Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Tliermometerstiind. Staten-generaal. Bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te St.-Phi- lipsland is beroepen de heer J. H. Muhring, predikant bij die gemeente te Wilnis. De heer J. G Blaauw, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Oostkapelle, is als zoodanig beroepen te Oud-Vossemeer. De predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Oostburg, D. H. Teljer, heeft een beroep ont vangen naar die gemeente te Rozenburg. Blijkens een bij het departement van marine ingeko men telegram is Zr. SR fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toe Water, den leo dezer te Plymouth binnengevallen. Aan boord was alles wel Staals-cour Uit Aardenbnrg wordt aan het Sluisch weekblad een bericht medegedeeld van het bezoek, door eenige am- bachtslieden uit die gemeente aan de tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman te Amsterdam gebracht. Het gezel schap heeft bestaan uit 16 personen, die op eigen kosten gingen; 2 timmermans leerlingen vap het burgerwees huis, waarvoor door regenten van dat gesticht zekere som beschikbaar was gesteld; 1 leerling-schilder en glazenmaker, wiens reis en verblijfkoste n door een der ingezetenen vergoed werden den heer G. P. Roos, die hen als lid der plaatselijke commissie vergezelde; en eindelijk een landbouwerszoon die, zonder van de ver- eischte kaart voorzien te zijn, zich aan het gezelschap aansloot en te Amsterdam in den regel ook beschouwd werd als daartoe te behooren. De bezoekers blijken, zoo wel over het te Amsterdam genoten onthaal als over hetgeen zij daar hebben gezien, zeer voldaan te zijn. Daarentegen behelst bedoeld bericht eene klacht, dat bij hunne komst te Vlissingen de stoomboot de Wester- Schelde, niettegenstaande een groot en duidelijk sein van de van Rotterdam komende Vlissingsche boot,afvoer zonder te wachten. Daardoor waren een negental hun ner genoodzaakt te Vlissingen nachtverblijf te zoeken, hetwelk zij te nauwernood vinden konden, terwijl uit hoofde van den wind geen steigerschuiten uithoofde van het avonduur geen roeiboot te bekomen was. Keizerin Eugénie is Donderdag avond met den nachttrein uit St.-Cloud vertrokken om tot St.-Michel te reizen, een afstand van 676 mijlen, welke in minder dan vijftien uren zou worden afgelegd. Van St.-Michel zou de keizerin over Suza naar Venetië reizen. Jl. Dinsdag zijn al de werkzaamheden aan den staatsspoorweg Ernpel—'s-Bosch gestaakt, tengevolge van geldelijke ongelegenheden der aannemers. In Pruisen, waar het aardappelen gewas dit jaar buitengewoon goed is gelukt, worden groote ladingen aardappelen aangekocht ter verzending naar Nederland. Het gerechtelijk onderzoek in de zaak van den moord te Aubervilliers heeft geen nadere bijzonderheden opgeleverd. Intusschen is de moeder van den gearresteerde Troppman te Parijs aangekomen, en de vader van dezen, volgens een telegrafisch bericht aan le Gaulois, voorloo- pig in hechtenis genomen. Een broeder van Troppman, marinier te Cherbourg, is op het vernemen van de door zijn broeder bedreven misdaad bijna geheel krankzinnig gewordenmen heeft hem naar het hospitaal overge bracht. Eenige personen, waarmede Troppman weinige dagen vóór den moord den avond doorgebracht had en di'e niet geheel vreemd aan de misdaad schijnen, zijn door den rechter van instructie in verhoor genomen en ter beschikking der justitie gesteld. De lichamen der zeven slachtoffers zijn eergisteren met den noorder spoortrein naar de stad Roubaix, hunne voormalige woonplaats, vervoerd. De misdaad heeftop den schoonbroeder van Kinck, zekeren Roller te Guebwiller zulk een indruk gemaakt dat hij de gansche familie door uitroeiing bedreigd waant en overal moordenaars meent te zien. Een redacteur van le Gaulois, die hem inlichtin gen omtrent de familie kwam vragen, heeft daarvan de onaangename ondervinding opgedaan. Roller liet een gendarme roepen en deze voerde den redacteur mede naarhet stadhuis; eerst daar kon hij zijne indentiteit be wijzen. Het vermoeden als zou de door de justitie ge vorderde overkomst van Kinck's schoonbroeder naar Parijs in betrekking staan tot het vinden van het lijk van Kinck den vader wordt niet bevestigd. Woensdag zijn in het dorpje Zschopau in het Ertsge bergte 42 huizen en 31 schuren afgebrand, waardoor 700 personen van al hunne bezittingen beroofd zijn. Men vermoedt dat de brand opzettelijk is aangestoken. Dinsdag avond omstreeks elf uren werd eens klaps een rosse gloed, die van de zijde van den Are de triomphe scheen uit te gaan, boven Parijs zichtbaar. Dit trok natuurlijk de aandacht van vele wandelaars op de boulevards men snelde onmiddellijk naar alle kanten heen, daar bij zulk eene gelegenheid niemand weet waar het tooneel van den brand te vinden. Eindelijk kwam men, op de vuurkolom afgaande, op de Champs-Elysées en bemerkte men dat het Hippodröme in brand stond. De vlammen, aangewakkerd door den vrij sterken noord oosten wind, bereikten een ontzaglijke hoogte. Tegen half elf uur is, naar men zegt, de brand losge barsten. Op dat uur is het Hippodröme bijna geheel onbewoond, de conciërge en de stalknechts zijn mogelijk de eenige personen die er dan vertoeven. Omtrent de oorzaak bestaan vele lezingen, sommige raeenen dat die te vinden is in een klein koffiehuis dat aan het Hippo dröme grenst; anderen denken aaneen onvoorzichtig heid der stalknechts. In weinige minuten heeft de gansche houten omhei ning vlam gevat; de stalknechten en palfreniers, in de omliggende koffiehuizen verspreid, snellen toe en kunnen het grootste deel der paarden in veiligheid brengen, waartoe vooral bijdroeg dat de stallen het laatst aange tast werden. Weldra begint een ernstig gevaar te dreigen voor de omringende huizen; de boomen van de Avenue Bugeaud vatten vlam en doen ernstig vreezen voor een nabijlig gend houtmagazijn; de wind doet de vlammen echter kecren, en deze slaan nu, een weinig na elf uren, over op de magazijnen van het huis Godillot, gevuld met decoratie-voorwerpen, met teer bestreken doeken, kort om met allerlei brandbare stoffen. Thans verkrijgt de brand een ontzaglijken omvang en bereiken de ver- eenigde vlammen van het Hippodröme en van het huis Godillot een nooit gekende hoogte. Omstreeks dezen tijd werd een groote paniek teweeggebracht door het door eenigen aangeheven geroep van: „Alles springt in de lucht!" Het Hippodröme bezit namelijk een kruit magazijn, doch daar het eerstdaags, volgens gewoonte, zou sluiten, was de voorraad kruit daaruit verwijderd. Intusschen was van alle kanten hulp aangesneld. De pompiers van verscheidene wijken begonnen te manoeu- vreeren, terwijl twee detachementen voltigeurs en gre nadiers tegen middernacht aanrukten, teneinde hulp te verschaffen en de orde te bewaren, hetgeen de ontelbare menigte den agenten zeer bezwaarlijk maakte. Van het huis Godillot, waarvan weldra slechts gedeel ten muren staan blijven, bereikt, hot vuur het huis van een restaurateur, hetwelk in weinige minuten indeasch gelegd werd. Aan de zijde van de Rue de la Potnpe werden de huizen oveneens door de vlammen aangetast; een menigte houten winkeltjes, photographische ateliers en andere weinig belangrijke etablissementen zijn ook daar vernield. De pompiers spannen echter allo krachten in en be ginnen weldra de. overhand te behalen. Het water dat eerst slechts in tonnen kon aangebracht worden, is wel dra overvloedig. Men heeft de buizen, die de fontein op de Place d'Eylau voeden, geopend; met straatsteenen en aarde heeft men ook een soort van kanaal gemaakt dat het water tot de Avenue Malakoff voert, waar de meeste brandspuiten staan om do naburige huizen te beschermen. Te een uur is men zeker het vuur meester te worden. Slechts weinige personen zijn bij dezen brand ge kwetst, terwijl men geen dooden te betreuren heeft; de pompiers hebben vele heldhaftige daden verricht en daardoor menigeen aan een anders wissen dood ontrukt. Tegen twee uren in don nacht veranderden de droppels, die den geheelen avond gevallen waren, in een fiksche regenbui, die het blusschen hielp voltooien. Het gansche materieel van het gebouw is verloren de geldkist en het archief zijn gered kunnen worden. Alles was echter verzekerd. Twintig jaren geleden is het Hippodröme insgelijks door de vlammen vernield. Heden namiddag is alhier te koop aangeboden: 1°. Een wind-korenmolen, met daarbij behoorend woonhuis, schuur, erf, tuin en dijk, gezamenlijk ter grootte van 46 ares en 94 centiares, gelegen in de gemeente Vrou wepolder. Verkocht voor f 5,500. 2°. 67 ares bouw- en boschland, mede in de gemeente Vrouwepolder. Ver kocht voor f 525.25. 1 Oct. 's av. II u. 56 gr. 2 'smorg.7u.55gr. 'smidd.1 u.64gr.'sav.7 u. 63gr. In de memorie van toelichting van de agrarische wet die wij in ons vorig nommer hebben medegedeeld worden in hoofdzaak de bedenkingen wcderlegd die in het voorloopig verslag omtrent dit wetsontwerp waren opgenomen. De bezwaren tegen 's ministers over zicht der rechtsbegrippen omtrent den eigendom van den grond op Java bestrijdt hij met er op te wijzen dat een historisch Overzicht omtrent dat vraagstuk is geleverd en geen eigene begrippen of meeniugen, terwijl de ontkenning van de daaruit getrokken histo rische slotsom het krachtigste middel is om alle agrari sche regelingen als de voorgedragene te bestrijden. De minister maakt evenwel geen bezwaar zich naar het ver langen der kamer te voegen, wanneer dat wordt terug gegeven door de geuite meening dat in ieder geval de regelen bij het tegenwoordig wetsontwerp voorgedragen, zeer goed konden worden vastgesteld, zonder dat vooraf werd uitgemaakt aan wien in ahslracto de eigendom van den grond eigenlijk toekwam, hetgeen alleen te pas kon komen wanneer men eenig inlander van zijn tegenwoordig bezit wilde berooven, en dus het bewijs vereisebt werd, dat het gouvernement krachtens zijn eigendomsrecht daartoe bevoegd was, waarvan hier echter geen sprake was. De keuze van den aangenomen vorm voor deze rege ling en het niet opnemen van meerder onderwerpen worden nader gerechtvaaidigd. Wat betreft den geop- perden twijfel, of de tegenwoordige samenstelling van den raad van Indië wel deze uitbreiding van zijne be voegdheid toelaat, wordt te kennen gegeven dat de dege- lijkstp waarborg niet moest gezocht worden in eene veranderde samenstelling van dien raad, maar in bet meer algemeen worden der humane beginsels van de regeering onder de ambtenaren, en hierover bestaat geen reden tot klagen. Tot meer vrijmaking van het genoemde college voor gewichtige werkzaamheden heeft de regeering nogon- langs het mogelijke verricht door wijziging der instruc tie van den gouverneur-generaal op dit punt. Wat aangaat de verschillende onderdeelen van liet artikel, zoo is ten aanzien van de 1' paragraaf toegegeven aan het verlangen der kamer, en het facultatieve der uit gifte van het vorig ontwerp door weglating van het woordje kan imperatief geworden, dat echter door de bedongen regels wordt getemperd. Bij den termijn van hoogstens 75 jaar erfpacht wordt volhard. Ten aanzien van de vraag aan w ie de gronden in erfpacht mogen worden gegeven, acht de minister de beslissing in het wetsontwerp zelve ongeraden, maar het votum der groote meerderheid van do tweede kamer den 26"' Juni 1867 hierover uitgebracht, zal voorzeker den kolonialen wetgever bij het maken eener algemeene verordening tot richtsnoer strekken. Verder wordt als voorloopige meening der regeering medegedeeld dat het initiatief tot uitgifte van particulieren moet worden aan gemoedigd, dat cultuurdiensten niet kunnen bestaan dan waar verplichte cultures zijn, dat verplichte pcrsoneele diensten (ten algemeenen nutte) op de erfpachtsgronden ook van de daarop gevestigde bevolking wel zullen moeten gevergd worden, en dat de heffing van landrente en verponding, op gematigde wijze, evenals vroeger in de bedoeling ligt. De tweede alinea omvat ook, in verband met het slot van art. 62, de bescherming der rechten van de inland- sche bevolking in geval van communaal bezit. Ten opzichte der dei de alinea wordt te kennen gege ven dat do hier bedoelde titels niets anders bewijzen dan het bestaande recht, onderworpen aan het publieke recht. Zoolang dus het bestuur krachtens art. 56 van het regeeringsreglement de bevoegdheid heeft om over gronden door de inlandsche bevolking voor eigen ge bruik ontgonnen te beschikken, zullen dc titels dit niet verhinderen. Aan die bevoegdheid zal een einde komen bij aanne ming der regeling van de verplichte suikercultuur, en waar die niet gevonden wordt terstond, elders allengs Ook op verlangen der kamer is het woordje „kan" uit de 4» alinea weggenomen; om nu echter de verplichting boven twijfel te verheffen en te regelen is er bijge voegd: „behoudens noodige voorzorgen in het algemeen behing." Het verantwoordelijk bestuur zal dus omtrent do te verordenen voorzorgen hebben te bewijzen, dat ze noodig zijn in het algemeen belang. Door deze nieuwe bepaling kan alzoo de vroegere zinsnede: „behoudens de verplichtingen jegens de gemeente en den lande", mede vervallen. De noodzakelijkheid der bepaling van de 5" alinea om trent \erhuujr van inlanders aan niet-inlanders wordt nader aangetoond, ook omdat zjj betrekking heeft op het agrarische recht, waarvan de voorgedragen bepaling een deel uitmaakt. Tegen wettelijk voorschrift lot oplossing van hotcom- muniaal bezit, blijft bezwaar bestaan. De minister ge looft ook niet dat er behoefte bestaat aan eene wettelijke uitspraak „dat de regelen volgens welke rechthebbenden

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2