öuitmlanö. Gemengde berichten. j T herinometerslaiul. Staten-generaal. Algemeen overzicïit. Uit Oosterhout meldt men van 8 October Dagelijks 1 trekken de te Breda aanwezige troepen uit om met de artillerie en cavalerie gecombineerde manoeuvres uit j te voeren. Woensdag is het garnizoen van Geertruiden- i berg het Bredascheop den weg bij Oosterhout tegemoet getrokken, en is dit treffen zonder bloedstorting afge- loopen. Heden echter, toen dit weder het geval was op de Oosterhontsche heide, is het spiegelgevecht eeniger- mate in een wezenlijken strijd ontaard. Het schijnt toch dat sommige manschappen, in hun opgewondenheid niet tevreden om met losse patronen te schieten, steentjes op hun geweren hebben geladen, zoodat een zestal gewond zijn, waaronder enkelen die niet onbeduidende kwetsuren hebben bekomen. Wellicht is die opgewon denheid daaraan toe te schrijven, dat de troepen elkander te dicht genaderd zijn éen soldaat ten minste heeft een schot kruit in het gezicht gekregen, terwijl een officier door een steentje onder het oog is getroffen. Een ander officier had het ongeluk zich de sabel door den voet te steken, en moest te paard naar zijn garnizoensplaats teruggevoerd worden. Het Vaderland.) De belasting op de honden te 's Hage heeft in 1866 f 8200, in 1867 f 6800 en in 1868 f 4800 (in ronde cijfers) opgebracht, waarvan nog aanzienlijke ramingskosten moe ten worden afgetrokken. Men zal bemerken dat de op brengst jaarlijks verminderd is en met het oog op die naar het oordeel der commissie voor de plaatselijke be lastingen, ook in 't vervolg voortdurende vermindering, zoowel als op de bezwaren aan eene zuivere toepassing en behoorlijke inning verbonden, grondt de commissie het voorstel tot afschaffing der belasting, dat in de raads vergadering van Dinsdag jl. is ingekomen. (Dagblad v. 's Grav Brieven uit Egypte bevestigen het aanvankelijk als onjuist beschouwd gerucht, dat de heer de Lesseps in het huwelijk zal treden met een 22jarige Creoolsche dame. De heer de Lesseps is thans 64 jaren oud. De bekende pater Hyacinlhe is dezer dagen naar de Vereenigde Staten van Amerika vertrokken, waar hij echter slechts korten tijd verblijven zal, daar hij vóór het einde van dit jaar, tijdens het concilie te Rome zitting zal houden, terug denkt te zijn. Het verloopig programma der plechtige opening van het Suez-Kanaal luidt als volgt: De vaartuigen der genoodigden zullen zich op den 16™ November e. k. alle te Port-Sai'd ten anker moeten bevinden. Den 17™, 'sinor- gens vroeg, zal een salvo van 21 kanonschoten tot het ankerlichten het teeken geven; vervolgens zullen de schepen in deze volgorde zich in beweging zetten: het jacht Aigle, aan boord hebbende de kiezerin der Fran- schende stoomkorvet Hertha, met den kroonprins van Pruisen; de stoomkorvet Elisabeth, met den aartshertog Victor, broeder des keizers van Oostenrijk; de stoomkor vet Java met prins Hendrik der Nederlanden; de stoom korvet Vanadis, met prins Augustus van Zweden. Hierop zullen de eskaders volgen: eerst het Italiaansche, on derbevel van prins Amedeus van Savoye; dan het Fran- sche eskader van den Levant; daarna de Nederlandsche, en eindelijk de Zweedsche afdeeling. Stoombooten met passagiers en toeschouwers zullen den nasleep vormen. De onderkoning van Egypte zal, aan boord van den Latif, den. stoet op een uur afstands vooruitstevenen. Zoodra de Aigle te Suez zal zijn aangekomen, moet de Egyptische artillerie een salvo van 101 kanonschoten lossen. Daar alle mogendheden nog niet verklaard heb ben, of zij al dan niet aan de plechtigheid zullen deelne men, zoo is het mogelijk dat het bovenstaand programma eenige wijzigingen zal ondergaan. Echter staat het vast, dat de keizerin der Franschen met haar jacht den op tocht openen zal. Uit Ter wissel wordt gemeld, dat de vorige week al daar eene vechtpartij tusschen eenige jongelieden heeft plaats gehad, waarbij een hunner een been brak, de neus vaneen tweede deerlijk werd gehavend, en een derde zoo danig kennis maakte met de scherpte der nagels van zijn. tegenpartij, dat zijn aangezicht grootendeels van de huid werd beroofd; dit laatste was te meer te bejammeren, daar hij zich in den loop der week ter huwelijk zou laten aanteekenen, hetgeen nu, in afwachting van 't vernieu wen der aangezichtshuid, voorloopig is uitgesteld. 11 Oct. 's av. 11 u. 54 gr. 12 'smorg. 7u.55 gr.'smidd.lu.59gr. 'sav. 7 u.56gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 11 October. Mededeelingen en in gekomen stukkenbeslissing voorstel van Eek. Ingekomen een drietal wetsontwerpen en kennisge vingen van de bekrachtiging door den koning van 37 door de kamer aangenomen wetten. Wordt mededeeling gedaan der benoeming van rapporteurs voor eenige hoofdstukken der staatsbegrooting, alsmede van eenige ingekomen adressen, waaronder een van de vereeniging tot Heil des volks, om geheele afschaffing der kermis, en een van de provinciale ambtenaren in Zeeland om ver hooging van jaarwedde. De heer van Eek licht nu nader zijn voorstel toe tot benoeming van vijf leden door de afdeelingen, teneinde een nieuw reglement van orde te ontwerpen. De heer Lenting wil al dadelijk eene beslissing door de vergadering doen nemen omtrent de verandering van het gewone uur van aanvang der openbare vergaderin gen. Na eene korte bestrijding wordt dit voorstel verworpen met 44 tegen 15 stemmen, waarna de heer Lenting ver klaart geen gebruik te willen maken van zijne bevoegd heid om op nieuw schriftelijk een dergelijk voorstel te doen. Het voorstel van den heer van Eek wordt na eene korte discussie aangenomen met 48 tegen 11 stemmen. Daarna wordt de zitting in comité-generaal tot bespre king van een huishoudelijk punt veranderd. Het wetsontwerp tot. aanvulling en verhooging der begrooting van het fonds voortspruitende uit de koop prijzen van domeinen voor 1869 strekt tot eene verhoo ging dier begrooting met f 20,000, waaromtrent de regeering de volgende toelichting heeft medegedeeld. „Zoodra het geding met de godshuizen van Gent over een deel van den in 1861 bedijkten polder Willem III was geëindigd, is de onderhandeling geopend over de verdeeling der ruim 150 hektaren, die gemeen eigendom zijn van de godshuizen en den staat. Verschillende omstandigheden, niet hst minst deze, dat men met een buitenlaudsch bestuur te doen heeft, hetwelk met zijne raadslieden hier te lande overleg moet houden en de machtiging van zijne overheid behoeft, hebben het tot stand komen der scheiding vertraagd. Daar de verkoop van het aan den staat toe te scheiden deel en van de 40 hektaren die reeds zijn uitsluitend eigendom zijn, op de scheiding wacht en nog dit najaar zal plaats hebben, was het noodig den grond te ploegen. Tengevolge daarvan is eene verhooging van dit artikel noodig, die eenigzins ruim genomen is, omdat de kosten der domeinveilingen dit ja^r hooger dan gewoonlijk zullen zijn. „Eene verhooging van /5000 is noodig voor de bedij king in het Axelsche gat, waarvoor, met inbegrip van eenige kleinere landverbeteringen, op de begrooting van 1868 48,000 was uitgetrokken. Van die som valt 7260 vrij, daar het werk, in het laatst van 1868 voor f 43,440 besteed, eerst dit jaar is uitgevoerd, en de laatste termijn, voor het onderhoud, eerst in 1870 ver- schij nt. Bovendien zijn de overeenkomsten met de eigenaren der belendende dijken over aansluiting en met de nabu rige polders over uitwatering eerst dit jaar tot stand gekomen, zoodat de daaruit voortspi uitende uitgaven, evenals de kosten van het opzicht, op deze begrooting moeten verevend worden. De bedijking, die ongeveer 49,000 kosten zal, is zoo goed als voltooid en de polder is met koolzaad bezaaid. Hij zal het volgend jaar ver kocht worden." De begrooting van bovenbedoeld fonds voor 1870 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 725.000. Onder de uitgaven komen voor f 9,000 voor verbetering van bui tengronden en laatste termijn der aannemingsom van de bedijking in het Axelsche gat, f 600.000 zijn bestemd tot aanvulling der middelen voor de uitgaven der staats spoorwegen. In de toelichting wordt medegedeeld, dat de vesting werken te Maastricht, Venlo, Bergen op Zoom en Bath tengevolge der aangevangen ontmanteling thans onver dedigbaar zijn. Nog dit jaar zullen eenige gronden van het fort Bath verkocht worden. De ontmanteling van Ylissingen aan de landzijde zal voor een deel plaats hebben door de kanaalwerken, waarvan de plannen nog niet definitief zijn vastgesteld. Aan de noord-oostzijde zal echter weldra tot slechting worden overgegaan. Het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd, bevat eene wijziging in de rangschikking der branderijen volgens de wet van 20 Juni 1862, die noodzakelijk geworden is door de op richting hier te lande eener naamlooze vennootschap, welke in hoofdzaak ten doel heeft de vervaardiging van eene andere soort van gist dan de gewone branders-gist, tot welk einde te Deltt eene stokerij zal worden geves tigd. De werkwijze in die fabriek zal' zijn gelijk die in vele branderijen in Oostenrijk gevolgd, waarin voorna melijk spiritus en geen jenever of moutwijn wordt ver vaardigd. Eene definitieve regeling van de fiscale belan gen ten aanzien van deze methode hangt af van de ondervinding welke men van de bijzonderheden dezer werkwijze bij de proefstokingen in tegenwoordigheid der ambtenaren zal opdoen. De opnieuw aan de kamer ingediende verschillende ontwerpen tot vaststelling der onderscheiden titels van een nieuw wetboek van strafvordering zijn geheel gelijk luidend aan die welke in de zitting van 18671868 zijn voorgedragen. Slechts éene afwijking wordt daarin aan getroffen: aan de betrekking van rechter-commissaris is het karakter gelaten eener bloot tijdelijke commissie, terwijl de keuze van rechters-commissarissen weder wordt opgedragen aan de gerechtshoven. De toestand in Spanje kan uit de verschillende lijn recht met elkander in strijd zijnde berichten moeilijk worden opgemaakt. Wij nemen in dit uommer eene be schouwing op omtrent de laatste gebeurtenissen. Niet onduidelijk straalt daarin zekere niet zeer gemotiveerde ontevredenheid door, zekere gemelijkheid over den loop der gebeurtenissen na de September-revolutie, welke zich oplost in eene loulade tegen de Spaansche republi- keinsche partij, welke de schrijver als een samenraapsel van allerlei ongerechtigheden schijnt te beschouwen. Waarom moesten die republikeinen dan ook alles in de war sturen, al bestonden er gerechtvaardigde grieven tegen het gevestigd bestuur!! riet is weder een bewijs van de juistheid der bewering dat meestal de oppositie in eenig land honderdmaal gelijk moet hebben om de bestaande regeering in het ongelijk te doen stellen en dat een gouvernement honderdmaal ongelijk moet heb ben om geen gelijk te krijgen. De medegedeelde regee- ringsgezinde en van dit standpunt vrij sterk gekleurde beschouwing doet ons echter met de kaart van Spanje in de hand een blik werpen in den feitelijken toestand van het oogenblik. Prim, Serrano en Sagasta laten thans de aanvoerders der „republikeinsehe benden" fusilleeren, evenals koningin Isabella zulks vroeger gaarne zou heb ben gedaan ten aanzien der genoemde heeren. Dit vor derde in beide gevallen „het welbegrepen belang des vaderlands," iets, dat altijd vrij relatief is. De Wiener Presse bevestigt het bericht dat de keizer van Oostenrijk een bezoek te Gonstantinopel zal afleg gen. Genoemd blad beweert verder dat de keizer op 24 October naar de Turksche hoofdstad zal vertrekken om aldaar een zestal dagen te vertoeven en voorts, metkeize rin Eugénie en den sultan, het heilige land en Jerusalem bezoeken. De drie vorstelijke personen zullen daarop de feestelijke opening van het Suez-kanaal bijwonen, waarna keizer Frans Jozef' nog aan Athene een bezoek zal bren gen en misschien ook eindelijk te Florence eenige dagen zal vertoeven. Daar de nieuwstijdingen van de Presse niet altijd juist zijn, vereischt vooral het bericht van kei zerin Eugénie's voornemen om naar Jerusalem te reizen, door de offieieuse Fransche organen nog onlangs tegen gesproken, nadere bevestiging. Eergisteren heeft kei zerin Eugénie Athene bezocht en zou gisteren hare reis naar Constantinopel voortzetten. In den loop dezer week zullen te Compiègne eenige als hoogst belangrijk beschouwde kabinetsraden plaats heb ben, waarin keizer Napoleon en zijne ministers nader de grondslagen van eenige bij het wetgevend lichaam in te dienen wetsontwerpen zullen vaststellen. Tevens is er sprake van overwegingen omtrent te nemen maatregelen van algemeen bestuur met het oog op de toenemende spanning onder de Fransche bevolking, waarvan het aan tal verschijnselen dagelijks vermeerdert. Zoo heeft eergisteren te Belleville, een der voorsteden van Parijs, bij het bevel van een commissaris van politie in eene openbare bijeenkomst om uiteen te gaan, een verzet tegen de politie-beambten plaats gehad, waarbij verschillende personen min of meer ernstig verwond werden. Men beschuldigt als naar gewoonte de politie van te grooten dienstijver en vreesde gisteren avond voor nieuwe ongeregeldheden in die voorstad, daar onder de bevolking aldaar veel verbittering over het voorge vallene heerschte. Een bericht uit Aubin meldt dat de rust .aldaar Zondag niet verstoord is geworden. Wat de botsing tusschen do militaire macht en de mijnwerkers betreft, wordt nader gemeld dat door de troepen zonder de bij de wet vereischte sommatiën en zonder bevel van den kom-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2