Openbare Verkooping C)ttttftil$bmri)tm. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. JAARLIJKSCHE ALGEMENE VERGADERING in den jare 1861 nieuw bedijkte GRONDEN. plus minus 113 kektaren (bunders) RIJKS- GROLDEN, gelegen iu de ten jare 1861 nieuw bedijkten polder W i 11 e m III, onder de Gemeenten Roscbkapelle en Zaamslag, verdeeld in 25 Kavels van ongeveer 4 hektaren (bunders). Eene groote pftrtfl aangespoelde POEDEREN, gelijke kunstvoortbrengselen uit Parijs herinneren. De meubels, eveneens uit de ateliers van een onzer voor naamste meubelmakers afkomstig, zijn uiterst smaakvol ebbenhout met een dun goudstreepje en violetkleurig leder. Naast de eetzaal bevindt zich een klein salon Van het zwaarste Louis XIV dat zich denken laat. Aan de andere zijde van de vestibule, tegenover de eet zaal, bevindt zich een Tnrksch salon met drie vensters die op den Bosphorus uitzien. Hier evenals ginds zijnde muren bedekt met geïncrusteerd houtwerk welks zuiver en elegant dessin een vree.nd contrast maakt met het schilderwerk van het plafond waarover ik straks nog zal spreken. De meubels zijn navolgingen van oude Arabi sche meubels, en in de muurpaneelen zijn de verzen van den koran geïncrusteerd. Dit is slechts een inleiding tot een duizelingwekkende reeks van salons van verschillende grootte. Het groote receptie-salon is oogverblindend. Het is niet minder dan vijftig meters lang en vijf en dertig meters breed, de ge beeldhouwde en vergulde meubels zijn bedekt met een rijke Lyonsche stof, licht blauw met witte dessins; vijf allerprachtigste lichtkronen van Boheemseh glas han gen aan het plafond en aan iedere zijde der zaal zijn vier candelabres met vijftig waskaarsen op vergulde houten voetstukken geplaatst; in het midden der zaal aan iedere zijde der tafel, waarop zich een massief zilveren pendule in den vorm eener moskee bevindt, met twee andere massief zilveren candilabres aan weerzijden, ziet men groote Sévre-vazen op vergulde houten voetstukken Dit hoofdsalon wordt aan de vier hoeken omgeven door vier kleinere salons die met een fantastische weelde ver sierd zijn; een dezer kleine salons is tot slaapkamer in gericht; de vergulde houten meubels, het zware bed en de spiegels zijn allen uit Parijs gekomen en met prachtige Scutari-stof bedektde meubelen in dat vertrek moeten ontzaglijk veel geld gekost hebben, zij zijn niettemin in mijne oogen zeerleelijk; do duiven die elkander boven de fauteuils liefkozen, getuigen van een afschuwelijken smaak, maar ofschoon er al geen kunst aanwezig is, is er zulk een overvloed van goud en zijde dat men een oogenblik verblind blijft door zooveel Fransch-Aziatische weelde. Van het voornaamste salon komt men in do bijzondere appartementen der keizerin. Laat ons eerst haar boudoir beschouwen; het beeft uitzicht op den Bosphorus en is uiterst smaakvol ingericht. De muren zijn bedekt met gestreept roode en witte zijde, en de |meubels, divans, fauteuils en Turksche kussens, zijn met Scutari-stof overtrokken, blauw en goud op een parelgrijzen grond, alles in uitgezochte harmonie. Aan de vier hoeken staan op het Smyrmaasch tapijt, want hier zijn het geen matten meer, ontzaglijk massief zilveren lichtkronen, in een der hoeken staat een divan van zwart fluweel met goudbe legsel; dit is een historisch meubel dat van den grootcn Mahmoud van sultan op sultan overgegaan is. Door aan de keizerin dezen divan aan te bieden, waarop tot heden nog nooit een ander dan de souvereinen van Turkije plaats genomen hebben, meent men haar een dier be leefdheden te bewijzen, die, waardoor het leven van een gekroond hoofd zich onderscheidt. an dat boudoir komt men door een ander salon, op Fransche wijze ge meubileerd en waar men eene verzameling van de prach tigste oude Indische en Perzische kunstvoorwerpen bij eenverzameld heeft, in de slaapkamer der keizerin. Deze kamer is veel minder rijk dan die waarvan hierboven melding is gemaakt; ook het toiletkamertje der keizerin is, vergelijkenderwijze gesproken, eenvoudig. Wij hebben reeds gezien dat er gelijkvloers een merk waardige zaal is; wat versiering betreft is zij eene her haling van het groote salon der eerste verdieping, met dit onderscheid, dat in het midden der zaal zich een enorm reservoir bevindt, hetgeen in de heete dagen een aangename frisehheid teweeg brengt. Denk hierbij nog rond het gebouw verscheidene paviljoenen voor het ge volg der keizerin, twee paviljoenen die op de zee uitzien en een op den top der berg op het laatste terras van waar men het uitzicht heeft op een overheerlijk pano rama, en gij zult een flauw onbestemd denkbeeld ver krijgen van het paleis van Beilerbey. Wel is alles rijk en prachtig, wel heeft men ontzaglijke sommen besteed zoo houdt op het oogenblik waarop ik die schrijf een bark voor het paleis stil waarin vier enorme kisten geladen zijn. Dit is het zilverwerk en het servies met de wapens der keizerin, hetwelk in Parijs besteld is wel heerscht een overdadige Aziatische weelde, maar er ontbreekt aan dat paleis het eenige dat men er zoo gaarne zou wenschen te zien, er ontbreekt kunst en eenheid van den stijl. Daar de koran de afbeelding van levende dieren ver biedt zoekt men te Beilerbey te vergeefs een schilderij, een standbeeld, de duizend en een kunstvoorwerpen, waarvan de kasteelen onzer Europeesche groote heeren wemelen; in die bewonderenswaardige salons heerscht nergens harmonie; naast Turksche meubels ziet men voorwerpen van onze voornaamste tapijtwerkerszijde yan Lyon en van Soutari. Zijn een en hetzelfde voorwerp aanwezig, het is noch een Oostersch paleis, noch een paleis van het Oosten; en niets is hinderlijker voor het oog dan de Moorsche plafonds van groote teekening en uitvoering in een salon waarin de meubels van den style Louis X'IV zijn, terwijl het behangsel van de rijkste Scutari-zijde is en veelal van een wonderlijke fijnheid. De Europeaan zou het wel willen uitschreeuwen wanneer hij in het heerlijke boudoir aan het plafond in rosetten kleine scheepjes op het water ziet loopen. Ja, alles is rijk als de versiering der opera. Dps avonds de wanneer duizende en duizepde wadWsen het. gopd, het zilver en het kristal weerspiegelen, moeteivdie salons, duizelingwekkend zijn; maar het is met die vertrekkeu als met de opsiering der tooverballetten, men moet ze niet van te nabij zien en zich wel wachten, die oogenverblin ding te ontleden. Het moet echter erkend worden dat, indien ware kunBt al aan het paleis zelf ontbreekt, de natuur in dat land bovenmate weelderig is. Van ieder venster van het paleis, van ieder terras van den tuin, van al de kiosken in een van welke ik de?e le tl eren zit te schrijven heeft men een onvergelijkelijk panorama; van welke zijde men het oog ook wende, men ontmoet er de heldere wateren van den Bosphorus die, van de Zwar te zee tot de zee Marmora betooverend schoon is. Den eersten dag is men verwonderd aan de vensters onbewe gelijke Turken te zien die hun chibouk rooken en van den morgen tot den avond op den Bosphorus zitten te kijken. Men vraagt zich af hoe zij zoover van de koortsachtige bedrijvigheid eener groote stad kunnen leven; doch na verloop van acht dagen doet men evenals zij, zoo ver diept gij u in die tooverachtige oevers en golven die u zoo zeer doen vergeten dat er behalve Turkije nog eenig land ter wereld bestaat. Antwerpen 15 October. Onveranderlijke markt voor granen. Voor goede jarige Oostzee-tarwe heeft men fr. 29, voor goede Donan-gerst fr. 13 de 100 kilogr. betaald. Petroleum: Levendige markt voor Amerikaansche geraffineerde met vaste prijzen. Blank: disponibel fr 59 a fr. 59 jloopende maand fr. 59, 2 laatste maanden fr. 581 a fr. 59 en 4 eerste maanden 1870 fr. 57 j de 100 kilogr. Amsterdam 16 October 1869. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2J pet. 53 j ♦dito dito dito 3 611| ♦dito dito dito 4 85 *Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2 j Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 *Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75} *dito ƒ1000 1864 5 „911 ♦dito ƒ1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 „227 *0blig. Hope Co. Leening 1860 4j 81} ♦Certific. dito4 ♦Inscript. Stieglitz&Co.2ea4cL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 1 65 4 ♦dito 1869 4 651 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 225 ♦Oblig. dito 4 1621 ♦dito dito 4-1 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83 dito dito Jelez Orel 5 834 dito dito Charkow Azow 5 80 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan./Juli 5 55 ƒ5 ♦dito dito April/Oct. 5 „571 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47} ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië, Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2} thans 3 27 ♦dito 1867 26:} ♦dito Binnenlandsche3 n 22j§ Portugal, ♦dito 1856—1863 3 324 ♦dito 1867 3 „33 Turkije. dito (binnenl.) 5 40H Griekenl. dito (blauwe) 5 Egypte. dito 1868 7 Amerika, ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito duo (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 884 ♦dito dito dito (1885) 6 87f ♦dito Illinois ♦dito dito Redemtion 6 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 261 Amerika. Oblig. Sjt.Paul Pac. Spw.1* sec. 7 pet. dito dito dito 2« sec. 7 dito dito 1869 dito 7 691 Pr»ziJië. ♦idito 1863 V 41 ^1^ ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 lig Grenada. dito afgestempeld6 18jj Venezuela, ditov 9 Ecuador. ,dito 1 PrÜzen van coupons. Amsterdam 15 October. Metall. 20.20; Dito zilver 24.42 jDito Eng. per 11.871; Eng. Russen per ƒ11.871; Eng. Portugal per 11.871; Fransche ƒ561; Belg. D6| jPrrjls. 34gHamb. Russen ƒ284; Russen ii; Z. R. ƒ294; Pools, in Fl. dito Z. R. Ame- rik. Dollars 2.411; dito papier Gehuwd JACOB HENDRIK SCHORER, Rhijn-Pruissen Ingenieur, Godesberg, 16 Oct. 1869. en MADELEINE GUIJE. Bevallen van een Zoon A. A. PETERSAGELINK VAN RËNTERGÈM. Serooskerke, 14 October 1869. Eenige en algemeene kennisgeving. Het Kind, ons den 14«> dezer gesclionkeu, werd ons door den Gever alles goeds den avond van dien dag ontnomen, Zoutelande, \V. J. RAMAKER. 15 October 1869. R. RAMAKER-Hage. van de Leden des Bijbclgenootschaps, op Maandag 18 October, des namiddags te 2 uren, in de Consistorie- Kamer der Walsche Kerk. A. M. CRAMER, Secretaris. VAN De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Hulst, zal, op Maandag den 25 October 1869 en volgende dagen, telkens des voonuiddags te ÏO uren, ten overstaan van een te Neuzen resideerenden Notaris, in het Logement van de Erven J. C. STEENKAMP aldaar veilen: De Goederen zijn breeder omschreven in den Catalo gus welke ook de Voorwaarden, benevens de Kaart dei- Gronden bevat, en na 11 October a. s. voor 50 cent ver krijgbaar is ten Kantore van den Ontvanger voornoemd, bij wien tevensevenals bij den Hoofdopziener der Domeinen in Zeeland J. J. BRANDT, te Middelburg, inlichtingen zijn te bekomen. De Voorwaarden en Kaart liggen ter inzage ten Kan tore van voormelden Ontvanger. De aanwijzing op het terrein zal plaats hebben op Maandag den 18 October 1869, des voormiddags te 11 urén, te vergaderen bij het voormalige Zaam- slagsche Veer, op den Dijk van den Polder Zaamslag. De Gronden zijn op het terrein uitgebakend door Kavelpaaltjes. Middelburg, den 1 October 1869. De Directur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland, M ATHO N. Op Maandag den 18 October 1869, 's namid dags te 2 uren, zal aan het Strand te Hadzand in het openbaar worden te koop geveild: als: een Mast, lang 16.5 meters, 3 Ra's, lang F7.5, 16 en 9 meters, een eind Mast lang 5.5 meters, Greenen en andere Balken, waaronder van 6, 5 en 4 meters lengte, eenige bladen Koper, eene partij Ijzerwerk, als: Mast- en Rabanden, Beugels, Roeden, Bouten, Katrollen en het geen meer voorhanden is. Vergaderplaats aan het Bad-Ho tel, bij A. B, AL- BREGTS, te Kadzand.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3