n- m. MIDDELRURGSCHE COURANT. Dinsdag 1869. 19 October. UuitmlanD, Middelburg 18 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Gemengde berichten. Tliermonietersland. Algemeen overzicht. In de zitting der tweede kamer van heden is het voorstel van den heer Blussé tot voortzetting van het onderzoek in de afdeelingen der wetsontwerpen, (waar over in de zitting van Zaterdag de stemmen staakten) na nieuwe beraadslaging met 32 tegen 29 stemmen ver worpen. Hierdoor wordt het voorstel van den voorzitter geacht aangenomen te zijn, en worden de zittingen alzoo tot den 2«° November verdaagd. In de Woensdag a. te 2 uren te houden zitting va» den gemeenteraad alhier zullen de volgende punten fob* handeld worden: missives gedeputeerde staten go^ keuring raadsbesluiten; missive bestuur Xl« Nqfler- landsch taal- en letterkundig congres te Leuven, aanwij zing Middelburg voor het te honden XIIe congres; missive commissie van bestuur over den Middelburg- Vlissingschen rij weg, voorwaarden der tollen-verpachting; missive commissie van bestuur over de leenbank, finan- cieele voordrachten; missive burgerlijk armbestuur, eervol ontslag van den heer Sistermansadres A.Ver- hage c. s„ verzoek tot het roeien van boomen voor hunne woningen; voorstel tot verlenging der erfpacht van ge meentegrond in de Kuiperspoort. De gemeenteraad yan Vlissingen heeft heden besloten, de commissie van het fonds der zeemans- en visschers- beurs te machtigen om voor tien obligatien van f 1000 deel te nemen in de geldleening, door de Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij te Amsterdam uitgeschreven, hoofdzakelijk tot opening eener directe en geregelde stoomvaart tusschen Nederland en de Ver- eenigde staten van Noord-Amerika. Woensdag zal teGoes de inlevering der stembiljetten plaats hebben voor de verkiezing van een lid van den raad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het over lijden van den heer m'. P. J. van Voorst Vader. De kies- vereeniging „Aan allen recht" heeft geen candidaat en de kiesvereeniging „Steunende op den bijbel, verdedigen wij de vrijheid" den heer df. G. F. Callenfels voor de vacature aanbevolen. Zoo de volstrekte meerderheid niet wordt verkregen zal de herstemming op Woensdag den 3«i November plaats hebben. waterstaat. Op verzoek eervol ontslag verleend, met 1 November a., aan den opzichter van den waterstaat 3C klasse W. Kok. Volgens raadsbesluit van heden wordt de avondschool op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te Vlissingenopgeheven. Daaren tegen worden de ondei wijsuren op de dagschool uitge breid en de Woensdagsche namiddag-vacantiën inge trokken. Zr. M». fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toe Water, is, blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, den lörn dezer te Gibraltar aange komen. Aan boord was alles wel Uit Antwerpen meldt men dat de akte van verkoop van de Zuider-citadcl Donderdag avond te Brussel ge- teekend is. Er is een waarborgsom van een half millioen gestort. Het Belgische gouvernement verplicht zich daarbij om de citadel en de esplanade onmiddellijk te leveren, en inhetvolgende jaar het arsenaal, geiegen in de Due du Oouventée. Het gouvernement behoudt voor zich 10 hektaren, voor het oprichten van een groot monu mentaal station. De aan te leggen bassins zullen eenc oppervlakte beslaan van 43 hektaren. De bassins en het station moeten, volgens overeenkomst, in driejaren ge reed zijn. Op den Hollandschen spoorweg is de trein, die jl. Vrijdag avond tegen 10 uren te Rotterdam moest aanko men, een grnot kwartier later gearriveerd, tengevolge van oponthoud bij Leiden, veroorzaakt doordien aldaar een wachter verzuimd had een hek aan den straatweg in tijds te openen. Het gevolg hiervan is geweest dat dit hek aan stukken is gereden, zonder dat daarbij echter ongelukken hebben plaats gehad. - Het achterdek afgaande van het schip Moeris, dat vele reizigers, en daaronder ook den bekenden Fianschen letterkundige Theophile Gantier, naar Egypte vervoerde, lAgpJ^qze laatste het ongeluk te vallen en den bovenarm Hij is thans reeds in zooverre hersteld dat kan voortzetten, hoewel er eerst sprake was Hen» te \lessina te moeten afzetten. Op 16 October heeft op het kasteel Monropos bij Neuwied de veiloving plaats gehad der 21jarige prinses Elisabeth zu Wied met vorst Karei van Romanë. —Te Bekton bij Londen bouwt de Chartered-gascompa- ny eene groote gasfabriek die dagelijks 10.000.000 ku bieke voeten gas zal kunnen leveren en daarmede in de be hoeften van bijna geheel Londen kan voorzien. In de nabijheid der stad Kehl heeft een duel plaats gehad tusschen den Oostenrijkschen ambassadeur hij het Fransche hof, prins von Metternich, en den heer de Beaumont, waarin eerstgenoemde eene wond heeft be komen. De Russische artillerie zal van revolver-kanonnen voorzien worden; 90 stuks daarvan zijn in Amerika be steld, en 20 reeds te St.-Petersburg ontvangen. De revol ver-kanonnen zullen over 15 batterijen verdeeld worden, zoodat voortaan elke batterij, in plaats van 8. slechts 6 stukken zal voeren. In bet jezuïetenklooster te Lissabon wordt Adam op eene schilderij voorgesteld in blauwen broek met kuitgespen en Eva in een hoepelrok: op den achtergrond een processie van capucijners. In Venetië heeft Tinto- retto op zijn „bruiloft van Kanaan" een klavier aange bracht. In Arieux is in een kerk Abraham voorgesteld, die met een pistool in de hand Izaiik wil dooden. In Wind3or heeft Aritonio Verrio zichzelven en eenige vrienden in groote allongepruiken afgebeeld onder de figuren op eene schilderij van de opwekking van Lazarus. Een schilder in Tolido beeldde de drie koningen af, twee blank en een zwart. Zijne modellen schijnen evenwel niet stilgezeten te hebben, want men vindt op de schilderij drie blanke en drie zwarte toeten. OfschooD het anders niet in den aard van den Parij- zenaar ligt zich langen tijd met iets bezig te houden, is er toch iets eigendommelijks in de hartstochtelijkheid waarmede men zich nu nog, bijna een geheele maand na den gepleegden moord, met de zaak van Troppmann bezig houdt. Men zou zich bedriegen indien men meende dat de belangstelling eenigermate verflauwdede mis daad van Pantin is nog overal het onderwerp der ge sprekken. In de salons, in den schouwburg, in de ateliers, in de koffiehuizen, overal hoort men redeneeringen en uitroepen betrekkelijk deze zaak. Sommigen van deze zijn waarlijk curieus, vooral op het punt van de straf die men Troppmann zou opleggen indien men hem in han den had. Steeds vinden dergelijke besprekingen belang stellende toehoorders, waarvan ieder een straf aan het oordeel der aanwezigen onderwerpt, zoodat men daar een uitgezochte verzameling straffen leert kennen. Anderen onder de aanwezigen nemen daarentegen zulk eene gelegenheid te baat om ook op dezen verharden moor denaar hunne denkbeelden omtrent de afschaffing der doodstraf te doen toepassen; dezulken vindon echter bij het meerendeel der toehoorders volstrekt geen sympathie cn worden overstemd door het geroep dat dezen exeep- tioneelen moordenaar ook een exceptioneele straf opge legd moet worden. Daartegenover staat echter dat het voor de afschaffing ijverende gedeelte der pers zijn gronden aanvoert om dezen misdadiger over te laten aan zijn be rouw waartoe de akelige schrikbeelden, waardoor hij ge folterd wordt, wel de eerste stap zijn. Het is overigens overbodig te melden dat de instructie krachtig wordt voortgezet. 16 Oct. 's av. 11 u. 54 gr. 17 'smorg.7u.48gr.'smidd.ln.47gr.'sav. 11 u.44gr. 18 's morg.7 u.42gr. 'smidd. lu.49gr.'s av. 7 u.48gr. Juist heden is bet vier en vijftig jaren geleden dat Napoleon I op St.-IIelena den voet aan wal zette. Daar mede valt thans de verzekering van een te Frankfort verschijnend blad zamendat Napoleon III van bet .si .tsfoon^el zou willen aftreden en afstand doen van de kroon. Dit is echter natuurlijk weder een dier vele geruchten, welke te Parijs alleen in het brein van een dagblad-berichtgever ontkiemen en somtijds te weinig beteekenend zijn om zelfs in de Parijsche dagbladen, met inachtneming der noodige voorzichtigheid, te wor den opgenomen. Onder de voorts te Parijs in omloop blijvende belang rijkste geruchten behoort ook dat van eene aanstaande verandering in het ministerie, hetgeen echter door ver schillende organen beden wordt tegengesproken. Le Teinps blijft intusschen spreken van een nieuw minis terie Rouher-Lavalette, terwijl in deze combinatie Emile Ollivier president van den staatsraad zou worden. Heden zou de lang voorspelde vergadering van de leden der linkerzijde in het Fransch wetgevend lichaam plaats hebben ten huize van den beer Jules Favre. Daarin zou, naar aanleiding der laatste regeeringsdaden, een manifest worden opgemaakt, maar liet voorstel van den heer Keratry ten opzichte van 26 October worden verworpen. Dezer dagen heeft de prins von Metternich geduelleerd met een Fransch oversie der karabiniers, den graaf de Beaumont, welk voorval in zooverre ook van politiek belang is dat thans .waarschijnlijk de prins zijne betrek king van Oostenrijksch ambassadeur niet langer zal kun nen blijven bekleeden. Dc diplomatieke etiquette ge doogt in sommige opzichten veel, maar niet dat een ambassadeur, de vertegenwoordiger van een souverein in den vreemde, duelleert met den onderdaan van een ander vorst. Als antecedent te dien opzichte wordt het duel van den Russisclien ambassadeur von Budberg aan gehaald, die na dat feit werd vervangen. Behalve een regeeringstelegram uit Madrid, volgens hetwelk de opstandelingen te Valentia, na een gevecht van eenige uren, zich gisteren onvoorwaardelijk zouden hebben overgegeven, wordt uit de Spaansche hoofdstad insgelijks van regeeringsvvege in alle richtingen het vol gend bericht per telegraaf verspreid„Aan het gouver nement is door velschillende drogisten medegedeeld dat in de laatste dagen ontzaglijke hoeveelheden terpen tijn verkocht zijn. Dit stemt overeen met aan de autori teiten gedane mededeelingen dat de revolutionairen te Madrid het. plan zouden hebben om dc hoofdstad in brand te steken. Bet gouvernement waakt." Gelijk in een dezer dagen melegedeelden brief uit Madrid voorspeld werd zijn de Spaansche Cortes intus schen uiteengegaan en is de regeering dus thans met eene dictatoriale macht zonder de minste oogenblikke- lijke controle bekleed. Gelijk wel te voorzien was zijn de adviezen der verschil lende Oostenrijksche landdagen omtrent het aan hun oor deel bij ministerieeie circulaire onderworpen concept-ont werp tot invoering der directe verkiezingen, zeer ver schillend. Al naarmate het behoudend element in die landdagen meer of minder invloed bezit, wordt de voor gestelde kieshervorming goed- of afgekeurd. De onlusten in de Oostenrijksche provincie Dalmatië, welke, gelijk men weet, het gevolg zijn van de invoering der nieuwe militiewet aldaar, zijn nog geenszins geëin digd. De opstandelingen hebben zich ten getale van een duizendtal in het gebergte teruggetrokken en bepaalde lijk geweigerd om aan de bun gedane sommatiën tot onderwerping te voldoen. Het te Florence verschijnend dagblad de Nazione

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1