Rechtzaken. Gemeiu .de berichten. Terkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-generaal. Davelaar tot adv. en proe. bij het hooggerechtsh. van Ned-Indie, mr. C. Sandenbergh Matthiessen, met intrek king van zijne ben. tot adv. en proe, bij den raad van justitie te Soerabaya tot notaris te Palembang, de not. te Ngawi (Madioen) H. J. G van der Bnrch tot pak huismeester bij het zout-hoofddepöt te Paradessi (Rem bang), de zouthoofdd'epöt-pakhuiemeester te Margallela (Madura) Gr. H. H. van Sadelhof. Tot hoofdonderwij zers aan de openbare tweede lagere school te Soerakar- ta, F. B Nunnink aan de openb. tweede lagere school te Makasser,. G. Koldewijn, en aan de openb. lagere school te Kediri, J. J. Fonteyn; allen onlangs uit Neder land aangekomen. militair departement Ontslagen: Op verzoek eervol, uit Zr. Mr. mil. dienst, wegens volbrachten dienst tijd, met behoud van recht op pensioen, de majoor der infanterie J. B. du Pny de Montbrun. Verleend: een tweej. verl. naar Nederland, weg. ziekte, aan den offic. van gez. der 2» kl. J. J. Hooge- boom. Be vord er d: bij de mil. adm., tot adj.-int. bij het dep. van oorlog, de asp.-int. F. H. Sexauer, van dat dep., met bep. dat hij ook in zijn nieuwen rang zal blijven gevoerd a la suite van zijn dienst; tot 1™ luit.-kwart., de asp.-in- tend. E. J. L. Herens. Benoemd: Tot tweede luit. kwartierm., de adj. on- deroffic. der art. H. C Stokhekker en de serg. der inf. J. Focke. Overgeplaatst: Bij den mil. geneesk. dienst te Ti- mor-Koepang, de offic. van gez. 2® klasse A. de Graag, van den geneesk. dienst der Moluksche eilanden. Heden isterrolleder arrondissements-rechtbank alhier namens -den heer Lamb de in ons nommer van Donder dag 30 September vermelde exceptie van onbevoegdheid dezer rechtbank tegengesproken, voornamelijk op grond dat het privilege van exterritorialiteit zich niet tot de consuls uitstrekt en nog veel minder tot vice-con- suls, die, zooals de heer Ellinckhuysen, niet door eene vreemde regeering, maar door een consul zijn aangesteld; tot staving dier stelling werd een afschrift overgelegd der aanstelling van genoemden heer Ellinckhuysen van het jaar 1839, afkomstig van den toen te Rotterdam re- sideerenden Engelschen consul voor Zuid-Holland en Zeeland. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Abraham Dirks, meestal genaamd Boekhout, oud 30 jaren, laatst wonende te Veere, thans gedetineerd te Middelburg beklaagd dat hij in den morgen van Maan dag 26 April 11. omstreeks 8 uren, arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft 9 katoenen dekens, een emmer, een tobbe, een koekpan, een waterkan, een roffel ol graaf en een blikken emmer, alle welke goederen toebehoorden aan Belgische polderwerkers, en zich bevonden in de door hen bewoonde kazerne te Veere is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburg dd. lJulijl. schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en te dier zake veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en in de kosten der procedure. Op het door den veroor deelde en den officier van justitie ingesteld hooger be roep, heeft het hof bovengemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïntimeerde en mede appellant in de kosten op het hooger beroep gevallen. Johannes Blom, oud 38 jaren, wonende te Zierikzee, herbergier beklaagd ter zake dat hij in den avond van 20 Mei jl omstreeks 10 uren in de gelagkamer zijner her berg te Zierikzee Joseph Potwersnie, reizend koopman, moedwillig bij de keel heeft gegrepen en met het hoofd tegen den muur geslagen, den bootsman Willem van der Linde moedwillig heeft vastgegrepen en achterover ge worpen met het achterhoofd tegen de punt eener aldaar staande tafel, waardoor hij eene verwonding in zijn ach terhoofd heeft bekomen, en hem bovendien in den vin ger heelt gebeten, en Jozua Laven, wonende te Zierik zee, moedwillig uit zijne herberg met het hoofd tegen de straatsteenen heeft geworpen is bij vonnis der arron dissements-rechtbank te Zierikzee dd°. 2 Juli jl schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, stooten en kwetsuren, geenerlei ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebbende, en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in drie geldboe ten ieder van ƒ8, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevangenisstraf van éen dag voor elke geldboete, mede in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procudure. Op het door den veroordeelde en den officier van justitie inge steld hooger beroep, heeft het hof gemeld vonnis beves tigd, met veroordeeling van den geïntimeerde en mede appellant in de kosten ook op het hooger beroep gevallen. Ook het verzoek om gratie, ingesteld door P. Ferwerda, j bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Hol land van 28 April jl. veroordeeld tot een correctioneele j gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren (in het eerste der Rotterdamsehe rechtsgedingen), is afgewezen. Eergisteren is de onlangs voltooide spoorwegbrug over de Waal bij Bommel, in tegenwoordigheid van den minister van binenlaudsche zaken en vele deskundigen en belangstellenden, aan een zware proef onderworpen, welke zij in alle opzichten heeft doorstaan. Berichten uit de Rijnprovinciën maken melding van een aardbeving, die daar Zaterdag avond tusschen half twaalf en kwartier voor twaalven is gevoeld en waarvan de schok zich in zuidoostelijke richting voortbewoog. Den lOn October a. zullen te Antwerpen feeste lijkheden plaats hebben ter gelegenheid van de opening der maritime-etablissementen aldaar, bestaande in een vuurwerk, verlichting van den stroom, volksspelen enz. De stedelijke regeering heeft te dien einde eene som van fr. 17 000 beschikbaar gesteld. Bij gelegenheid der onlangs te Brussel gevierde feesten is de Belgische schilder Louis Gallait benoemd tot groot-officier van de Leopoldsorde. Te Hamburg heeft een onaangename ontmoeting plaats gehad tusschen een ambtenaar van de inkomende rechten en een reiziger, die naderhand zich bekend maakte als de militaire gevolmachtigde van Frankrijk aan het hof te Bellijn. Deze wilde zijn koffer eigenmach tig zonder visitatie naar het spoor laten brengen, en be- leedigde den ambtenaar, die hem beleefd op de bepalingen der wet opmerkzaam maakte, met zulke ruwe bewoor dingen, dat de hoofdambtenaar last gaf persoon en koffer te arresteeren. Toen het bleek wien men voor had, is van de gevangenneming niets gekomen. Niet onwaar schijnlijk evenwel dat de diplomatie zich met de zaak zal bemoeien. -- Uit Naarden schrijft men aan Het Vaderland: „Er bestaat hier een aardig, of liever een zeer onaardig con flict tusschen de burgerlijke cn kerkelijke autoriteit. Bij het opmaken van een lijst van stembevoegden voor kerkelijke colleges, waarop volgens bet synodaal regle ment niet mogen voorkomen personen die van kerke lijke of burgerlijke instellingen van weldadigheid be deeling ontvangen, hebben kerkvoogden van het dage lijkse]! bestuur mededéeling gevraagd van een lijst der bedeelden van het burgerlijk armbestuur. Burgemeeestcr en wethouders hebben hierop weigerend geantwoord met te zeggen, dat ze meenen daartoe geen bevoegdheid te hebben. „De commissaris des konings, tot wien het kerkbe stuur zich daarop wendde, heeft geantwoord, „dat bij, indien liet gemeentebestuur ongezind was, het niet door wettelijke bepalingen kon dwingen." Een verzoek aan den gemeenteraad om een afschrift van do lijst der be deelden tegen betaling der kosten te bekomen, werd mede kortweg met neen beantwoord. Het kerkbestuur heeft zich thans tot de ministers van hinnenlandsche zaken en van hervormden eeredienst gewend,met verzoek om maatregelen te willen nemen dat het kerkbestuur niet door die ongezindheid van het gemeentebestuur in de onmogelijkheid zij zijne wettelijke verplichtingen na te komen. „Het is te hopen, dat de ministers zullen kunnen hel pen. In elk geval is eene terechtwijzing aan het ge meentebestuur stellig noodig, dat door eenvoudigen onwil tegenwerkt. Eer de overtuiging bij ons gemeentebestuur wortel vat dat het bestuur is voor de ingezetenen, en dat de autoriteiten zoowel tegenover andere lichamen als tegenover particulieren in de allereerste plaats tot mede werking en dienstvaardigheid verplicht zijn, zal er nog veel moeten gebeuren. Wanneer de hooge autoriteiten nu maar willen en kunnen helpen, opdat het gemeente bestuur gedwongen worde tot datgene, wat het uit eigen beweging had behooren te doen De zuidercitadel van Antwerpen die, zooals onze Brusselsche correspondent in ons vorig nommer meldde, aan een ondernemer uit Berlijn verkocht is heeft, met de annexen, die in den koop begrepen zijn, een oppervlakte van 104 hektaren, dus groot genoeg om eene vrij groote stad op te bouwen. Bewaarheidt zich de verwachting dat de kooper over aanzienlijke middelen te beschikken heeft, dan meent men dat Antwerpen een even schoone toekomst tegengaat als Marseille. Deze citadel zal de beste inrichtingen voor schepen aanbieden. De wegneming van de Scheldebocht op die plaats zal nog 4 a 5 hektaren bij de 104 eerstgenoemde voegen en zal aan de stoomvaart eene kade van 12 a 1500 meter schen ken. Bassins zullen gegraven worden, groot genoeg om een gansche handelsvloot te bevatten. Rond deze zullen zich de entrepots verheffen en de dokken zullen door dubbel spoor met den staatsspoorweg verbonden worden, zoodat daar geen vertraging, geen tijdverlies hij het laden en lossen ondervonden zal worden. Deze inrichting zal, naar men verwacht, eene handelsbeweging in het leven roepen die Antwerpen tot eene koopstad van den eersten rang zal verheffen. Toen het stoomschip de Tycho Brabó, dat uit Liver- pool den 15e" Juli afgevaren was, den 14«> Augustus voor de Kaapstad kwam, waar de 10 dagen vroeger uit Liverpool vertrokhen mailboot nog gewacht werd,waren de nieuwstijdingen d e het schip aan boord had zooveel waard, dat voor het eenige nommer van een der aller laatste couranten 120 geboden werd, en verscheidene schepen den eigenaar er van vrijen overtocht naar Shanghai aanboden, op conditie van het nieuws uit zijn blad te mogen overschrijven. De kleingeestige, eener krachtige regeering on waardige vrees voor al wat zij majesteitsschennis gelieft te noemen, is door het Pruisisch gouvernement in Han- over nog niet afgelegd. Eene modemaakster te Uslar had op den 21™ September 11., den geboortedag van den ex-kroonprins van Hanover, Ernst August, in haren kleinen winkel wat meer witte en gele linten, bloemen en andere dergelijke voorwerpen tentoongelegd. Tot haar grooten schrik verscheen reeds des morgens te 10^ uur een gendarme, met een brief van den „amtshaupt- mann", waarin stond dat zij met 10 thalers was beboet, en met bedreiging dat, zoo zij het weer waagde zulke voor de koninklijke majesteit beleedigende demonstra- tiën te doen, zij strenger zou worden gestraft. Heden avond zijn alhier te koop aangeboden1». een huis en erve in de Lange Giststraat, wijk F n». 203, ver kocht voor ƒ2415; 2». een huis en erve in de Lange Breestraat, wijk O n». 154, verkocht voor 10993°. een huis en erve in de Lange Singelstraat, wijkN n°. 201, hoogste bod 1001, opgehoudenen 4». een huis en erve op den Kinderdijk, wijk P n°. 99, verkocht voor 2000. 5 Oct. 's av. 11 u. 53 gr. 6 's morg. 7 u. 51 gr. 'smidd. lu. 61 'sav. 7u.56gr. De begrooting van den arbeid der gevangenen voor 1870 bedraagt 263,455, alzoo ƒ20,000 meer dan voor 1869, een gevolg van de hooge prijzen der grondstoffen en het geven van uitbreiding aan het maken van som mige voorwerpen waaraan behoefte bestaat. De inkomsten zijn geraamd op ƒ288,600. De wijziging der wet van 28 Juni 1854 tot regeling van het armbestuur strekt om daaruit het onderstands domicilie en het restitutiestelsel weg te neraeu. De ver blijfplaats wordt als die van onderstand aangewezen. In de memorie van toelichting zegt de regeering bij de bewerking van dit ontwerp uitgegaan te zijn van de volgende beginselen: Niemand heeft recht op onderstand. De zorg voor de armen is een zedelijke, geen burgerlijke plicht, zoodat de nakoming daarvan niet op den weg van clen staat ligt. De uitoefening van liefdadigheid moet worden overge laten aan de kerk en aan de bijzondere personen en instellingen. Wordt echter de arme van geene andere zijde geholpen, dan kan het noodig zijn, dat de staat of het burgerlijk bestuur hulp verleent, en in de wijze waarop dit dan behoort plaats te hebben, moet worden voorzien bij de wet, bedoeld bij art. 195 der grondwet. De thans vigeerende wet gaat van dezelfde hoofdbe ginsels uit, doch de toepassing van onderscheidene harer bepalingen heeft andere dan de beoogde gevolgen gehad. Wat betreft het bezwaar dat opheffing van het domi cilie van onderstand een voortdurend heen en weder trekken der behoeftigen tengevolge zal hebben, wordt erkend dat dit in den aanvang zich wel eenigszins zal doen gevoelen maar deze kwaal brengt haar eigen ge neesmiddel mede, want een bestuur dat dit toevloeien naar zijne gemeente bespeurt, zal, bij het vervallen der restitutie, spoedig kariger worden en de armen zullen ondervinden dat bij dit verhuizen geen heilis te vinden. Dat men ten laatste de armen van honger zal laten ster ven, is niet denkbaarmaar juist die karigheid van be deeling is immers wat de wetgever moet verlangen? Zoo niet, dat hij dan de staatsarmenzorg organiseere. Dat de groote steden door dit stelsel te zwaar zullen worden gedrukt, wordt ontkendbehalve dat de onge lijkmatige druk tengevolge van het bestaande restitutie stelsel erkend wordjj en daarom vermeerdering der uit gaven voor de grootere gemeenten eendoorde billijkheid gevorderde maatregel zou zijn, worden bij deze wet de

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2