OÜRANT. N°' 183. Dinsdag 1869. 5 October. Middelburg 4 October. De begrooting der uitgaven voor den aanleg van staats spoorwegen, dienst 1870, is geraamd in uitgaven op 13,700,000. Daarvoor is uitgetrokken 10,000,000 op, hootdstuk V der staatsbegrooting, terwijl de dien^tPÜïii 1869 een vermoedelijk batig slot zal opleveren van 3,700,000. In de memorie van toelichting wordt onder anderen medegedeeld dat met de uitvoering der vastgestelde plannen voor de groote spoorwegverbindingen te Am sterdam en Rotterdam nog voor het einde van dit jaar zal kunnen aangevangen worden; tot krachtige voort zetting zijn voor het volgende jaar de noodige middelen aangevraagd, namelijk voor de bruggen tusschen Rot terdam en Dordrecht 600,000, voor de overige werken der lijn Breda—Rotterdam 2,930,000, kosten der over brugging van het Hollandsche diep 1,650,000terwijl voor den spoorweg Nieuwediep—Amsterdam is uitge trokken 957.700. Voor de voltooiing van het kanaal door Zuid-Beveland is aangevraagd ƒ663,000 en voor den spoorweg van Roosendaal tot Vlissiugen 1,007,600. Deze som is gesplitst als volgt. Sectie Goes—Vlissingen: Onteigening 50,000; on- erhoua van den weg, grondwerken enz. 247,880; afdamming Sloe 10,000bruggen ƒ23,160; bovenbouw vaneen weg ƒ147,650; overwegen en evenwijdige wegen ƒ7,790; beveiliging van den weg 9,230; stations ƒ177,530; bewaking en afdeeling van den weg ƒ19,260; toegangwegen ƒ160; tezamen ƒ782,660. Kanaal door Walcheren en havenwerken te Vlissingen en Veere. Duboele schutsluis te Vlissingen (7 termijnen van het in 1867 aanbestede, na aftrek van het voor den spoorweg uitgetrokkene, ad 300,344.38), ƒ302,000dubbele schut sluis te Veere, (20 termijnen van het in 1868 aanbestede), ƒ632,000; suatiesluis bewesten Vlissingen, met een ge deelte van den MiddelburgVlissingsehen watergang (laatste termijn van het in 1866 aanbestede), ƒ4860 wachtsluis aan de uitwateringsluis bewesten Vlissingen (laatste termijn van het in 1868 aanbestede), ƒ37901; kanaal van Middelburg naar Vlissingen met onderbouw der brug bij West-Souburgen voltooiing van den Middel burgVlissingsehen watergang (9 termijnen van het in 1868 aanbestede, na aftrek van het voor den spoorweg uitgetrokkene ad ƒ200,647.66), ƒ205,500; kanaal van de schutsluis te Veere tot de nieuwe haven van Middelburg (5 termijnen van het in 1868 aanbestede), 69,700; westhavendam en havengeul voor de buitenhaven te Veere (6 termijn en van het in 1868 aanbestede) ƒ87,900; bovenbouw der dubbele draaibrug over het kanaal bij Middelburg (3^ termijnen van het in 1869 aanbestede), ƒ27,240; opruiming van den zeedijk voor de suatiesluis bewesten Vlissingen enz. (6 termijnen van het in 1869 aanbestede), ƒ47,300; buitenhaven binnendijks met bazaltkade te Vlissingen ƒ305,910; ijzeren deuren met bewegingtoestelleu, schuiven, enz. voor de dubbele schutsluizen te Vlissingen en te Veere, ƒ230,000; boven bouw der dubbele draaibruggen over het' kanaal bij "West-Souburg en Vlissingen 60,000; houten sluisdeu ren voor de dubbele schutsluizen teVlissingen en Veere en van de binnen keer- en schutsluis te Vlissingen- f 41,400; verruimen van den MiddelburgVeerschen en Arnemuiden—Veerschen watergang, 28,000; vol tooiing buitenhaven binnendijks, met westhavendam en paalhoofd te Vlissingen, ƒ180,000; verbreed kanaal tusschen de buiten- en binnensluizen te Vlissingen ƒ160,000; verdieping van de nieuwe haven van Mud- de burg en afsnijding van de bocht dier haven bij Middelburg, ƒ431,200; sluismeesters- en knechts brug wachters- en andere woningen te Vlissingen, ƒ40,000; sluismeesters-knechts- en pontwachterswor-ingen te Veere, 26,000; maken van den Middelburg—Nieuw- landschen en Nieuwlandschen watergang, 28,000; ijze ren ponten enz. op het kanaal, 6,000binnenhaven en bazaltkade te Vlissingen, 80,000; voltooiing van de buitenhaven buitendijks te Veere met oeverver dediging van het kanaal tot de nieuwe haven van Middelburg, enz., 50,000 oeververdediging, enz. voor het kanaal bij Middelburg en door de Oude Arne, 20,000; oeververdediging, enz. over het kanaal van Middelburg tot Vlissingen, ƒ90,000; opruiming van den zeedijk en dammen voor de buitenschutluis te Vlissingen ffl8#00te zamen 3.166,800. Kanaal door de Oude Arne. Graven van het kanaal door de Oude Arne (4 termij nen van het ,in 1868 aanbestede na aftrek van het voor den spoorweg uitgetrokkene ad 37,514,25) 38,140verdieping van de Amemuidsche haven ƒ20,000; te zamen 58,140. In den loop van dit jaar zal vermoedelijk de exploitatie van den weg van Utrecht naar 's Bosch totHedel kunnen voortgezet worden, terwijl ook spoedig de geheele lijn van' Meppel tot Groningen voor het verkeer zal kunnen worden geopend, waarna aan de voltooiing van het spoorwegnet slechts de verbindingen bij 's Hertogen bosch en op Walcheren, en de onlangs vastgestelde ge deelten van de voorzaan naar Amsterdam en van Dord recht naar Rotterdam zullen ontbreken. Voor den spoor weg op Walcheren wordt de aardebaan over de geheele lengte opgewerkt; met den aanleg der kanaal-en haven werken aldaar wordt demeest mogelijke voortvarendheid betracht en voor de verbinding tusschen Walcheren en Zuid-Beveland bestaat het voornemen om de afdamming van het Sloe in het eind van het volgend jaar aan te be steden, waarvoor de middelen in de begrooting zijn voor gesteld. De aarde en kunstwerken, gebouwen enz. zijn geheel of ten deele aanbesteed voor den weg van Goes tot Vlissingen, ter lengte van 24,417 meter. Op de lijn Roo- sendaalGoes zal eene halte aan het kanaal door Zuid- Beveland worden gemaakt. De voltooiing der lijn Goes—Sloe wordt nog belet doordien niet over den dijk tusschen de Nieuwe en Westkraaiertpolders kan worden beschikt. Voor het geding tot onteigening voor dezen dijk en voor de perceelen op het eiland Walcheren, die niet inderminne zijn kunnen verkregen worden, is op dracht gedaan. Ten aanzien van de lijn SloeVlissingen en het kanaal door Walcheren wordt nog het volgende mede gedeeld. „Voor de afdamming van het Sloe is een ontwerp on derhanden. „De fundeeringen voor de dubbele schutsluis te Vlis singen zijn voltooid en met het metselwerk is aangevan gen. „De beide havendammen aldaar zijn met de daarop behoorende verdediging gereedmet uitzondering van het kraagstuk aan den kop van den Oosthavendara. „Van de binnen keer- en schutsluis teVlissingen is het metselwerk onderhanden zijn de stortebed- den nagenoeg geheel gelegd en is met het maken der bazaltvleugelmuren aangevangen. „Vande uitwateringsluis bewesten Vlissingen zijn de rechtstanden opgetrokken de gewelven gesloten en wordt met het maken der deuren voortgegaan. „Van het maken van de buitenhaven binnendijks te Vlissingen is de aanbesteding bepaald op 26 Au gustus e. k. Een gedeelte van den Middelburg-Vlissingschen wa tergang en van den binnenboezem is gegraven. De daaruit komende grond wordt verwerkt tot aanaarding van de sluis en tot het optrekken der boezemdijken. De steenglooiing op die dijken is aangebracht. „Voor de wachtsluis bewesten Vlissingen zijn de rechtstanden ten deele opgetrokkende ontgraving van den binnenboezem en het opwerken der boezemkaden is aangevangen. „Het doorgraven van den zeedijk aldaar en het bouwen van eene sluiswachterswoning is in Juni jl. aanbesteed. Met deze werken is een begin gemaakt. „Met het graven van het kanaal tusschen Vlissingen en Middelburg en het maken van den daarlangs strek- kenden spoorweg is in November jl. een begin gemaakt. „De ontgraven grond strekt in hoofdzaak tot ophoo ging aan de wederzijdscheleidijkenen van den spoorweg. „Voor de kanaalbrug te Souburg zijn de palen voor de landhoofden en penanten geheid en de fundeering- vloeren der landhoofden gelegd. „Van twee bruggen en twee duikers in den Middel burg-Vlissingschen watergang is het metselwerk onder handen en ten deele voltooid. „Met het graven van het kanaal in de gemeente Mid delburg en met het ophoogen van de kanaaldijken, het stationsterrein en de spoorbaan is voortgegaan. Ten westen van de brug, die over dit gedeelte kanaal wordt gemaakt, is het nagenoeg aan profil. De landhoofden en pijlers van die brug zijn opgemetseld. De spilhouder en spil voor het beweegbaar gedeelte worden gesteld. „De bovenbouw dezer brug is in Mei jl. aanbesteed. „De bazaltkade is over de geheele lengte gefundeerd; met het zetten der bazalt is overal aangevangen en voor een gedeelte op de gevorderde hoogte gebracht. „In November jl. is aanbesteed het maken van den spoorweg tusschen de Amemuidsche haven en Middelburg met het graven van het kanaal door de Oude Arne en het maken van eene beweegbare spoorwegbrug over dat kanaal. „Tusschen den Veerschen dijk en het kanaal bij de Oude Arne is de weg nagenoeg op de hoogte; het halte terrein te Arnemuiden werd opgehoogd. Tnsschen de spoorwegbrug en de nieuwe haven van Middelburg is het graven van het kanaal onderhanden. Voor de brug is de proefheiing geschied en met het maken van den bovenbouw in de fabriek aangevangen. „Voor de dubbele schutsluis te Veere zijn de fun- deeringputten ontgravenen is met dien voor de dubbele duikerslnis aangevangen. „De omkuiping voor het buitenhoofd en voor het Dinnenhoofd der groote sluis is voltooid. „De gronden binnen de omkuipingen ontgraven of gebaggerd, zijn ten deele gebezigd tot ophooging van den vasthavendam binnen den zeedijk en van debinnen- havendijken. De fundeeringen, waarvoor de palen groo- tendeels geheid werden, zijn onderhanden. De oosthavendam is tot 5.60 meter boven A. P. opge werkt, de glooiingen zijn verdedigd. De havengeul wordt uitgebaggerd en de overtollige grond buiten het vaarwater gelost. „Het graven van het kanaal tusschen de binnenhaven bij Veere en de nieuwe haven van Middelburg werd in November aanbesteed. Met dit werk zijn goede vorderin gen gemaakt, niettegenstaande afschuivingen die op een gedeelte hebben plaats gehad de ontgraving beletten, die door baggeren zal worden voortgezet. „Het maken van een gedeelte van den westdam en van de geul voor de buitenhaven te Veere, in Februari jl. aanbesteed, werd in Maart aangevangen. Hiervoor zijn de wallen van twee bastions geslecht en vestinggrachten gedempt. De bezinking van den onderzeeschen oever is afgeloopen." Men schrijft ons uit 'sHage, dat werkelijk in den ministerraad tot de terugroeping van den heer Mijer als gouverneur-generaal van Oostlndië besloten is. Uit Rotterdam schrijft men ons „Het gerucht is hier in omloop, dat de Duitscher, die vóór eenige dagen te Havre is gearresteerd, onder ver denking van eene aanzienlijke som van het bankierhuis Rothschild te Parijs te hebben ontvreemd, de heer Bet- zold zou zijn, een der voormalige directeuren van de Rotterdamsche bank, op wiens rekening ook algemeen de verkeerde dingen gesteld worden, die indertijd met deze bank hebben plaats gehad. Betzold was reeds van hier vertrokken voordat het tot eene ontsluiering kwam van den toestand der bank." De chefs der provinciale bureaux voor statistiek zijn door den minister van binnenlandsche zaken opgeroepen tot eene bijeenkomst aan zijn departement op 25 October aanstaande en volgende dagen, ter regeling der werk zaamheden voor de aanstaande algemeene volkstelling.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1