OÜRANT. N0- 189. Zaterdag 6immUanÏJ. 1869. 9 October. Middelburg 8 October. Benoemingen en besluiten. HOOFDELIJKE OMSLAG. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken hekend dat ter voldoening aan art. 264 (257) der wet van den 29«n Jnni 1851 (Staatsblad n». 85) gedurende veertien dagen, te rekenen van Donderdag den dezer maand, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zaj_] zijn nedergelegd het voorloopig vastgestelde eerste snp- pletoire kohier van den hoofdelijken omslag voor 1869; en dat ieder aangeslagene bezwaren tegen zijn aanslag kan inbrengen bij den gemeenteraad binnen den tijd voor het ter lezing liggen bepaald, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 29c« September 1869. De burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELM4#. De Secretaris, P. FORBES WELS. De bekroningen wegens inzendingen ter Internatio* nale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman zijn heden ten deele hekend geworden. Aan inzenders uit Zeeland zijn in de 1< serie de volgende onderscheidingen toegekend. Een medaille 2e klasse is toegewezen aan n°. 2490, M. J. de Witt Hamer, te Goes (statuten). Medailles 3= klasse zijn toegekend aann°. 1805, Joh. van den Berge, te Colijnsplaat (werktuigen gebruikt tot de meekrapeultnnr); n». 1889, wedt J. C. Massee, te Goes (landbouwwerktuigen); n°. 482, Gebrt Peek, te Middel burg (koper- en blikwerk)n». 2501, Werkmansvereeni- ging, te Middelburg (verslagen)n°. 344, C. A. H. Biller- beck, te Middelburg (ledikanten). Eervolle vermeldingen zij n tebeurt gevallen aan: n°. 1816, J. van den Broeke, te Ritthem (Walchersche tweewiel- kar)n°. 1488a, wedt M. W. Hildernisse en Zoon, te Mid delburg (vruchtenwijn); n». 1871, J. M. Knaap, te Zierik- zee (oliën). In de gisteren avond alhier gehouden algemeene ver gadering van vennooten der Maatschappij van visscherij en van gebouwen en grondbezit, genaamd: Nijverheids- vereeniging, werd door het bestuur verslag over het af- geloopen jaar uitgebracht. De eigenlijke werkzaamheden der vennootschap zijn echter tot slechts weinige maan den beperkt, als een gevolg van de vele voorbereidende werkzaamheden welke zijn voortgevloeid uit het ten vorigen jare genomen besluit, oin de in 1863 opgerichte Nijverheids-vereeniging in eene naamlooze vennootschap te veranderen. Uit het verslag bleek onder anderen het volgende. Van de 250 aandeelen ad 240 (splitsbaar in heele en halve) waren op uit". Juni bijua 220 geplaatst, waarop ongeveer f 11,000 was gestort. De beleeningen a deposito zijn in den loop van het jaar met winst geëindigd. De kouseubreierij mag niet verder worden voortgezet. Met de voortgaande gedeeltelijke opruiming van den voorraad is echter winst behaald. Daarentegen is de uitkomst der visscherij, welke dit jaar is beperkt gebleven tot de klein visscherij met de aan de vennootschap behoorende hoogaars, niet gunstig. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van de moeilijkheid om ge schikte schippers en zeelui te engageeren, en anderdeels van de kosten van herstelling aan want en vischtuig, het aanschaffen van nieuwe netten en een groot zeil, waartoe eene belangrijke uitgaaf werd vereischt. Aan het nieuwe, nu hoofdonderwerp der vennootschap: ge houwen en grondbezit, heeft het bestuur de meeste zorg gewijd, en volgens de daaromtrent in het verslag gedane mededeelingen geven de resultaten aanvankelijk reeds redenen van tevredenheid. Eindelijk is als winst geboekt het bedrag der renten, verkregen door d deposito gegeven gelden. Aan het slot van het verslag werden de redenen uit eengezet waarom het bestuur meent dat, door voort te gaan met voorzichtigen doch vasten tred, eerlang de tijd moet aanbreken dat de onderneming vruchten zal af werpen. De door den administrateur in overleg met het be- jstuur opgemaakte balans werd door de vergadering 'gSfedgekenrd. Zij wijst een nadeelig saldo aan van f 177.06, te wijten aan de bovengenoemde ongunstige uitkomsten der visscherij. Tot lid van het bestuur werd in de plaats van den attredenden heer E. K. Boudewijnse gekozen de heer J. van Nederveen. Tot commissarissen, ter vervïhfih^ van de heeren wijlen N. Verhulst Wz. en G. Knol, ïujn benoemd de heeren F. M. Beunke en A. W. van Ileuven. Bij nadere beschikking van den minister van justitie zijn, mot ingang van den 7cn dezer, verplaatst de rijks veldwachters F. Schultz van Vlissingen naar Domburg en O. Mouton van Domburg naar Vlissingen, terwijl de rijks-veldwachter A. Overduin ter standplaats Veere blijft. Gisteren heeft te Utrecht de eerste algemeene verga dering plaats gehad ter bespreking van het plan van den heer M. H. Jansen betreffende eene stoomvaart op Noord- Amerika. Genoemde heer deelde aan de velen die ter vergadering waren opgekomen als zijn gevoelen mede, dat de tot dusver aangewende pogingen om die stoom vaart tot stand te brengen nog eene meer gezette over weging vereischen. De vraag zal door deze vergadering moeten beantwoord worden, op welke wijze in het alge meen het meeste voordeel kan worden getrokken van de gunstige ligging van ons land in verband met den toe stand der bevolking, met hetgeen onze naburen doen en met de kenmerkende verschijnselen van onzen tijd. Bo- veudien moet worden uitgemaakt of daarvoor al of niet subsidie noodig zou zijn. De heer Jansen werd bij acclamatie tot voorzitter be noemd en op zijn voorstel werden tot secretarissen geko zen de heeren Tak, griffier, en van der Aa, assuradeur te Amsterdam. Het eerste besluit der vergadering was volgens het Utreehtsch dagblad om in plaats van in elke afdeeling een der 4 voorgestelde onderwerpen in behandeling te nemen, ze allen in elke afdeeling te bespreken. Vervolgens werd na eeuige discussie een voorstel van den heer van der Hoeven, om eerst in de algemeene ver gadering het onderwerp „stoomvaart" in behandeling te nemen, verworpen, maar aangenomen een voorstel van den heer van Vliet om in de afdeelingen het eerst dat onderwerp aan de orde te stellen. Daarna werd bepaald dat men in de afdeelingen be paalde resoluties zou formuleeren, en dat daarover in de algemeene vergadering het debat zou loopen. Om den loop der zaken te bespoedigen, was reeds voorloopig een 7tal resoluties ter behandeling in de afdeelingen voorge steld, en wel de volgende: 1°. De pogingen om de volksverhuizing uit Duitsch- land naar Amerika over ons land te leiden behooren door de regeering ondersteund te worden. 2°. In den tegenwoordigen tijd en bij den achterlijken toestand van onzen handel, kunnen wij alleen met ver eende krachten en kapitalen aan den vreemden wedijver het hoofd bieden.-—Daarom is het raadzaam, in stede van krachten te versnipperen, vooreerst slechts éen Ameri- kaansche stoomvaart-maatschappij op te richten en is het tevens wenschelijk eene Amerikaansche handelmaat schappij te vormen teneinde eene eerste impulsie aan scheepvaart, handel en nijverheid te geven. 3°. Om het personen- en goederenvervoer van Duitsch- land naar Amerika over ons land te leiden mogen onze gemeenschapsmiddelen niet minder zijn dan die onzer naburen en is het wenschelijk, dat zij in Nederlandsche handen zijn. 4». Vlissingen is de meest gunstig gelegen haven van ons klein land, en de eenige die thans geschikt is voor de vaart van stoomschepen op Amerika, die aan de eischen van het personen- en goederenvervoer uit Duitsohland en aan de nationale belangen voldoet. 5». Zoodanige stoomvaart kan in Nederland niet voor het eerst tot stand gebracht en gedurende de eerste jaren niet in het leven gehouden worden zonder onder steuning van den staat. Go. De vergadering acht het voor het welzijn van alle ingezetenen gebiedend noodzakelijk, dat de stoomvaart uit Vlissingen op Amerika zoo spoedig mogelijk tot stand kome, en benoemt daarom een hoofdbestuur dat belast wordt om met subcomitees eendrachtig samen te werken, teneinde met vereende krachten en door alle wettige middelen de resolutiën dezer vergadering te doen aannemen en uitvoeren om bedoelde stoomvaart in het leven te roepen. 7». De vergadering acht het wenschelijk tot dekking der uitgaven van het hoofdbestuur gelden bij elkander te brengen en om de hulp der regeering in te roepen, teneinde in Amerika de keus en verbinding der bestem mingsplaats voor te bereiden. Nadat deze resoluties waren voorgelezen wees de heer van Vliet er op, dat in de afdeelingen resolutie 5 het eerst zou moeten behandeld worden, als stemmende die overeen met zijn voorstel. Het voorstel van den heer van Vliet, dat aangenomen was, had namelijk de strekking, om de „stoomvaart" te doen behandelen, met het oog op de vraag, of het mogelijk zoude zijn, een stoomvaart uit een der Nederlandsche havens, onverschillig welke, tot stand te brengen, zonder subsidie van den staat. Uit de op die toelichting volgende discussie en beslissing der vergadering bleek echter, dat men iedere afdeeling wilde vrij laten in de regeling van de orde harer werkzaam heden. De algemeene vergadering werd daarop gesloten en de leden begaven zich naar do sectiën, om des avonds te 7 uren weder een algemeene vergadering te houden. Gisteren avond zijn de hierboven medegedeelde reso- loties 1, 2 en 4 door de algemeene vergadering aange nomen. In de heden gehouden vergadering is besloten, de Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij te Amsterdam krachtdadig te steunen door het helpen bevorderen harer plannen. De lijn VlissingenNew- York is positief als de meest wenschelijke aangenomen. De minister van financiën heeft bepaald, dat de navol gende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten de commies van de 2» klasse J. M. Vinckers, ten postkan tore te Groningende commiezen van de 3C klasse J. van Herwerden, ten postkantore te Amsterdam; B. J. R. van Hasselt, ten postkantore te Zwolle H. Eekhout, ten postkantore te Amsterdam; M. J. Woortman Spandaw, ten postkantore te Groningen. De voorzitter der commissie voor de stenographie uit de tweede kamer maakt in de Staats-courant bekend dat met den aanvang van 1870 bij de stenographische inrich ting ten dienste van de beide kamers der staten-geneiaa', na vergelijkend examen, éene, wellicht twee kwetke- lingsplaatsen worden vervuld. Alleen zij,die genoegzame kennis van de Nederlandsche, Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, alsmede van de beginselen van staatsrecht, staathuishoudkunde, algemeene en vader- landsche geschiedenis bezitten, kunnen in aanmerking komen. Voor doctoren in rechten en letteren en voor hen, die in het bezit zijn van het diploma, naar aanlei ding van art. 57 der wet van het middelbaar onderwijs verkregen, is het vergelijkend examen van beperkten aard. ridderorden. Vergunning verleend aan mt E. S. van Kaalte, advocaat te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van ban Marino, waartoe hij door regenten der republiek van San Marino is benoemd.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1