Gemengde berichten. Yerkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstaiid. Staten-generaal. In de laatste aflevering van „die Gartenlaube" (n°. 38) vonden wij een artikel over onze landgenoote freule Alex. Tinne. De schrijver Wilhelm Genzen, die haar in Egypte ontmoette, leert ons hare levenswijze kennen en spreekt met ingenomenheid over hare groote verdiensten, voor de geographische wetenschap. Wij vestigen op het artikel met te meer nadruk de aandacht, daar in Nederland zelf aan deze verdiensten wel getwij feld is. In dezelfde aflevering komen eenige niet onbelang rijke brieven voor tusschen den ook in ons vaderland bekenden Henri Zschokke en den niet minder bekenden Wessenberg. Een correspondent van the Times schrijft uit La- valette van 4 dezer, dat men berichten uit Tripoli ont vangen had, meldende dat het aan de Turksche regeering gelukt is om de hand te leggen op de moordenaars van freule Tinue. Tegelijkertijd heeft men de jeugdige negerin Jasmina, hare gezellin, gevat, benevens een ge deelte van hetgeen haar ontstolen was. Het opperhoofd Ikenoukhen ontkent dat hij in eenige betrekking stond tot het eskorte dat de ongelukkige reizigster verraden heeft. Hij heeft integendeel de justi tie bijgestaan in het arresteeren der moordenaars. Door zijne zorgen zijn ook de jeugdige negerin en de gevon den goederen ontdekt. Een kanonnier, die, toen de 4« batterij van het regiment rijdende artillerie van Amersfoort tijdelijk te Zutfen in garnizoen verlegd was, bij officieren verkla ringen aflegde als zouden misbruiken met den haver zijn voorgevallen, is, volgens het Handelsblad, thans van Amersfoort naar Arnhem getransporteerd, teneinde al daar omtrent die beschuldigingen te recht te staan. In Londen heerscht thans eene vreeselijke ziekte de scharlakenkoorts. Sedert drie maanden is zij epide misch geworden en de sterfte neemt iedere week toe. Het geneeskundig blad the Lancet meldt dat deze ziekte te Londen nog nooit zoo hevig geheerscht heeft als thans en dat zij evenveel slachtoffers maakt in de paleizen der rijken als in de hutten der armen. Ondanks al hare pogingen is het der wetenschap niet mogen gelukken, hetzij de ziekte te voorkomen, hetzij haar te genezen. Dokter Withmore heeft een rapport openbaar gemaakt waarin gezegd wordt dat de epidemie door de vorming van nieuwe „middelpunten van besmetting" nog steeds uitgebreider wordt. Zooals men weet is de scharlaken koorts bij uitstek besmettelijk, waarom dan ook dokter Withmore, als eenig middel tot eene vermindering der ziekte, aanraadt de zieken af te zonderen. The Evening Star zegt dat de uitwerking der cholera te Londen nietig was in vergelijking van den invloed der tegenwoordige epidemie op het sterftecijfer. Sedert eenigen tijd werd in de omstreken van Tilburg algemeen geklaagd over de arbitraire handeling van ontvangers hij de invordering der directe belastin gen. Nauwelijks had men namelijk de aanslagbiljetten in huis, of men ontving niet slechts een waarschuwing, maar na verloop van eenige weken een dwangbevel tot betaling, waardoor de vervolgingskosten tot zeventig centen rezen en wel in vele gevallen voor zeer kleine sommen. Vele schreven dit toe aan een overdreven ijver der ontvangers, anderen aan het aandeel, dat zij hebben in de gemaakte kosten (voor drukloon der dwangbevelen, enz), doch bij het doen van reclamaties op twee kantoren werd men steeds afgescheept met den troost „de minister wil het". Hierop heeft men zich over deze strengheid tot den minister van financiën gewend, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de ontvangers verplicht zijn om de we gens kosten ontvangen gelden aan de burgers terug te geven. {Nieuwe Rott.-Cour.) Ingevolge aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken, heeft het gemeentebestuur van Leiden besloten, onder nadere goedkeuring van den raad, den naam dier gemeente, in officieele stukken ge speld Leyden, te veranderen in Leiden, en de ingezete nen dringend uit te noodigen deze spelling te volgen. - Het onjuiste bericht van het vinden van Kinck's lijk vond zijn oorzaak in de ontdekking van een oud vest in de bosschen rond Guebwiller en de lijklucht die men op die plaats opmerkte. Bij nader onderzoek bleek dat een tot ontbinding overgegaan zijnde doode haas van dit laatste de oorzaak was. De instructie wordt niette min voortgezet en van alle kanten komen verklaringen en berichten die elkander aanvullen en waardoor men den draad dezer geschiedenis weldra meester hoopt te zijn. Men is Troppmann reeds sedert den 31e» Augustus gevolgd, op welken dag hij een rijtuig gehuurd heeft om zich naar Uffholtz, 3 uren van Guebwiller gelegen, te doen brengen. In den nacht van den 2™ September is hij in den omtrek vau Guebwiller ontmoet door een inwoner van die plaats. Zijn gelaat was bedekt met zweet, hetgeen de aandacht van den bewoner van Gueb willer trok en hem deed vragen waarom hij er zoo ge jaagd uitzag. Daarop vertelde Troppmann dat hij zich haastte om Cernay te bereiken, teneinde den eersten trein naar Parijs te kunnen gebruiken. Men vermoedt dat hij toen reeds zijn misdaad op Ivinck den vader volbracht had. In de Kaapkolonie is het eerste nommer van eene nieuwe courant, de Express genaamd, verschenen. Het Engeische gedeelte is vrij goed geschreven, doch het Hollandsch is afgrijselijk. Als een staaltje van de taal van het blad kan worden gewezen op het „voorwoord" „Aan het Boeren." Daarin leest men: „Wij presenteren aan onze Hollandsche lezers de eerste nommer van het Express en het zal gezien wezen, dat, alhoewel wij nog niet alles gebracht hebben tot behoorlijke werkelijke schikking, het is onze ernstige wensch hen te hulpen in het uitwekkeling van deze distrikt. Als het gevonden is dat het papier hunne wenschen ontmoeten zal, wij heeft te verzoeken, dat zij hunne naamen als inteeke- naars met eens zal insteuren. Wij hebben nog niet agen ten voor al de veld cornetschappen, en wij zal verblijd wezen te ontvangen de namen van diegenen, die gewillig zal zijn deze ambt te ondernemen. Voor de tegenwoor digheid, als de namen van inteekenaars ingezonden zijn na „Het Expres Kantoor, Cradoek", wij zal zorg nemen dat de Courant behoorlijk naar hen zal zijn bevorderen. Eenige van onze Hollandsche vrienden, die onderwerpen mogen hebben waarop te schrijven, ben verzocht om de Editeuren te adresseren, wie zal zien dat hunne brieven inzetting zal krijgen, indien daar niets aanstootelijks in hen zal wezen." Boven zijn „plaatselijk nieuws" levert het blad nog de volgende keurige paragraaf„Het tegenwoordige uitgeving der Express zijn uitgedeelen vrij. Perzoonen die wenschen hunne namen op de intee- kenaarslijst te zetten, ben verzocht dadelijks aan de uitgevers te schrijven, Express kantoor, Marktplein, Cradoek." In de Engeische munt worden thans 20,000 zilve ren medailles geslagen, die uitgereikt zullen worden aan hen, die aan de expeditie naar Abyssinie hebben deelj genomen. Donderdag der vorige week heeft in Amerika een met petroleum geladen spoortrein vlam gevat, waardoor in een oogenblik al de wagons der trein in brand geraak ten. Verscheidene der in de nabijheid gelegen petro- leumbassins werden mede een prooi der vlammen. De schade bedraagt meer dan 500,000 gulden. Te Warschau is een nieuwe politieverordening openbaar gemaakt. Zij bedreigt allen, die vlugschriften of verboden boeken insmokkelen of verspreiden, met verbanning naar Siberië voor een tijd van 5 tot 15 jaren. Voor caricaturen op den keizer wordt met den dood gestraft. Jl. Zaterdag hebben tal van touristen zich naar Egypte ingescheept, waaronder ook verscheidene Fran- sche journalisten. „Wij wenschen hun zegt de Siècle een aangenamen overtocht, en, bij hunne aankomst te Alexandrië een dag zonder regen. Want het is geen kleinigheid, als de wolken over de stad van Alexander den Groote hare sluizen openen. De ongeplaveide straten zijn dan in kanalen herschapen; als amphibiën waden de paarden door den modderde rijtuigen klieven als gondels de slijkerige golven. Wee den rampzalige, wien de noodzakelijkheid dwingt op eigen voeten zich buiten zijne woning te begeven! Hij zal er zich een denkbeeld van kunnen vormen, hoe zindelijk Mozes er moet uit gezien hebben, toen hij door de Egyptische hofdames uit het vette Nijlslib werd opgevischt En dit is niet alles, Eijk aan plagen was het oude Egypteland; rijk aan plagen is het nieuwe. Geleerde entomologen verzekeren ons, dat de inwoners van wijlen Pharaö's grondgebied geteisterd worden door een klein diertje, dat in de weten schap een schoonklinkenden titel draagt, doch door het volk eenvoudig de Arabische luis genoemd wordt. Dit schepsel nu schijnt door de natuur met een fijn proefor- gaan bedeeld te zijn het verkiest ten minste de blanke huid van den Europeaan verre boven het tanig epider mis des inlandersdit laatste is voor het beestdagelijksch brood het bloed van den Noordeling een extra feest banket. Hoe zullen dus die kleine insecten zich bij voorraad spitsen op het feestmaal, dat onze broeders de journalisten hun bereiden? Nu leef en laat leven! Nog moet men weten, dat te Alexandrië waar Omar eens 700,000 boekdeelen deed verbrandenen op het oogenblik twee Italiaausche theaters om de eerekroon wedijveren de spoorwegstations niet afge sloten zijn, en de rijtuigen dus voor den eersten den besten openstaan, die een goedkoop nachtverblijf behoeft. De Egyptische straathelden zijn niet domen natuurlijk kiezen zij tot legerstede de waggons der eerste klasse. Zij leggen zich echter niet alleen te slapen: de kleine beestjes, waarvan we hierboven spraken, vergezellen hen overal. En wat doen nu die vernuftige parasieten? ze laten in den morgen hun prooi ontsnappen, en neste len zich op en in de kussens der banken wel wetende dat het Europeesch gebraad daarop plaats zal nemen, en hen rijkelijk voor de genomen moeite zal schadeloos stel len. Eeizigers en touristen gij zijt gewaarschuwd." Een ernstig ongeluk heeft Zaterdag-avond 11. op den Midland-spoorweg, tusschen Nottingham en Derby, plaats gehad. Op dien dag was te Nottingham de door geheel Engeland bekende ganzenmarkt gehouden, en een groot aantal spoortreinen hadden over de lijn geloopen. De laatste extra-trein vertrok tegen middernacht van Nottingham naar Leinster, e.i was tot voorbij Breaston gespoord, toen het bleek, dat een gedeelte van een goe deren-trein losgeraakt was en den weg versperde; dit werd echter bij tijds bespeurd om den extra-trein te stop pen, doch kort daarop kwam de expres-trein, die Notting ham 10 minuten na den extra-trein verlaten had, in volle vaart aan, en stiet op deze. Zeven personen kwamen bij de ramp om en verscheidene zijn tnin of meer, sommige zeer ernstig, gekwetst. Met het oog op alle eventualiteiten, tegen 26 Octo- ber te Parijs te vreezen, circuleert onder de leden der Parijsche nationale garde het volgende stuk: „Aan de nationale garde der Seine. „Burgers en kameraden Zonder het terrein der politieke discussies te willen be treden, moet gij erkennen dat iu deze oogenblikken meer dan eene quaestie aan de orde van den dag is, welke de openbare rust kan verstoren. Men spreekt van moge lijke conflicten, men bepaalt zelfs de datums en men kan alles van een misverstand duchten dat dagelijks grooter schijnt te worden. Behoort het nu niet tot den plicht van ons, nationale garde, burgers, huisvaders, kooplie den, fabrikanten, werklieden, de natuurlijke wakers voor de orde, om in dezen tusschenbeide te komen? Laten wij het niet vergeten het geldt het leven onzer vrouwen en kinderenhet geldt onze belangen die wij met die van alle onze medeburgers gemeen hebbenhet geldt onze vrijheid. Tevergeefs heeft men de nationale garde tot een belachelijken dienst veroordeeld, met belee- digend wantrouwen vervolgd, deze instelling heeft niets verloren van het karakter dat zij in 1781 bekwam. Onze burgerlijke en verzoenende uniform zal haar gansche prestige terug erlangen op den dag waarop wij ons aan het volk zullen toonen, bereid om als burgers onzen plicht te doen en, evenals dit, de openbare vrijheid genegen. Wanneer inde maand Juni van dit jaar de nationale garde bijeengeroepen ware, zooals het behoorde gedaan te zijn, dan zouden de ongeregeldheden, waardoor Parijs vier dagen lang verontrust werd, geen vier en twintig uren geduurd hebben. Laat ons nut trekken uit deze les. Laat ons bereid zijn om als bemiddelaars tusschen regeering en volk op te treden; de aanval, van welke zijde die komen moge, moet ons vast besloten vinden Gelooft ons, tegenover ons vast besluit zou men de schuldige voornemens spoedig laten varen, en zou de orde en de vrijheid tegelijk bewaard zijn. Is dat niet de eerste onzer plichten? Parijs, 10 October 1869." Voor de gisteren te 's-Gravenbage gehouden aanbe steding van het leveren en iuhangen van geslagen ij zepen deuren, windwerken en schuiven voor de schutsluizen te Vlissingen en te Veere, waren acht biljetten ingeko men, zijnde van de heeren J. Cloos, te Amstei'dam voor f 566,000; De Nederlandsche stoomboot-maatschappij, te Botterdam, voor 565,000; John Cocquerill, te Seraing voor f 549,990; Paul van Vlissingen Dudok van Ileeb te Amsterdam, voor f 535,742; de directie van de ijzer gieterij de Prins van Oranje, te 's Hage, voor f 535,000; L. J. Enthoven C«., te 's Hage, voor f 522,800; Jacob Ilaniel en Haissen, te Kerkrade, voor f 522,000; F. Olqos en Z% te Alblasserdam, voor f 508,000. 14 Oct. 's av. 11 u. 52 gr. 15 'smorg. 7u.52,gr.'smidd.lu.58gr.'sav. 7 u.57gr. De begrooting van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1870 bedraagt/860,800. Verminde ring der afloopende kortingen wordt alsnog onraadzaam geacht, maar de doorloopende kortingen zullen later ge mist kunnen worden; tot afschaffing daarvan zal een ontwerp worden aangeboden.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2