MIDDELBURGSCHE COURANT. IV'0- 205. Woensdag 1869. 27 October. Middelburg 26 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtzaken. Het te Utrecht benoemde comité vuor de stoomvaart op Amerika zal Donderdag te's Hage een vergadering houden. Men schrijft ons uit Haarlem van 22 October: „Haarlem is eene stad waarin al zeer weinig voorvalt, dat geacht kan worden algemeen belang in te boezemen aan de lezers eener Zeeuwsche courant. Op politiek ge bied is hier, behalve als er sprake is van verkiezingen voor de tweede kamer, voortd urend groote kalmte. De bewegingen op kerkelijk terrein zijn van zeer plaatselij ken aard. Van industrie verneemt men weinig buiten een beperkten kring. Wetenschap en kunst treden boogst zelden zóo openlijk op den voorgrond, dat er elders de aandacht op zou kunnen vallen. „Toch heerscht hier in de geestelijke atmosfeer geen stilstand, maar vooruitgang. Haarlem's reputatie van eene zeer patricische, zeer conservatieve, zeer stijve stad te zijn, houdt meer en meer op ten volle verdiend te zijn. „Daarvan wordthetbewijsgeleverd,o.a,doorde belang stelling die hier, niet algemeen maar toch bij zeer velen, gevonden wordt in het openbaar onderwijs. Was de koogcre burgerschool te Haarlem niet de eerste inrich ting van dien aard in gansch Nederland, en blijft zij niet voordurend, onder de leiding van haren uitstekenden directeur, tot de beste behooren die sedert ziin op gericht? En dit niet alleen: Haarlem is de eerste en tot nogtoe de eenige stad van ons vaderland, die eene hoogere burgerschool voor meisjes heeft in het leven geroepen. Elders worden plannen tot eene dergelijke stichting gemaakt, verworpen, bediscussieerdhier alleen heeft men met kracht de handen aan het werk geslagen en eene school doen ontstaan, die thans reeds meer dan zeventig leerlingen telt en aanvankelijk zeer goede vruchten draagt, zoodat menigeen, die in het begin tot hare tegenstanders behoorde, nu geheel voor Laar ge wonnen is. „Met dankbaarheid erkent Haarlem, hoeveel het, wat het middelbaar onderwijs in zijn midden betreft, verschul digd is aan zijn gewezen burgemeester Foek, die hier met vele bezwaren en vooroordeelen te kampen had, maar ze door zijne energie en volharding is te hoven gekomen. „Sedert hier de leden van den kerkeraad der Neder- duitsch hervormde gemeente gekozen worden door een kiescollege, staat hij veel meer dan vroeger onder den invloed van den geest der orthodoxie. Watelders hetgeval is, geldt ook hier: aristocratie en lagere standen reiken elkander de handom die richting te begunstigen en delibe- rale, de moderne gevoelens te bestrijden. Toch hebben ook de laatste;talrijke voorstanders, en daaronder mannen van talent en energie, die de bewering logenstraffen dat de vrienden der moderne opvatting van het Christendom geen liefde genoeg voor hunne overtuiging zouden hebben om zelfstandig op te treden,en met raad en daad zich een eigen kring te vormen waarin zij hunne beginselen met warmte °P den voorgrond stellen, ontwikkelen en aankweeken. Toen in den vorigen winter, op uitnoodiging van eenige dier mannen, alhier voorlezingen werden gehouden over godsdienst en orthodoxie, godsdiensten kunst,godsdienst en literatuur, godsdienst en maatschappelijk leven, en dergelijke onderwerpen meer, door Amsterdamsche theo logen van de moderne richting, als prof. Loman, de Predikanten Schuring, Loman, van Bell, Hugeuholtz, ■Modderman en anderen, toen was de ruime zaal telkens gevuld met een belangstellend en steeds toenemend Publiek uit de beste en krachtigste kringen. In den aan staanden wiuter zal hier eene dergelijke reeks van voor- lozingen gehouden worden, door de heeren Kuenen, Van Gorkom, Moltzer en anderen, maar ditmaal meer op Populairen trant, en in de eerste plaats met het oog op de godsdienstige behoeften van zoovelen, die deze niet bevredigd vinden bij verreweg de meesten der predi kanten alhier. „Het tooneel te Haarlem levert weinig genot op aan wie kunne eischen niet laag stellen. Toch mocht men hier iu het laatste vooijaar, op uitstekende wijze Octave Feuillet's Dalila door Franscheartisten zien ten tooneele voeren, en heeft mevr. NiemannSeebach, weinige weken later, aan de beminnaars van ware kunst een onvergetelijk genot geschonken door de wijze waarop zij hier optrad in Adrienne Lecouvreur. „Concerten, goede concerten vooralzijn hier bui tengemeen schaars. De nabijheid van Amsterdam, die wellicht ten deele oorzaak is van dit gemis, voorziet er tevens min of meer in voor hen die niet opzien tegen een uitstapje naar de hoofdstad. Wanneer onze schouwburg zich opent tot het geven van een wezenlijk aesthetisch genot op het gebied van drama of literatuur dan is men dit meestal weer verschuldigd aan den kring van dezelfde mannen in ons midden, van wie het plan uit ging tot de straks genoemde godsdienstige voordrachten. „Maar, is hier vooruitgang, openbaart zich bij velen belangstelling in wat waar, schoon en goed is: toch is de toestand in geen geringe mate voor verbetering vatbaar. Nog altijd is het hier het meest fatsoenlijk, orthodox, Althans conservatief te zijn. Nog altijd worden de casino's OTeikü-koogenaamde aanzienlijken veel iïnüTEer bezocht dftn de plaatsen aan edeler kunsten gewijd. Nog altijd geeft, in de meeste vriendschappelijke bijeenkomsten, de speeltafel een veel geliefder genot dan muziek of zang. „Doch wij mogen niet ondankbaar zijn. De liefhebber der kunst vindt te Haarlem veel dat hein moet aantrek ken. Het rijksmuseum vau schilderijen, in het paviljoen in den Hout, bevat menig stuk van hooge kunstwaarde. Yeelmeernog geldt dit van het gemeente-museum op het raadhuis, vóór niet vele jaren aldaar bijeengebracht uit schilderijen, meestal aan gasthuizen en dergelijke inrich tingen behoorende. Wij vinden hier de oud-LIollandschc schilderschool voortreffelijk vertegenwoordigd, o. a. door een achttal heerlijke meesterstukken van Frans Hals. Dit museum, dat bijna 150 nommers telt, schijnt tot nogtoe veel minder bekend te zijn dan het verdient. „Ook in Teylers stichting wordt, behalve een zeer kost bare verzameling van teekeningen, etsen en platen, een kabinet van schilderijen gevonden,van nieuwere meesters, dat menig juweel bevat van groote waarde, en dat geen kunstkenner onbevredigd zal verlaten. Teylers stichting: ziedaar een voor Haarlem zeer ka rakteristieke instelling. Dat zij eigenlijk uit twee ge nootschappen bestaat, éene aan de theologie en eene aan alle andere wetenschappen (ook aan do kunst) gewijd, is bekend. De inrichting kenmerkt zich door een eeuigsziris bekrompen karakter, dat zij aan den wil van haren stich ter te danken heeft. Wie hare rijke kunstschatten, haar prachtig physisch kabinet, hare kostbare bibliotheek, hare merkwaardige verzamelingen op geologisch en pa leontologisch gebied leert kennen, kan niet anders dan het betreuren dat, door de onverbiddelijke eischen van Teyler's testament, deze stichting verhinderd wordt zoo veel nut te stichten, zooveel licht te verspreiden, als anders mogelijk zou zijn. „Van de lloilandsche maatschappij van wetenschappen zwijg ik. Voor menig patriciër een zeer geschikt middel om zich te doen kennen als macenas der weten schap, is zij in den eigenlijken zin geen brandpunt van verlichting voor het volk. Toch zou het overdrijving zijn, te beweren dat zij een voor de wetenschap geheel on vruchtbare instelling is. „Ongemerkt kwam ik van de kunst tot de weten schap. Doch waar ik van de eerste gewaagde, mocht ik het wereldberoemde orgel niet met stilzwijgen voor bijgaan, dat tweemaal in de week, des Dinsdags en des Donderdags van 1 tot 2 uren, kosteloos bespeeld wordt voor ieder die dan de groote kerk binnentreedt. Even min de rijkdom van oude gebouwen en gevels, uit een architectonisch oogpunt van belang, en die ons verplaat sen in de roemrijke dagen onzer republiek. In dit opzicht is Haarlem eene zeer merkwaardige stad, „Tal van hofjes en andere liefdadige instellingen ge tuigen hier luide van den weldadigen zin, en tevens van het welvaren der voorvaderen. Ook hierin, gelijk in zoo menig ander opzicht, is Haarlem een waardige represen- tante van dien ouden tijd, waarin Holland groot was en machtig. Het oud-Hollandsche karakter spreekt ons hier veel meer toe, dan in zoo menige plaats, die in de laatste jaren door aanhoudenden toevloed van vreemdelingen, in bloei en uitgebreidheid is toegenomen. Daar moge het frissche jonge bloed sneller en krachtiger door de aderen der maatschappij vloeien hier zien wij ja veel gebrek kigs dat daar bijna onbekend schijnt, maar toch ook in bijzondere mate nog veel voortreffelijks bewaard, dat wij soms zouden kunnen benijden aan do geslachten van een nu voor altijd vervlogen tijd." ridderorden. Vergunning verleend aan den heer A. Steijaard, gepensioneerd landmeter der lc klasse van het kadaster, wonende te Middelburg, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. leger. Eervol ontslag uit Zr. M». militairen dienst ver leend, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië T. A. Schiebelhout wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, tengevolge van lichaamsgebreken. Het departement Noord-Beveland der maatschappij tot nut van 'talgemeen heeft jl. Vrijdag, na in eene daartoe belegde vergadering de zaak van het schoolverzuim besproken te hebben, besloten tot het instellen eener commissie in elke gemeente van dat eiland, welke, met volkomen vrijheid omtrent de wijze waarop zij het school verzuim zullen wenschen te bestrijden, evenwel verplicht zullen zijn jaarlijks aan het departement opgaat te doen van hetgeen zij hebbèn verricht. Door de provinciale commissiën zijn nog geëxami neerd In Limburg: 13 als hoofdonderwijzer, toegelaten 1 7 als onderwijzer in de Hoogduitsche taal, toegelaten 2 1 als onderwijzer in de wiskunde, afgewezen; 8 als onder wijzer in de Fransche taal, toegelaten 3; 6 als onderwij zeres in de vrouwelijke handwerken, toegelaten. In Noord-Holland: 75 als hulponderwijzer, toegelaten 33; 23 als onderwijzer in de Fransche faal, toegelaten 11; 11 als onderwijzer in de Engelsohe taal, toegelaten 6; 4 als onderwijzer in de Hoogduitsche taal, toegelaten 1 24 als onderwijzer in de wiskunde, toegelaten 15: 6 als onderwijzer in de gymnastiek, toegelaten 4; 6 als onder wijzer in het teekenen, toegelaten 4; 2 als onderwijzeres in het teekenen, beide toegelaten. De Staats-courant van Vrijdag 22 October bevat het besluit van den llcn October 1869, houdende vast stelling van programma's van examens, ter verkrijging van akten als onderwijzeres bij het middelbaar onderwijs. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te 's-Hee- renhoek is tot predikant beroepen de heer. J van 't Hooft, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland. De heer A. J. Kan, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St.-Joosland, heeft het beroep naar Heerjansdam aangenomen. Maandag 25 October heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland de volgende arresten in hooger beroep uitge sproken Jan Nieuwenbuize, oud 36 jaren, thans arbeider, wonende te Wemeldinge, vroeger vrachtrijder te Bieze- linge beklaagd van zich den 17°o November jl. te hebben schuldig gemaakt aan het zich onder het valsche voorgeven van te handelen op last van den heer G. J. B. Gelderman, predikant der hervormde gemeente te Bieze- linge, op diens naam of op last van diens echtgenoot doen afgeven, door den winkelier M. C. J. Pilaar te Goes, 5 kilogram broodsuiker en 2 kilogram blanke suiker tot een gezamenlijk bedrag van /2 57i, voor welk bedrag hij genoemden winkelier bedriegelijk heeft opgelicht,

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1