MIDDELBURGSCHE %j|y COURANT. rr- - a N* 188. |l rf J 1809 Vrijdag October. Middelburg 7 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtzaken. Drie a vier maanden geleden is door eenige hoofd ingelanden van den polder Walcheren een adres gericht aan Z. M. den koning, waarin zij te kennen gaven, dat sedert, lang reikhalzend is uitgezien naar hervorming in het beheer der polderaangelegenheden, daar bij de tegen woordige regeling, volgens verouderde Fransche regle menten, aan ingelanden alle recht tot medewerking aan dat beheer onthouden is. De ingelanden zijn echter oveituigd dat de voldoening aan hunne wenschen moet worden uitgesteld totdat de herziening der Zeeuwsche pnlderreglementen kan worden bij de hand genomen. Thans schijnt dat oogenblik te naderen, en geen polder zal in zijn bestuursaangelegenheden meer wijziging te geinoet gaan dan Walcheren. Vooral met het oog hierop meenden zij er dan ook op te mogen aandringen, dat de opengevallen plaats van president van het polderbestuur van Walcheren moge vervuld worden door een bekwa men man, die de noodzakelijke hervormingen kan en wil helpen tot stand brengen en van wien men vertrouwen mag dat de steun der ingelanden hem daarbij niet zal ontbreken. Als antwoord op dit adres is dezer dagen bericht ont vangen van den commissaris deskonings in Zeeland, dat vo gons schrijven van den minister van binnenlandsche za -en, deze, als daartoe door den koning gemachtigd, erust in het voorloopig onvervuld laten der betrekking van president bij de centrale directie van Walcheren, en we in de verwachting dat eene reorganisatie in het be heer van Walcheren spoedig zal worden ter hand ge nomen. Uit Breda schrijft men ons van 6 dezer: „Men verdiept zich in velerlei gissingen omtrent eene poging, heden door een Franschman die verklaarde mecanicien te zijn en gewoond te hebben te Roubaix (waar, gelijk men weet, de Kinck's ook woonden), in het werk gesteld oin als soldaat bij het Indisch leger te wor den aangenomen. Daar zijne papieren niet in behoorlijke orde waren, is zijn verzoek van de hand gewezen. Men heeft echter zorg gedragen de justitie van het gedane aanzoek te verwittigen." De kicsvereeniging de Grondwet te Amsterdam heeft mr. N. J. den Tex, secretaris van de kamer van koophan den en fabrieken, tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer van de staten-generaal gesteld. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is de toelating als leerling voor de telegraphie van G. J. Megelink, op diens verzoek, ingetrokken. VERBETERING. In de opgaven omtrent de begrooting der staatsspoor wegen voor 1870, medegedeeld in ons nommer van 5 October, staat vermeld: Sectie Goes-Vlissingenonder houd van den weg, grondwerken enz. 247,880 dit moet zijn f 347,830. eereteekenen. Vergunning verleend aan M. van Pelt en c- L- Bos, sloeproeiers bij de in- en uitgaande rechten woonachtig te Kruiningen, tot het aannemen en dragen an medaille der '2e klasse voor burgerlijke verdiensten un looi Z. M. den koning der Belgen toegekend. teleghapiue. Benoemd tot directeur van een der rilks- registratie en domeinen. Benoemd tot ontvanger er ïegis ratie voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te Leeuwarden de heer nu. J. D. Qumtus, thans ontvanger der registratie en domeinen te heer 7 ;T 'egl8trafie domeinen te Bolsward de domeinen te Aei 60 leger. Eervol ontslag uit Zr Ms militairen dienst ver- leend aan den met verlof hier te lande teruggekeerden luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Neder, landsch Indië A. Itaaymaakers, met ingang van den len October 1869, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst tengevolge van liehajid^&gebreken, met toekenning van pensioen. In de Groninger courant zegt een onderwijzer over de middelen tegen het schoolverzuim „Zoo langzamerhand wordt het smaakde kinderen als het ware te koopen. Schoolfeesten, prijsuitdeelingen, spaarbankboekjes voor kinderen die getrouw de school bezoeken, worden van verschillende zijden aanbevolen. Gaat men op dien weg voort, dan zal men spoedig voor stellen, voor iederen schooltijd ieder scboolkoinend kind het een of ander te vereeren, omdat het de school de eer bewijst haar te bezoeken. Maar bovendien is men zeer onbillijk bij de uitdeeling dier geschenken. Men heeft kinderen, die gaarne de school zouden bezoeken, maar die door ziekelijkheid buiten de mogelijkheid zijn om geregeld aan hun verlangen te voldoen. Men heeft ouders, die prijs stelleu op het ouderwijs hunner kinderen, maar die door huiselijke of maatschappelijke positie gedwon gen zijn hunne kinderen, meer dan hun lief is, van de school verwijderd te houden. Men kan wel klagen over schoolverzuim en het betreuren, maar alle oorzaken weg te nemen is niet mogelijk. Beloont men nu de kinderen die, zonder hun toedoen, in betere omstandigheden ver- keeren, dan begaat men, op zijn zachtst genomen, tegen over anderen eene onbillijkheid De regeering zorgt voor voldoend lager onderwijs, maar voor de ingezetenen moet het een gunst zijn, dit onderwijs kosteloos te genieten; bet schoolverzuim schuilt toch hoofdzakelijk ouder de niet- betalende leerlingen. Worden nu de kinderen, die zonder wettige redenen, ter beoordeeling van den onderwijzer, de school verzuimen, voor langer of korter tijd van de school verwijderd, dan zal men meer uitwerken dan door belooningen en feesten en de gevolgen van zulk een maatregel, met beleid toegepast, zullen niet uitblijven." Een ander inzender in hetzelfde blad verklaart zich voor schoolplichtigheid en meent, dat schoolverzuim bij na altijd een gevolg is van onwil, 't Koopen der kinderen keurt hij ook af, maar houdt staande, dat alle oorzaken van schoolverzuim zijn weg te nemen door eene eenvou dige wet, die elk kind tot schoolgaan dwingt gedurende den leeftijd van 6—12 jaar, evenals (en waarom is dat anders wél mogelijk?mjn jongen gedwongen is, zegt de schrijver, om op een bepaalden dag zich te moe ten aangeven, ten einde te ioten en dan soldaat te wor den, iets waarin noch hij noch zijne ouders den minsten last hebben. En nu vraag ik, wat is noodiger, soldaat worden of onderwijs ontvangen?.... De vraag is beant woord in 't zelfde oogenblik, dat ze gesteld wordt. Bij deNederduitsche hervormde gemeente te Vlissin- gen is tot predikant beroepen de heer H. Malcomesius, predikant te Franeker. Uit Sneek schrijft men van 3 dezer: „'t Is met de ker kelijke zaken thans een „boeltje". Onze gemeente is op 'toogenblik in 'tbezit van twee stel kerkvoogden, éen benoemd door de notabelen, éen tengevolge van de stem ming van jl. Woensdag door de gemeente Wie zal nu moeten wijken? De liberale partij beweert de onwet tigheid der gehouden stemming der vorige week, de orthodoxe onderwerpt zich niet aan de bestaande orde en ontleent hare kracht aan de p. m. 330 stemmen, die 't ze vental verkozen, dat, krachtens zijn mandaat, een regle ment moet leveren tot beheer der kerkelijke fondsen en van de met den 1™ October afgetreden kerkvoogden alles moet overnemen, wat het bestuur der kerkelijke fondsen betreft. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, is die opeisching reeds geschied en wel per deurwaarders exploit. Gisteren avond zijn de kerkvoogden opgeroepen tot eene vergadering in de consistoriekamer, om daar de zaken over te dragen aan het uitverkoren zevental. Die uitnoodiging is zeker voor notificatie aangenomen want niemand is verschenen, om den eisch te voldoen, 'tls dan trouwens ook niet te verwonderen. Wij willen, niet wijzen op de vrij zonderlinge en streng gekleurde combinatie van het seplel, gaarne gelooven wij, dat ze zeer goed in staat zouden zijn, om de zaken te regelen, maar wij meenen in vollen ernst te mogen en te kunnen vragen, waaraan ze hun macht ontleenen, en dan twijfe len we zeer of die op goede degelijke gronden steunt. „Wat zal intussehen het einde zijn? We hebben al van vrij zonderlinge maatregelen hooren mompelen. De een beweert, dat door de oude kerkvoogden de gasmeter uit het kerkgebouw is weggenomen; een ander meent gehoord te hebben, dat reeds gelden beschikbaar zijn, om een proces aan te vangeneen derde zegt, dat beslag zal worden gelegt op de gelden van 't tweede kerkzakje een vierde mompelt van weigering, om bank-en stoel- gelden te betalen, een vijfde eindelijk wil bepaald Zon dag naar de kerk gaan om te zien, of de „door de ge meente geroepenen", ook plaats zullen nemen in de gewone kerkvoogdenbank, zooals „men" zegt, dat ge schieden zal. „De tijd zal ook hier licht scheppen; we constateeren alleen bet feit, dat, als 't christendom niets beters kan leveren dan wat hier 't geval bij velen schijntheete hoofden en koude harten, we zeer de ellendige opvat ting van die verheven leer betreuren." (Hel Noorden). De arrondissements-reehtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken. F. J. van den Broek, herbergier te Brigdamme, en zijne huisvrouw Neeltje Jause ziju schuldig verklaard aan feitelijk vergrijp tegen de zeden, door hun werk te maken om de ongebondenheid of' onzedelijkheid of de verleiding van jonge meisjes ben-den den ouderdom van 21 jaren op te wekken, te bevorderen of behulpzaam te zijn, en veroordeeld ieder tot zes maanden gevangenis straf, eene geldboete van f 25 en solidair in de kosten. Marinus Schuurbier en Adriaan Zoeters, beide polderwerkers te Veere beklaagd dat zij den 22<ri Augustus jl. na eene woordenwisseling in een herberg aldaar op de straat onderling gevochten hebben zijn schuldig verklaard, de eerste bij verstek, aan het hun ten laste gelegde feit en te dier zake ieder veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede beiden voor de helft in de kosten. -Corneiis Elewout, oud 33 jarenpolderwerker onder Veere beklaagd dat hij den 28" Augustus jl., toen de brigadier der maréchaussée J. Bonouvrie en de maréchaussee J. Polderman te Veere iemand wilden ar resteeren, zich, uit een hoop polderwerkers te voorschijn komende, daartegen heeft verzet door te trachten dien persoon te ontzetten, tengevolge waarvan die beambten genoodzaakt waren hunne sabels te trekken en de briga dier den beklaagde, die naar geen waarschuwiugen luisteren wilde, een klap met de sabel gegeven heeft is schuldig verklaard aan feitelijk en gewelddadig ver zet tegen bedienende beambten in de waarneming hunner bediening, en veroordeeld tot drie dagen gevan genisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting, benevens in de kosten. Jozina Goethals, oud 30 jaren, dienstmeid, thans bij hare ouders te Oostburg wonende beklaagd 1». dat zij in den loop van dit jaar, tijdens zij diende bij M. Laco, ziekenmoeder in het gasthuis te Aardenburg, van de bleek in dat gasthuis arglistig een vrouwenmuts, ten nadeele van Jobanna Versprille, beeft weggenomen en zich toegeëigend; 2° dat zij, tijdens zij in dienst was bij Amelia Gevaert aldaar, ten nadeele van deze twee linnen zakdoeken heeft ontvreemd; en 3». dat zij den 4» Au gustus jl. eene som van f 1.84, haar door hare voor noemde meesteres ter hand gesteld tot het koopen van. meel bij A. van de ater, deze niet betaald, maar ten eigen bate achtergehouden heelt is hij verstek schul dig verklaard aan de haar ten laste gelegde feiten van diefstal door een loonbediende en, onder aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot twee

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1