MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 214. Zaterdag 18G9. 6 November. tyj deze couranl behoort een bijvoegsel, bevallende: Middelburg 5 November. Gemengde berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Provinciale staten van Zeeland. Verslag der provinciale staten. Heden hebben de provinciale staten van Zeeland na Voortgezette langdurige beraadslaging het voorstel van het gedeputeerd college tot aankoop eener nieuwe stoom boot op deWester-Schelde aangenomen niet 26 tegen 6 stemmen. Vooraf was het amendement van den heer van IJssel- steijn, strekkende om de beslissing op bovenbedoeld voor- Mei aan te houden en gedeputeerde staten uit te noodigen vooraf alsnog eene krachtige poging te doen om den dienst aan de particuliere industrie over te dragen, met 20 tegen 12 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Verhagen, na genoemde beslissingen, om gedcput erde staten uit te noodigen tot het aanwenden van krachtige pogingen om den stoom bootdienst op de Wester-Schelde aan de particuliere in dustrie over te dragen is verworpen met 17 tegen 15 stemmen. Het voorslel van gedeputeerde staten tot het doen ®ener geldleening van f 50,000 voor den stoombootdienst °P de Wester Schelde, isaangenomenmet algemeene stemmen. Het verzoek van W. Bouwens, te Yzendijke, om sub sidie voor zijn wagendienst tusschen Yzendijke en Bres hens, in verband met eene vermeerdering van het getal veizen met de stoomboot tusschen Vlissingenen Breskens, 1sj op voorstel van gedeputeerde staten, met 27 tegen 6 stemmen verworpen. Het voorste! van gedeputeerde staten tot bevordering v<in het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek (in verband met het voorstel van den heer Verhagen) door,1 bij wijze van proefneming, aan hun college voor éen jaar 2000 daartoe beschikbaar te stellen, is na uitvoe- rige beiaadslaging met 31 tegen 2 stemmen aangenomen. Met gelijk aantal stemmen was, op voorstel van den heer Fransen van de Putte, vooraf besloten de bedoeling van gedeputeerde staten duidelijker te doen uitkomen, door achter hun thans tot besluit verheven voorstel te laten volgen de woorden „zoowel op de openbare als op de bijzondere schooien". Heden avond te 7 uren zijn de werkzaamheden voort gezet, om vermoedelijk ten eind te worden gebracht. De minister van justitie heeft den 27 October jl. goed gevonden aan art. 91 der instructie op den dienst der- bezoldigde rijksveldwachters van den 8cn Januari 1858 boe te voegen de woorden: ten ware met bijzondere ver gunning van den minister van justitie; zoodat liet v°ortaan zal luiden: Bij hunne betrekking van bezoldigd Gjksveldwachter mogen deze beambten geene andere bediening, hoe ook genaamd, bekleeden, ten ware met bijzondere vergunning van den minister van justitie. De Staats courant van Vrijdag 5 dezer bevat de aan wijzing der te onteigene pereeelen in de gemeenten keuzen, Axel, St.-Jansteen, Hulst eu Clingeten behoeve vun den spoorweg Neuzen naar de Belgische grenzen in richting van St. Nicolaas, waarvoor aan de hecren bh. Janssens c. s., ten name van de Société du clremin blo fer international de Malines a Tcrneuzen, concessie 18 verleend. In den afgeloopeu nacht is, door den buitengewoon boogen waterstand, de dijk van den in 1864 bedijkten Fierssenspolder, gemeenten Neuzen en Hoek, doorge broken en die polder thans geïnundeerd. De bewoners Van do daarin gelegene hofstede hebben zich maar juist bij tijds kunnen redden, daar het water reeds het huis binnenstroomde vóór zij ontwaakten. Eenige varkens 2'jn verdronken. Heden ochtend is aan het nieuwe kanaal tusschen Middelburgen Vlissingen door een met grond geladen Hein een arbeider, genaamd de Vos, overreden met het treurig gevolg dat bij onmiddellijk, met verbrijzelden hals op de plaats dood blee f. Heden middag is ten raadhuize alhier aanbesteed: het verhoogen van den achtersirgel tusschen de Zandstraat en het Domburgsch schuitvlot, met het aanleggen van riolen, vergaai-putten enz. Hiervoor waren ingekomen 4 biljetten, zijnde van de heerenJ. Sonins, 999 W. van UijeJJz, 878Ditmars en Pagé, f 809, en P. Krijger, allen alhier, f 794. 9 December aanbesteding bovenbouw brug Souburg. {Vervolg van het Uj voegsel.) VII. Het voorstel van gedepnteerde staten om,teneinde voortdurend op eene regelmatige en voor het publiek geriefelijke wijze in den stoombootdienst op de Wester- Schelde te voorzien, eene tweede houten raderboot te doen vervaardigen van hetzelfde charter als de Wester- Schelde, doch met een stoomwerktuig van meer kracht, en gedeputeerde staten te machtigen om de vervaardiging in het openbaar of onder de hand aan te besteden. Uit het door den heer Wagtho hieromtrent uitgebracht algemeen verslag blijkt het volgende. In de eerste afdeeling vereenigden zich alle leden, ook die van gedeputeerde staten voor hun privé gevoelen, met het gemotiveerd voorstel van een lid, daartoe strek kende dat de provinciale staten zullen besluiten: dat zij, ofschoon volkomen de noodzakelijkheid erkennende om de exploitatie van den dienst op deWester-Schelde door de provincie voort te zetten, bijaldien van de onmoge lijkheid zal zijn gebleken om, met subsidie vanwege de provincie, dien dienst in particuliere handen te doen overgaan, alvorens in het voorstel van gedepnteerde staten te treden, vooraf nog krachtige pogingen willen zien aangewend om, met -subsidie der provincie, dien dienst in handen van particulieren over te brengen; dat dientengevolge do beslissing op het voirstel van ge deputeerde staten alsnog zal worden aangehouden; dat zoo spoedig mogelijk eene oproeping worde gedaan van gegadigden voor die exploitatie, met opgave hun nerzijds van de voorwaarden waarop zij die willen aan vaarden; en dat alsdan vroeg in het aanstaande voorjaar- in eene te houden buitengewone vergadering der staten kennis zal worden genomen van de resultaten dier op roeping, teneinde naar gelang daarvan te besluiten. Het voorstel van het lid dier afdeeling grondt zich op het beginsel, dat de exploitatie eener onderneming door een lichaam als de provincie verwerpelijk is, daar zij op verre na de waarborgen voor een goed succes niet ople vert, welke bij exploitatie door particulieren wordt ver kregen. In de tweede afdeeling vereenigde de meerderheid zich met het voorstel, doch ook daar achtte de minderheid het wenschelijk, de exploitatie aan particulieren over te laten, en daarom noemden zij het verkieselijker voorals nog met de aanwezige stooinbooten den dienst te blijven uitoefenen en den loop af te wachten; naar aanleiding hiervan was die minderheid tegen het voorstel. In de derde afdeeling meende men eenparig dat de exploitatie aan de bijzondere nijverheid moest worden overgelaten. De meeste leden evenwel, de oogenbiikke- lijke onmogelijkheid daarvan erkennende, waren voor de aanneming van het voorstel. Ook dit onderwerp dadelijk in behandeling genomen zijnde, deelt de voorzitter mede, dat het uitgebracht ver slag aan gedeputeerde staten geen aanleiding heeft ge geven tot wijziging van hun voorstel. De heer de Jonge van Ellemeet zegt dat niet onbe langrijke ziekteverschijnselen in den kring zijner familie hem verhinderd hebben aan de beraadslagingen in de af- declingen deel te nemen, en hij alzoo de gelegenheid heeft moeten missen om de gevoelens der verschillende leden te leeren kennen. Bij de lezing en overweg ng van het voorstel was hij dus geheel aan zich-zelven overge laten. Hij verzoekt thans voor eenige oogenblikken aan dacht en tevens vertchooning voor het geval hem soms iets vreemd mocht voorkomen wat voor anderen reeds duidelijk is. Het is hem met dit voorstel, hetwelk hij niet gemoti veerd maar bij uitstek ongemotiveerd noemt, volgender- wijze gegaan. Hij heeft nagedacht over de wijze waarop gedeputeerde staten deze zaak zullen behandeld hebben en wil zijne zienswijze hierover mededeelen. Mocht lij evenwel dwalen, dan zal hem dit zeer aangenaam zijn. Toen hij, spreker, verscheidene jaren geleden tot bur gemeester eener gemeente op dit eiland werd aangesteld vond hij eéne zeer eigenaardige administratie. Het trok zijne aandacht dat ia die gemeente zulk een lage om slag werd geheven. Hij meende daarin verandering te moeten brengen, en stelde zonder aarzelen het dubbele der heffing voor. Evenzeer gaat het wanneer een mini sterie een ander ministerie opvolgt, dan ziet men meer malen dat het nieuw opgetredene voorstellen te berde brengt van meer doortastenden aard. Hier nu zegt hij, is eene commissie werkzaam geweest voor eene moeilijke, teleurstellende, ondankbare zaak. Hij zal die moeilijkheden niet opsommen, daar allen ze kennen. Naar aller wensch heeft die commissie deze zaak niet kunnen regelen. De commissie is afgetredin en door eene andere vervangen. Die nieuwe commissie heeft vermoedelijk gedacht: nu moeten wij eens krach tige pogingen aanwenden, en zulks laat zich begrijpen Zoo is het spreker voorgekomen, dat die commissie met dat voornemen heeft voorgesteld een specialen ambte naar voor den dienst aan te stellen. De keuze van den persoon juicht hij toe. Maar nu komt die commissie met een tweede voorstel: het aanschaffen van eene nieuwe boot. Spreker herinnerde zich dat h j in den loop van dezen zomer op een dag waarop het wel niet zoo hevig stormde als nu, maar toch een vrij sterke wind wrei zich te Breskens bevond, tijdens vele personen, die de Middelburgsche kermis hadden bezocht, herwaarts keer den; veel werd toen over dat beruchte bootje gesproken; ook hij heeft daarmede de reis gemaakt en hij moet ver klaren dat die reis met die boot, waarvan hij zooveel had ge koord, hem zeer is tegengevallen. Maar evenzeer is het hem, ten slotte, voorgekomen dat men, met het oog op de zeer zware offers die reeds zijn gebracht, wel vooral de gronden raag peilen die de provincie tot verdere uit gaven leiden. Indien hij niet nader wordt ingelicht, be houdt hij zijn gevoelen en zal hij tegen het voorste- stemmen. De heer van IJsselsteijn voert vervolgens het woord, omdat het in 't verslag der afdeeliugen genoemde voor stel van hem is uitgegaan Orinoodig acht hij het te zeg gen dat zoo iemand, dan we' hij, gezind is tot verbetering der middelen van vervoer; maar als hij nagaat wat de exploitatie van den stoombootdienst op de Wester Schel de aan de provincie heeft gekost, dan vindt hij geen roe ping om met het voorstel van gedeputeerde staten mede te gaan voor en aleer op afdoende wijze is gebleken d; t die exploitatie niet aan particulieren kan worden over gedragen. De rekeningen van 1866 en 1867 wijzen voor die exploitatie eene uitgaaf aan van f 82,395,53 en f 54,541,13. Daaronder is wel is waar de aanschaffing van het materieel begrepen, maar de tegenwoordige waarde daarvan is zijns inziens zeer gering. Verder herinnert hij dat, blijkens de notulen der zomervergadering van 1866. op welk tijdstip hij nog geen lid was, voorwaarden voor de exploitatie door particulieren zijn gesteld, maar het verwondert hem niet dat op zulke voorwaarden nie mand heeft gewild; ja, hij gelooft zelfs dat wanneer de de provincie zoodanige voorwaarden als zij voor anderen stelde zelf had vervuld, de klachten uit de 4e en 5e districten niet zoo menigvuldig zouden zijn geweest. Vraagt men, welke voorwaarden hij dan zou willen ma ken, dan antwoordt hij geene voorwaarden. Laat men alleen het aantal reizen per dag en per week met eene goede boot, geschikt voor een bepaald aantal passagiers, stellen, maar do keuze van het vervoermiddel aan den ondernemer overlaten. De ondernemer heeft bij een goe den dienst belang; is de dienst slecht, dan gaat de on derneming ten gronde, zelfs bij het genet van subsidie- Wellicht zal men zeggen dat men alsdan geen waarbor-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1