Kerknieuws. Gemengde berichten. Thermometer,stand. daarin meer of minder tekort schoten, en sommigen zelfs onbekend waren met het gebruik van de blaasbuis bij mineralogische onderzoekingen. Het onderzoek naarder candidaten kennis en geschiktheid, noodig tot het ge reedmaken van recepten, gaf doorgaans bevredi- meest belangrijke mineralen: terwijl weder anderen gende uitkomsten. Van de 22 candidaten, die deelnamen aan het natuurkundig examen, trokken zich 10 terug, nadat zij een grooter of kleiner gedeelte daarvan hadden afgelegd. Van de overige 12 candidaten werden 3 afge wezen, een van hen om zijne onvoldoende kennis in scheikunde en simplicia, in verband met het nauwelijks bevredigend cijfer dat hij in de andere vakken had ver worven; een ander op grond van zijne onvoldoende kennis van scheikundige analyse, delfstofkunde en sim plicia, en de derde omdat hij een onvoldoend examen in scheikunde, delfstofkunde en scheikundige analyse had afgelegd. De overige 9 candidaten, die een voldoend examen hebben afgelegd, zijn tot hulpapothekers bevor derd en aan hen akten van bevoegdheid uitgereikt,nadat zij in handen van den voorzitter den bij de wet gevor- derden eed of belofte hadden afgelegd. Hunne namen zijn: J. M. Baumann, geboren te Hardinxveld; A. J. A. de Bosson, geboren te Dordiecht; W. H. J. Gantvoort-, geboren te Borctilo; G. Jelgersma, geboren te den Hel der; A. G. H. van Spanje, geboren te Utrecht; H. van Gelder, geboren te Leeuwarden A. F. Nittinger,geboren te Amsterdam; A. H. van Tubergen, geboren te Amster dam, en G.VVieringa, geboren te Middelstum. De heer B. Braams, vroeger predikant in Neder- landsch-lndië, beeft het beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Grijpskerke aangenomen. De thans naar St.-Petersburg vertrokken nieuwbe noemde ambassadeur van Frankrijk bij het Russische hof, de generaal Fleury, geniet een jaarlijksch inkomen als zoodanig van 300.000 franken. In de Franschc diplo matie is dit de hoogst, bezoldigde betrekking. De Fransche ambassadeur te Londen geniet eene bezoldiging van 275 000 franken, die te Weenen 200.000 franken, die te Madrid 150.000 franken; die te Constantinopel en te Rome 140.000 franken; die te Pekin 120.000 franken; die te Berlijn en te Florence 110 000 franken die te Bern 100.000 franken. Als een staaltje hoe men zich in Amerika recht verschaft, diene het volgende, voorkomende in de Abeille van Nieuw Orleans: Een twist, waarvan de gevolgen voor zekeren Wick lifïe, rechterlijk ambtenaar, noodlottig zijn geweest, be gon omstreeks vier uren in den namiddag, tusschen dezen ambtenaar en de heer Gourdain, een koopman wonende in de straat Saint-Louis, oud-deurwaarder van het ker spel van Lafourche. Gourdain had, naar het scheen, reeds dikwijls zich aangemeld aan het bureau van genoemden ambtenaar dien hij over zaken wenschte te spreken, maar telkens had Wicklifïe bevel gegeven den bezoeker belet te ge ven, onder voorwendsel dat zijne bezigheden verhinder den hem te ontvangen. Door deze achtereenvolgende weigeringen verbitterd, sprak Gourdain, toen hij Wick lifïe in de straat Royale, op den hoek van de straat Bienville, ontmoette, hem aan en verzocht hem nogmaals om een onderhoud. In het heftigste van het gesprek voegde Gourdain den procureur de woorden „groote schurk" toe; deze ant woordde hem op denzelfden toon, hem tegelijk gelastende dat hij zich verwijderen moest, er bij voegende, dat hij hem in het geheel niet ontvangen wilde. „Gij zijt een publiek ambtenaar", hernam Gourdain, „en ik heb het recht u te wi'len spreken." De procureur beloofde toen, dat hij hem den volgenden dag zou ontvangen. Gourdain verwijderde zich, maar bemerkte dat Wicklifïe hem met den vinger aan een inspecteur van politieaanwees,dien hij aangeroepen had. Terstond terugkeerende,sprak hij nogmaals Wicklifïe aan. Ga heen, antwoordde deze, of ik laatje oppakken. Die bedreigingen voerde de drift van Gourdain ten top; hij noemde Wicklifïe andermaal een schurk. Deze gaf terstond aan den inspecteur van politie order om Gourdain te arresteeren. Maar de politiebeambte wei gerde, voorgevende dat hij er het recht niet toe had. Wicklifïe pakte daarop Gourdain bij den kraag en deze trok, terwijl hij zich zooveel mogelijk tegen de aanval len van zijn vijand verdedigde, een pistool uit den zak en gaf vuur. De kogel raakte Wicklifïe echter niet en, gelukkig, ook geen der voorbijgangers, die op dat uur in die wijk gewoonlijk nog al talrijk zijn. Gourdain gaf zich daarop gevangen in handen van den inspecteur van politie, die getuige was van de scène, en gaf zijn pistool over. In dien tijd was Wicklifïe een naburig magazijn binnengetreden. Eenige seconden later trad hij er uit met een pistool in de hand en gaf vuur op den heer Gourdain, maar ook zonder hem te raken. Gourdain, eeu ander pistool nemende, schoot op zijn beurt op den ambtenaar, en ditmaal was het schot juist; de kogel, ingegaan in den linker voorarm, even boven de vuist, is diep doorgedrongen tot in het hooger gedeelte. Gourdain werd naar het bureau van het tweede dis trict gebracht, voor den recorder Gahnel, die hem z o n d e r borgtocht in vrijheid stelde. Wicklifïe, eveneens gearresteerd, is onder borgtocht op vrije voeten gesteld. De dagbladen van New-York leveren een uitge breid verslag van de aankomst van pater Hyacinthe, die den 18c" October jl. aldaar aan wal stapte. Van het uiterlijk des paters geven zij de volgende beschrijving: zijn postuur is beneden het middelmatige; hij is gezet en gaat een weinig voorover gebukt. Hij doet zich alleraan genaamst voorde type van een gentlemanvooral wan neer men hem hoort spreken, is de indruk dien zijn persoonlijkheid teweegbrengt., waarlijk betooverend. Volgens de verklaring van den pater, bezoekt hij Amerika met het doel om het land en volk beter te Ieeren kennen. Hij denkt minstens twee maanden in de nieuwe wereld te vertoeven. Zooals men weet zal volgens den wensch van paus Pius IX te Rome eene tentoonstelling gehouden worden van voortbrengselen van schoone kunsten en nijverheid op het gebied van den catholieken eeredienst, speciaal met het doel om de meesterstukken van den verleden en tegenwoor igen tijd, bestemd voor zoodanig gebruik, bijeenverzameld te zien. Het lokaal, waarin de expositie zal gehouden worden, beantwoordt aan de plechtigheid dier industrieele en artistieke manifestatie. Een gedeelte van het Karthnizei klooster van de heilige Maria der Engelen, door Michel Angelo gebouwd, zal voor die gelegenheid doelmatig worden ingericht. 2 Nov. 's av. tl u. 52 gr. 3. 's morg. 7 u. 48 gr. 'smidd. tu.54 gr. 's av. 6 u. 49 gr. Gemeenteraad van Ylissingen. Zitting van 1 November.Vaststelling jaarwedden leeraren burger-avondschool; benoeming leeraren en directeur; vaststelling rekeniugen over 1868 van: parochiaal arm bestuur, van de Lutbersche diaconiecn van de leenbank; medeileeling goedkeuring gedeputeerde staten tarief'school gelden burger-avondschool; behandeling gemeentebegroo- ting voor 1870. Voorzitter de heer Winkelman, Afwezig de heer de Gelder, wegens ongesteldheid. De voorzitter stelt aan de orde de in de vorige zitting onbeslist gebleven vaststelling der jaarwedden van een leeraar in de wiskunde, geschiedenis, natuur- en taal kunde en den directeur van de burger-avondschool. De jaarwedde van den eersten was door burgemeester en wethouders voorgesteld op f 500. Dit voorstel in stem ming gebracht, wordt met 9 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Pot, Verkuyl Quakkelaar, Hec- tor, Schraver en de Kruyfï. Daarop werd in stemming gebracht het voorstel va.i den heer Hector om de jaar wedde op f 400 te bepalen. Dit voorstel is met algemeene stemmen aangenomen. Mede vereenigde men zich met het voorstel van den heer Verkuyl Quakkelaar om de jaarwedde van den directeur op f 150 te bepalen. Alleen de heer van der Os verklaarde zich er tegen. Nadat voorlezing gedaan was van de lijst van sollici tanten voor de betrekkingen van leeraar aan bovenge noemde school, teneinde tot eene benoeming over te gaan, vroeg en verkreeg de beer Kleijnhens het woord om de aandacht zijner medeleden te vestigen op de tegensp:aak met de wet, welke het raadsbesluit tot tijdelijke benoeming van den directeur bevat, want, behalve dat het practische bezwaren inhield, en den di recteur belette als zoodanig in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren bij te dragen, voldeed het niet aan de intentie der wet; ook zou hij niet gaarne de in vorige zitting geuite bewering onderschrijven dat wat niet verboden was in de wet, ten uitvoer gebracht kon worden. Het voorstel tot tijdelijke benoeiningisechter met groote meerderheid aangenomen, waardoor hij even wel niet van bet tegendeel zijner meening overtuigd is geworden. Op het door hem voorgelezen artikel 32 dei- wet op het middelbaar onderwijs bestaat slechts de eene uitzondering, in het laatste gedeelte van dat artikel ver meld. Door de benoeming van een tijdelijken directeur is ook niet voldaan aan hetgeen de minister bij de indie ning der wet tot toelichting schreef. Hij meende voldoende de noodzakelijkheid tot benoe ming van een vasten directeur,evenzeer als van vaste leeraren, aangetoond te hebben, en verklaarde ten slotte gemeend te hebben breedvoerig te moeten wezen omdat men steeds zeer behoedzaam moet zijn bij de intrekking van een raadsbesluit. De heer Hector verklaarde,in de vorige zitting ook zijne stem tegen het voorstel tot benoeming van tijdelijke leeraren te hebben verheven, en is het dus geheel met den beer Kleijnhens eens. Hij zou gaarne zien dat aan. het toen beslotene geen gevolg werd gegeven, en wel om de redenen door den heer Kleijnhens in de laatste zitting ontwikkeld. Hij is het evenwel met de nu door dat lid geraaaate bedenkingen niet eens. Alle tijdelijke ambtenaren worden -niet in het pen sioenfonds toegelaten en om deze redenen en die van den heer Kleijnhens acht hij het wenschelijk dat de ge meenteraad terug kome op zijn besluit. De heer Schraver zeide dat hij tijdens de vorige zitting ongesteld was, anders had hij tegen hut voorstel gestemd. Hij beschouwde het zeer oupiactisch; een ontslag kan immers steeds gegeven worden Ook wat het pensioen aangaat, is hij zeer tegen het benocineu van tijdelijke titularissen. Sprak de heer van Uije Pieterse in de vorige zitting in den geest van tijdelijke benoemingen, thans zegt hij dit gedaan te hebben op een gezegde van den heer Steyn Parvé, dat dergelijke benoemingen niet in strijd zijn met de wet, waarbij deze heer eenige voor beelden aanhaalde. Hij vcrklaaide omtrent deze meening nog niet veranderd te zijn. Dat de lieer Kleijnhens het artikel 32 der wet aanhaalde om te betoogen dat de tijdelijke benoeming niet wettig is, achtte bij uiet juist. Iets anders was bet om te betoogen uat zulk eene be noeming niet practisch is aan de eene zijde staat dat een directeur, overigens bekwaam leeraar, blijk kan geven niet geschikt te zijn voor die betrekking: men kan dan bij tijdelijke benoeming een anderen directeur aan stellen; aan de andere zijde, moet hij erkennen, is zulk eene benoeming niet in het belang van den directeur, omdat bij hoogstens slechts tot het bedrag z.jner wedde als leeraar in het pensioenfonds zou kunuen treden, welk laatste bezwaar hem deed verklaren dat, indien een voorstel tot terugkoming op het besluit mocht gedaan worden, hij er voor zou stemmen. De beer Kleijnhens repliceerde op hetgeen de heer Hector gezegd bad en meende overigens dat de minister en de wet beiden wilden dat ejne vaste benoeming ge daan werd. De heer Verkuyl Quakkelaar verklaarde dat hij in de vorige zitting het voorstel tot tijdelijke benoeming juist uithoofde van practische bezwaren gedaan had; het viel, zijns inziens, toch moeilijk om tegen den directeur klachten in te dienen. Er was toen niet gesproken over het pensioenfonds. Om de aangevoerde bezwaren echter stelde hij voor op het door den raad genomen besluit terug te komen. In stemming gebracht wordt dit voorstel met 13 stem men tegen 1, van den heer (Jalleniels, aangenomen. Vervolgens overgegaan zijnde tot de benoeming,worden de volgende door burgemeester en wethouders voorge dragen leeraren benoemd: in het landteekenen, de heer du Burck met 12 stemmen, terwijl 1 stem op den heer Riemens uitgebracht en 1 biljet oningevuld wasin het rechtlijnig teekenen, de heer Droogleever Fortuyn met 10 stemmen, zijnde 2 stemmen op den heer Terwiel uit gebracht en 2 biljetten nietingevuld in de wiskunde, ge schiedenis, taal- en aardrijkskunde, de heer A. Prince met 13 stemmeneeu biljet was niet ingevuld. Van deze drie leeraren werd de heer du Burck met 8 stem men tot directeur benoemd, de heer Prince verkreeg 4 stemmen, terwijl 3 biljetten oningevuld waren. Wijl het eene biljet dat teveel ingeleverd was geen invloed op de stemming kon hebben, werd deze geldig verklaard. Zonder hoofdelijke omvraag worden de volgende reke ningen goedgekeurd, na mededeeling door den voorzitter dat de commissie van financiën geen aanmerkingen ge maakt had: a. van het parochiaal roomsch-catholiek arm bestuur, b. van de lutbersche diaconie, en c. van de leen bank. De voorzitter deelt mede dat gedeputeerde staten de vaststelling van het tarief der schoolgelden op de school voor het middelbaar onderwijs goedgekeurd hebben. Daarna is overgegaan tot behandeling van de ge- nicentcbegrooting voor 1S<0. Na voorlezing van het rapport der commissie van financiën omtrent deze be grooting en het daarop door burgemeester en wethou ders gegeven antwoord, gaat op verzoek van den heer van der Hijden de zitting over in eene met gesloten, deuren. Na heropening wordt aangevangen met de artikelsge- wijze behandeling der uitgaven. Op hoofdst. I, afd. 1, art. 5 (presentiegeld raadsleden f 400) liadden twee leden der financieele commissie den

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2