föuitcnlantr. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde berichten. Yerkoopingen en aanbestedingen. Tliermometersland. Algemeen overzicht. komen, die het gevolg zijn van onvoldoende oefening en allernatuurlijkst bij eene zangeres, nog zóo jeugdig en, dank zij haren schoonen aanleg en goede methode, reeds nu tot de vervulling van eene zoo zware taak geroepen. Van het overige personeel, ofschoon het nog meer dan éen uitnemend element bevat, behoef ik niets te zeggen, omdat ik geen eigenlijke kunstcritiek schrijf, maar u alleen den algemeenen indruk wilde weêrgeven, dien de eerste opera-voorstellingen hier hebben gemaakt. „Die indruk is zóo gunstig dat, ofschoon de meeste musici nog altijd, en ik geloof terecht, beweren dat op den duur de groote opera hier schipbreuk moet lijden op het gebrek aan de noodige hulpmiddelen om ze naar eisch uit te voeren, en eene, tot op zekere hoogte volmaakte opvoering van opera-comique's het doel moest zijn, waarnaar men met goeden uitslag zou kunnen stre ven, dat, des ondanks, de schouwburgzaal avond aan avond schier te klein is om het publiek te bevatten. Eene groote schaduwzijde blijft hier altoos het koor, welks leden, vooral de dames, onsterfelijk schijnen, en dat, veel te zwak en uit versleten bestanddeelen samengesteld, óf geen geluid óf een hoogst onmuzikaal geluid voort brengt. Ook daarvan heeft men, in den regel, minder last bij de opera comique, die werkelijk (getuige de avond van gisteren toen de Mignon van Thomas werd opgevoerd) met zangeressen als mejufvronw Heilbron en mevrouw Rety Faivre (de dugaion) en een tenor leger als de heer Charles Laurent, volkomen voldoende is om ons publiek tot geestdrift op te wekken. „Alles te zamcn genomen, zal de heer Saar hier met zij nïloogduitsch opera-gezelschap (waarvan de eerste voor stelling in de volgende week zal plaats hebben) vrij wat zwaarder concurrentie ontmoeten dan hij zich wel licht heeft voorgesteld. Intusschen heeft hij dit voor dat hij met eene fijne keus uit het zoo rijke en schoone ré pertoire der Duitsche operamuziek kan optreden en dat zijne koren waarschijnlijk oneindig veel beter zullen zijn dan die van den heer Jahn. Ik ben nieuwsgierig naar het orehest, dat vermoedelijk ook wel grootendeels uit Rotterdamsche artisten zal zijn samengesteld. Mis schien verbeeld ik het mij, maar het komt mij voor dat het Idaagsche orehest in den laatsten tijd zijne eenmaal zoo schitterende reputatie niet heeft gehandhaafd. De gelegenheid tot vergelijking is dus dubbel welkom. Men pleegt tot verontschuldiging, of althans tot verklaring aan te voeren dat de leden van ons orehest slecht be taald worden, zóo slecht dat de leerlingen der konink lijke muziekschool als zij dien cursus hebben afgeloopen (of soms nog vóór dien tijd) niets haastigers te doen hebben dan elders engagementen te sluiten, die veel voordeeliger zijn dan ze hiér kunnen aangaan. „Trouwens dat is éen van de vele verkeerde gevolgen die uit het exploiteercn van den schouwburg van ge meentewege voortvloeien. Het traktement, dat zelfs voor zeer belangrijke leden van het orehest, die nota bene worden beoordeeld door eene jury, waarin het gemeente bestuur quaütate qua is vertegenwoordigd, wordt zoo zuinig mogelijk gesteld, omdat de opera toch al zoo veel geld kost. Veel te veel, zeggen de meeste belasting schuldigen, die zich dagelijks ergeren aan het gebrek kige rioolstelsel, het gebrekkige drinkwater, de gebrek kige verlichting, de gebrekkige saniteitsmaatregelen kortom aan zoo veel meer dat intiem gelukkig is in onze gemeentezaken. Doortastende maatregelen schijnen on mogelijk; jaren lang wordt er o. a. over ons rioolstelsel gepraat; onze gemeente-architect maakt plan op plan; zijn stelsel, waarvan de deugdelijkheid evenwel zeer be twistbaar schijnt, wordt niet toegepast omdat de uit voering schatten van geld zou kosten en, als dan het niet anders kan, schijnt men te denken, is 't maar beter aan onreinheid dan aan geldgebrek te verkwijnen.. misschien te bezwijken. „Gij hebt reeds vernomen van het praatje, volgens hetwelk onze burgemeester naar Indië zou gaan om er den heer Mijer als gouverneur-generaal te vervangen. Ik heb er u niet over geschreven, omdat ik het voorniets meer dan een praatje hield. Wellicht is ook het andere gerucht, dat nu weer loopt, en den heer London, com missaris des konings in deze provincie, met dien gewich tige post doodverft, van geen beter allooi." leger. Benoemd tot generaal-majoor bij de infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, Zr. M». adjudant in buitengewonen dienst de kolonel van genoemd leger G. M. Verspijck, thans met verlof hier te lande. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Borsselen is benoemd de heer A. de Priester, hulpon derwijzer te Arnemuiden. Gisteren zijn door de provinciale commissie in Zuid-Holland 23 candidaat-hulponderwijzers geëxami neerd, waarvan 16 zijn geslaagd. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Heerjans- dam en Kyfhoek is tot predikant beroepen de heer A. J. Kan, te Nieuw- en St.-doosland. Aan de Amsterdamsche courant wordt medegedeeld dat de heer J. F. Blaauw, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam, wegens voortdurende ongesteldheid het voornemen heeft te kennen gegeven om zijne betrekkig neder te leggen. Zr. M». raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is in den na middag van den 7™ dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar de Middellandsche zee en Egypte. Wij vernemen dat de heer A. Steijaard alhier door den koning van België is benoemd tot ridder der Leopolds orde. De Franschman, die zich te Breda wenschte te engageeren als soldaat bij het Indisch leger, en een stad genoot van Kinck bleek te zijn, is, wegens gemis van een middel van bestaan, op last der bevoegde autoriteit over de grenzen gebracht. Hem ontbrak om als soldaat te worden aangenomen, gelijk wij vernemen, een bewijs van goed gedrag. Jl. Zondag heeft Fran<jois Troppmann, de broeder van den gearresteerde, van Arras een anonymen brief ontvangen waarin hem gezegd werd dat zijn broeder goed deed met de namen zijner medeplichtigen te ver zwijgen cn dat, indien hij veroordeeld werd en het leven verloor, nog meer ongel ukken daarvan het gevolg zond en zijn De brief, die zeer goed geschreven was, is in handen der justitie gesteld. Overigens blijft Troppmann nog Steeds den wensch van den briefschrijver opvolgen en is in een absoluut stilzwijgen verzonken op geen enkele vraag geeft hij meer antwoord. Het is opmerkelijk met welken afschuw ieder voor hem vervuld is Bij de onder zoekingen omtrent zijne jeugd, waartoe de Fransche bladen wel genoodzaakt zijn, willen zij hunne lezers over, deze zaak blijven onderhouden, was de eerste vraagwaar is hij geboren? Te Cernay, zeggen de be woners van Brunstadt (twee kleine steden in den Elzas); de bewoners van Brunstadt, met gelijken afkeer bezield, zeggente Cernay. De waarheid is echter dat hij te Brunstadt geboren en op den leeftijd van elf maanden te Cernay opgevoed werd. Het protest van den maire van Aubervilliers tegen de benaming: moord van Aubervil- liers, is bekend. In een dagblad van New-Yorlc leest men het vol gende als bewijs hoe daar met den tijd gewoekerd wordt: Diligence van San Juan Narada aangehouden en besto len te 5 uren 's morgeus. De som bedroeg 30,000 dollars. Belooning aan den ontdekker aangeboden, te zeven uren. Dieven gefusilleerd en al het geld terug ontvangen te twee uren in den namiddag. Weder op weg gegaan 's avonds half zes uren. Uit Constantine en Algiers wordt geschreven dat men zeer beducht is voor een hongersnood in Algerie. In de St.-Nicolaaskerk te Hamburg is een standbeeld voor den Duitschen componist Handel opgericht. Een behoeftig Nederlandsch werkman te Brussel, J. W. genaamd, verkreeg jl. Zaterdag verlof om zijne vrouw, die op het punt stond van te bevallen, naar een der Brusselsche ziekenhuizen te doen overbrengen. Zij beviel inderdaad denzelfden dag, doch reeds den volgenden ochtend outving J. W. het bericht van het bestuur der inrichting, dat zijn vrouw overleden was en den volgen den ochtend zou worden ter aarde besteld. De werkman was radeloos. Zijn vrouw liet hem toch behalve het pas geborene, nog drie jeugdige kinderen achter. Hij onder richtte zijn te Utrecht wonende zuster van het treurig sterfgeval, en deze kwam onmiddellijk over, om twee der kinderen in haar gezin op te nemen. Vader en kinderen volgden het lijk der moeder ter laatste rustplaats. Na de treurige plechtigheid vertrokken de vrouw en de beide kinderen naar hun bestemming. J. W. zou het derde kind naar een andere zuster te Roozendaal voeren. Eergisteren stond hij gereed dat te doen, toen men hem namens het bestuur van het gasthuis kwam aanzeggen, dat men een vergissing had begaan en de overledeno vrouw volstrekt zijn echtgenoot niet wasDie laat ste was integendeel, de omstandigheden in aanmerking genomen, evenals het kind, zeer wel. Vrijdag zijn te Vlissingen te koop aangeboden: 1». een huis en erve op de Groote markt, wijk C n». 74, verkocht voor f 1450; 2". een dito in de Breewaterstraat, wijk D n». 124, verkocht voor f 626; 3». een dito inden Kouden hoek, wijk L n». 76, verkocht voor 450; en 4». een dito in de Kouwenstraat, wijk F n». 111, verkocht voor ƒ701- -—Het op de bank de Caloot zittende brikschip Wennerne, jl. Woensdag te Vlissingen verkocht, is aangekocht door de heeren G. van de Vrede en E. van der Bent, te Neuzen, voor f 230; en de bij Hansweert gezonken schooner. Colombe, Donderdag te Hansweert verkocht, is aange kocht door de heeren Bannet en Coinp., te Ellewoutsdijk. voor 345. 8 Oct. 's av. 11 u. 56 gr. 9 's morg. 7 u. 58 gr. 'smidd. 1 u. 64 's av. 7 u.64gr, De buitenlandsche dagbladen leveren heden aan poli tieke berichten al zeer weinig op en ook de telegraaf meldt niets belangrijks. De Spaansche regeering gaat voort met gunstige berichten omtrent de onderdrukking van den opstand mede te deelen. Verschillende Londensche dagbladen bevatten echter mededeelingen, waaruit blijkt dat de revolutionairen overal voortgaan met zich te organi- seeren tot een gewapend verzet. Een bericht uit Weenen zegt dat de keizer van Oos tenrijk de plechtige opening van het Suez-kanaal zal bijwonen na alvorens een bezoek aan den sultan te Con- stantinopel te hebben, gebracht. Do keizer zal zich waar schijnlijk tegelijkertijd met keizerin Eugénie in de Turksche hoofdstad bevinden. De Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft intusschen aan de Levant-Tiraes verboden om gedurende de maand October te verschijnen. De motieven van dit verbod zijn ons niet bekend. Aan de aanstaande verkiezingen in Beieren voor de kamer van afgevaardigden, thans, gelijk men weet, ont bonden tengevolge der onmogelijk gebleken verkiezing van een president, wordt te Berlijn zeer veel gewicht gehecht. De Pruisische regeering zal al haren invloed aanwenden om eene meerderheid van nationaal-liberalen in de kamer te brengen en alzoo de vertegenwoordiging teMunchcn even verlangend tedoen uitzien naar eene ver- eeniging van het rijk met den Noord-Duitschen bond als met de Badensche vertegenwoordiging reeds het geval is gebleken te zijn. Zoo worden langzamerhand alle Zuid-Duitsche staten rijp gemaakt voor de eenheid, tot voltooiing waarvan dan op zeker gegeven oogenblik niets meer noodig is dan eene formaliteit. Bij de gisteren plaats gehad hebbende aanbieding van het adres van antwoord door eene commissie uit de Badensche kamer van afgevaardigden heeft de groot hertog zijne ingenomenheid betuigd met den inhoud van dit adres, waaruit de eenstemmigheid der kamer met de gevoelens der regeering blijkt en tevens voortvloeit dat de volksvertegenwoordigers met het gouvernement zullen samenwerken. Het officieel orgaan van Baden bevatte gisteren, als in verband en tot toelichting dezer groothertogelijke toespraak, de tegenspraak van het bericht dat Baden zich tot de regeering van den Noord- Duitschen bond zou hebben gewend om op zijne vereeni- ging met den bond aan te dringen, waartegen te Berlijn voor het oogenblik bezwaren zouden zijn gemaakt.Het officieel orgaan zegt dat het beweerde verzoek om in den bond te treden door de regeering te Carlsruhe volstrekt niet gedaan is. De bijeenkomst te Parijs van de leden der linkerzijde om gezamenlijk een besluit te nemen betreffende hunne deelneming aan de veelbesproken vergadering op 26 October is tot de volgende week uitgesteld. Intusschen worden verschillende geruchten verspreid omtrent de gevoelens der meerderheid. Le Rappel beweert dat de meerderheid zal besluiten om gezamenlijk bijeen te komen in een der zalen voor de sectie-vergaderingen en aldaar een protest te ondertekenen, waarbij de leden der linkerzijde zouden verklaren dat zij zich, na de schending der constitutie door den keizer, ontheven be- schouwden van den afgelegden eed van getrouwheid. Waarschijnlijker achten wij het echter dat deleden der linkerzijde zich van elke manifestatie op 26 October zullen onthouden, daar de gemoederen der Parijsche be volking van groote spanning blijk geven. Vooral valt dit verschijnsel waar te nemen onder de Parijsche werklie den, die, ge'ijk men weet, op den politiek-socialen toe stand der Fransche hoofdstad in sommige omstandig heden zeer veel invloed uitoefenen. In een dezer dagen gehouden vergadering van werklieden werd Tibaldi tot eere-voorzitter benoemd. In dien toestand zou niets

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2