MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 200. Donderdag 1809. 21 October. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende: Middelburg 20 October. Koloniale en gemengde berichten, verslagen staten- Seneraal en Vlissingschen gemeenteraad. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne heden ^middag gehouden zitting de volgende onderwerpen behandeld. Op een verzoek van A. Verhage en drie andere bewo ners van den Nooidstraatweg, tot het doen roeien van eenigeopden singel staande hoornen, is gunstig beschikt. Voorts is ingekomen een verzoek van raejufvrouw Sistermans, om eervol ontslag voor haren echtgenoot, den heer J. A. Sistermans, als lid van het burgerlijk armbe stuur, uithoofde van krenking zijner geestvermogens. ■Oit verzoek is door het burgerlijk anmbestuur onder steund. De beslissing is echter aangehouden. Op uitnoodiging der commissie voor de leenbank heeft de raad zich bereid verklaard tot het geven van vol doenden waarborg voor eene te doene geldlcening uit het fonds der familie Snonck Hnrgrorije, welke leening, "Bet inbegrip der vroeger reeds geleende 1500, f 10,000 2al bedragen. Aan dezelfde commissie is machtiging Verleend tot het gedeponeerd laten van door haar in de spaarbank belegde gelden. De voorwaarden van verpachting der tollen op den Middelburg—Vlissingschen straatweg zijn goedgekeurd hetgeen mede het geval is met een voorstel tot het roeien van hoornen op dien weg. Met betrekking tot het te houden XTI Nederlandsch taal- en letterkundig congres is de aanbieding om het Congres in 1870 in deze gemeente te houden met algemeene stemmen aangenomen. Het bedrag van het daai voor aan burgemeester en wethouders te verleenen crediet zal later worden bepaald, terwijl de benoeming der regelingscommissie aan het dagelijksch bestuur is overgelaten. Verzoeken van mevrouw de weduwe van Burg en van mr. N. C. Lambrechtsen van Eitthem, om verlenging der erfpacht van gemeentegrond in de Kuiperspoort, zijn, tegen verhooging van den cijns van 2 tot 10 cent per vierk. meter, ingewilligd. Het proces-verbaal der opneming van de gemeentekas 18 voor kennisgeving aangenomen. De rekening van het bestuur der godshuizen over 1868 is zonder bedenking goedgekeurd. Betreffende het adres tot wegruiming van het urinoir- huisje op den Dam is besloten dat dit huisje onveranderd 2al blijven staan. vvrj.- De verschillende tot de gemeentebegrooting voor 1870 betrekking hebbende rapporten zijn uitgebracht en zullen a- Woensdag bij de behandeling dier begrooting in aan merking worden genomen. Alsdan zal mede worden be handeld een voorstel van den burgemeester, als hoofd der politie, strekkende: 1» om aan driepolitie-agenten bij hun te verleenen eervol ontslag, twee-derde gedeelten Van hun traktement, of f 283.66 'sjaars, als pensioen toe kennenen 2» om den post voor den buitengewonen a&ent, belast met het toezicht op de wandelwegen, met 100 te verhoogen. Het rapport betreffende het voorstel van den heer van Deinse tot vermindering van het getal der commissaris sen over de wisselbank enz., door de commissie van toe- z,cht uitgebracht, strekt om de aanneming van het foorstel te ontraden, als zijnde ten nadeele van de ge beente. De beslissing is aangehouden, daar inmiddels «en voorstel van den heer Fokker is ingekomen, hetwelk de strekking heeft van bezuiniging op de administratie, hij behoud van drie commissarissen, door namelijk de aan de betrekking van commissaris verbonden jaarlijk- sche toelage van /500 in te trekken en van de daardoor "Vrijvallende f 1500 een bedrag van fb00 aan commissa rissen toe te kennen, bij wijze van gratificatie onder hen te verdeelen. Nadat met 9 tegen 6 stemmen besloten teas dat dit voorstel in behandeling zou worden genomen, is de beraadslaging aangehouden totdat de commissie van toezicht ook daaromtrent advies zal hebben uitge- brach t. Morgen geven wij het gewone meer uitvoerig verslag. Betreffende den stand der ontmanteling van vesting werken deelt het Nieuws- en Advertentieblad van Bergen op Zoom het volgende mede: „Maastricht, Venlo, Bergen op Zoom en Bath zijn thans onverdedigbaar. Da verdere werkzaamheden aldaar moeten dienen om de gronden op voordeelige wijze in pereeelen te kunnen verkoopen. Met den verkoop to enlo en Maastricht zal het volgend jaar worden voortgegaan, wanneer de wegen, volgens overeenkomst met de gemeentebesturen, zijn aangelegd. Nog dit jaar zullen eenige gronden te Bergen op Zoom en de gronden van het fort Bath verkocht worden. Te Breda cn Koevorden zal de ontmanteling weldra aan vangen en in het volgend jaar met kracht worden voortge zet. De ontmanteling van Vlissingen aan de landzijde zal voor een deel plaats hebben door de kanaalwerken, waar van de plannen nog niet definitief zijn vastgesteld. Aan denoordoostzijde zal echter weldra tot slechting worden overgegaan." Uit Amsterdam schrijft men ons, 18 October: „Zoo even kom ik van hetconcert van mevrouw Alboni, hetgeen ik alleen zoo noem omdat haar naam op alle affiches met de grootste letters staat aangeduid. Wan neer ik echter beweer, dat dit het schoonste concert is, hetwelk ik ooit in Amsterdam heb bijgewoond (en dat niettegenstaande ik ook Lizt en Itubini, Winiawaki, Jenny Lind enz. heb wezen hooren) dan spreekt het van zelf dat er meer goeds of zelfs voortreffelijks was, dan de beroemde eontralto. Deze was zelfs tamelijk karig met hare bijdragen, daar zij zich uitsluitend in de trio van Eossini heeft doen hooreu. Haar geluid is, zoowel in de hoogte als in de diepte voortreffelijk, zij brengt ons wer kelijk voor eenige weinige oogenblikken in verrukking. Voorzeker zal zij ons later op solo's vergasten, en ook toonen dat zij, die zoolang het sieraad der groote opera te Parijs was, ook schitteren kan in andere dan kerkmu ziek, maar wij moeten niet alles op eens hebben, er moet een prikkel bestaan oin nog eens te komenHad men echter dien prikkel wel noodig? Waar men een concert heeft waar zeven solisten allen waardig zijn om meer dan eens gehoord te worden, daar behoeft men dergelijke kunstmiddeltjes niet. Vieuxtemps en Bottesini, de eerste als violist, de andere als contrabassist, zijn goede beken den in onze stad. Hun spel is prachtig, vooral Bottesini wekt aller bewondering, door de heerlijke, zangerige tonen, die hij uit zijn instrument haalt. Mevrouw Ca- rena is eene brave pianiste, die men gaarne hoort en.... ziet. Voeg daar nu bij dat mej Battu, hoewel niet begaafd met eene zoo zeldzaam schoone stem als Alboni, de laatste in school en smaak niet of althans zeer weinig toegeeft, dat de tenor llöhler een fijn, jeugdig geluid heeft en deze, zoowel als de bassetaille Tagliaücco ge acheveerd en smaakvol zingt, dan mag een pessimist ook zelfs op dit concert, (dat zoo geacheveerd was dat zelfs de accompagnateur een man van talent moet worden, genoemd) aanmerking maken, bij voorbeeld aanvoeren dat de tenor een enkele keer minder gelukkig in het aangrijpen was, en de bassetaille zijne eerste frischheid verloren heeft, het concert van heden avond zal niette min in muzikale jaarboeken met een extra ster worden aangeteekend. De mis van Kossini is een voortreffelijk werk en werd onberispelijk uitgevoerd." Bij ministerieele beschikking is de toelating als leer ling-telegrafist vau G. A. C. Keyzer en F. H. de Jong ingetrokken. In de Staats courant van Woensdag 20 dezer wordt door den minister van binnenlandsche zaken bekend gemaakt dat in de maand December a. voor de tweede maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen der examens ter verkrijging der akte van bevoegdheid als apotheker en voor de derde maal tot het afleggen der natuurkundige examens be doeld in art. 4 der wet van den len jun, 1335 (Staatsblad n» 59). Ilct Noorden bevat onder het opschrift „Bereikbare en onbereikbare zaken" in een zijner jongste nommers eene beschouwing over onze diplomatie en ons leger. Beide zouden, volgens dat blad, zeer goed kunnen worden op geheven. Het laatste gedeelte van deze beschouwing laten wij hier volgen: „De opheffing der diplomaten zal onze schatkist een aanmerkelijk voordeel verschaffen,maardeafschaffing van het staande leger is uit dit oogpunt van oneindig grooter belang. Het is de armee die, zoo er sprake mocht zijn van financieele ruïne in ons land, ons ruïneert. Wij ge- looven, ondanks al het getier cu al de vreesaanjaging der conservatieven, dat onze financiën geenekenteekenen van verval vertoonen, integendeel. Maar dit is waarlijk niet aan de armee te danken. Ons landje, dat slechts 3 millioen zielen telt, zal dit jaar, zonder eenige buiten gewone oorzaak, 15 millioen gulden mo.ten betalen voor de armee. „De kostbaarheid is echter slechts bewijs voor de wen- schelijkheid der afschaffing van het staande leger, niet voor de mogelijkheid. „Waartoe dient onze armee? Konduit. gezegd, wij we ten het niet, zoo wij binnenlandsche onlusten, oproeren, ongeregeldheden en dergelijken uitzonderen, die echter nooit zulk een talrijke armee motiveeren. De conventie leugen, dat Nederland zich zou kunnen verdedigen, heeft wat schatten gekost „Maar, zegt men, wilt ge dan uw land aan den eersten den besten vijand prijs geven? Dit willen wij niet, want wij stelden volkswapening voor. Gaarne erkennen wij dat er een tijd denkbaar is, waarin ons gevoel van haat tegen een indringer sterker wordt dan onze overtuiging van de onmogelijkheid van een duurzamen tegenstand tegen pen overmachtigen vijand. Volkswapening dus, maar die kostbare armee daarom „Wij herinneren hier aan 't peen de Girardin, een paar jaar geleden, in La liberté schreef: „„Zoo do 3000 millioin guldens, die sedert 1830 de gewapende vrede aan Frankrijk gekost heeft, goed waren besteed, d. i. ter volksontwikkeling, zou Frank rijk thans niet oneindig rijker, niet onvergelijkelijk sterker zijn, dan het is? De gewapende vrede kan slechts de politiek op een dwaalweg brengen, haar doen opbouwen wat zij verwoest, doen verwoesten wat zij opgebouwd heeft. De eerste natie, die den moed heeft zich los te maken van die ruineuse schatting, zal de groote natie zijn." „Wat verhindert ons die eerste natie te zijn? De vrees voor hen, die ons gebrek aan vaderlandsliefde ten onrechte verwijten? Wij tellen die vrees niet. „Wij beamen voorts wat de Girardin laat volgen: „„Te gelooven en te beweren dat die natie zou wor den aangevallen, omdat zij zich ontwapend had, is eene ongerijmdheid, die grappig zou wezen als ze niet zooveel tranen en opofferingen aan zoo vele huisgezin nen kostte, als ze niet zoo vele milliarden geheel deed verloren gaan, als ze niet zoo veel stroomen bloeds deed vloeien. Wie toch zou een land aanvallen, uit sluitend bezig zijne inwoners tot hun hoogste waar digheid, hun hoogste ontwikkeling als mensch te ver heffen? En was er eene regeering, laag en ijver zuchtig genoeg het plan te beramen om dat land in de vervulling van die zoo grootsche, zoo moeilijke taak tegen te houden, zou er dan éen volk gevonden worden, dat medeplichtige dier regeering zou willen zijn? Neen, geheel Europa zou tegen dien boosdoener opstaan ter verdediging van bedoeld land. Waar lijk, wat een staat krachtdadig beschermt, is niet de macht van zijn leger, neen, de wijsheid zijner politiek, zijner regeering. Hadden de staten slechts hunne armee tot waarborg hunner onschendbaarheid, er zou den sedert lang in Europa geen kleine staten meer zijn, zelfs geen groote statener zou maar éen staat zijn: een keizerrijk Europa met 250 millioen inwo-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1