Gemeenteraad van Middelburg. De regeering is van meening dat dit verzoek ernstige 1 overweging verdient, zoo omdat de toestand der maat schappij reeds veel is verbeterd, als omdat in weerwil daarvan het. ontbonden van verdere ondersteuning tot ontbinding der maatschappij zon kunnen leiden, die op den hier te lande reeds zoo zeer nitgedoofdcn onderne mingsgeest zeker ongunstig zonde werken. Er is dus aan de maatschappij geantwoord, dat onder de noodige waarborgen voor den staat, en behoudens verbeteringen in de concessie, de regeering niet ongenegen is tot de in williging van het verzoek mede te werken. Tot voor bereiding der nieuwe voorwaarden is echter de tijd te kort om voor 1 Januari 1870 daarvan de bekrachtiging der wetgevende macht te verwerven, zoodat deze over eenkomst slechts als ecne voorloopige moet beschouwd worden. Men onthoudt zich daarom van in bijzonderhe den te treden omtrent de voorwaarden die de minister voornemens is bij de definitieve overeenkomst aan de maatschappij te stellen. In ieder geval acht men, welke uitkomst verkregen worde, de tegenwoordige overeen komst in het staatsbelang, daar zij de noodige tijdruimte tot het beramen van nadere maatregelen ih deze gewich tige aangelegenheid verschaffen zou. Zitting van Woensdag 20 October. "Missives goedkeuring raadsbesluiten adres VVerhage, roeiing boomen adres eer vol ontslag J. A. Sistermansfinaneieele voordrachten com missie bestuur leenbank voorwaarden verpachting tollen en roeien boomen; missive bestuur Xle taal- en letterkundig congres; adressen verlengingerfpacbtingekomen brochure; proces-verbaal kasopnemingrekening bestuur godsbuizen beslissing adres wegneming urinoirhuisje Dam; rapporten gemeentebegrooting; voorstel burgemeester betreffende agen ten van politierapport voorstelvan Deinseen mededeeling voorste!Fokker betreffende commissarissen over de wis selbank. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van Deinse, uitlandig, en van Dig gelen, ongesteld. Na goedkeuring der voorgelezen notulen van het verhandelde in de zitting van 22 September jl. worden voor kennisgeving aangenomen: de mededeeling des voorzitters betreffende do at wezigheid der bovengenoemde loden, benevens een viertal missives van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende bericht van goedkeuring der volgende raadsbesluitentot verkoop van grond in de Heerenstraat aan den heer J. de Kanter; tot tolheffing op de MiddelburgVlissingsche en Veersche rijwegen tot uitgifte van grond in erfpacht aan P. Willemse, alsmede de overeenkomst met den staat der Nederlanden tot uitvoering en onderhoud van een gedeelte derriolee- ring, in verband met de spoorweg- en kanaalwerken. Is ingekomen een adres van A. Verhage en drie andere bewoners van perceelen op den Noordstraatweg, waarvan dc erven op den singel uitkomen, houdende verzoek tot roeiing in het daartoe geschikt seizoen van eenige daar staande boomen, van wier wortels zij veel last onder vinden, zoowel in hunne tuinen als in hun drinkwater, welk laatste onbruikbaar is. Op voorstel van burgemeester en wethouders is besloten dit verzoek in te willigen en den aanstaanden winter 9 stuks boomen daar ter plaatse te doen roeien. Van mejufvrouw L P. Sistermansvan Miert is een schriftelijk verz.oek ingekomen om eervol ontslag voor haren echtgenoot als lid van het burgerlijk armbestuur, wegens krenking zijner geestvermogens. Dit verzoek wordt ondersteund in eene door het burgerlijk armbestuur ingezonden missive, waarin te kennen wordt gegeven dat de heer J. A. Sistermans, sinds een aantal jaren lid van voornoemd bestuur, steeds de meeste bereidwilligheid en medewerking heett verleend. Het bestuur betreurt zeer de ongelukkige omstandigheden waarin die heer verkeert en verzoekt mede beleefdelijk dat het gevraagde ontslag worde verleend. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethou ders voor, het gedane verzoek toe te staan. De heer Rekker vraagt, of de vrouw van den heer Sistermans wel bevoegd is het ontslag te vragen. Haar man is op dit oogenblik wel krankzinnig, maar hij kan misschien weer herstellenzijn verblijf in een gesticht is slechts een voorloopig confinement ter zake van zijn tegenwoordigen toestand. De heer Sifflc acht de vrouw onbevoegd om ontslag voor haar man te vragen. Ware de heer Sistermans onder cnrateele gesteld, dan zou hij het echter zeer wenschelijk vinden dat het verzoek ora ontslag door het burgerlijk armbestuur zelf werd gedaan. De heer Verlruggevoorzitter van bet burgerlijk armbestuur, zegt dat de al of niet bevoegdheid der vrouw ook door voornoemd bestuur is besproken, maar men heeft begrepen dat de betrekking van lid van dat bestuur van algemeen belang is, zoodat het bestuur wel behoort toe te zien of de leden in staat zijn hunne betrekking naar behooren te vervullen. Al had een lid der familie het ontslag niet gevraagd, dan was men toch verplicht dit te geven. De vrouw is de naaste om de belangen van haren man waar te nemen en nu zij het ontslag gevraagd heeft, adviseert hij dit eervol en naar verdienste te verleenen. De heer Lantsheer wijst op art. 145 der gemeentewet, hetwelk bepaalt dat benoeming en ontslag van gemeente ambtenaren en bedienden tot de bevoegdheid van den raad behooren, zoodat, wanneer blijkt dat de heer Sister mans krankzinnig is, de raad hem kan ontslaan. Do heer Rekker herhaalt dat de heer Sistermans zich slechts voorloopig in confinement bevindt en stelt voor met het geven van ontslag te wachten tot na de beslis sing der rechtbank omtrent het stéllen onder cnrateele, welke beslissing over een viertal weken kan plaats heb ben. Overeenkomstig dit, door den voorzitter overgeno men, voorstel wordt besloten. "Wordt gelezen eene missive der commissie van bestuur over de leenbank waarin herinnerd wordt dat indertijd eene som van 1500 tegen 4 pet.'sjaars is geleend uit het fonds der familie Snouck Hurgronje, en voorts mede gedeeld dat, tengevolge van besprekingen, gelegenheid is geopend om nog f 8,500 nit dat familiefonds te krijgen, waarvan reeds dit jaar 3,500 en het overige later. Daar echter hypothecaire waarborg verlangd wordt zoodra de volle som van f 10,000 (met inbegrip der vroeger ge leende 1500) in de kas der batik is gestort, vraagt de commissie van bestuur, of de raad voldoende waarborg geven wil zoodra die storting heeft plaats gehad. Daar de finaneieele commissie hiertegen geen bezwaar heeft, is, op voorstel des voorzitteis, dienovereenkomstig besloten. Nog is eene missive van de commissie van bestuur over de leenbank ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat kennis is genomen van het rapport der finaneieele commissie omtrent de rekening en verantwoording van de administratie der bank over 1868 en daarop zal wor den gelet. Voor het oogenblik kan aan de wenken be treffende de saldo's echter nog niet worden voldaan. De hoofdinhoud der missive is evenwel de vraag, of de raad bezwaar maakt om het door de commissie bereids in de spaarbank belegde saldo, ten bedrage van f 736.24j, daarin gedeponeerd te laten?In overeenstemming met het advies der finaneieele commissie is met alge- meene stemmen beslist dat daartegen geen bezwaar bestaat. De voorwaarden van verpa'chting voor den Middel burgVlissingschen rijweg voor 1870, gewijzigd volgens het besluit dat voortaan aan elk der beide tollen de helft van het verschuldigde tolgeld moet worden betaald, zijn zonder bedenking goedgekeurd. Op voorstel der commissie van bestuur over denzelf den rijweg is machtiging verleend tot het doen roeien van boomen op dien weg. Wordt gelezen eene missive van het bestuur van het XP Nedcrlandsch taal- cn letterkundig congres, gedag- teekend Leuven 9 October, waarin wordt gemeld dat naar aanleiding van een telegram van den heer Verhagen en bespreking daarvan, Middelburg is aangewezen als de plaats waar het Xllc congres zal worden gehouden, zullende het genoemd bestuur aangenaam zijn spoedig te vernemen of dat aanbod wordt aangenomen, alsmede op de hoogte gebracht te worden van de samenstelling der regelingscommissie. De voorzitter onderwerpt mitsdien aan de beslissing van den raad, of het aanbod tot liet houden van het congres te Middelburg zal worden aangenomen. De heer de Jonge, dadelijk het woord gevraagd en verkregen hebbende, zegt dat hij gelooft dat de loop der zaak bekend is. Hem is als wethouder, tijdens de burge meester uit de stad was, een telegram toegezonden waarin gevraagd werd of Middelburg als plaats voor het volgende congres mocht genoem d worden. Hem was geen tijd gelaten tot bijeenroeping van den raad; hij moest dadelijk beslissen, want eene vraag oin uitstel zou natuur lijk met eene weigering gelijk hebben gestaan. Blijkens do ervaring bij vroegere hier gehouden congressen zijn do kosten voor de gemeentekas niet buitengewoon groot; in 1864 hebben die geen f 600 bedragen. Hierbij in aan merking nemende dat als het congres hier plaats heett een 200 a 300 vreemdelingen komen, die, zoo al niet aan de gemeentekas, dan toch aan de ingezetenen groot voordeel verschaffen, daargelaten nog of het niet wen schelijk is meer met de bewoners van België bekend te worden, heett hij gemeend toestemmend te moeten ant woorden. Aangenaam zal het hem zijn thans uit de zienswijze van den raad te vernemen of hij al of niet heeft gedwaald. De heer Sifflé geeft als zijne meening te kennen dat een toestemmend antwoord in de tegenwoordige omstan digheden bijna noodzakelijk is, want, zegt hij, welk eene houding zon het zijn als Middelburg'weigerde het congres te ontvangen. Na den heer de Jonge gehoord te hebben verklaart hij ook vóór te willen stemmen. De heer Verbrugge is het eens met den heer Sifflé, dat het gedane aanbod de eer der gemeente geldt; hij twijfelt ook niet ot de ingezetenen zullen op allerlei wijze, door gastvrijheid als anderszins, van hunne belangstelling doen blijken. De kosten behooren zijns inziens op den achtergrond tc worden geplaatst; het geldt hier be schaving en volksverlichting, welke door zoodanige con gressen worden bevorderd. De heer Luteijn acht het wenschelijk om óf de beslis sing aan te houden, óf vooraf de vermoedelijke kosten te berekenen en eene som daarvoor te bepalen. Wordt het congres hier gehouden, dan moet het goed worden gehouden, maar dan wil hij vooraf de kosten kennen- Mocht het zijn dat het door den heer de Jonge genoemde cijfer van f 600 als kosten van een vroeger congres tot basis kon worden genomen, dan zon hij geen bezwaar maken te antwoorden dat het aanbod wordt aangenomen en Middelburg daarmede zeer vereerd is. De heer Fokker zegt dat hij bereid is tot goedkeuring van het voorstel, maar dat hij het vereerende van het aanbod niet inziet wegens de wijze waarop Middelburg als plaats voor het. volgende congres gekozen is. Volgens do verslagen in de dagbladen is het aan de beslissing van het lot overgelaten of hot tc Middelburg of te Maas tricht zou zijn, ja zelfs schijnt er sprake te zijn geweest van verkeerde invulling der stembiljetten. De heer Siffló meent dat dit laatste door den heer Fokker bedoelde punt reeds genoegzaam is opgehelderd. Er waren op het congres te Leuven namelijk twee par tijen waarvan de eene Maastricht als plaats voor het vol gende congres gekozen wilde zien. Bij de stemming nu was een onduidelijk geschreven biljet, hetwelk aanvan kelijk werd beschouwd als den naam Maastricht te be vatten, doch een der leden meende daaruit Middelburg te lezen, hetgeen werd aangenomen. De voorzitter valt den heer Sifflé in de rede met de opmerking dat deze quaestie hier niet te pas komt. De heer Lantsheer zegt dat hij, door vóór te stemmen, niet geacht wil worden ten aanzien der kosten eene pro curatie in blanco te geven. Hij houdt het er voor dat het congres hier zeer fatsoenlijk kan gehouden worden, zon der groote kosten vanwege do gemeente, te meer daar hier geen sprake is van eene te doene uitnoodiging, maar van een ontvangen aanbod. De voorzitter deelt mede dat het ook zijne bedoeling was eene som te doen bepalen. Daarop wordt bij hoofdelijke omvraag met algemeene stemmen besloten, het gedane aanbod tot het hier hou den van het congres aan te riemen. Alsnu is aan de orde de bepaling van het cijfer van het te verleenen crediet Op voorstel van den heer Snonok Hurgronje is echter besloten dit punt aan te houden tot dat men door informatiën van elders beter in staat is over de vermoedelijke kosten te oordeelen. Op de vraag des voorzitters, of de raad dc regelings commissie voor het congres verlangt te benoemen, of wel die benoeming aan burgemeester en wethouders wil overlaten, wordt dit laatste gewenscht. Vervolgens worden gelezen twee adressen, een van mevrouw de wedt van Burg, en een van mr. N. C. Lain- brechtsen van Rittbem, betreffende verlenging en verdeeling van erfpacht van gemeentegrond in de Kui perspoort, vroeger aan eerstgenoemde ter grootte van 1 are 17 centiares uitgegeven. Mevrouw van Burg vraagt alsnu verlenging van erfpacht gedurende 25 jaren van 1 are 2 centiares, de heer Lambrechtsen vraagt voor ge lijk tijdvak 15 centiares, hem reeds vroeger door eerst genoemde adressante afgestaan. Over deze adressen is het advies ingewonnen van den gemeentebouwmeester, die tegen de inwilliging der ver zoeken geen bezwaar heeft onder beding dat de te beta len cijns, welke vroeger 2 cent per centiare bedroeg, tot 10 cent worde verhoogd, teneinde in overeenstemming te zijn met de tegenwoordig geldende prijzen. Zonder hoofdelijke omvraag wordt aldus besloten. Een ingekomen brochure, getiteld „Stoomvaart op Amerika. Korte beschouwingen van de directie der Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij wordt voor de leden ter inzage gelegd. Voor kennisgeving wordt aangenomen het door den voorzitter overgelegde proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. De rekening van het bestuur der godshuizen over 1868, waartegen blijkens rapport der finaneieele commissie gecne bedenkingen bestaan, wordt goedgekeurd tot een bedrag van /"t>7,203.10t in ontvang, f 55,849.091, in uit gaaf, goed slot f 1,354.01. {Verwit] in een volgend nommer.)

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2