$uitmlcmö. 3öüertfnticn. Algemeen overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen ran effecten. kosten van vestiging, onderhoud en vervanging van veroordeelde bedelaars en landloopers voor rekening van hét rijk gebracht, waardoor de 15 groote steden gedekt worden voor eventueel meerdere onderstandskosten. Het wetsontwerp tot regeling der banken van leening wijkt af van de vorigen omtrent dit onderwerp aan de vertegenwoordiging ingediend. Thans is het stelsel aan genomen dat, behoudens het vaststellen van bepalingen die hot waken tegen misbruik ten doel hebben, eensdeels de oprichting, het beheer en de opheffing casu quo die op openbaar ingestelde banken als zuiver gemeente-inrich tingen aan de gemeenteraden behoort te worden overge laten, en anderdeels dat het oprichten van banken voor rekening van bijzondere personen behoort te worden vrijgelaten. Een plotselinge overgang van den tegen- woordigen toestand tot de door velen verlangde onbe perkte vrijheid, wordt echter nog niet raadzaam geacht. De op nieuw ingediende wetsontwerpen omtrent de openbare middelen van vervoer en de regeling van het hooger onderwijs, zijn geheel gelijkluidend aan de vorige ontwerpen. Het wetsontwerp houdende nadere bepalingen be treffende de indiening en behandeling van bezwaar schriften tegen aanslagen voordelieffingop het personeel of het recht van patent, ook in de vorige zitting reeds ingediend, heeft enkele wijzigingen ondergaan. Ten aanzien van de in het voorloopig verslag mogelijk ge achte strijdige beslissingen van den administratieven en den gewonen rechter, zegt de minister onder anderen in zijne memorie van toelichting: „Hetgeen in de bekende zaak van „Kunstliefde" te Middelburg plaats heeft gehad, zal zich niet herhalen, omdat dit hoofdzakelijk was toe te schrijven daaraan, dat de minister van financiën in de ongelijkmatige uit spraak van gedeputeerde staten geen hooger beroep had en dus, wilde hij eene, volgens zijne overtuiging ver keerde toepassing der wet, voor de behoorlijke uitvoering waarvan hij verantwoordelijk is, niet toelaten, wel ver plicht was een anderen uitweg te zoeken. Zoodra een hooger rechter door de wet is aangewezen, die tusscben den minister van financiën en gedeputeerde staten in het hoogste ressort beslist, staat die ministerieele verant woordelijkheid niet meer bloot aan dergelijk gevaar, en zal geen minister van financiën zich meer verplicht zien tot dergelijk expedient zijne toevlucht te nemen." De memorie van toelichting bevat voorts de beant woording van het verslag in de vorige zitting uitgebracht, evenals die bij het op nieuw ingediende wetsontwerp omtrent het hooger beroep bij den raad van state op uit spraken van gedeputeerde staten in zake van rijks-directe belastingen. Dat wetsontwerp heeft ook enkele wijzigin gen op ondergeschikte punten ondergaan. Wij deelden gisteren mede dat de zitting der Spaan- sche Cortes, onmiddellijk na de stemming over het wetsontwerp tot schorsing der individueele vrijheden alsmede tot bevoegdverklaring der regeering om overal waar zij goéd vindt den staat van beleg af te kondigen, zal worden verdaagd. Die verdaging is waarschijnlijk het gevolg van de vrees der regeering voor eene manifes tatie der republikeinsche partij in de vertegenwoordi- ging, die, zoo deze manifestatie geen resultaat opleverde, zich verder zou onthouden van ter vergadering te ver schijnen. Dan zoo schrijft de heer Erailio Castelar zullen de eeuwige wetten van den vooruitgang zich doen gelden, tegenover welke de gouvernementen machteloos zijn, indien zij, hun oorsprong vergetende en zich niet- verantwoordelijk achtende, alle rechten miskennen; indien die gouvernementen dan ook hun verdiende straf niet erlangen door recht en wet, vinden zij die straf vroeg of iaat voor de hoogste rechtbank, waarop onderdrukten zich nooit te vergeefs beroepende recht bank der revolutie. De eerste kamer in Baden heeft in haar adres van antwoord op de troonrede geheel en al denzelfden toon aangeslagen ten opzichte van Baden's inlijving bij den Noord-Duitschen bond als in het ministerieel staatsstuk werd aangetroffen. Het adres van antwoord, grooten- deels uit de pen Van den heer Bluntschli, het hoofd der Prnisischgezinde partij, gevloeid, zegt onder meer het volgende„Het gebrek eener organisatie, welke geheel Duitschland omvat, doet zich reeds zeer gevoelen voor de Noordelijke staten en dreigt ten laatste onduldbaar te zullen worden, sedert wij ons zoo dikwijls verplicht zien om, óf ons van de toepassing van hervormingen in den Noord Duitscben bond, op wetgevend gebied tot stand gebracht, te onthouden en alzoo niet mede te werken tot de ontwikkeling van een algemeen Duitsch recht en tot de ontwikkeling der eenheid van het economisch leven, óf de Noord-Duitsche wetten zonder wijziging aan te nemen, zonder tot de samenstelling dier wetten mede te kunnen werken." Men zal zich herinneren dat naar aanleiding van be weerde medeplichtigheid aan eene volgens de regeering te Florence bestaan hebbende samenzwering tot omver werpingvan het tegenwoordigItaliaansch gouvernement, de schoonzoon van Garibaldi, Canzio, en elf zijner poli tieke vrienden zich steeds in heehtenis bevonden. Hethof van appel te Genua heelt thans al deze personen buiten vervolg gesteld en hunne invrijheidstelling bevolen, gelijk trouwens reeds lang te voren voorzien werd. Natuurlijk heeft dit einde eener rechtsvervolging, waarin de regeering een wapen meende te vinden tegen de Garibaldiaansehe partij, een voor het gouvernement zeer ongunstigen indruk gemaakt. Het openbaar ministerie had alle mogelijke pogingen aangewend om de heschuN diging waarschijnlijk te maken doch is zelfs niet geslaagd om de zaak naar dc openbare terechtzitting te doen verwijzen. De invrijheidstelling van Canzio en zijne vrienden heeft overigens aanleiding gegeven tot eene groote volksdemonstratie te Genua, alles weder tot ver mindering der reeds zoo geringe populariteit van het ministerie. De geruchten van ontwapening, die in de laatste dagen te Parijs verspreid waren, zijn in Engeland wel met veel voldoening ontvangen, doch'men hecht er slechts weinig geloof aan. Men is reeds zoozeer aan dergelijke geruch ten gewoon, dat men slechts dan zal gelooven dat zij ge grond zijn, wanneer men ze verwezenlijkt zal zien. Indien overigens de ontwapening zuinigheid beteekent voor de staten die bun militair effectief zoo onmatig opgedreven hebben, wil het dan ook zeggen: vrede voor Europa? Uit dit oogpunt wordt de zaak door the Morning post beschouwd. „Eenige jaren geleden, zegt het blad, ware een plan tot algemeene ontwapening aannemelijk en tevens uitvoerbaar geweest. De effectieve legers van iedere mogendheid bestonden uit zeker aantal soldaten en zeker aantal geweren. Men behoefde toen slechts bei- d.n in zekere verhouding te verminderen om den vrede van Europa te verzekeren. Maar thans zijn de omstan digheden zeer veranderd. In theorie en in practijk heeft men het denkbeeld aangenomen om de geheele jonge lingschap van een land in de behandeling der wapenen teoefenen. Het zijn dan ook eigenlijk gansche natiën die onder de wapenen staan en niet meer zeker aantal man nen, die soldaat van beroep zijn. Indien Frankrijk en Duitschland het morgen eens werden om hunne staande legers elk tot honderd duizend man terug te brengen, zou dat voorzeker eene besparing op hunne budgetten wezen, maar dat zou niet beletten dat ieder van die mo gendheden in éen oogenblik een milliopn mannen onder de wapens kon brengen, en bijgevolg zou daardoor toch hoegenaamd geene zekerheid voor den Europeeschen vrede bestaan." Yorst Karei van Romanië heeft zich na zijn bezoek aan Brussel naar Baden begeven. Hij wordt dezer dagen ook te Parijs verwacht. Volgens sommige mededeelin- gen dienaangaande zou hij dezer dagen omtrent zijne ontvangst op de Tuileriën inlichtingen hebben doen vragen. Vorst Karei toch is vasal van Turkije, doch zou, naar men beweert, zijn plan om aan het Fransche hof een bezoek te brengen, hebben laten varen, indien hij, gelijk de onderkoning van Egypte, zich aan eene voor stelling door den Turkscben ambassadeur zou hebben moeten onderwerpen. Namens de keizerlijke regeering zou echter te kennen gegeven zijn dat hij in hoedanig heid van door volksstemming gekozen erfelijk vorst, over een rijk hetwelk onder bescherming der groote mogend heden staat, zou worden ontvangen met alle aan souve- reine vorsten betoonde formaliteiten. De verhouding tusscben Caïro en Constantinopel is in de laatste dagen niet veranderd. De Europeesche diplomatie spande intusschen alle krachten in om vóór het bezoek van keizerin Engénie aan de Turksche hoofd stad een vergelijk tusschen suzerein en vasal tot stand te brengen. Tot dusverre is dit nog niet gelukt. Intus schen bevond keizerin Eugénie zich eergisteren nog te Venetië, alwaar zij een bezoek heeft ontvangen van koning Victor Emmanuel aan boord van haar stoom jacht 1'Aigle. De kroonprins van Italië en de prins van Carignan waren eergisteren in de lagunenstad aange komen om insgelijks hunne opwachting bij de keizerin te maken. toepassing der tusschen Frankrijk en België gesloten spoorweg conventie geenerlei resultaat hebben opgele verd en als mislukt ziju te beschouwen. Berlijn. Heden heeft de koning de zitting der beide huizen van den landdag met eene zeer vredelievende troonrede geopend. Daarbij worden overigens wetsont werpen tot heffing van nieuwe belastingen aangekon digd. Madrid. Van regeeringswege wordt medegedeeld dat de opstandelingen overal worden teruggedreven en uiteengejaagd. Heden avond zal in de Cortes nog de stemming plaats hebben over het aanhangig wetsontwerp omtrent de schorsing van eenige artikelen der constitutie en het vorleenen der bevoegdheid aan de regeering om naar welgevallen overal den staat van beleg af te kondigen. Antwerpen 5 October. Kalme markt voor alle gra nen in het algemeen en onveranderde prijzen. Jarige Pommersche tarwe fr. 29} en nieuwe Hamburg dito fr. 27} a 28 de 100 kilogr. Rogge zonder zaken. Nieuwe Hamburgsche gerst fr. 18}. Petroleum. De markt blijft kalm voor Amerikaan- sehe geraffineerde; disponibel en op levering fr. 56} de 100 kilogram. Amsterdam 6 October. Raapolie op 6 weken /41J. Lijnolie op 6 weken 33j. Amsterdam 6 October 1869. *Certific. Werkelijke schuld ♦dito dito dito 3 *dito dito dito 4 dito exploitatie Ned. staatssp. ♦Certificaten bij Rothschild 21 ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certifie. adm. Hamburg 5 70J ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 76 4 ♦dito 1000 1864 5 92} ♦dito 1000 1866 5 91}} ♦Loten 1866 5 228 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 81} ♦Certifie. dito4 65} *Inscript.Stieglitz&Co.2^a4eL. 4 64j| *Obligatiën 1867 4 66 ♦dito 1869 4 65 4 ♦Certificaten6 42$ *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 223 ♦Oblig. dito 4 167} dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83} dito dito Jelez Orel 5 „83 dito dito Charkow Azow 5 80} ♦Schatkistobligatiën4 63} *0blig. rnetall. in zilver Jan.' Juli 5 55} ♦dito dito April'Oct. 5 „55} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 484 ♦Obligatiën2} thans 3 „27} ♦dito 1867 26j4 ♦dito Binnenlandsche3 224 ♦dito 1856—1863 3 „33} ♦dito 1867 3 33} dito (binnenl.) 5 414 dito 1868 7 75£ ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 88 ♦dito dito dito (1882) 6 87 j-$ ♦dito dito dito (1885) 6 87$ dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 51} dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 28 j dito dito dito 2» sec. 7 68} dito dito 1869 dito 7 70 ♦dito 1863 4} - ♦dito 1865 5 82 4 dito afgestempeld6 18} Nederland. België. Rusland. 2} pet. 53 J4 62$ 85(1 701 Polen. Oostenrijk, Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Grenada. Laatste berichten. Brussel. Het financieel blad la Einance deelt mede dat de onderhandelingen tusscben de Fransche spoor wegmaatschappij de 1'Est en de Nederlandselie maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen omtrent de Prijzen van coupons. Amsterdam 5 October. Metall. 20.30; Dito zilver 24.471; Dito Eng. per 11.90; Eng. Russen per 11.90; Eng. Portugal per Fransche 56$; Belg. 56}; Pruis, ƒ34}Hamb. Russen 28}Russen in Z.R. 29 4; Pools, in Fl./—; dito Z. R. ƒ36 4; Ame- rik. Dollars ƒ2.43}dito papier 1 76. HEDEN den vierden October 1800 negenenzestig, heb ik ondergeteekende, CORNELIS ALEXANDER KOULON, Deurwaarder bij de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, woneude aldaar, als zoodanig ge patenteerd; Ten verzoeke van JOH ANNA HENDRIK A GERRITJE PAIJ, Werkster, wonende te Ylissingen, thans verblijf houdende te Helder, bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, van den 8 September 1869, geregistreerd, toegelaten in dezen kosteloos te procedeeren, ten deze domicilie kiezende te Middelburg, ten Kantore van den Heer PIETER DE MARET TAK,

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3