föuitmltmïr. Benoemingen en besluiten. Koloniën. Gemengde berichten. Burgerlijke stand. Theraiometerstaiid. 23 Oct. 's av. 11 u. 50 gr. 24 'smorg.7u.52gr.'smidd.lu.57gr.'sav.ll u.44gr. 25 's morg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 53 gr. s av. 7 u. 47 gr. Staten-generaal. Algemeen overzicht. stoombootmaatschappij, zette nader de redenen niteen waarom de afvaart van Ylissingen behoort plaats te heb ben en constateerde dat ten onrechte antagonismus tns- schen Rotterdam en Amsterdam bestaat. Die verdeeldheid werd door niets gewettigd en zijns inziens behoorden beide steden, door éen belang gedreven, veel meer met elkander samen te werken. Op de vraag van den heer Sanson, welke diepgang de booten hebben zullen, werd door den beer Plate per tinent geantwoord dat die diepgang 17.j voet zal zijn. De heer Jan Hudig trachtte de sympathie voor dit zijns inziens nationale plan te verhoogen, waarna de voorzitter onder dankbetuiging de vergadering sloot. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. M. Hennequin, lid der provinciale staten van Zeeland tot het aannemen en dragen der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. De heden hier aangebrachte berichten uit Nederlandsch Indië loopen tot 11 September, doch behelzen geen mel denswaardig nieuws. H. M. de koningin is Vrijdag avond uit Wurtemberg te 's-Gravenhage teruggekeerd. Eenige dagen geleden heeft zich te St.-André-de- Crnziére (dep. Ardéche) eene geheele familie, bestaande uit tien personen, door giftige paddestoelen van het leven beroofd. De werking van het git was zoo hevig, dat de geneeskunde geen enkele der ongelukkigen in 't leven heeft kunnen behouden. Een der haringschepen van het kantoor van Bos sen Zonen te Vlaardingen is gezonken. De gezagvoer der en zes personen zijn op eene Engelsche boot overge- gegaan. De anderen zijn met de lijn naar een nabijliggend schip overgehaald, doch van de zes is slechts een in leven gebleven. De geredden hebben al hunne goederen ver loren. Weder hebben acht Scheveningsche visschers, meest echtgenooten en vaders, hun dood in de golven gevonden. Voor Goedereede is de pink aan den reeder C. Korring toebehoorende, door de schepelingen verlaten, in drijvenden toestand gezien. Ten aanzien van den moord te Brussel op de dames van der Poel gepleegd, verneemt men dat de vermoede lijke dader zich in handen van de justitie bevindt. De misdaad schijnt gepleegd te zijn uit wraak,omdat een huwelijks-aanzoek werd afgeslagen. De bewoners der stad Hornn, bij Bergen in Hene gouwen, zijn dezer dagen in ontroering gebracht door de ontdekking dat eene vrouw door haar echtgenoot vergiftigd was. Kort voor haar dood heeft deze vrouw bekend dat haar man ruim een jaar geleden drie welge stelde broeders op dezelfde wijze om het leven gebracht en zich hun geld toegeëigend heeft. De moordenaar had hen in zijn tuin begraven; hij bevindt zich,thans in hechtenis. Le Figaro meldt een nieuwe verduistering van gelden door een kassier; het geldt den kassier van de heeren J. Gadala, Saint-André en O. te Parijs, die de vlucht genomen heeft, in zijne kas een deficit van 120,000 franken achterlatende. Te Meppel is jl. Vrijdag een zesjarig kind na vreese- lijk lijden gestorven tengevolge van het eten van de vrucht eener vergiftige plant, terwijl het in den tuin speelde. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 24en dezer: T. A. de Euijter, jm. 24 j. met J. R. Vreke, jd. 25 j. W. Alewiinse, jm. 27 j. met E. M. van Aartsen, jd. 30 j. J. van Aartsen, jm. 23 j. met M. M. deBruijne, jd. 26 j A. de Smidt, jm, 32 j. met J. Koole, jd. 34 j. J. Cornelisse, weduwn. 37 j met J. F. F. Damman, wede. 42 j. F. M. van Andel jm. 47 j. met C. E. Spitsroaker, jd. 47 j. J. Zeunen, jm. 25 j. met E. J. van Wel, wede. 26 j. J. van Alten, jm. 26 j. met E. Ponse, jd. 21 j. (Van 16 tot 23 October.) Vlissingen. Gehuwd-: C. Krijger, jm. 29 j. met H. J. Nagel, jd. 25 j. M. C. Goeman, jm. 28 j. met E. C. Querin, wede. van p l Kersteman, 31 j. W. van Bommel, jm. 24 j. met D. Riool, jd. 29 j. Bevallen E. Laernoes, geb. Bestelink, d. J. A. van Oosten, geb. van Sprang, z. E. Kloeg, geb. van Duure, z. M. Jansen, geb. Hubreftse, d. S. J. M. Mahutte, geb. du Burck, z. E. Voshol, geb. Duijnhouwer, z. Overleden: M. II Fasseur, d. 2 j. L. J. de Boo van Uyen, d. 3 m. M. Alewijnse, z. 3. j. E. Ouweneel, weduwn. van A. Trossé, 66 j. C. van Paneel, wede. van J. Holle- brandse, 76 j. Zierikzee. BevallenP. Aleman, geb. van der Weel, d. H. C. Swarts, geb. Wessels, d. A. Sies, geb. Hanson, d. C. M. Phernambucq, geb. Dekker, z. B. Gravelijn, geb. Goos, z. Overleden: C. J. Stontjesdijk, wed6, van H. den Blaau- wen, oud 54 j. A. de Vlieger, z. 11 d. O. Botvliet, jm.26 j. M. de Wit, jm-18 j. Ph. Lochmans, z. 5 j. J. van Dijke, z. 4 m. Bij de overweging in de afdeelingen van hoofdstuk Vila (nationale schuld) der staatsbegrooting werd herinnerd aan de toegezegde indiening eener wet op de grootboe ken en tevens teruggekomen op de dikwijls gedane vraag, waarom niet van staatswege certificaten van na tionale schuld worden uitgegeven, teneinde de renthef- fers te ontlasten van de korting op de coupons ten be hoeve der administratiekantoren. Bij de behandeling van hoofdstuk II (hooge colleges van staat, enz.) werd de wensch in eene afdeeling uit gedrukt om de erfgenamen van een ridder der militaire Willemsorde niet meer tot terugzending van het ver siersel dier orde te noodzaken. Op nieuw werd de vraag gedaan waarom de bureaux van het kabinet des konings nog niet naar de daarvoor bestemde lokalen zijn ver plaatst? Hoofdstuk X (onvoorziene uitgaven) gaf tot geene bedenkingen aanleiding. Omtrent het gebruik der voor 1868 toegestane sommen werden inlichtingen gevraagd, naar aanleiding voornamelijk van de geheime uitgaven welke op de overgelegde specificatie voorkomen. Omtrent sommige bronnen van inkomst zijn, bij het onderzoek der wet op de middelen, onder anderen de volgende bedenkingen in het midden gebracht. Do op brengstvan den zoutaccijns houdt geen gelijken tred met de toeneming der bevolking, hetgeen zich alleen door toenemende sluikerij laat verklaren. Men vroeg of tot beteugeling daarvan, zonder al te fiscale maatregelen, niets gedaan kon worden Ook de opbrengst van den zcepaccijns gaat niet voor uit; die belasting werkt verkeerd en drukt het meest op de minvermogende volksklassende ontduiking, tenge volge van andere wijze van bereiding, was niet tegen te gaan zoodat deze belasting behoorde afgeschaft te wor den. De raming der registratierechten werd te hoog geacht, ook omdat in 1870 minder gouvernements-pro- ducten zullen geveild worden. Bij de moeilijkheid om in den tegenwoordigen financieelen toestand de staats loterij op te heffen, werd door een lid, om het loterijspe althans voor minvermogenden te belemmeren, in over weging gegeven, het splitsen der loten geheel te ver bieden. Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbe grooting in het algemeen werd door eenige leden ge klaagd over de weinig conciliante handelingen van het tegenwoordig kabinet, welke zij door sommige sekten meenden te kunnen aantoonen en over het gemis aan vastheid van overtuiging, blijkbaar uit de tegenstrijdige mededeelingen omtrent de herziening van den kies- census. Algemeen werd erkend dat de uitzichten voor de toe komst op financieel terrein verre van gunstig zijn. Bij de te verwachten nieuwe voorstellen voor het defensie wezen, het aanschaffen van achterlaadgeweren, de immi gratie in Suriname en het herstel der landsgebouwen te 's-Gravenhage bestond geene zekerheid omtrent de behoeften voor 1870. In de toekomst zullen meerdere sommen voor renten en aflossing van te sluiten leeningen moeten uitgetrokken worden, terwijl de voorgenomen herziening der armenwet ook meerdere kosten na zich kan sleepen. Nieuwe behoeften, zooals eene stoomvaart op Amerka, zullen ondersteuning vorderen, en daarom had men verwacht van den minister van financiën meer bepaalde plannen tot verbetering der inkomsten te zullen ontvangen. De plannen met betrekking tot het patentrecht en de terugneming ten bate van het rijk van een vijfde van het personeel vonden weinig bijval, ook de voorgespiegelde consumtieve belasting op de tabak achtte men, al kon zij ingevoerd worden, niet voldoende om het te verwachten deficit door de opheffing van het patentrecht te bestrij den. Naar het gevoelen der groote meerderheid behoorde de tegenwoordige regeering eerder bedacht te zijn op afschaffing van consumtieve belastingen, zooals de op het volk drukkende accijnsen op het geslacht en de zeep. Bij het besef dat tot herstel van het verbroken even wicht tusschen gewone uitgaven en inkomsten, ook ten gevolge van verminderde Indische baten, afdoende voorziening niet langer verschoven kan worden, werden als middelen aangegeven uitbreiding van het successie recht tot erfenissen in de rechte lijn, belasting op de goederen in de doodehand en eene soort van inkomsten belasting door verbetering van de grondslagen der patent-belasting met uitbreiding tot het landbouwbe drijf, terwijl daarbij tevens de overige hoofdsommen van inkomsten der ingezetenen in aanmerking zouden kunnen komen. In zijn antwoord op bet verslag der tweede kamer, be treffende de Indische begrooting zegt de minister van koloniën, na verklaring en nadere toelichting omtrent de late indiening en soms gebrekkige inrichting der be grooting en verdere comptabiliteits-quaestiën, dat hij de noodzakelijkheid niet inziet, om Indië hooger te belasten daar de begrooting toch sluit met eene bate van elf en een half millioen, terwijl van de zucht tot bezuiniging der uitgaven veelvuldige sporen aanwezig zijn. De minister geeft toe dat liet consignatie-stelsel geen gezond, ja zelfs een politiek gevaarlijk stelsel is, maar de regeering blijft van meening, dat bij de beoogde verbetering zoo veel doenlijk de betrokken belangen moeten gespaard worden. Omtrent de vaste bijdrage aan het moederland, blijft de regeering van meening om slechts een bepaald bedrag van het zoogenaamd batig slot aan de rijksmid delen toe te wijzen en over het verder excedent nader wettelijk te beslissen, maar vooral met het oog op de Indische behoeften. Met Januari 1870 zal de eigen risico van bet gouvernement op elke scheepslading op 4 ton gebracht worden. Van eene vermindering der onkosten op het te gelde maken der producten kan vooralsnog bij eene vermindering van de consignatiën niet wel sprake zijn. Tot instandhouding en verbetering der koffiecultuur wordt het Indisch bestuur door den minister gesteund. Uitbreiding kan zelfs plaats hebben, waar geregelde aanplant welvaart verspreid en vrijwillige aanplant doet ontstaan. De hoeveelheid koffie in 1870 te verkoopen, wordt van 770 gebracht op 750 duizend picols, met be houd van den prijs ad 40 cents. De geraamde opbrengst der landrente is met 662,000 verhoogd. Nu ook de Fransche afgevaardigde Raspail vrij on verwacht bij brief heeft verklaard dat bij zich morgen niet naar de vergaderzaal van bet wetgevend lichaam zal begeven en zijne politieke vrienden uitnoodigt om insgelijks tehuis te blijven, is wederom eene reden voor te vreezen onlusten verdwenen. De oorzaak der veran derde zienswijze van den heer Raspail ligt, blijkens zijn brief, in de omstandigheid dat de regeering hare maat regelen heeft genomen om eeneeventueele vredelievende manifestatie op morgen een geheel ander karakter te doen erlangen en voorts omdat de heer Raspail, op 26 Octobei zich naar het wetgevend lichaam begevende, de uitdruk king meende te zullen zijn van veler gevoelens. „Ik heb zegt hij mij daarin echter bedrogen gezien; alles schept er behagen in om in stilte te lijden, uit vrees van bet ton p/aisir te vertoornen: van den nederigen bnrger, die zich met zooveel moeite in de mijngangen voortsleept zonder veel verdienste te hebben, tot den rijken fabri kant, dikwijls armer tocli dan zijn werkman, waar hij voor den afgrond van het faillissement staat; van den landbouwer, die niet eens een billijken prijs ontvangt voor zijne voortbrengselen, tot den arbeider, die in het half duister der werkplaats aan het einde van den langen werkdag nauwelijks een stuk brood heeft: alles lijdt in Frankrijk, ieder beklaagt zich en hoopt op eene betere toekomst. En wat stelt het gouvernement tegenover dergelijke malaise, die telken dage vermeerdert Voor eerst het Chassepot-geweer, hetwelk den burger als een vlieg kan wegblazen. Voorts prorogeert het de vertegen woordiging, welke onderdanig het hoofd buigt en ver dwijnt; overigens jaagt het te Compiègne, doet eene reis ia bet Oosten en stelt, krachtens zijn sonvereinen wil de oplossing van allerlei moeilijkheden in het maat schappelijk leven des volks tot 29 November uit." Dit vrij sterk gekleurd manifest van den heer Raspail wordt door de Parijsche dagbladen medegedeeld, waar van sommige echter voorzichtigheidshalve eenige der hiervoren aangehaalde zinsneden niet overnemen. Alle

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2