öuitfnlcmö. Thermom etersland Algemeen overzicht. het aanleggen en exploiteeren van spoorwegen in het algemeen en aan die van den spoorweg Tilburg- Nijme gen en TilburgLangstraat in het bijzonder opgelegd voor verdedigingswerken, waardoor veeltijds werken van groot belang onuitgevoerd blijven, terwijl daarentegen voor andere te maken werken van algemeen nut veeltijds rijks subsidiën worden toegekend; ten slotte werd daarbij dringend verzocht den concessionarissen van den spoor weg TilburgNijmegen en van den buurt-spoorweg TilburgLangstraat, welke de eerste onderneming van dien aard in dit rijk is, ontheffing of vermindering te aerleenen van het opgelegde bedrag. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben op het schrijven van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, waarhij aan gedeputeerde staten de bevoegdheid wordt betwist zich te mengen in de aangelegenheid van het rioolstelsel, eene resolutie genomen als repliek aan den raad. De opgeworpen exceptie, zeggen gedeputeerde sta ten, berust op eene geheele miskenning van den geest der provinciale- en gemeentewetten, die eene nauwe verstandhouding en een voortdurend overleg tusschen de hoogere en lagere administratieve colleges op den voorgrond stellen, zonder welke eene goede en geregelde administratie zich niet laat denken; dat het zeer beperkt toezicht, hetwelk de gemeenteraad aan gedeputeerde staten wil toekennen, niet strookt met de bepaling van art. 162 der provinciale wet, die gedeputeerde staten voorschrijft een gedurig toezicht te houden op al wat de provincie aangaat: dat de gemeenteraad, met miskenning dier bepaling, van oordeel schijnt te zijn, dat waar het zulk eene allergewichtigst volksbelang geldt, als de openbare gezondheid in een der meest bevolkte gemeen ten der provincie, dit gedurig toezicht zou moeten bestaan in werkeloos aanschouwen van den sinds jaren bestaanden en steeds verergerden toestand, en in voor kennisgeving aannemen der dringende vertoogen van den inspecteur, die niet de verzachtende uitdrukking, door gedeputeerde staten in hunne resolutie gebezigd, heeft gebruikt, maar de bepaalde verklaring heeft afgelegd, dat het wachten, waarvan sprake is, menschen- levens kost; eene verklaring, waarmede geheel overeen stemmen de niet minder sterke bewoordingen, voorko mende in het officieel verslag aan den koninguitgebracht door het geneeskundig staatstoezicht, over het jaar 1868; en waarin op de schromelijke gevolgen van den bestaan- den toestand wordt gewezen met de woorden„Er zal aldaar deliberante senatu nog menig slachtoffer vallen dat de raad van 's-Gravenhage, zich bevoegd achtende gedeputeerde staten terecht te wijzen, tegenover dat college heeft ingenomen een standpunt, dat op geen enkelen wettelijken grond is te verdedigen, en waardoor hij dus zich schuldig heeft gemaakt aan het vergrijp, dat hij aan een hoogere autoriteit ten laste legt en dat juist daardoor in evenredigheid wordt verzwaard; dat gede puteerde staten, krachtens art. 163 der provinciale wet, wel aan hunne committenten, doch niet aan gemeente besturen rekenschap schuldig zijn van hunne handelin gen, en dug ook met den gemeenteraad van 's-Gravenhage in geen nader debat kunnen treden over de opvatting hunner wettelijke verplichtingen en rechten: in aanmer king nemende, dat de missive van dien raad geen voor stel noch verzoek bevat, hebben gedeputeerde staten besloten, de missive verder buiten behandeling te laten over te gaan tot de orde van den dag en daarvau, bij' afschrift dezer, kennis to geven aan den raad der ge meente 's-Gravenhage. Uithoofde van de Woensdag nacht gevallen massa sneeuw is de spoortrein van Leeuwarden in plaats van 9 uren 5 minuten eerst te ongeveer 10 uren te Zwolle aangekomen. —Volgens opgave van het Parijsche bureau Veritas zijn gedurende de maanden Augustus en September jl. 381 schepen verongelukt en wel: 164 Engelsche, 49 Fransche, 23 Duitsche, 22 Noorweegsche, 19 Amerikaan- sche, 13 Ncderlandsche, 9 Ita'iiaansche, 8 Zweedsche, 7 Deensche, 6 Russische en 61 schepen onder verschil lende vlag. Onder het genoemde aantal behooren 25 stoombooten, 24 afgekeurde schepen, en 15 die wegens het uitblijven van tijding ondersteld worden met man en muis vergaan te zijn. De beruchte Troppmann schijnt te Pantin niet voor 't eerst zijn moordlust te hebben bot gevierd. Het is thans gebleken, dat een jong reiziger uit Lille, zekere Duburqnoy, wiens lijk eenigen tijd geleden in het kanaal tusschen Duinkerken en Petit-Synthe gevonden werd, mede door rroppmann's hand om het leven kwam. Men heeft namelijk in het bezit van dezen laatsten een valies ontdekt, dat aan Duburqnoy had toebehoord. Ook herinnert men zich, dat Troppmann zelf er zich op be roemd heeft, in het departement du Nord iemand in 't water te hebben geworpen. Zocht men langen tijd te vergeefs naar medeplich tigen van „Troppmann of den mensche'ijken tijger," uit de langdurige instructie is thans volgens het Franseh rechtsgeleerd dagblad le Droit gebleken dat hij alleen de acht moorden die hem ten laste gelegd zijn voorbe reid en uitgevoerd heeft. Dat men alle hoop op het vin den van Kinck's lijk nog niet verloren heeft, en tevens tot bewijs dat de zaak nog steeds een ongemeene be langstelling levendig houdt, kan dienen dat in den Elzas deze week 400 arbeiders zich vrijwillig en zonder loon te eischen ter beschikking van den kantonalen commis saris te Soultz gesteld hebben om onder zijne directie opgravingen te doen. De gemeentebegrooting voor 1870 is door den ge meenteraad van Rotterdam vastgesteld tot een bedrag van /"2,172,220.07.j 'n ontvang en uitgaaf, met inbegrip van f 26,153 44.j voor onvoorziene uitgaven. Men meldt uit Maastricht dd. 28 October: Een vrouw, die buitenshuis werkzaam was, had het toezicht over hare kinderen aan haar blinden man toevertrouwd. Heden morgen werden de buren van dat gezin door een akelig hulpgeschreeuw van hunne bezigheden afgetrok ken; zij vonden een zesjarig meisje geheel verbrand. De vader, zelf hulpbehoevend, had de angstkreten van het kind moeten aanhooren zonder iets tot redding in het werk te kunnen stellen. Het vorig jaar is \an hetzelfde gezin een meisje verd ronken. Een ondernemend Amerikaan heeft eene nieuwe, zeker wel de nieuwste wijze van aankondiging voorge steld, welke echter gelukkig nog niet in practijk gebracht is. Zijn denkbeeld bestaat namelijk daarin om de banken der wagons met aankondigingen te bedekken. Bij den eersten aanblik der zaak en zelfs bij den tweeden schijnt het dat die annoncen juist niet zeer geschikt ge plaatst zijn om gelezen te worden. Maar hiervoor heeft zijne machiavellistische verbeelding het volgende uitge vonden. Te midden der annonce is de zeer fijne punt eener naald verborgen. De niets kwaads vermoedende reiziger gaat gerust zitten, geeft echter een schreeuw, springt op en keert zich om teneinde zijn plaats nauw keurig te bezien. Hij leest nu natuurlijk de aankondiging, en het doel is bereikt. Naar men verneemt, heeft de bekende Muller die onlangs door graaaf Hompesch te Brunn met een pistool schot in het aansezicht werd gewond, het gezicht geluk kig behouden. De pogingen, door den dader in het werk gesteld, om tegen hooge borgstelling door de justitie op vrije voeten te worden gesteld, zijn evenwel niet gelukt. Behalve de straf zijner misdaad, zal aan graaf Hompescb, naar men onderstelt, tevens een zware geldboete worden opgelegd. Naar aanleiding van de gebeurtenissen die op den 26" October verwacht werden, gaat een Franseh blad na welke historische feiten er zoo al in den loop dei- tijden op dien datum voorgevallen zijn. Den 26" Octo ber van het jaar 700 vóór Christns had een ontzettende aardbeving, plaats die de stad Oonstantinopel, hoofdplaats van het toenmalig Bizantijnsche rijk, geducht teisterde. En, zonderlinge overeenkomst, weder op den 26" Octo ber, maar nu ruim 2500 jaar later, in 1868, had ook een aardbeving, plaats waarvan Peru nog de herinnering bewaart, welke herinnering te verschrikkelijker is naar dien er dit jaar ernstige vrees voor eene herhaling be staat, cn er zich reeds te Lima schuddingen voorgedaan hebben In 1268 liet Karei I, hertog van Anjou, die, dank zij den steun van zijn broeder Lodewijk IX, den koning van Frankrijk, koning van Napels en de beide Siciliën geworden was den wettigen erfgenaam van dien troon, Conradijn, op den 26" October ter dood brengen. Dit feit is te belangrijker, daar het een der oorzaken was van de verschrikkelijke wraak op de Franschen, bekend onder den naam van Siciliaansche vesper, waarbij schier alle Franschen, die Karei I naar Sicilië gevolgd waren, omkwamen. De 26' October is ook een belangrijke datum in de kerkelijke geschiedenis; dien dag van 1530 toch namen de Johanniter ridders bezit van Malta, hetwelk zij tot den zetel hunner orde en het bolwerk hunner macht maakten. Ook in de latere tijdperken der geschiedenis zijn op dien 26" belangrijke gebeurtenissen voorgevallen. Den 26" October van het jaar 1756 stierf te Nemours een der dapperste Fransche zeehelden, de markies de la Gallis- sonnière, .wiens wapenfeiten eenig prestige in zake van oorlog aan de regeering van Lodewijk XV schonk, het geen de stad Parijs aanleidinggaf om te beslissen dat voor den koning een ruiterstandbeeld zou opgericht worden op een plein dat toenmaals Place Louis XV genoemd, doch later in Place de la Concorde herdoopt werd. In 1760 werd dat standbeeld onthuld. Tien jaren later, den 30™ Mei 1770 had die ontzettende ramp plaats, welke zoovele menschenlevens kostte. Een overgroote menigte keerde terug van een vuurwerk dat gegeven werd bij gelegenheid van het zoo uoodlottig geëindigde huwelijk tusschen den dauphin Lodewijk XVI en Maria Antoi- netta. Bij de rue Royale gekomen, die toen nog niet voltooid was, en waarvan vele huizen in aanbouw waren, ontmoette die menigte eeu anderen stroom toeschouwers, benevens een lange rij rijtuigen, waaruit een vreeselijke verwarring volgde. Tallooze personen raakten onder den voet of werden door de paarden vertrapt. Daarbij kwam nogdateenigehnizen instortten, en vele menschen onder het puin begraven werden. Het aantal dooden be droeg driehonderd, terwijl het getal gekwetsten zoo aan zienlijk was dat in Parijs geen familie bestond, die niet een bloedverwant of vriend te verzorgen of te betreuren had. De naam der Place de la Concorde brengt steeds dien noodlottigen dag in herinnering, zegt de schrij ver tot verontschuldiging zijner afwijking doch laat ons thans tot den 26" terugkeeren. Op dien dag van het jaar 1795 werd generaal Bonaparte door de nationale conventie tot opperbevelhebber van het binnenlandsche leger benoemd; van dien dag dateert eigenlijk het geluk van den toekomstigen grondlegger der Napoleontische dynastie. Aan de herinnering van de tweede Fransche revolutie hecht zich eene gebeurtenis die eveneens den 26" tot datum voert. Toen het Belgische volk in 1830 voor zijne onafhankelijkheid streed, liet generaal Chassé do stad Antwerpen boinbardeeren, welk bombardement den we reldhandel honderden van millioenen kostte. Men ziet dus dat de 26c October sedert langen tijd een belangrijke datum voor de volkeren is, doch volgens sommige geschiedkundigen zal die datum een nog grootere belangrijkheid in de wereldgeschiedenis ver krijgen. Usserius, die in 1610 professor aan de univer siteit van Dublin was, is door geleerde berekeningen den ouderdom der wereld te weten gekomen. Hij zegt dat de wereld vier duizend jaren voor Christus, juist op den 26™ October geschapen is 29 Oct. 's av. 11 u. 44 gr. 30 's morg. 7 u. 43 gr. 'smidd. lu.42gr. 's av.6 u. 42 gr De verkiezing van den jeugdigen hertog van Genua tot koning van Spanje, welke de telegraaf ons gisteren als nabij voorstelde, moet hare waarschij ilijkheid ontlee- nen aan het besluit eener bijzondere bijeenkomst van ministers en leden der cortes. Deze vergadering schijnt vrij talrijk geweest te zijn, en van alle zijden werd ge protesteerd tegen een langeren duur van den voorloopi- gen toestand. Voor de verkiezing van den hertog van Genua zijn thans velen gestemd die een lang gekoesterde hoop omtrent de vereeniging der beide rijken, onder den schepter van koning Lodewijk van Portugal, eerst in do laatste dagen voor goed hebben opgegeven. Bij anderen sehijnt de tegenzin voor een koning wiens meerderjarig- verk'aring nog moet voorafgaan, door de ondervonden moeilijkheden, waarop zij ten opzichte van in hun oog meer geschikie candidaten zijn afgestuit, vooreen deel althans, te zijn overwonnen. Na als het ware geplaatst te zijn tusschen de republiek en een koningstroon door den hertog van Genua bezet, kiezen zij dit laatste. Men rekent vooral op den bijval dien deze candidatuur bij de radicale partij zal vinden, en daar deze, met inbegrip der progressisten en demoeraten in de cortes door een 130 140tal leden vertegenwoordigd is, ontleent men vooral aan hare gezindheid de berekening omtrent den goeden uitslag der met den hertog van Genua beproefde kans. Dit succes zou natuurlijk de verwijdering van eenige der ministers, waaronder men ook Tapete rekent, ten gevolge hebben. Silveda en Ardanaz zouden, volgens sommige berichten, hun ontslag reeds hebben ingediend. Tot heden heeft het Fransche Journal officiel niet beantwoord aan de verwachting van hen die meenden dat de rust waardoor de dag van 26 October zich geken merkt heeft en waaromtr ent de Parijsche dagbladen zoo hoog opgeven van de verstandige houding der bevolking en den gunstigen invloed door de pers uitgeoefend zou gevolgd worden door eene belangrijke mededeeling, die ten doel zou hebben de gemoederen tot meerdere kalmte te brengen, en meer bepaald heeft men daarbij het oog op een vervroegde bijeenroeping van het wetge vend lichaam. Het regeeringsblad heeft zich echter nog alleen bepaald tot de mededeeling dat bij den staatsraad een ontwerp-senaatsbeslnit is ingekomen betrekkelijk de benoeming van burgemeesters, waarbij dan toch wordt

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2