .TELKGiiAPtiiE. Benoemd tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren A. F. Ummels, thans onderdirec teur lc klasse bij de rijks telegraaf, en tot onderdirec teur lc klasse II. W. L. Leur, thans telegrafist 2« klasse. marine. Op verzoek eervol ontslag nit den zeedienst verleend aan den luitenant ter zee 2C klasse 0. Ilelde- wier, met benoeming tot burgemeester der gemeente Wijk bij Duurstede. politie. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. W. Kiölh r als commissaris van politie te Delft, in te gaan met 1 Januari 1370. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Dokkmn C. Jiskoot thans als zoodanig te Obleberkoop; te Medetnblik J. B. Vroom, thans als zoodanig te Lochem. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bergura c n. II. de Graaf, thans ontvanger derzelfde middelen te Ileinkeiiszand c. a. Tot hulponderwijzer op de openbare school te Oost- en West Souburg is benoemd de beer W. Albregts. De heer L. C. Meijer, predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Hontenisse, herdacht jl. Zondag zijn veertigjarigen dienst als predikant Hij ontving bij die gelegenheid vele en velerlei bewijzen van belang stelling. Aan den kapelmeester van het muziekkorps der Mid- delbnrgsche schutterij, den lieer A. de Jong, is dezer dagen door den komman.lant van dat kmps een met zil ver gemonteerde dirigeerstok ten geschen ke aangeboden. Gisteren namiddag was te Westkapelle de persoon van P. v. S., een idioot, naar den molen De Roos gezon den om een zak meel te halen, gelijk hij zeer dikwijls ge daan had. Bij het terugkeeren van den molen gaat bij langs de zijde waar de wieken draaien, niettegenstaande hem nog gezegd wordt dat hij den anderen kant gaan moot. Door een slag van eene wiek aan het hoofd ge wond is hij in bewusteloozen toestand opgenomen, en schijnt er weinig hoop op het behoud van zijn leven te zijn. De spoortrein, Dinsdagmiddag 121 uren uit Gent vertrokken, om te 2 uren te Neuzen aan te komen is, even voorbij Sas van Gent, door liet breken van de as van den tender, verhinderd verder te gaan De goederen en passagierswagens zijn daardoor zwaar beschadigd, doch overigens heeft van het personeel van den trein, noch van do passagiers, iemand eenig letsel bekomen. Gisteren morgen is de dienst weder op het gewone uur hervat. Manilla is door eene aardbeving geteisterd, waar door vele onheilen zijn veroorzaakt. Gisteren werd een groot deel der zitting van de tweede kamer door het Cliineesehe gezantschap in de loges voor de autoriteiten bijgewoond. Het heeft zich in de pauze met verschillende leden der kamer onder houden. L'Opinion nationale, waaraan wij het in een vorig nominer medegedeeld bericht van de bekentenis van Troppmann ontleenden, erkent thans zelf dat het bericht onjuist was en dat de beschuldigde nog steeds in een volkomen stilzwijgen blijft volharden. Troppmann leed gisteren aan eene lichte ongesteldheid. Het nommer van heden van Le Figaro bevat een bericht der administratie, waarin medegedeeld wordt dat het enorme succes, dat het nommer van den 2ti'n October behaald heeft zooals wij indertijd meldden een nommer vol geestigheden, waarvan niet minder dan twee honderd duizend exemplaren verkocht zijn haar heeft doen besluiten het met vermeerderden inhoud, op fijner papier gedrukt en met vele illustratiën voorzien tegen den prijs van 1 frank verkrijgbaar te stellen. Te Antwerpen zou door de geabonneerden der opera over de altisten gestemd wordende geabonneer den schenen echter eenigszins onwillig, zooals uit het volgende blijkt. De heer d'Hane Bteenhuyse zat bij de stemming voor. Hij bevond zich alleen vóór de tafel waaromheen zich de geabonneerden geschaard hadden. „Mijne heeren, zegt de heer d Hane, wij dienen stem- opnemers te hebben". Niemand bewoog zich in de zaal,'waarin een licht ge murmel zich deed liooren. Drie minuten stilte. „Kom, hoeren ik heb twee helpers noodig om tot de lichting der bus over te gaan'. Dit beroep ondervond geen beter onthaal dan het eerste. Men fluistert onder elkander. Twee minuten stilte. „Maar mijne heeren, een weinigjegoeden wil en het is weidia gedaan". De geabonneerden blijven nog eenige - oogenblikken roerloos, daarna keeien zij zich oin en gaan lieen, den heer president alleen aan het bureau latende. De Pruviuc.a e Groninger courant bevat een mede- deeling omtrent „huitenlandsebe premiën verlotingen, loterij leeningen of staats-loterijen," die, hoewel zij voor velen niet verassend zal zijn, wel verdient algemeen gelezen te worden. „Herhaalde malen kwamen mij in onderscheidene nieuwsbladen advertentiën van buiteniandsehe loterijen onder de oogen, o. a. ook die van de fii ma S. Bteindecker en comp. te Hamburg. „Ik heb do inrichting dier premiën-verloting onder zochte en verzoek u de nit komst van dat onderzoek in, uw blad op te nemen, opdat het publiek kan oordeelen wat er door mid lel van advertentiën wordt beloofd en wat men werkelijk ontvangt. Overeenkomstig de adver tentie verzond ik aan de firma 8. Steindecker e.i comp. een postwissel groot 7, ter bekoming van een geheel oorspronkelijk lot. Na verloop van eenige dagen ontving ik twee stuas .1 oorspronkelijke loten, dus te zaaien een halt lot, en wel voor de trekking der 1* klasse der 68c Herzgl. Bransch. Lüueb., garantirter Landes Literie, waarvan de trekking zal plaats hebben 9 en 10 Decem ber 1369, en dus niet 9 en 10 November 1369 gelijk do advertentiën luidden. Bij deze loten was gevoegd een gelithographeerd schip ven, waarvan hier een woordelijk uittreksel volgt„Uwe geeerde order d.d.is ons wel geworden, maar uithoofde van de van alle kanten in menigte aankomende en reels aangekomene orders, vin len wij ons genoodzaakt, eene kleine reductie der- zelven intreden te laten; oin aan alle eischen tegemoede komen te kunnen. U< d. zal nit den bijgedaan plan ge waar worden, dat uw eigen belang vereischt uwe deel neming ook in de navolgende klasse voort te zetten en tot dat einde nemen wij de vrijheid kortheidshalve te gelijk den inleg voor de eerste en tweede klasse bijeen in rekening te brengen. Voor inliggend j origineel briefje ter eerste klasse bedraagt de inleg volgens plan le en 2« klasse /9 00; hiervan ait.ekkende uwe con tante zending van 7—00, verblijft alzoo in rest 2—00 dewelke gelieve in te zenden na ontvangst des lote van renovatie 2«. klasse, wier toezending omtrent acht- veer tien dagen na het trekken der le. klasse mede de offici- eele lijsten ongevraagd geschiedt enz." „Wijders blijkt uit het bijgevoegde plan, dat de loterij bestaat uit 47.C00 loten en 25.000 prijzen of premiën en dus uit bijna de helft nieteD. Zij bestaat uit zes klassen namelijk

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1