föuitnüatt €)anöclsbmcl)tm. Thermometerstand Algemeen overzicht. Brieven uit België. Graanmarkten enz. Prijzen ran effecten. medeplichtigen. Zoo wil men in een persoon die to Brussel aangehouden en veroordeeld is wegens landloo- perij eender schuldigen zien. Ook een ander feit schijnt tot deze duistere zaak in betrekking te staan. Ji. Zater dag middag werd in Marseille een persoon aangehouden, die vooraf aan de politie aangeduid was. Onderwijl de commissaris echter de bij hem gevonden papieren nazag wist deze persoon te ontsnappen, waarna hij niet weder- gevonden is. 4 Oct. 's av. 11 u. 49 gr. 5 's morg. 7 u. 54 gr.'smidd. lu. 62'sav.lln.56gr, De loop der gebeurtenissen in Spanje schijnt werkelijk een te laat! toe te roepen aan het gouvernement van den regent Serrano met zijne plannen om eindelijk een can- didaat voor de kroon aan de Cortes voor te stellen. De negen en twintigste September, de verjaardag van het uitbreken der revolutie in 1868, heeft zelfs te Madrid de gemoederen niet meer in geestdrift kunnen brengen, en aan dezen treurigen toestand hebben de leden van het bestaand bestuur, elk voor een kleiner of grooter deel, zeer veel toegebracht. De minister van binnenlandsche zaken Sagasta heeft daartoe niet het minst medegewerkt. „Ik heb dien minister zoo lezen wij in een brief uit de Spaansche hoofdstad steeds beschouwd als een der gevaarlijkste personen voor Spanje. In de dagblad pers, in de vergaderzaal der Cortes, in het ministerie, overal heeft hij die heftigheid en datopruiend en heersch- zuchtig karakter gebracht, hetwelk hem eigen is; zijn geschriften, redevoeringen, circulaires, handelingen,alles is daarmede in oveeeenstemming. Hij bezit eene bruta liteit in hooge mate. Tot dusverre wcrdhijeenigszinsin bedwang gehouden door de meerderheid en door zijne ambtgenooten in zijne onophoudelijke kleine coups d'é/al, welke zijne politiek uitmaken en welke hij zich, zoo dikwijls ais hij kon, veroorloofde tegen de vrijheid, door hem niet begrepen maar slechts opgevat als middel om op zijne beurt geweld te kunnen gebruiken, zonder het geen hij geen gouvernement als bestaanbaar beschouwt. Indien er op verschillende plaatsen bloedig verzet heeft plaats gehad, komt de verantwoordelijkheid daarvan ten zijnen laste, veel meer clan ten laste der andere ministers. Thans evenwel schijnt hij zijne ambtgenooten tot zijn systeem te hebben overgehaald." Ook voor de bloedige botsingen te Tarragona en te Barcelona wordt de minister van binnenlandsche zaken in dezen brief verantwoordelijk gesteld, terwijl daaren boven nog „opzijn ministerieel bevel de generaal Pierrad te Tortosa wordt gearresteerd, als medeplichtig aan den moord op den secretaris van den gouverneur, welke ge neraal de type van eer en loyauteit is." Zelfs de keuze van den vijftienjarigen hertog van Genua wordt door dezen berichtgever toegeschreven aan de zucht van den heer Sagasta, in werkelijkheid de leider van het ministerie, om, daar dan een regentschap noodzakelijk is, zoolang mogelijk heer en meester te kunnen blijven. Wat daarvan zijn moge en aangenomen zelfs dat de politieke fouten van den minister Sagasta niet zoo grcot zijn, als zij hier in do gevolgen worden afgeschilderd, stemmen toch al de berichten, ook clie, welke ons giste ren avond nog per telegraaf werden aangebracht, hierin overeen, dat ernstige binnenlandsche onlusten aan gene zijde der Pyreneëen aanstaande zijn, welke, zoo geen ingrijpende politieke geneesmiddelen worden aangewend, al de vruchten, door de September-revolutie op staatkun dig gebied opgeleverd, voor de Spaansche natie weder dreigen verloren te doem gaan. In de gisteren gehouden vergadering der Cortes ie Madrid is door de regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij de door de constitutie gewaarborgde individueele vrijheid wordt geschorst, en aan het gouvernement de bevoegdheid wordt verleend om alle plaatsen alwaar onlusten mochten uitbreken, in staat van beleg te ver klaren. De onmiddellijk benoemde commissie van rappor teurs omtrent dit wetsontwerp heeft nog in dezelfde zitting tot aanneming van het ontwerp geconcludeerd; ziedaar dus eene officieele erkenning van den gevaarlij ken toestand, waar Spanje weder verkeert. Hoewel het Journal des débats voortgaat met de door den heer de Keratry voorgestelde bijeenkomst der leden van het Fransch wetgevend lichaam op 26 Oetober be lachelijk te noemen en aandringt om de taquineries minis- térielles niet door taquineries parlementaires te beantwoor den, wordt het getal aanhangers van dat voorstel schier eiken dag inet éen vermeerderd. Wij meldden gisteren reeds dat ook de heer Gambetta zich verbonden heeft om op 26 Oetober aan de vergadering deel te nemen. Hij deed dit bij brief, waarin het volgende gelezen wordt: „Er moet een einde aan komenkeizer, ministers noch senatoren hebben geen recht of bevoegdheid om met het algemeen stemrecht den spot te drijven. Het is in allen gevalle onze plicht om al dat ellendige temporiseeren eener dictatuur, welke aan krachteloosheid sterft, te voorkomen. De volksvertegenwoordigers moeten dan ook elke gunstige gelegenheid aangrijpen om te protes teeren tegen de niet langer te dulden handelwijze der regeering. De heer de Keratry stelt voor om ons op de gewone tot onze vergaderingen bestemde plaats op 26 Octoberte vereenigen, ons te eonstitneeren, te beraad slagen, kortom ons niet te storen aan het niet te quali- ficeeren verzet der uitvoerende macht. Uitmuntend! De plicht van den volksvertegenwoordiger te dezen op zichte is zoo duidelijk dat ik bijna schroom te zeggen: ook ik zal daar tegenwoordig zijn." Onder de te Parijs in omloop zijnde geruchten behoort ook weder de aanstaande terugroeping der Franscbe troepen uit Home. Het officieus orgaan la Patrie zegt echter dat die geruchten allo tegenspraak onwaardig zijn. Morgen wordt de zitting der beide kamers van den Pruisischen landdag geopend. Volgens een ministerieel orgaan zullen ongeveer een veertigtal wetsontwerpen door de regeering worden ingediend. Het belangrijkste zal wel voor het oogenblik het wetsontwerp zijn tot vast stelling der staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar, waarbij de qnaestie zal moeten worden opgelost op welke wijze het veel besproken deficit van vijf millioen thalers zal gedekt worden. De minister van financiën von der Heydt heeft dezer dagen een bezoek aan den heer von Bismarck te Varzin gebracht en de onderstelling is niet gewaagd dat hij daar zijne financieele inspiratiën op dat punt zal hebben ge zocht. Gisteren is de rigsdag te Koppenhage door den koning met eene troonrede geopend, waarin hij omtrentde Slees- wijksche qnaestie verklaarde dat, naar hij vertrouwde, elk, die onderde Sleeswijksche bevolking Deen wilde blij ven, op nieuw in het vervolg tot Denemarken zal Lehoo- ren. De koning verklaarde voorts verzekerd te zijn dat de Pruisische regering te dien aanzien tot andere gevoe lens zou komen en de qnaestie zon worden opgelost op een wijze, welke de vriendschapsbetrekkingen tusscben De nemaken en den Noord-Duitschen bond zon bevestigen. Berichten van het tooneel des oorlogs tuaschen Para guay en Brazilië, van eerstgenoemde zijde afkomstig, wederspreken weder geheel en al de tijdingen der zege praal, welke de Braziliaansche troepen op den vijand zouden hebben behaald. Wil men deze mededeelingen gelooven dan zouden de Brazilianen slechts eene zeer duur gekochte overwinning hebben behaald, ais gevolg waarvan de president Lopez zich met zijn leger in eene versterkte stelling zou hebben teruggetrokken. ■*- Laatste berichten. Madrid. De Cortes hebben de debatten over het wets ontwerp tot opheffing der bij de constitutie gewaarborgde individueele vrijheid nog niet geëindigd. Onmiddellijk na de stemming over dit wetsontwerp zal de zitting worden verdaagd. De republikeinsche opstand breidt zich zeer uit. De meeste spoorwcglijnen, zooals die naar Catalonië en Andalusië, zijn opgebroken. De spoorweglijn naar de Fransche grenzen kan echter nog gebruikt worden. De candidatuur van den hertog van Genua zal waar schijnlijk geheel en al mislukkendie van den hertog van Montpensier treedt weder meer op den voorgrond. Brussel 3 Oetober, De feesten zijn afgeloopen; Brussel is weder tot zijn normalen toestand teruggekeerd. De meeste vreemdelin gen hebben de stad reeds verlaten, en de feestcommissie beeft het moment de Raletais zien aanbreken: het uur namelijk om de rekening op te maken. Nadat alles geve- refieerdïs, staat zij tegenover een deficit van 450,000 fran ken. Oinhette dekken heeft men tegen heden indegroote zaal van het Zuiderspoorwegstation ,die nog al hare decora tie behouden heeft, een groot concert-promenade met de mu ziek van de grenadiers georganiseerd. Jammer echter dat het weder afschuwelijk is, en daar het nieuwe Station du midi geheel aan het einde der stad gelegen is, heeft men weinig kans op eene goede recette. Gelukkig heeft do stad aan do commissie de onkosten gegarandeerd, zoodat deze er dus van ontheven zal worden. Wat in mijn oog het opmerkenswaardigste van het gansche feest geweest is, is het feit dat drie dagen lang een ontzaglijk en uitgelezen publiek classieke muziek is komen hooren en vijf uren doorbracht met de muziek van Handel, Glück en Beethoven toe te juichen. Tot heden dacht ik dat alleen een Duitsche maag zulke sterke doses muziek kon verteeren. Ik heb mij echter vergist. Den laatsten dag, Donderdag, waren er nog meer menschen dan den eersten, men schat het aantal personen, gekomen om de drama- tiseh-muzikale zitting hij te wonen, op 12,000. De muziekfeesten zullen dan ook voortaan wel in België genaturaliseerd zijn. Tegen het volgende jaar stelt de heer Peter Benoit, directeur van het Antwerpsch conser vatorium, zich voor een groot muziekfeest te organisee- ren, waar hij alleen Duitsche en Vlaamsche muziek zal doen hooren. Men zal er zijn oratorium de Schelde uit voeren, en van nu af noodigik uwe lezers reeds uit dit prachtig werk te gaan hooren, dat bladzijden bevat welke geen Nederlander kan aanhooren, zonder zijn hart te voelen kloppen En de politiek, hoor ik u zeggen? - De politiek is nog in het verschiet, maar zij zal toch eindelijk komen. Om te beginnen zullen wij de gemeenteraadsverkiezingen hebben en de drukte die haar voorafgaat. Zij zijn be paald op den 26en Oetober. Voor het buitenland zullen, zoover ik zien kan, slechts de verkiezingen te Antwerpen e inig belang bezitten. Dit liberale ministerie en zijne aanhangers spannen een uiterste poging in het werk om de clericale administratie omver te werpen, want wan neer deze eenmaal overwonnen is, is de bres gemaakt om ook de zetels in de kamer en in den senaat stormen derhand in te nemen. Het ministerie ondersteunt de pogingen der Antwerpsche liberalen met al zijn macht. Het heeft tot de nadering der verkiezingen gewacht om het bericht te verspreiden van den verkoop van de Zuider-citadel aan een groot ondernemer uit Berlijn. Deze, dokter Strausberg, betaalt 14 millioen voor die ontzaglijke terreinen die gebruikt zullen worden voor scheepstimmerwerven. Zal dokter Strausberg gelukkiger zijn dan de Société Pauwels met hare vestingwerken van Antwerpen? Ik weet het niet. Maar het is niet bemoedigend dat de oud-ingenieur Dupré zich voor het hoofd heeft geschoten in hetgezicht der vestingwerken die zijn val en dien der Compagnie dn materiel deschemirs de fer teweeggebracht hebben. Deze zelfmoord heeft deze week groote sensatie verwekt. De heer Dupré, die aan verscheidene aanzienlijke fainiliën geparanteerd is, leefde als een groot heer. Hij was een soort Mercadet Hoewel reeds sinds meer dan vijl jaren geruïneerd en tot de uiterste middelen zijn toevlucht moetende nemen, verteerde hij gemiddeld 100,000 franken per jaar. Dat moest immers wel zulk een einde nemen. Den 10en Oetober zullen de koning en de koningin zich naar Namen begeven om de onthulling van het monument van Leopold I bij te wonen. Het is een bewijs dat de gezondheid van de koningin, die thans nog in de Ardennes verblijf houdt, begint te herstellen. Maandag jl. is te Londen gearriveerd het barkschip Zeepaard, gezagv. B. Andreassen. Alles wel aan boord. Rotterdam 4 Oetober. Meekrap: De aanbiedingen waren héden klein; voor gemalen meekrap waren de vraagprijzen onveranderd en konden alleen de puikste partijtjes daartoe koopers vinden, de middelbare en ordinaire zijn weinig gevraagd. Voor racijn was meer kooplust en betaalde men daarvoor f 23} a 24 naar qualiteit. Rotterdam, 5 Oetober. Ter markt van heden waren aangevoerd 895 runderen, 162 vette of gras-, en 10 nuch tere kalveren, 566 schapen, 234 varkens en 194 biggen. Runderen 1» qnal. 65, 2qnal. 50 cent, kalveren R qual. 80, 2« qual. 60 cent en schapen 65 cent per kilogram. Vlissingen 5 Oetober. Boter f 1.40 a j 1.42 per kilo gram. Amsterdam 5 Oetober 1869. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 53} J- dito dito dito 3 62} *dito dito dito 4 „85,^ *Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. 70 België. ^Certificaten hij Rothschild 2} 59jj Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 93 j *Certific. adm. Hamburg 5 70} *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 77 *dito f 1000 1864 5 92^ *dito f 1000 1866 5 „91^ Loten 1866 5 „224 *0blig. Hope Co. Leening 1860 4} 81}

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2