MIDDELBÜRGSCHE COURANT. iV' 192. Woensdag 1869. 13 October. Middelburg 12 October. Benoemingen en Besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. In delieden gehouden vergadering van aandeelhouders in de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart is besloten om de stoomboot n°. 3, op de meest voordeelige wijze van de hand te doen. Blijkens ministerieele bekendmaking in de Staats courant van heden 12 October, is, te rekenen van den 10en dezer, de beperkte Zondagdienst der rijks telegraaf kantoren te Goes en Zierikzee gewijzigd en uitgebreid. Deze kantoren zullen voortaan op Zon- en daarmede gelijkgestelde feestdagen open zijn van 8 tot 9 uren voor middags, en van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uren namiddags. Geheel in strijd met verschillende nog in omloop zijnde geruchten, meent een onzer Haagsche correspon denten ten stelligste te kunnen verzekeren dat de gouverneur-generaal Mijer niet uit Indië zal worden teruggeroepen. Men deelt ons uit 's-Gravenhage mede dat van het voornemen tot spoedige behandeling van de Indische be grooting schijnt afgezien te zijn en eerstdaags de kamer °p reces zal uiteengaan. Door den heer Heemskerk Az. ls in zijne afdeeling bij de behandeling van hoofdstuk V eene nota overgelegd waarin hij de wenschelijkheid en noodzakelijkheid aantoont eener herziening van de kies tabel, met opgave van verschillende cijfers en waarbij hij onder anderen opgeeft hoe de bestaande census te 's Hage werkt en hoe hij zou geregeld zijn hij zijn jongste voorstel. Behalve de door den heer Jansen medegedeelde tele grammen uit Amerika, bestemd voor de te Utrecht gehouden vergadering ter bespreking van bet stoom vaartplan, zijn, volgens Het vaderland, jl. Zaterdag, na afloop der vergadering, nog telegrammen met gelijk doel ontvangen van den president van de kamer van koophandel te Norfolk, den president van de kamer van koophandel te Cincinnati, den mayor van Baltimore, den heer Wilcox Brown, bankier te Baltiinore, en S. en W. Welsh, te Philadelphia. In laatstgenoemd telegram wordt eene rentegarantie van 6 pet. aangeboden, wanneer de lijn van Vlissingen op Philadelphia wordt gericht. Blijkens de opgave over de negen verloopen maanden van dit jaar van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn sinds 1 Januari jl. in exploitatie 835 kilometers met eene ontvangst van ƒ2,672,432.64.) tegen 718 kilom. met eene ontvangst van f 2,200,510.19 j over hetzelfde tijdstip in 1868. Gemiddeld per dag en per mijl sedert 1 Januari jl. f 11,72 tegen f 11.18.) in 1868. Zooals wij onlangs hebben medegedeeld heeft de ge meenteraad van Yeendam geweigerd gelden op de begroot- ting van 1869 te brengen voor de kosten derdd. schutterij. De raad meent, dat, volgens de bepalingen der wet van den lpn April 1827 in de gemeente Veendam geen dienst doende schutterij moet zijn, en dat in ieder geval voor het jaar 1869 thans geen post meer voor de dd. schutterij op de begrooting der gemeente kan worden gebracht. Deze verklaring wordt door gedeputeerde staten be schouwd als eene weigering om aan hun voorstel te voldoen, en aangezien bij weigering door hen in dit onder werp moet Worden voorzien, hebben zij nu, bij besluit van den lm dezer, op genoemde begrooting van uitgaven een nieuwen post gebracht van/2471.50 als toelage tot de kosten dor dienstdoende schutterij. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer F.W. Conrad, hoofdinspecteur van den waterstaat te 's-Gra venhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandcur le klasse van de Danebrogs-urde, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. De provinciale commissie in Limbnrg beeft van de 9 geëxamineerde candidaten voor eene akte als hulponder wijzeres 4 afgewezen en 3 als huisonderwijzeres geëxa- mineerden toegelaten. In Zuid-Holland zijn van de 6candidaten als onder wijzer in het teekenen 5 afgewezen. De commissie in Noord-Brabant-heeftgeëxamineerd 19 candidaten als hoofdonderwijzer, toegelaten 4; 12 als hulponderwijzer, toegelaten 5; 9 als onderwijzer in de beginselen der wiskunde, toegelaten 4; 12 in de beginse len der Fransche taal, toegelaten 4; 7 in het teekencn, die allen zijn toegelaten. Te Groningen zijn van de 31 candidaat-hulpon- derwijzers 19 toegelaten. Uit het verslag van de commissie in 1869 belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865, aan den minister van binnenlandsche zaken, blijkt o. a. dat in de eerste zitting, die in April plaats had, zich 41 candidaten hadden aan gemeld waarvan er 8 niet opkwamen. Van de overige 33 waren 10 van't voorafgaande examen in talen en mathesis vrijgesteld, van de 23 overige legden 11 dit metgunstigen uitslag af: tot het eigenlijk natuurkundig examen wer den er 21 toegelaten, waarvan 4 voor t geheel e en de overige voor't eerste gedeelte van het examen. Voor het geheele examen slaagde er slechts éen en nog wel voor het eerste gedeelte, van de overige 17 voor't eerste ge deelte gelukte dit slechts aan 7. Voor de tweede zitting in September hadden zich aangemeld 25 candidaten, waarvan er zich 3 terugtrokken. De uitslag van het exa men van de overige 22 candidaten was vrij ongunstig slechts aan 4 kon het diploma worden uitgereikt, zijnde aan: H. F. J. Immers te St. Michiels-Gestel: W. H. L. Mulder te Middelburg; R. II. F. Sikkés te Oude Beerta en J. D. van Hengel te Dinxperlo. De commissie meent, dat de resultaten van het examen welke dit jaar, het4^ nade invoering der geneeskundige wetgeving, op nieuw zoo ongunstig waren, ook in het vervolg niet veel gunstiger zullen worden, wanneer niet tot eene splitsingvan het in art. 4der wet voorgeschreven examen wordt overgegaan en dat het niet te betwijfelen valt, om zooveel omvangrijke vakken tegerlijkertijd te bestudeeren, en daarin binnen éen jaar examen te moeten afleggen, allernadeeligst op de degelijkheid der studie en op de bij liet, examen te stellen eischen zal werken. Zooals wij reeds in een onzer vorige nommers gemeld hebben, heeft het algemeen college van toezicht op het beheer der goederen van de hervormde gemeenten zich den 1<™ dezer geconstitueerd. Genoemd college geeft daarvan thans kennis in eene circulaire aan de hervormde gemeenten en kerkelijke colleges in Nederland. Uit die circulaire blijkt voorts, dat de groote meerderheid dei- gemeenten zich aan de uitvoering van het besluit van 12 October 1868 heeft aangesloten, namelijk 947 van de 1518 gemeenten terwijl een getal van 403 gemeenten een afwachtende houding heeft aangenomen en slechts 168 gemeenten geweigerd hebben tot die uitvoering mede te werken. Alvorens ingevolge art. 24 van het besluit van 12 Octo ber 1863 over te gaan tot de vaststelling van het ontwerp der regeling van het beheer, wil het college aan de pro vinciale colleges opdragen, kerkelijke administratiën van alle toegetreden gemeenten op het ontwerp te hooren. Intusschen blijft het aan kerkvoogden vrij en onverlet om, wanneer zij het wensekelijkofnoodig mochten achten zich nog nader te vergewissen van de zienswijze hunner gemeenten. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, den 9cn dezer te Falmouth binnengeloopen. Aan boord was alles wel. Vrijdag 15 dezer keeren de miliciens der infanterie van de lichting van 1865 weder met onbepaald verlof huiswaarts. Tegen jl. Vrijdag waren 1C0 jongelingen tot dienst nemingbij het instructie-bataljon te Kampen opgeroepen. Aan die oproeping werd door 74 voldaan. Daarvan wer den afgewezenwegens lichaamsgebreken 7, wegens onvoldoende lengte 3 en ter zake van het niet voldoen aan het gevorderd examen 4. Onmiddellijk werden 45 ingedeeld, terwijl de overige 19 zoodra de vereischte bescheiden in orde zijn zullen geplaatst worden. De hooge raad der Nederlanden heeft heden verwor pen het beroep in cassatie van Jacob de Vletter tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zui< land van den lOn Juli jl., waarbij hij tot tien jar® tuchthuisstraf is veroordeeld Vrijdag a. zal voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht staan Johan Balthasar Rauppe, oud 39 jaren, stijfselfabrikant, geboren te Zwolle en wonende te Goes, thans gedetineerd te Middelburg, beschuldigd van valschheid gepleegd in een geschrift van koophandel, door verandering van feiten die dat geschrift moest inhouden, en het zich bediener, van dat valsche stuk, alsmede aan misbruik van vertrouwen, een en ander ten nadeele van zijn meester, den heer J. II. C. Kakebeeke, te Goes. In deze zaak zijn door den procureur-generaal 17 ge tuigen opgeroepen, terwijl jonkheer mr. J. W. M. Schorer den beschuldigdeambtsbalveals verdediger is toegevoegd. Gisteren heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken Ludovicus de Bruine, oud 25 jaren, landmansknecht, wonende te Aardenburg beklaagd van in den avond van 4 Juli jl. omstreeks half elf uur, in de herberg „Het Tolhuis" onder Eede aan Pieter Ooppens met een koppel- hamer moedwillig slagen op het hoofd te hebben gegevenj zoodanig dat daardoor verwonding en bloedstorting is veroorzaakt, en de geslagene bewusteloos is nedergeval- len, hebbende de beklaagde de koppelbamer daartoe vooraf uit den wagen gehaald, met het doel om daarmede slagen toe te brengen is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg dd. 19 Augustus jl. schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren, zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of belet sel van te werken is ontstaan van meer dan 20 dagen, en te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, eene geldboete van/8, met subsi diaire gevangenisstraf van éen dag cellulair, en in de kosten der procedure. Op het door den officier van justitie en den veroordeel de ingesteld hooger beroep heeft het hof gemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïntimeerde en mede appellant in de kosten ook op het hooger beroep gevallen. Jacobus Longueville, oud 40 jaren, landbouwer, wonende te Eede beklaagd van den 7en Mei jl. in de herberg van Pieter Jansen onder St.-Kruis, waarin hij als reiziger was opgenomen, arglistig weggenomen en zich toegeëigend te hebben eene parapluie, toebehoo- rende aan en dus ten nadeele van Maria Boerjan, vrouw van D. de Smit, leurster te Heille, die zich mede in die herberg opgehouden en die parapluie aldaar achterge laten had is bij vonnis der arrondissements-recht bank te Middelburg dd.22 Juli jl. schuldig verklaard aan dief stal, bedreven door iemand in eene herberg waarin hij was opgenomen, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand en in de kosten der procedure. Op het door den advocaat mr. W. A. van Hoek, als gemachtigde van den veroordeelde, en den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof (opgrond dat het niet de overtuiging heeft bekomen dat op het oogenblik van de wegneming der parapluie eenig boos opzet bij den beklaagde bestond, zoodat het arglistige der wegneming en mitsdien de schuld van den beklaagde niet overtuigend is bewezen), gemeld vonnis vernietigd, den beklaagde niet schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde misdrijf, en hem te dier zake vrijgesproken de kosten in beide instantiën gevallen te dragen door den staat.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1