MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 187. Donderdag 1869. 7 October. Middelburg 6 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Yeezielite. Koloniën. De kiesvereeniging „Amsterdam" te Amsterdam heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld m', E. H. 's Jacob. Bij den minister van oorlog is het denkbeeld opge komen, of er niet in gedeeltelijke navolging van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden, een inrichting zou kunnen worden tot stand gebracht, alwaar de gele genheid zou bestaan, om een zek&da^jtal kjii^gren van het mannelijk geslacht, tusschen denlec'mjd-Taw 10-—12 jaren, van onvermogende ouders, zoowel burgers als militairen op te nemen, te verplegen en hun een behoor lijk onderwijs te doen genieten, totdat zij den ouderdom van 16 jaren hebben bereikt, en dan aan de ouders de keuze te laten om hen voor het een of ander ambacht te bestemmen, of wel, hen als soldaat bij het instructie- bataljon te Kampen of bij de artillerie-instructie-compag nie te Schoonhoven, of wel als tamboer of hoornblazer -n militairen dienst te doen optreden. Dit denkbeeld heeft de goedkeuring van den koning verworven, en het is van vele zijden toegejuicht omdat er een middel in wordt gezien teneinde menig m®Sezln, dat in bekrompen omstandigheden verkeert, in e opvoeding en verzorging der kinderen tegemoet e komen, alsmede omdat het strekken kan tot beko ming van welopgevoede vrijwillige soldaten. venals .de kweekschool te Leiden door particuliere ij ïagen is tot stand gebracht en hoofdzakelijk onder ouden wordt, zou ook de hier bedoelde inrichting op ge ij re wijze tot stand dienen te komen, en dit laat zich naai het oordeel des ministers wel verwachten, indien er slechts een gebouw beschikbaar kon worden gesteld, dat de noodige ruimte bevat voor debpname van minstens een 100 tal jongens, met het daarbij behoorend toezicht houdend personeel van beambten. Aangezien onder de aanwezende rijksgebouwen niet éen tot bovenbedoeld einde beschikbaar is te stellen, is de tusschenkomst van eenige gemeentebesturen ingeroepen, ten einde na te gaan, of tot het bedoeld einde eenige localiteit in een of andere gemeente daarvoor is in te richten. Die inrichting zoude evenwel zoodanige ruimte moeten bevatten, dat een twintigtal kamers met eenige zalen daarin werden aangetroffen of kon worden aangebracht. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. F. E. Loos, uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Ootmars- snm c. a., behoudens aanspraak op pensioen. De gemeenteraad van Zutfen heeft jl. Maandag den heer J. A. Snijders op zijn verzoek eervol ontheven van de betrekking van leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de burger-avondschool, en als zoodanig benoemd den heer M. Woudstra, te Winterswijk. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van September jl. be draagt het aantal vacante scholen openbare voor ge woon lager onderwijs 20, dito voor gewoon en meer 2, en voor meer uitgebreid onderwijs 2, bijzondere voor ge woon 1 en dito voor meer uitgebreid onderwijs 1, gesub sidieerde bijzondere voor gewoon 1 en dito voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponderwij zers-betrekkingen 16 en 1 voor hulponderwijzeres. Jl. Zondag ia te 's Hage het nieuw algemeen college van toezicht op het beheer enz. der kerkelijke goederen van de hervormde gemeenten in Nederland geconstitu eerd. Het bestaat uit de heeren m>'. Metelerkamp (Zuid- Holland), van Visvliet (Zeeland), Suringar (Limburg), mr. Boeles (Drenthe), mr. Roijer (0veryssel) mr. van der Laan (Fries and), m- Jordens (Noord Holland), mr. van ÏT - /Ge+ldei'land)> "Wetter (Utrecht), m-, Loke (Noord-Brabant) en rm. Lohman (Groningen). De drie leden van de synode zijn de heeren Witkop, Molenkamp en Koetsveld. De heer Gerlach is afgevaardigde van de Waalsche gemeenten. Tot president is benoemd mr. A. van der Laan, tot vice-president mr. Loke, tot secretaris de heer van Hasselt, die alle drie zich de benoeming laten welgevallen. Eene commissie uit het aftredende college heelt daarop, daartoe door de regeericg gemach tigd, namens den staat, de zorg voor het beheer der ker kelijke goederen en fondsen en het toezicht daarop aan het nieuw optredend college overgedragen. De kapitein T. G. Corbelijn en de le luitenant P. Span jaard, heiden van het korps mariniers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 27fn September jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip ter beschikking gesteld van den kom- mandant en inspecteur van gemeld korps. M'. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toe Water, is den 4fi« dezer van Plymouth vertrokken, ter voortzetting zijner reis naar Alexandrië. De Staats courant van Woensdag 6 October bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere manschappen, behoord heb bende tot de landmacht in Nederlandsch-Indië, gedu rende het kwartaal 1868, onder beheer der weeskamer te Batavia gesteld, en welke, voor zooveel de saldo's meer dan 250 bedragen, bij die weeskamer, en daar beneden bij het departement van koloniën in Nederland door de rechthebbenden behooren te worden ingevorderd, onder overlegging van de noodige bewijzen van erfrecht. Het Provinciaal blad van Zeeland no. 103 bevat de volgende pirculaire van gedeputeerde staten dezer provincie aan de burgemeesters der verschillende ge meenten „Het zal u uit het medegedeelde in het Provinciaal blad gebleken zijn dat, binnen een zeer kort tijdverloop, zich in deze piovincie twee gevallen der besmettelijke longziekte onder het rundvee hebben voorgedaan, het eene in het eiland Noord-Beveland en het andere in het eiland Schouwen. „De onmiddellijke oorzaak van het ontstaan der ziekte is niet kunnen worden opgespoordnaar ons inzien, moet hier gedacht worden aan de mogelijkheid dat runderen, als voor de slachtbank bestemd, uit Zuid-Holland aange bracht, op eene ongeoorloofde wijze verder vervoerd en met ander vee in aanraking gekomen zijn, en alzoo de ziekte aan deze hebben medegedeeld. „Wij zien ons alzoo verplicht u het houden en het doen houden van een nauwlettend toezicht op het rund vee, 't welk van elders, en in het bijzonder uit Zuid- Holland, in uwe gemeente wordt ingevoerd. Wordt hetzelve als ter slachtbank bestemd aangegeven, de politie-beambten zullen zich, tot aan de afslachting, door een dagelij ksch onderzoek behooren te overtuigen dat geen verder vervoer heeft plaats gehadworden de inge voerde runderen aangehouden en tengevolge daarvan gestald of geweid, het voorschrift van art. 6 van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der long ziekte onder het rundvee in deze provincie zal dan ten strengste moeten worden toegepast, zullende de daarbij bedoelde afzondering niet mogen worden opgeheven, dan nadat minstens eene tijdruimte van zes weken sedert de aankomst van het vee op zijne bestemmings plaats, zal zijn verloopen, en dat, bij een alsdan door een erkenden veearts nader te doen onderzoek, zich geene ziekteverschijnselen voordoen. „Overtuigd dat heeren burgemeesters met ons het groote gewicht der onderwerpelijke zaak zullen inzien, meenen wij ons voorshands bij deze aanbeveling te kun nen bepalen." De hier per mail aangebrachte, berichten uit Neder- lansch Oost-Indië loopen tot 20 Augustus. Uithet algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch handelsblad blijkt onder anderen, dat zich onder de in- landsche bevolking te Samarang in mimen getale ge vallen van koorts hebben voorgedaan. Eenige kantoren zijn gedurende verscheidene dagen van werkvolk versto ken gebleven. In den Oosthoek deden zich weder meer gevallen van pokken voor. Onder de Europeesche bevol king was de gezondheidstoestand zeer naar wensch. De weersgesteldheid bleet in de laatste dagen bij voortduring droog. De betrekkelijk hooge waterstand der rivieren getuigt intusschen van zware regenbuien, die in de bovenlanden gevallen moeten zijn. De geruimen tijd geleden te Soerabaija gearresteerde zoogenaamde graaf von Attems, gevangen genomen we gens het verkoopen van nagemaakte wissels op eerste geldkantoren in Europa, heeft uit het hospitaal, waarheen hij wegens ziekte tijdelijk was overgebracht, weten te ontvluchten. Volgens den Javabode zou de gevangene bij die ontvluchting verdronken zijn. Het eenig belangrijke bericht, hetwelk het Bataviaasch handelsblad, blijkens zijn algemeen overzicht, heeft mede te deelen, is de voltooiing van de spoorwgcommunicatie tusschen Samarang en Soerakarta. Een gedeelte der producten uit de Vorstenlanden wordt reeds per spoor naar Samarang vervoerd. Ook opwaarts wordt van de baan gretig gebruik gemaakt. Tegenover deze feiten van stoffelijken en zedelijken vooruitgang noemt hetzelfde blad echter een ander feit, hetwelk zijns inziens niet van vooruitgang, maar veel meer van achteruitstreven ge tuigt. Altijd bestond namelijk de gewoonte dat officieren buiten dienst in burgerkleederen konden verschij nen; voor de niet-combattante officieren (administratie, geneeskundigen dienst, apothekers) was dit een geves tigd, nimmer bestreden recht. De nieuwe legerkomman- dant heeft echter den last uitgevaardigd, altijd in uni orm te verschijnen, ook voor de bovengenoemde diensten. Een militair geneesheer moet nu onder ande ren zijn praktijk, ook de particuliere, in uniform uit oefenen, hetgeen niét zeer aangenaam is. „Houdt men in het oog aldus eindigt het artikel het drukkende klimaat, de duurte van de uniform hoven burgerlijke kleeding, en de steeds gevolgde gen oonte, dan weet men niet waaraan men die nieuwe inrichting moet toeschrij ven, aan een geest van bekrompenheid, aan rancuneals een straf voor de meetings of. als een nieuw uitgevon den middel van zelfverloochening, want de uniform is behalve zeer warm, ook zeer leelijk." Door den gouverneur-generaal zijn de volgende be schikkingen genomen. civiel departement. O n t s 1 ag e nOp verzoek eer vol uit 's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen, de waarnemende hoofdonderwijzer aan de open bare tweede lagere school te Soerakarta Ch. H. Reygers- Op verzoek, eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de kommies op het adsistent-residentie-kantoor te Sam- bas (Wester-afdeeling van Borneo) F. Wetters. Op ver zoek, eervol uit zijne betrekking van advocaat en pro cureur bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië jhr. mr. W. J. van der Feltz. Eervol, uit zijne betrek king onder toekenning van wachtgeld, de secretaris der residentie Preangcr-Regentschappen J. P. de Zwaan. Wegens staking van den zoutaanmaak op de na te noe men plaatsen, eervol, uit hunne betrekking, onder toe kenning van wachtgeld: bij het etablissement te Suma- nap: de zouthoofddepot-pakhuism. teSarokka W. H. van Ileerdtde opziener bij den zoutaanmaak te Maringan J. II. de Vos de opziener bij den zoutaanmaak, te Sarok- ka II. Siegel bij het etablissement te Sampang de zout hoofddepot-pakhuism. te Pengaringan IA. schubert bij het etablissement te Paradessi (Rembang): de opziener J. C. Pelle en J. B. Foss. Benoemd: Tot raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.-Ind. de adv.-gen.bij dat hof mr. B. de Groot; tot secr. der resid. Preauger-Regents. de secr. der res. Bezoeki C. W. Walbeehm tot secr. der res. Bezoeki de ambt. op nonact. W. Humme, laatstelijk secr. der res. Lamp. distr., onlangs van verlof uit Ned. teruggekeerd tot offic. van just. bij den raad van just. te Samarang de pres. van den raad van just. te Matkasscr mr. H. B. van

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1