öuitmlcmfc. èjattödsbmdjtm. bekendmaking! Algemeen overzicht. Prijzen Tan effecten. VEH EENIGING tot Werkverschaffing aan Zeeuwsclie Blinden. tot de verdeeling van gemeenschappelijk bezeten gron den kunnen overgaan." „De maatregel van het tegenwoordig ontwerp omtrent het erfelijk individueel bezit, de ruimere beweging onder het volk tengevolge van uitgifte van gronden in erfpacht aan kapitalisten, de voornemens omtrent de verplichte suikercultuur, elke andere schrede op denzelfden weg, zullen medewerken om bij den inlander de begeerte naar overgang van gemeente- cn individueel bezit op te wek ken. Waar deze begeerte zich duidelijk openbaart, zal geene regeering uit art. 71 de bevoegdheid afleiden om te weigeren. En waar de regeering toestemt, zal vermoe delijk zonder koloniale ordonnantie, door een verstandig plaatselijk bestuur, de zaak met behartiging van het be lang van den kleinen man tot stand komen." In het wetsontwerp tot regeling van het toezicht bij het oprichten van fabrieken enz., welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, zijn dezelfde beginselen, welke in de vroeger daaromtrent ingediende ontwerpen waren nedergelegd, opgenomen. "Wijzigingen zijn aange bracht, teneinde nader te omschrijven welke inrichtingen eene wakende tussehenkomst van het gezag vereischen, en het aantal daarvan tevens zooveel mogelijk te beperken. De inrichtingen, wier oprichting voorafgaande vergun ning vereischt, zijn thans alle bij de wet genoemd. Om trent niet-genoemde kan bij algemcenen maatregel van inwendig bestuur worden voorzien, die echter binnen een jaar door den wetgever moet bekrachtigd worden. Gevaarlijk zijn geacht inrichtingen die de publieke veiligheid bedreigen door het gevaar van zelf ontbran- dende, licht ontplofbare stoffen. Schadelijk zijn ge acht de inrichtingen die dén algemeenen gezondheids toestand door uitdampingen en stoften, alsmede door het loozen van vochten, vermengd met ongezonde stinkende bestanddeclen, bedreigen. Tevens is gewaakt voor binder door fabrieken, op zekeren afstand gelegen van inrich tingen bestemd voor ziekenverpleging, openbare gods dienstoefening en onderwijs. De republikeinschgezinde Spaansche generaal Pier- rad, wiens houding te Tarragona, volgens de regeering, tot de onlusten aldaar aanleiding zou gegeven hebben, is zonder vorm van proces naar de Canarische eilanden gezonden. Deze handelwijze van het uit de September- revolutie voortgekomen bestuur tc Madrid moot een zon derlingen indruk maken. Het volgt thans toch geheel en al dezelfde gedragslijn als koningin Isabelia's re geering in dergelijke gevallen, en begaat hierdoor al een zeer groote politieke fout. Het kan als bewijs gelden dat het—altijd eeaigsziris willekeurigmilitair element in het gouvernement te Madrid te zeer op den voorgrond treedt, hetgeen te meer betreurenswaardig is daar hier door de tegenstauders der bestaande regeering te Madrid schijnbaar met meer recht kunnen spreken van Prim, Serrano en Topete als de hoofden eener kazerne-zamen- zwering. Volgens den Italiaanschen berichtgever vanleTemps, wiens juist mcdedeelingen over het algemeen zeer ge waardeerd worden, meldt, op grond van door hem uit Rome ontvangen brieven, dat de manifestatie der te Fulda vergaderd geweest zijnde Duitsche bisschoppen in de Pauselijke residentiestad eene groote sensatie heeft gemaakt. Er was sprakeom nadere inlichtingen te vragen omtrent de opvatting der te Pulda geuite ge voelens en eene verklaring te erlangen van deze Duit sche bisschoppen dat zij niet de leerstellingen der laatste Encyclica hebben afgekeurd, maar alleen de overdreven opvatting daarvan. Volgens bedoelden brief uit Rome zou de vrees voor eene openlijke afscheiding in de catholieke kerk zoo groot zijn dat, indien de gevraagde inlichtingen geen gunstig resultaat mochten opleveren, in overweging zou worden genomen om naar voorwendsels te zoeken teneinde het concilie te kunnen uitstellen. Volgens be richten te Parijs uit Rome ontvangen, zou de paus ook het voornemen hebben om een brief aan den geestelijke Hyacinthe te richten en bij- hem op onderwerping aan te dringen. Het te Rome zeker niet van vijandschap te ver denken dagblad la Franco bevatte dezer dagen een betoog, waarin op transactie aangedrongen en gezegd werd „dat al de pogingen der kerk om de wereddop zijn weg terug te dringen slechts tot nadeel der kerk en tot verminde ring van haar prestige hadden geleid, lloe meer het paus dom zich isolceit, des temeer neemt zijn werkelijke macht af en de politiek van verzet behoort in onze dagen niet meer te huis; men moet liever den maatschappelijken toestand trachten te leiden. Dit zal misschien gelukken." Bij de leden van het Fransch wetgevend lichaam, die zich blijkens in de dagbladen opgenomen brieven ver bonden hebben om zich op 26 Oetober, tegen het gewone uur waarop de zittingen aanvangen, met den heer de Iteratry aan de deur van de vergaderzaal te bevinden, behoort ook de heer Raspail. De regeeriug heeft intus- schen nog geen besluit genomen omtrent de bijeen roeping van het staatslichaam. Heden zou de minister raad daaromtrent weder beraadslagen om tot eene definitieve beslissing te geraken. Wat nu overigens de belangrijkheid dezer quaestie in het algemeen aan gaat, daaromtrent bestaat groot verschil. De officieuse regeeringsorganen betoogen dat de zaak slechts een quaestie van datum is, welke sommigen ten onrechte tot een allerbelangrijkst politiek feit willen maken. Ook verschillende leden van de linkerzijde in het wetgevend lichaam zijn van dit gevoelen. Anderen daarentegen, zooals de heer Emile de Girardin, hechten aan de bij eenroeping van het wetgevend lichaam vóór 26 Oetober eene hooge waarde en de Girardin beweert dat „het keizerrijk verloren is, indien de regeering in deze zaak niet aan den wenseh van het publiek voldoet." Reeds eenige dagen geleden deelden wij als vrijzin nige maatregel der Fransehe regeering haar besluit mede om,meteeneenkeleuitzondering, de buitenlandsche dag bladen vrij in Frankrijk te laten circuleeren. Dezer da gen zijn echter alweder de volgende bladen aan de gren zen in beslaggenomen: de Kreuzzeitung, de Wanderer, de Neue Freie Presse, de Augsbnrger Zeitung, de Allge- meine Zeitung, do Volkszeitung, de Corriere mercan- tile, iTndépendance beige, le Journal de Paris, de Kölni- sehe Zeitung, de Lloyd en de in het Poolsch geschreven wordende Czas uit Lemberg, Le Temps zegt te dien op zichte: „Socrates dacht steeds eene dwaasheid te hebben gezegd alS zekere personen hem toejuichten. Zal men voortaan zich moeten beschouwen als op het punt van eene dwaasheid .te zeggen, als men zich geneigd gevoelt om eenige regeeringsdaad goed te keuren De geruststellende verzekeringen van den Engelschen minister Clarendon omtrent het behoud des vredes wor den natuurlijk door de Londensehe dagbladpers gewikt en gewogen. De meeste dagbladen hechten hieraan eene hooge waarde. Ook the Standard verklaart geen redenen te hebben om de verzekeringen van lord Clarendon niet te gelooven, „hoewel wij allen weten hoe dikwijls minis ters de handhaving des vredes met de meeste goede trouw hebben toegezegd terwijl toch de oorlog in aan tocht was." Het veelbesproken nitleveringstraetaat, tussclien Rus land en Pruisen in 1857 voor twaalf jaren gesloten, is thans opgeheven door liet verstrijken van den termijn op heden zonder hernieuwing. Daarmede worden tevens een aantal grieven weggenomen, welke jaarlijks terug- keerendc diseussiën in de Pruisische vertegenwoordiging ten gevolge hadden. Nederland. België. Rusland. Polen. Pruisen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Amsterdam 2 Oetober 1869. *Certific. "Werkelijke schuld 2) pet. 53} ♦dito dito dito 3 „61}} *dito dito dito 4 84 jf *Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. ♦Certificaten bij Rothschild 21, ♦Obligatiën 1798T8165 ♦Certific. adm. Hamburg 5 70 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 ♦dito ƒ1000 1864 5 92 ♦dito 1000 1866 5 91 ♦Loten 1866 5 213 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 81 j ♦Oertific. dito4 64} ♦fnscript. Stiegl itz Co. 2e a 4i' L. 4 ♦Obligatiën 1867 4 66 ♦dito 1869 4 65} ♦Certificaten42} ♦Aand. spoorweg Gr. Maatscli. 5 214; ♦Oblig. dito „167; ♦dito dito 4.; dito spoorweg Poti-Tifiis 5 83} dito dito Jelez Orel 5 „83 dito dito Cliarkow Azow 5 79} ♦Schatkistobligatiën 4 ♦Obligatiën5 ♦Oblig. metall.in zilver Jan./Juli 5 55,V ♦dito dito April/Oct. 5 55} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Leening 18615 ♦Certifie. bij Lamaison c. s. 5 ♦Obligatiën2} thans 3 28 ♦dito 1867 27.; ♦dito Binnenlandsche3 22 Jf Portugal, ♦dito 1856—1863 3 pet. 33A ♦dito 1867 3 33 Turkije. dito (binnenl.) 5 40}| Griekenl. dito (blauwe) 5 Egypte. dito 1868 7 75 i Amerika, ♦dito Vereenigde Staten (1874) 5 87} ♦dito dito duo (1904) 5 „81^ *dito dito dito (1882) 6 83 dj- ♦dito dito dito (1885) 6 87} ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 dito Atl.Gr.W.Spw.Oliio see.(p) 7 51} dito dito geconsolideerde .7 „26 dito dito debentures 8 27} dito St.Paul Pao. Spw. 1« sec. 7 dito dito dito 2« sec. 7 dito dito 1869 dito 7 70 Brazilië, ♦dito 1863 4; ♦dito 1865 5 82 j} Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld 6 18} Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 1 Oetober. Metall. ƒ20.35; Dito nation. 24.50; Dito Eng. per 11.90; Eng. Russen per 11.90; Eng. Portugal per Fransehe ƒ56}; Belg. 56}Pruis, ƒ34)Hamb. Russen 28}Russen in Z. R./29}; Pools, in Z. R. 36^; Spaans, Ame- rik. Dollars ƒ2.43)dito papier 177. Bevallen van eene Dochter Vrouwe E. C. LISMAN- SPRENGER. 's-Gravenhage, 2 Oetober 1869. Bevallen van eene Dochter W. C. DE VISSER- WAS. Stavenisse, 1 Oetober 1869. Heden overleed, op het alleronverwachts, tot groote droefheid van mij en mijne Kinderen, mijne geliefde Echtgenoot JAKOBA ADRIAANSE, in den ouderdom van bijna 45 jaren. Zoutelande, J. KOPPEJAN. 30 September 1869. Heden overleed ons Zoontje ANTON. Slechts 11 maan den mochten wij ons in zijn bezit verheugen. Middelburg, W. C. IIONDSMERK. 2 Oetober 1869. C. IIONDSMERK, Burgharm. Eenige en algemeene kennisgeving. De COMMISSIE uit het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland, te zamen gesteld ter voldoening aan Art. 11 der Wet op het Notarisambt van den 9 Juli 1842 (Staats blad n°. 20) tot het afnemen der EXAMINA, van hen die verlangen mochten om naar het ambt van Notaris te dingen, maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend dat zij tot het bedoelde einde zal vaceeren op IVoens- tlag den November aanstaande, des voormiddags te 1© uren en volgende dagen is't nood, in een der vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts den Adspiranten aan de voorschriften van Alt. 13 der voorschreven Wet, en ver langt overigens dat zoodanige stukken, welke aan haar moeten worden ingezonden, tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den llove. Middelburg, den 1 Oetober 1869. De Commissie voornoemd, De Procureur-Generaal A. W. S. IIÜRGRONJE, -in Zeeland, Raadsheer. M. VERBRUGGE. J. P. VAN DER BILT, Raadsheer. 't BESTUUR maakt bekend 1». Dat de Verloting bepaald is op Maandagen en Dinsdag den 11 en 12 Oetober, voormiddags 9 uren, in het lokaal der Werkinrichting, Bree,E 137. 2». Dat de Tentoonstelling aldaar zal gehouden worden op Donderdag 7 Oetober, van 912 men. Vrijdag 8 Oetober, van 1—4 uren. Zaterdag 9 Oetober, van 14 en 59 uren. 3°. Dat de Prijslijsten Woensdag den 13 Oetober verkrijgbaar zullen zijn bij den Boekhandelaar MILBORN, tegen 2 cent.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3