MIDDELBURGSCHE COURANT. V 109. Woensdag 1809. 20 October. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende: Middelburg 19 October. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde berichten. Verslagen staten-generaal en gemeenteraad van Vlis- singen. De Amsterdamsche vereeniging „De kieswet" heeft jl. Zaterdag eene bijeenkomst gehouden, waarin door Da''. Domela Nieuwenhnis de vraag werd ingeleid: wat de vereeniging te doen staat na de zinsnede in de jongste troonrede, inhoudende de erkenning der noodzakelijk heid van de herziening der kiestabel. De slotsom der gedachtenwisseling was, dat de volgende motie met algemeene stemmen werd aangenomen: „De vereeniging «De kieswet" verklaart met levendige belangstelling te hebben kennis genomen van de zinsnede in de door Z. M. den koning bij de opening der staten-generaal in September jl. uitgesproken troonrede, luidende: „her ziening van de tabel vermeld in art. 1 der kieswet wordt noodzakelijk: geacht." »Zij brengt in afwachting van een, onafhankelijk van eene eventueele belastinghervorming, spoedig in te die nen wetsvoordracht betreffende deze gewichtige vólks- ongelegenheid, voor de erkenning dier noodzakelijkheid hare hulde en dank aan het geëerbiedigd hoofd van den ®taat en zijne verantwoordelijke ministers." Van die verklaring zal worden kennis gegeven aan Z. M. den koning, de iniuisters en de leden der beide kamers van de staten-generaal. Gisteren heeft Z. K. li. prins Alexander de verworven bekroningen aan inzenders op de internationale ten toonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman in het Paleis voor volks vlijt te Amsterdam uitgereikt en vervolgens de tentoon stelling gesloten verklaard. De minister van financiën heeft afwijzend beschikt op een adres van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels, inhoudende het verzoek dat de handel en de verkoop van boeken, tijdschriften en dagbladen aan de ambtenaren der postadministratie ®ocht verboden worden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten, een adres aan de tweede kamer der staten-generaal te zenden Waarin het verzoek wordt gedaan dat de kamer bevor- dere dat niet worde overgegaan tot de verplaatsing van de strafgevangenis van Leeuwarden naar elders. Bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen zijn, na afgelegd examen, tot surnumerairs aangesteld de heeren O. Aeninij, van Klaaswaal, te Goes;F. C Bal- kema van Winschoten, te Groningen; A. E Bodaan, van 8-Gravenhage, te Venlo; J. B. Ch. Caron, van 's-Graven- hitge, te Goor; F. J. M. Ditt, van Meppolte 's Gravenhage; J- Giltjes, van Helder, te Harlingen: C. Z. Haak, van Delft, te Deventer; A. de Looij, van Gorinchem, te Til burg; J. S. C. Mostertman, van Heusden, te Oisterwijk; J- J. van Ouwerkerk, van 'sBosch, te 'sBosch; F. Over- kamp, van Pijnacker, te Zntfen; J. J. van Veen, van 8-Gravenhage, te Horst-SevenumJ Vlug, van Sloten, te Lochem; H. F. B. Weimar, van 's-Gravenhage, te s-Gravenhage. De heer H. Maleoaesins, predikant bij de Neder- duitsch hervormde gemeente te Franeker, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Blijkens een bii het departement van marine ontvan gen telegram is Z''. Ms. raderstoomschip de Valk, onder- hevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroel, den KLti dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. Slaaticoar Gedurende de tentoonstelling in het Paleis -voor volksvlijt was herhaaldelijk geklaagd over het vermissen van tentoongestelde voorwerpen, wel is waar kleine, maar wier verlies daarom niet minder een donkere vlek op de zaak wierp. Thans vermeent de Amsterdamsche courant, dat het jl. Zaterdag gelukt is den dader te ontdekken en aan te houden. Het bleek uat geen der Paleis-bedienden de schuldige was, maar een der vertegenwoordigers van een bnitenlandsch exposant, door dezen te Amsterdam aangesteld. H. M. de koningin is den 8C" dezer Stuttgart gepas seerd en onmiddellijk doorgereisd naar Friedriehshaven 0111 eenige dagen bij haar broeder, Z. M. den koning van Wurtemberg, door te brengen. Deze is II. M. tot het sta tion Niederbergen tegemoetgereisd; op het spoorwegsta tion te Friedriehshaven werd H. M. ontvangen door de koningin van Wurtemberg. Zondag daaraanvolgende heeft het koninklijk gezelschap een uitstapje gemaakt naar liet prachtige slot Montfort en den 13c is H. M naar Stuttgart vertrokken om aldaar eenige dagen te blijven. Jl. Zaterdag heeft te Lyon een ernstige brand ge woed. De wind, die zeer onstuimig was, deed den brand een grooten omvang krijgen. De schade word op een half millioen franken geschat. Van hunne zijde bevorderlijk wenschende te zijn tot eene spoedige ontdekking van het lijk van Kinck, hebben de drie erfgenamen der familie Kinck ieder afzon derlijk een prijs van 600 franken uitgeloofd voor hem die het bovengenoemd lijk zal vinden De bekende on juiste photog-aphie van Troppmann heeft diens familie een smartelijke ure bezorgd. Misleid door de niet- gelijkenis van het potret met hun zoon en broeder waande zij dezen eenigen tijd onsehnldig, maar werd weldra tot hare vernieuwde droefheid uit dezen waan teruggebracht. Onder de raadselen der laatste dagen behoort nog altijd de oorzaak van den brand in 1'hippodröme te Parijs. Een geestig Fransch feuilletonnist is zoo gelukkig ge weest van dat raadsel op te lossen. Men weet dat er een duel heeft plaats gehad tusschen den graat de Beaumont en deu ambassadeur van Oostenrijk von Metternich. Dat duel stond in verband met een ander duel, waarin de burggraaf Hallez-Claparède zoo zwaar gewond werd. Dit duel stond in verband met zekere indiscretiën omtrent zekere brieven van zekere dame. Deze indiscretiën zijn tot leering geweest aan verschillende Parijsche dames der diplomatieke en niet-diplomatieke wereld en hebben geleid tot vernietiging van een aantal schrifturen, waar schijnlijk als bekrachtiging van het gezegde van Talley- rancl: geef mij zes regels schrift van iemand en ik zal hem kunnen doen ophangen! Daar echter zelfs deze in duizend stukjes gescheurde correspondentiën nog ge vaarlijk schenen, nam eene zeer voorzichtige dame, naar men zegt, die stukjes mede in haar rijtuig toen zij zich naar het boia de Boulogne begaf, om die alzoo op den weg te verstrooien en ten spel van den wind te doen strekken. Een dier stukjes papier werd door den wind naar 1'hippodröme gedreven en bevatte juist een e phrase si brulante dat onmiddellijk het stroo waarop het neder- vie" in vlam geraakte. En alzoo verbrandde 1'hippo dröme Het Vlaamsche blad De stad Gent bevatte dezer dagen het volgende verhaal van een cabaal in de Gent- sche opera: Gisteren heeft het in den grooten theater al overhoop gestaan. Dat was te verwachten. Verscheidene artisten zijn inderdaad onvoldoende voor hunne taak en het bijwonen der vertooningen van het opera is voorde gentsche liefhebbers, die aan beters gewend zijn, hoe genaamd geen vermaak meer. Het kleine stuk Autour du Lae liep rustig af. De artisten, die er in optraden en vooral de schoone Mej. lessandier, die hare ravenzwarte hairlokken ditmaal eene blonde kleur gegeven had, welke haar niet minder lief stond, hebben de vier rollen zeer fijn geteekend en werden ook hartelijk toegejuicht. Maar bij de vertooning van den Domino noir ging het geheel anders. Bij het eerste bedrijf begon de schermut seling. Nu en dan hoorde men wat met de voeten stam pen. Maar daar het geschikt oogenblik nog niet gekomen scheen, liet men de tooneelspelers maar voortgaan. Na eén wel gezongen stuk van Mev. Dupoitiers, werd eens in de handen geklapt, maar aanstonds hoorde men in parterre, waar een echte woelman scheen te zitten, een hevige chut. Mev. Depoitiers scheen hierdoor sterk getroffen, want zij is daar niet aan gewoon en had het ook niet verdiend. Zij keerde zich om en begon te weenen. De Gentenaars zijn goede jongens en schenen spijt te gevoelen, omdat de eeue of - de, andere nijdigaard die talentvolle vrouw verdriet had sstTfgedaan. Toen Mev. Depoitiers weder op het tooneel kwam, werd zij ook met eene daverende toejuiching begroet. De zangeres boog zich vriendelijk voor het volk en al hare droefheid scheen verdwenen. Het was bij het begin van het tweede bedrijf dat de groote aanval begon. In de tnsschenpoos beproefde men, vooral in de stallen, de fluitjes, en wij moeten bekennen dat zij scherp genoeg waren, om eenen stillen en bezadig- den redacteur hoofdpijn te doen krijgen. Mev. Jacinthe in den persoon van Mev. Gui 11e, opent het tweede bedrijf. Maar geen enkel woord kon men verstaan van hetgene zij zegde. Zoo schuifelen, stampen, roepen en tieren hebben wij zelden gehoord. Wij hadden medelijden met de arme Jacinthe, want Mev. Guille is een der beste duégnen die wij sinds langen tijd gehad hebben. Op het geroep: au Ridean! au Rideati! valt eindelijk de gordijn. Eenige minuten nadien werd zij heropge- haald en de regisseur komt te voorschijn en zegt na drij beleefde buigingen Mevrouwen, Mijnheeren. De administratie heeft de eer u te berichten, dat zij geëngageerd heeft Mevrouw Escarlat Gesma, eerste zangeres (genre Mad. Galli Marié) en M. Anthelme Guillot, eersten tenor. Bravo bravo! (in parterre, op den derden rang, op de galerij en op het Paradis.) Dat is niet genoeg! (in de stallen.) De gordijn valt. Nieuw geschuifel en getier! Na eenige minuten gaat de gordijn weder op. De regisseur komt nog eens te voorschijn. Wat is het dat de heeren verlangen M. B....-De LDe sluiting van den theater. Ho! ho! (langs alle kanten.) Zij de nie wel dan(op den derden rang.) De heer advocaat Y. B.Wij hebben den directeur verwittigd, dat wij aeene vertooning meer wilden, voor aleer ten minste twee voorname artisten afgekomen waren. De regisseur. Ik zal het aan de administratie zeggen. Een stem. De administratie weet het. De regisseur. Mag de vertooning intusschen voortge zet worden. In de stallen: Neen Neen In het parterre, op den derden rang en op de galerij. Ja! ja! Bravo! De gordijn valt. Nieuw geschuifel, getier en lawijt. Het parterre, de derde rang en de galerij beginnen te plakken. De gordijn werd op nieuw opgehaald. De regisseur komt weder voor en buigt zich even beleefd als de vorige keeren. Mevrouwen, Mijnheeren. De administratie doet my berichten dat zij de geabonneerden bijeen zal roepen, om gelijk vroeger over de artisten te balloteeren. Neen, neen, niet te balloteeren (in parterre en op de kleine plaatsen.) Geschuifel in de stallen, vooral in den zwarten hoek. De regisseur. Wat verlangt gij dan, Mijnheeren? Bene stem in de stallen. Dat de vertooning van heden niet rekent in het abonnement. Eene stem op den derden. Een veriooningske voor niet De gordijn valt.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1