MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 211. Woensdag 1869. 3 November. Middelburg 2 November. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Yeeziekte. Koloniën. In het Handelsblad komt een stuk voor betreffende de stoomvaart op Amerika, van den heer II. Engelsman Kleijnbens te Vli'ssingen. In de eerste plaats geeft deze als zijne meening -te-kennen, dat de uitkomst der geld- leening, door de Koninklijke Nederlandsche stoomboojt.-: maatschappij uitgeschreven, beter zou zijn geweest irfilien die maatschappij niet, zoo het schijnt, alleen had gesteund Op de effectenmakelaars, maar zich in verbinding had gesteld met de bestaande comités ter bevordering der stoomvaart op Amerika en werk had gemaakt van de oprichting van meerdere comités. Vervolgens betoogt hij het wenschelijke in het alge meen nationaal belang, dat die leening w#g worde vol- teekend en daardoor de weg worde gebaand tot eene Stoomvaartverbinding tusschen Vlissingen en New-York, die zijns inziens voor de aandeelhouders goede renten en voor het geheele vaderland meer vertier en welvaart belooft. Hij keurt niet onvoorwaardelijk af, dut Rotterdam nu hare lijn naar New-York op touw tracht te zetten, en erkent dat daaruit in zekere mate voor die plaats voor- deelen kunnen voortvloeien; doch daarbij is naar zijne meening uitsluitend een lokaal belang in het spel, en hij gevoelt zich verplicht het publiek er op te wijzen dat die onderneming op geen algemeene deelneming kan aan spraak maken, als niet voldoende aan de eischen. Het meest voorname punt waarop het hier aankomt is de gemeenschap met de zee, en te dien aanzien behoeft, zegt hij, voor Vlissingen geen pleidooi meer geleverd te Wordende beste zeegaten der wereld, eene haven waarin met laag water zal zijn eene diepte van ruim 50 decime ters, een verval van water van 3.5 a 4 meters, goede aanlegplaats en onmiddellijke verbinding methetgeheele Buri peesche spoorwegnet, zonder nog te noemen de schoone waterwegen naar alle zijden hoen. De vraag: Wat kan Rotterdam daartegen aanbieden'? wordt door hem beantwoord met verschillende bezwaren betreffende diepgang enz., na welker opsomming hij onder herin nering dat bovendien de minste ijsgang den overtocht van Brouwershaven naar Rotterdam ondoenlijk maakt meent te mogen stellen, dat de Rotterdamsche onder neming niet kan worden aangemerkt als eene zaak, die op algemeene belangstelling en deelneming aanspraak kan maken. Zijns inziens zou Willemsdorp dan nog boven Rotterdam te verkiezen wezen, omdat men, eens het Hellegat gepasseerd zijnde, in minder dan een uur stoomens de aanlegplaats zou kunnen bereiken. De keuze van Willemsdorp als eindpunt eener transatlantische stoomvaartverbinding zou dan worden uit twee kwaden het minste; doch gelukkig heeft men dit niet te doen, daar Vlissingen door de in aanleg zijnde grootsche wer ken welhaast beantwoorden zal aan al de vereischten voor zoodanige onderneming. Ten slotte waarschuwt de schrijver tegen versnippering van krachten. De Staats courant van Dinsdag 2 November bevat het tweede verslag der commissie, in 1869 belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n». 29), waaruit blijkt dat voldoende bewijzen van bekwaamheid zijn gegeven door 16 candidaten, terwijl 4 zijn afgewezen en 3 zich gedurende den loop van het examen hebben terugge trokken. De namen der candidaten, aan welke de commissie een diploma van arts heeft uitgereikt, zijn: J. Th. Wartmann, bevoegd tot de uitoefening der geneeskunde in Zwitser land; P. K. A. Sluys, med. doctor en officier van gezond heid le klasse; II J. D. Langelaan, med. doctor; J. R. H. van Son, med. doctor en officier van gezondheid 3e klasse "W". F. Switsar, med. doctor; II Teunissen, med. doc torandus en officier van gezondheid 3« klasse; J. Azing Venema, med. doctorandus; A. van Gils, ined. doctoran dus; II. van Hees, med. doctorandus; M. A. Schepers, tued. doctorandus; A. van der Loeff, med. doctorandus; «h K. Stakman Bosse, officier van gezondheid 2p klasse; J. van IJzeren, officier van gezondheid 2e klasse; L. A. J. Marion; C. Gutteling, stedelijk heelmeester; J. A. Quan- jer, stedelijk heelmeester. "ï-ssjedert onze vorige opgave zijn hier nog geëxamineerd 6^onderwijzers in de Fransche taal, waarvan toegelaten 2, t. Nv.: de beeren J. II. Eijbergen en J. Croël de Koek; 2 in de wiskunde, toegelaten 1, t. w.de heer W. Moer dijk; 1 in de Engelsche taal, toegelaten, t. w.: de heer II. J. Vooren; 2 hulponderwijzeressen, toegelaten, t. w. mejufvrouwen M. Cramer en M. J. Tak en 2 huisonder wijzeressen 1 in het schrijven, en 1 in het schrijven en rekenen, toegelaten, t. w.: mejufvrouwen II. P. Kerstens en W. P. Lievegoed. De heer W. Raman, predikant bij de christelijk ge reformeerde gemeente te Waddinxveen, heeft voor een beroep naar die gemeente te Yerseke bedankt. De heer J. van 't,Hooft, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, heeft het beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te s'-Heerenhoek aangenomen. De heer J. Riemens, candidaat tot den heiligen dienst, heeft een naar de Nederduitsche hervormde ge meente te Voorthuijzen ontvangen beroep aangenomen. Zp. Ms. raderstooraschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, volgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, den 31e" October jl. te Brindisi aangekomen. Aan boord be vond zich alles wel. De luitenant ter zee 1« klasse K E. W. von Leschen, de luitenants ter zee 2e klasse P. G. Pabst, II. van Broek- huyzen, J. C. Sprenger en A. J. Krabbe, de officier van gezondheid 2« klasse C. Noordewier, en de adjunct-admi nistrateurs J. L. Kroeze en II. O. D. van de Ven, laatste lijk behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar den 19p" October ji. in Nederland terugge keerd, worden met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Sedert lang reeds heeft men naar middelen gezocht om de bolsters van de graankorrels zoodanig te scheiden, dat in dc eersten geen meel meer aanwezig blijve en laatstgenoemde hunne voedende bestanddeelen volkomen behouden. Een Duitscher, E. Weisz, heeft, volgens een der Dnitsche tijdschriften, kortelings een middel gevon den tot ontbolstering van het graan langs scheikundigen weg, dat aan het genoemd doel schijnt te beantwoorden, in Frankrijk en in de overig groote staten van Europa gepatenteerd werd en op de volgende wijze bereid en toegepast wordt. Men bereidt, op bekende wijze, uit twee deelen gecalcineerde soda en 12 deelen van haar gewicht aan water en uit 1 deel gebrande kalk, die in 3 deelen water is opgelost, sodaloog, die men met gewoon water, in verhouding van j -6J, verdunt. Eene kleine toevoe ging van aluin en keukenzout vermeerdert nog de wer king van het loog. Zeven liter dezer vloeistof zijn vol doende voor 100 kilo graan, als men deze daarmede vóór het malen of ook tijdens de zuivering, of met behulp van bjzondere besproeiingstoestellen, of door middel van een gieter besprengt en tegelijkertijd terdege omwerkt. Men zal spoedig bemerken dat de bolster zich van do graankorrel loslaat en rimpelig wordt, zoodat de gering ste wrijving voldoende is om den in het geheel geen meel bevattenden bolster van den graankorrel te scheiden. Ter verdrijving van vliegen uit koe- en paarden stallen beveelt een Zwitsersch landbouw-tijdschrift aan op verscheidene plaatsen van den stal schotels met chloorkalk te plaatsen. De vliegen kunnen den reuk niet verdragen en verlaten den stal. Eene schadelijke wer king op de gezondheid van het vee is niet te vreezen, integendeel zuivert de chloorkalk de stallucht in groote mate. Bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, opge nomen in het Provinciaal blad n». 110, zijn, met wijziging van artt. 1 en 2 van hun besluit van 22 September jl. (zie het nommer dezer courant van 24 September), als door de longziekte besmet verklaard de hofstede en om ringende gronden in gebruik bij den heer J. Hoogen- boom Bz. c r de gemeente Renesse gelegen, en als van de longziekte verdacht het overige gedeelte van de genoemde gemeente. De berichten die per mail uit Óost-Indië zijn aange bracht loopen tot 17 September. Uit de Preanger-regentschappen wordt gemeld dat in tien districten van het regentschap Soekapoera eene pokken-epidemie is uitgebroken, waardoor tot 20 Angns- tus 527 personen werden aangetast. Van deze zijn 152 hersteld en 38 overleden, zoodat nog 337 onder behan deling bleven. Op Sumatra's westkust hebben van 9 op 10 en 14 Augustus zware bandjirs in de Padang rivier plaats gehad, waardoor groote schade is aangericht. Volgens het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch handelsblad gaat te Batavia het gerucht dat nog zes hoofdofficieren van verschillende wapenen wegens volbrachten diensttijd eervol ontslagen zullen worden. Het blad meent dat dit voor de jongere officie ren, bij de in den kaatsten tijd ondervonden teleurstel lingen, een welkom verschijnsel zal zijn, mits slechts de maatregelen zei ven den toets der rechtvaardigheid kunnen doorstaan. Betreffende den gezondheidstoestand van Batavia wordt in hetzelfde overzicht gezegd, dat de peturbatiën, die men in dien toestand sedert jaren ondervindt, zich nu ook doen gevoelen bij de geneesheeren zeiven, bij wie de onderlinge harmonie even zuiver is als het drink water te Batavia. „Een der geneesheeren zegt het blad is sedeit jaren habitueel ziek (wordt hij daarom betaald met nagenoeg het dubbele der bezoldiging, aan zijne functie verbonden, 550 per maand in plaats van f 300?) en wanneer hij een enkele maal voor den dag komt c-n de zieken bezoekt, dan verheugen die zich in de gedachte dat de geneesheer toch nog gebrekkiger is dan zij zeiven, en dus dat zij zich niet te beklagen hebben over gebrekkige behandeling." De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen civiel uepartemekt. Benoemd: tot ass.-res. van Tanah Datar, tevens vendum. aldaar, de contr. 1< kh, tijdelijk ter besch. van den ass.-res. van BenkoelenW. de Lanoij bij de pol. in de res. Batavia tot onderscb. aan de Diestpoort, de ondersch. bij de pol. te Meester-Corne- lis J. L. Bolderman, tot ondersch. te Tanar-Abang, de opz. bij het brievenverv. te Tjibinong F.W. van Damme, tot ondersch. te Meester-Cornelis, de schout in het distr. Singen-Kidoel, afd. Damak P. A. van Veersen. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den gewezen zout hoofddèpêtpakh. te Paradessi, F. II. P. van Dijck. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, de gewezen klerk op het bureau van den eerstaanwezenden ingenieur der burgerlijke openbare werken in Bezoeki M. II. G. Lindeman, thans op wachtgeld. Op verzoek eervol de klerk ter algemeene secretarie J. A. van der Zon Brouwer. Eervol, de teek. bij het bureau van het mijnwezen A. A. Bertling. Uit 'slands dienst, de geschorste onderschout aan de Diestpoort O. Giese. Geplaatst: bij de statistische opname van Java (opnemingssectie Tagal, de controleur 2« kl. bij de land. ink. en cult. G. L. Sckultz, met bepaling dat hij bij het kader der land. ink. en cult. zal worden gevoerd a/a suite. Goed gek eurd: dat door den raad van justitie te Soerabaya is benoemd tot buit. subst.-griff. bij dien raad, buiten bezwaar van den lande, N. II. Keiler. Dat door den landraad te Macasser is benoemd: tot buit. subst..

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1