EDDELBURGSCHE COURANT. N' 201. Vrijdag 1869. 22 October. MMdellmrg '21 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Yeeziekte. Gemengde berichten. Thermometerstaiid. Staten-generaal. lieden heeft te Goes de opening plaatsgehad van de Sisteren ingeleverde biljetten ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad ter vervulling van de vacature, °ntstaan door het overlijden van den heer m'. P. J. van Voorst Vader. Van de 211 ingeleverde geldige biljetten waren 119 uitgebracht op den heer do. G P. Callenfels en ^4 op de heer mr. J. G. de Witt Hamer. Eerstgenoemde 18 alzoo gekozen. Naar aanleiding van do herhaaldelijk bij het ministerie Van binnenlandsche zaken ingekomen klachten wegens aanvaringen van stoorabooten in concurreereude dien- sten, bevat de Staats courant van Donderdag 21 dezer eene waarschuwing aan de concessionarissen om te zor- 8en dat zich dergelijke gevallen niet meer voordoen, en zulks onder opmerking dat, wanneer zoodanige aanvaring °P nieuw plaats heeft, de betrokken dienst geschorst, en bij herhaling daarvan de concessie zal worden inge- bokken. Uit Leiden schrijft men ons dd. 15 dezer: „Uw correspondent van hier heeft in langen tijd niets van zich doen hooren. Het feest van heden geeft hem inleiding weder iets van hier mede te deelen. «Want wij vieren feest: het aantal vlaggen, van de buizen wapperende, is nog grooter dan dat, wat op den 3cn October door de eeuwig dankbare Leidsche burgerij ter eere van Leiden's ontzet wordt uitgestoken; fakkel tochten met muziek, bengaalsch vuur van het raadhuis eu op andere plaatsen ontstoken, illuminatie van de hoogere burgerschool, dit alles kondigt met ontwijfelbare 2ekerheid aan, dat Leiden feest viert. „Ik heb er wel eens om gelachen, als men sprak van het nut, dat de hoogescholen, als brandpunten van be schaving, aan de plaats waar zij bestaan bewijzen. Het voorlaatste ontwerp van wet op het hooier onderwijs verdedigde op dezen grond het bestaan van drie univer siteiten. En wat zien wij? Is Utrecht zoo wetenschappelijk ontwikkeld, zóo voordien vooruitgang, dien wetenschap pelijke studiën vorderen? Is Leiden's burgerij zoo ver vooruit? Zendt het daarora'haren Taèts nog telkens wcêr naar den Haag? Heeft de wetenschappelijke studie der theologie hier andere resultaten gehad, dan dat er geene stacl wellicht is, waar de orthodoxie zich krachtiger toont dan juist hier? Is dat de invloed van Scholten en Kue- nen? Keen, laten wij ons die illusie niet maken, dat de Professoren of hunne studiën invloed hebben op de bur gerij der plaats, waar de hoogesehool is gevestigd; is het er oen, dan is het zeker geen gunstige. «Maar elke regel heeft zijn uitzondering, en ziehier dan hoe het feest van heden van een gunstige uitzonde- r'»g getuigt. Er wordt feest gevierd omdat het genoot- s°bap „Mathesis Scientiarum Genetrix", te Amsterdam °P de internationale tentoonstelling met goud is be kroond. Dat genootschap nu is eigenlijk niet veel meer dan een burger-avond- of teekenschool, een zeer goede daarbij zeker wel de oudste, want zij werd gesticht 111 1785! Zoowel baar Latijnsche naam als hare geschie- donis, bewijzen, dat aan de oprichting van deze school Wel degelijk de hoogesehool haar aandeel heeft gehad. Onder de oprichters komt o. a. een student voor. «Met recht is dit genootschap een soort van troe telkind van den Leidschcn burgerstand. Alle Leidsche atkbachtslui hebben daar geleerd: zij hebben daar °kderwijs in natuurwetenschappen gekregen, vooral bouwkundig teekenen geleerd, en voorts die vakken, die b'j zulk onderwijs te pas komt. En dit onderwijs is kifijd uitstekend geweest: het genootschap, al heeft het zijk oorsprong niet verloochend, is meêgegaan met zijn tijd. Het heeft dan nu ook een gouden medaille behaald; en gij kunt u begrijpen, dat, daar deze school hier zoo Seheel ingeburgerd is, een groot deel van Leiden van barte deel neemt aan haren triomf. «Leiden's burgerij heeft een teeken van leven gege- v°k, dat niet onopgemerkt mag voorbijgaan Uit Rotterdam wordt ons bericht: „Eerstdaags zal hier worden opgericht eene tweede vereeniging tot bevordering van het algemeen stemrecht, thans uitgaande van de volksleiders, die in „het Volksblad" hun orgaan hubben. Deze volksleiders zijn in openbaren oorlog'met de bestuurders van do bestaande vereeniging t:nstemrecht", die zij nu en dan in hun blad ta- -mmijk bnzacht doorhalen. Vooral schijnt het hun misnoe gen opgewekt te hebben, dat die vereeniging zich aan het hoofd heeft willen stellen eener rustige beweging (om het zoo eens te noemen) in het belang der veroordeelden wegens het oproer van October 1868. „De nieuwe vereeniging voor het algemeen stemrecht is voornemens meetings te honden om de zaak van het suffruge unieerset te bespreken en te bepleiten. In den Ïiïuig.^sa4, naar ik verneem, de heer Roesgen von Floss eerstdaags met hetzelfde doel eene vergadering beleggen in een bierhuis. Daar zullen door tem de belangen en rechteo^fan den werkman in overeenstemming „met het woord Gods" besproken worden. Of er de „oprechte be lijders der oud-gereformeerde leer", die te Amsterdam bet jubelfeest der Dordtseke synode hebben gevierd, ingroo- ten getale zullen vertegenwoordigd zijn? „Men ziet, onze demagogische partij zit niet stil. Met het petitionnement ten behoeve van het algemeen stem recht en van eene herziening der grondwet op de grond slagen van het goddelijk recht, wil bet overigens naar men verneemt niet te best lukken. De heer von Roesgen wijt dat aan de intrigues van de rijken, die de werkbazen zouden hebben opgestookt om hunne knechts het deel nemen aan 't petitionnement te verbieden. Hij werpt daarom in het laatste noinmer van „Het Volksblad" die rijken de benaming „ellendelingen" naar het hoofd. „Ik voor mij houd het er voor, dat het petitionnement eenvoudig niet vlot omdat onze werklieden verstandiger zijn dan hunne leidslieden en opruiers." kidderokden. Vergunning verleend aan dt W. J. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer derstaten-generaal, te 's-Gravenhage, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van officier der Leopolds-orde, en aan den heer H. T. J. van Oldenbarncveld, genaamd Witte Tullingh, attaché-honorair bij het Nederlandsch gezantschap bij het hof van België, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der Leopolds orde, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Tot leeraar aan de landhuishoudkundige school te Groningen is, in plaats van d>'. J. O. Boeke, benoemd de heer J. A. Kappers, adsistent aan het chemisch laborato rium der hoogesehool aldaar. De provinciale coramissiën hebben nog geëxami neerd: In Zuid-Holland14 candidaten als onderwijzeres in de Engelsche taal, toegelaten 10. In Noord-llollaud: 48 als hoofdonderwijzer, toegela ten 8. Gisteren avond is tot predikant bij de Nederdnit- sche hervormde gemeente te Vlissingen beroepen de heer B. J. Swaan, predikant te Eemnes Buiten, na vooraf het viertal te hebben aangevuld met den heer A. Mense, predikant te Bodegraven. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toe Water, is, blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, den 18cn dezer van Gibraltar naar Malta vertrokken. Naar wij vernemen is het goedaardig mondzeer of de tongblaar onder het rundvee, welke ziekte reeds gerui- men tijd in verschillende provinciën heerscht en ook reeds eenigen tijd geleden in Zeeuwsch-Vlaanderen is waargenomen, thans ook op Walcheren, in den omtrek dezer gemeente buiten de Veersche poort, uitgebroken bij twee veehouders, die thans respectievelijk 3en 5 runderen daaraan lijdende hebben. Aanvankelijk is het beloop goedaardig en is door de politie de noodige af zondering bevolen. Volgens gerucht zou die ziekte ook onder Aagtekerke bestaan. Gisteren is op het strand te Westkapelle uit zee aan gespoeld het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een onbekend manspersoon, lang 1.8 meter. Aan het lijk bevonden zich nog: blauwe wol len kousen, een blauw linnen en een gedeelte van een geolieden broek, alsmede een stuk van een blauw boe zeroen. Door de Maatschappij tot redding van dren kelingen, gevestigd te Amsterdam, is de groote massief gouden medaille toegewezen aan den heer II. P. W. Steenkamp, stads-geneesheer te Neuzenwegens het aanwakkeren van de laatste levensvonk bij den dren keling D. de Zeeuw, aldaar, op den 30» Juni 11. Dinsdag werd dit eeremetaal door den burgemeester van Neuzen op eene plechtige wijze aan den bekroonde uitgereikt. De heer II. van der V lugt, aannemer van den staats spoorweg van Iledel naar 's Bosch, is bij vonnis der arron- dissements-rechtbank te 'sBosch, op eigen aangifte in staat van faillissement verklaard (bijna te gelijk met die aangifte had een der crediteuren de failliete aange vraagd). Het laat zich aanzien dat het passief'in dezen boedel eenige duizenden volgens sommigen circa drie ton gouds —zal beloopen. Het schijnt dat de bor gen van den aannemer reeds bezig zijn om het sedert onderscheidene dagen gestaakte werk te voltrekken. {Noord- Brab.) De groothertog van Luxemburg heeft den kapitein Straatman van het 7« regiment infanterie benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Door den storm die Dinsdag avond woedde zijn o. a. te Antwerpen vele daken en schoorsteenen omge waaid. Omstreeks 3 uren des nachts trad de Schelde buiten hare oevers, hetgeen aanzienlijke schade aan de op de kaden opgestapelde koopwaren veroorzaakte. De toestand van lord Derby, welke in de laatste weken ernstige bekommering baarde, is thans hopeloos geworden. Volgens de laatste berichten uit Londen moet men spoedig de tijding van zijn overlijden verwachten. De heer mr. A. Greebe, secretaris der gemeente Zaan dam, motiveert in het Weekblad voorde burgerlijke ad ministratie een door hem voorgesteld plan tot oprichting van den administratieven bond Burgemeesters, secreta rissen en ontvangers, rijks-, provinciale en gemeentelijke ambtenaren, voor zoover zij met het administratief recht in aanraking zijn, en alle beoefenaars van het administra tief recht zouden daaraan kunnen deelnemen. Het doel is aansporing tot betere beoefening v;.n het administratief recht, tot vergelijkende studie van rijks-, provinciale en gemeentelijke wetgeving; vervanging van dwaze voor schriften door meer practische en uitvoerbare; vereen voudiging der administratie, bevordering van decentrali satie en plaatselijk zelfbeheer; krachtdadiger handhavii g van de financiëele belangen der gemeente; betere behar tiging van de materieele be'angeu der ambtenaren. 20 Oct. 's av. 11 u. 50 gr. 21 's morg. 7 u. 52 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 7 u. 49 gr. Het wetsontwerp tot bekrachtiging eener metde exploi- tatiemaatschappij van staatsspoorwegen gesloten over eenkomst, strekt om eene wettelijke sanctie te verleenen aan het uitstel door de regeering gegeven tot terugbeta ling van de vroeger aan genoemde maatschappij geleende twee en een half millioen, welke den lcn Januari 1870 zouden moeten afgelost zijn doch welke termijn nu I voorgesteld wordt tot 1 Juli 1870 te verlengen.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1