MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 207. Vrijdag 1809. 29 October. binnenland. Bij deze coiiranl behoort een bijvoegsel, bevallende: Middelburg 28 Octobcr. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Gemengde berichten. Thermometersland. Gemeenteraad van Middelburg. Verslagen van gemeenteraadszittingen van Middelburg eD Zierikzee. In de aanstaande vergadering der provinciale staten "van Zeeland zal ook behandeld worden een adres van de commissie, die thans voor de vroegere optreedt in het beheer van den grindweg tusschen Hulst, Axel en Sas Van Gent, houdende verzoek om op nieuw de jaarlijksche hitkecring van ƒ250 te verkrijgen, welke bij besluit der staten van 11 Juli 1854 voor den tijd van dertien jaren Vverd verleend. Aangezien het onderhoud van den weg, indien de zaak in den vroegeren stand ware gebleven, voor reke ning der provincie zou zijn gebleven, stellen gedepu teerde stilten voor, het verzoek in te willigen en gedu rende tien jaren, ingaande met het loopende jaar, aan de commissie die tijdelijk voor de vroegere optreedt in bet beheer van den grindweg Hulst—Sas van Gent, raet een zijtak naar Axel, eene bijdrage van 250 'sjaars te verleeuen. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering tot Oprichting van een schoolverbond heeft zich deze ver eniging geconstitueerd Door den heer O. Verhagen Uit Goes werd een voorstel gedaan, om te verklaren dat schoolplichtigheid het doel en niet een middel van den hond behoorde te zijn. Nadat dit voorstel was verworpen, deed de heer A. Knyper uit Utrecht het voorstel dat verplicht of kosteloos onderwijs onder de tegenwoordige schoolwet zelfs geen middel kon zijn. Hieraan viel echter geen beter lot ten deel. In een heden te houden avondzitting zullen de midde len tegen het schoolverzuim aan te wenden, worden besproken. Na langdurige en warme discussiën heeft do gemeen teraad van Amsterdam gisteren met 20 tegen 14 stommen een voorstel van den lieer A. van Bosse aangenomen, strekkende om de terreinen voor het paleis van volksvlijt, gelijk die thans zijn omrasterd, niet in bruikleen af te staan aan de directie van dat paleis. Hierdoor vervielen de beraadslagingen over de voorwaarden dezer over eenkomst. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van de Vrije polders onder Tholen, de heer M. G- van Stapele. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. baron Mnlert, uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Leeuwarden, met ver. gunning om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden_ Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. liroef, is, blijkens een bij het departement van marine ingekomen telegram, den 26™ dezer te Malta aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee B. D. van Trojen, is, blijkens een hij het departement van marine itigekottn n telegram, den 17™ September jl. te St. George d'Elmina aangekomen. Aan boord bevond zich alles wel. De luitenant ter zee 2C klasse G- J- W. Hooghwin- kel, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indie, en van daar den 5' n dezer in Nederland terugge keerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. De persoon die, zooals wij gemeld hebben, ge arresteerd is onder verdenking van aan den te Brussel gepleegden moord op twee dames schuldig te zijn, is een inwoner van Leuven. Hij is gisteren naar Brussel over gebracht. Jl. Maandag zijn te Elouges, in Henegouwen, zes mijnwerkers door een gasontploffing in de mijn waarin zij werkzaam waren gedood. De slachtoffers waren allen gehuwd en laten vele weezen achter. Na nauwkeurig onderzoek is gebleken dat het ongeluk aan hunne on voorzichtigheid te wijten is. Sedert eenige dagen neemt een voormalig vuur aanbidder, vaa-~Roiubay afkomstig, doch thans tot het chiist^fTcTóm hekeeVd, den kerkdienst waar in een der kerken van Oxford. In zijn nommer van den 26™ October bevatte le Figaro eene door hem opgestelde proclamatie van den keizer derFranschen tot zijn volk, benevens een menigte, eveneens uit zijn brein voortgekomen allervreeraWSsTêmi- nisterie-veranderingen en keizerlijke besluiten, waar mede le Figaro een parodie gaf van de gewichtige din gen welke den 26™ zouden plaats grijpen. Van deze kolossale mystificatie is de Kenlsche Volkszeitung het slachtoffer geworden. Het blad bevatte een telegram uit Parijs waarin gemeld werd dat le Journal officie! een keizerlijk manifest inhield, waaruit de voornaamste zin sneden medegedeeld werden. Men begrijpt dat dit slechts het manifest van le Figaro gold. Zoo was ook de lijst v.in het nieuwe kabinet, in hetzeltde blad voorkomende, nauwgezet medegedeeld. Te Antwerpen liep dien dag een tijd lang het gerucht dat de keizer van Frankrijk een co//p d'étut gedaan had, welk gerucht eveneens zijn oorsprong vond in de aardigheden van le Figaro. Aan deze serie van aardigheden ontleenen wij het volgende: „De keizer beeft de heeren Buffet, Segris, Schneider en Ganesco naar Compiègne geroepen om een ministerie samen te stellen. Na eene beraadslaging van een uur moesten deze heeren erkennen dat zij het omtrent geen enkel punt eens konden worden. Daarop Het de keizer de heeren Favre, Pelletan, Bancel, Garnier-Pagès, Ferry en Raspail ontbieden. Daar de laatste echter verklaarde mot geen jezniëten in het ministerie te willen'zitten, liepen ook deze onderhandelingen vruchteloos af. Voorts werden geroepen de heeren Thiers, Duvergièr de Hau- ranne, Vetet, de Rémntat, Guizot, Prévost Paradoi en Serandin. Daar de laatste echter voortvluchtig is, worden alle pogingen in liet werk gesteld om hem te vinden. Deze heeren hebben echter verklaard het keizerrijk niet te kunnen dienen, zonder daarbij een grooten lust te hebben het te verraden. Zij weigerden zelfs het hnn aan- geb oden dejeuner. Eindelijk werden eenige heeren ont boden, waaronder de heerVeuillot. TeCompiègne aange komen begonnen zij met eene mis en voorts in het kabi net des keizers toegelaten, verzochten zij de toepassing eener christelijke politiek. De heer Eugéne Veuitlot zou belast worden om alle in Frankrijk aanwezige boeken te doen verbranden, behalve eenige weinige, waaronder les Odeurs de Paris. Alle schouwburgen zouden voorts worden afgebroken en in hunne plaats zouden kloosters en kerken worden gesticht. Eindelijk zou te 8 uren ge heel Frankrijk zich te ruste moeten begeven. De keizer heeft echter, met erkenning van de goede bedoelingen dier heeren, deze miuisterieele combinatie niet aan genomen uit vrees dat hij daarbij te zeer met de na tionale zeden en gewoonten in botsing zou komen en de belangen van den handel zou krenken. Tenslotte stelde de keizer een ministerie Flcury-Mathon-Canrobert s unen, hetwelk echter omstreeks middernacht zijn ont slag indiende. 27 Oct. 's av. 11 u. 40 gr. 28 's morg. 7 u. 37 gr. 's midd. I u. 42 gr. 's av. 6 u. 37 gr. Zitting van Woensdag 27 October. Ontslag opzichter gc- meente-fabricage; adres dr. H. van Hall; ontslag lid bur- gerlijk armbestuur; missive gedeputeerde staten, huur ijkloliaal; voorstel met betrekking tot herziening verorde ningen plaatselijke directe belasting op de inkomsten vast stelling begroutiugen schutterij eu burgerlijk armbestuur; idem staat van te roeien boomenbehandeling gemeentebe- grooting 1870overlegging suppletoire gemeeutebegrooting. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Rekker en van Diggelen; de heer Dobbelaer de Wind komt later. De notulen van het verhandelde in de zitting van 20 dezer worden, na eene kleine wijziging op verzoek van den heer van Deinse, goedgekeurd. Wordt gelezen een adres van den heer O. L. van Sorge, die te kennen geeft dat hij de timmermans-affaire van den heer A. de Landmeter heeft overgenomen en dien tengevolge met 31 December a eervol ontslag .xaMogkt uit zijne gedurende zeven jaren bekleede betrekking vaö opzichter bij de gemeente-fabricage. Op voorstel des voorzitters is besloten, het gevraagd eervol ontslag te verleenen, met ingang van 1 Januari a., en inmiddels eene oproeping van sollicitanten voor die betrekking te doen. Vervolgens geschiedt voorlezing van een adres van dr IJ. van Hall, leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool alhier, die, wegens eene noodzakelijke uitbreiding van den kruidtuin, afstand van een stukje gemeentegrond ten noordwesten van dien tnin verzoekt, onder opmer king dat die tuin strekt tot uitbreiding van kennis en beschaving, en het verzoek niet geldt afstand van grond voor particulier genot, maar voor het. algemeen belang. Adressant acht het noodeloos te wijzen op het nut der instelling waarvan hier sprake is. Misschien zal men beweren dat de fraaiheid van de wandeling op het bol werk door de inwilliging van het verzoek lijden zou, doch zijns inziens is het tegendeel waar: als het terrein eenigszins genivelleerd is, zal de wandeling een lraaier uitzicht op den lager liggenden tuin verkrijgen, terwijl van liet bolwerk niets Verloren gaat. Op voorstel des voorzitters is besloten dit adres tot onderzoek en advies te stellen in handen van burgemeester en wethouders. Verder is ingekomen en wordt gelezen een verzoek van jonkheer ra'. A. W. Snouc.k Hurgronje, om eervol ontslag als lid van het burgerlijk armbestuur. De voorzitter stelt voor, het gevraagd eervol ontslag te verleenen, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De heer Verbrugge verklaart, als voorzitter van het burgerlijk armbestuur, dat de heer Snonck Hurgronje gedurende een aantal jaren met den meest mogelij ken ijver zijne plichten als lid van genoemd bestuur heeft vervuld en het college hem met leedwezen uit zijn mid den ziet vertrekken. Hij ondersteunt dan ook het voor stel des oorzitters om het ontslag eervol eu onder dankbetuiging te verleenen. Zonder bedenking wordt daarop het ontslag toegestaan Do voorzitter deelt mede, dat zoo even een brief van gedeputeerde staten is ingekomen, houdende mededee- ling dat de minister van binnenlandsche zaken ƒ100 heeft toegestaan als huur van het lokaal voor den ijk in het provoosthuis op den Dam, doch voorloopig slechts voor èen jaar. Hierop zal bij de behandeling der ge- meentebegrooting worden gelet. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededee- ling des voorzitters, dat de lieer van Diggelen bericht heeft ingezonden, dat hij wegens ambtsbezigheden ver hinderd is deze zitting hij te wonen. De voorzitter deelt mede dat hij van den heer Snijders, overeenkomstig art. 22 van het reglement van orde, een schriftelijk voorstel aan den gemeenteraad heeft ontvan gen, en noodigt den voorsteller uit dit te willen voorlezen, waaraan door dezen wordt voldaan. Blijkens dit voorstel heeft de heer Snijders met teleur stelling kennis genomen van de verklaring der commissie van financiën in haar rapport over de gemeentebegroo- ting voor 1870, dat zij om verschillende redenen meent zich te moeten onthouden van het doen van een voorstel met betrekking tot de wedei voorgediagen heffing der belasting op het gemaal. Die verklaring afgelegd door eene commissie, waarvan de meerderheid der leden vroeger meermalen blijk gaf te willen beproeven aan art. 241 der gemeentewet, ook in d eze gemeente, uit voering te geven en de onderstelling dat die verschillende redenen zóo gewichtig zijn dat geenerlei voorstel tot afschaffing der gemaalbelasting kans van slagen heeft, deden hem besluiten de nadere waarschijnlijke mededee- ling dier redenen bij de aanstaande behandeling der

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1