Marine en leger. Landbouw. Rechtzaken. Gemengde berichten. Het Handelsblad verneemt dat de officieren van de verschillende wapens op nonactiviteit wegens ziekte, in hunne respectieve rangen bij het leger zullen moeten terugkeeren, of wel, indien zij ongeschikt bevonden wor den, zullen worden gepensioneerd of eervol ontslagen. Met het oog op den onlangs door ons aangenomen regel om het voornaamste, ook van hetgeen op het gebied van den landbouw in ons land plaatsheeft, te bespreken, is ons het volgende medegedeeld aangaande de land bouwtentoonstelling, die nu gehouden wordt door de HollandscLie maatschappij van landbouw tePurmerend. Door het groot aantal leden dat die maatschappij telt, verkeert zij in den gunstigsten toestand, in vergelijking met andere maatschappijen, om in het houden van ten toonstellingen iets te kunnen tot stand brengen van een omvang, dien men wel in andere landen kent, doch hier te lande te weinig uitbreiding heeft. Men moet de weinige belangstelling, die hier voor die tentoonstellin gen bestaat, niet alleen zoeken in do landbouwers, maar grootendeels in de wijze van beproeving en keuring, welke de superioriteit van werktuigen, vee en landbouwvoort- brengselen met de meest mogelijke nauwgezetheid en juistheid moet aanduiden. Dat dit niet altijd het geval is, dit is ieder bekend, die zich aan die beproevingen heeft gewaagd of daarop heeft vertrouwd. Wij willen hier geen blaam werpen op den arbeid der commis- siën van de tentoonstelling, en op de beproeving, maar veroorloven ons enkele opmerkingen,welke voor volgende tentoonstellingen nuttig kunnen zijn. Vooreerst dat de beproeving der werktuigen plaats had in slechts éen dag, in welken tijd het onmogelijk is eene deugdelijke be proeving te doen; men kan wel is waar kundige beoor deelaars bezwaarlijk voor eenigen tijd bij elkander krijgen, maar wanneer men hen, door reis- en verblijf kosten te voldoen, voor hunne opofferingen gedeeltelijk schadeloos stelt, zal dit bezwaar zich oplossen ten ande ren was niets voorhanden om de werktuigen te beproe ven en eindelijk bleven de meeste werktuigen onbeproefd zelts die welke bekroond werden met eerste prijzen. De gemeente, zeer feestelijk uitgedost, ontving de talrijke landbouwkundigenen fabrikanten in hare bloei ende landbouwstreek zoo goed mogelijk. Niet enkele maar nagenoeg alle straten waren met groene doorloo- pende guirlandes, ontelbare veelkleurige ballons en vlaggen versierd, en voor vermakelijkheden, muziek en dans is er voor eene geheele week gezorgd. De Noord-Hollandsehe kaasboeren zijn vermogende lieden, die ons mededeelden wat zij op de landbonw- tentoonstellingen bij Parijs zagen, en toch levert bun landbouw, voornamelijk in zuivelbereiding bestaande, van hunne weilanden weinig vooruitgang op. Op eene markt in de stad en eene weide daarneven waren tenten opgeslagen en de voorwerpen van eiken tentoonstelier bij elkander geplaatst. Op de markt von den de werktuigen plaats en op de weide de voortbreng selen van den landbouw. Eene opsomming van vele werktuigen, aldaar tegenwoordig, zou doelloos, de ver melding van enkele kan nuttig zijn. Al dadelijk trof ons de keurige verzameling uit de magazijnen van Peignat O. te Amsterdam, uitmuntende in het goede voorkomen hunner voorwerpen. Het is verre van ons daaraan te veel te hechten, niet meer dan dat door het ver meerderd debiet daarvan de landbouw bevorderd wordt. Werktuigen die er uitzien alsof ze uit de tweede hand verkregen waren vinden geen aftrek. Wij moe ten echter de palm der overwinning geven aan de firma Landré Glinderman, mede van Amsterdam (die beide firma's waren in de beste gelegenheid daartentoon- te stellen), die, zooveel zij vermocht met hare stoom werktuigen, aanschouwelijk maakte wat de beste werk tuigen voor den landbouw zijn. Eene dorschmachine, wat grooter dan die ze onlangs te Middelburg exposeer de, een circuleerzaag en karnwerktuigen, alles door stoomvermogen, trokken ieders aandacht. Verder moeten wij melding maken van den spitploeg van Stout, het maai- werktuig van Hornsby, de Amerikaansche vorken, ver schillende graansoorten, voedergewassenkunstmest- soorten en uit dit kaasland eene groote verscheidenheid van dit product, alsmede boter, die echter naar het oordeel van velen minder smakelijk was. En kan dit wel anders als men vóór hare bereiding de kaasstof reeds uit de melk verwijderd heeft? Er waren nog werktuigen voor de zuivelbereiding, maar zeer achterlijk in constructie. De tentoonstelling telt 972 voorwerpen, waarvan 3G5 aan akker- en tuinbouw, 105aan zuivelbereidingbehoorende. Andere meer bekende werktuigen dan de hiervoren ge noemde, hoe verdienstelijk ook, gaan wij voorbij. Door de beoordeelingscommissie is tarwe bekroond uit de Haarlemmermeer, waarschijnlijk omdat de Zeeuwsche niet voorhanden was; gerst was ook niet aanwezig. Meekrap werd bekroond uit het eiland Wieringen. In het algemeen zag de meekrap er goed uit; de Zeeuwsche landbouwers zijn ook hiermede achterwege gebleven. De beste Nederlandscke boter kwam uit Voorschoten, de beste kaas natuurlijk uit het land waar de tentoonstelling gehouden werd, de beste ploeg, altijd volgens de beoor deelingscommissie, uit den Wieringerwaard. Een vlas- zwingelwerktuig voor stoomkracht, en machinaal geroot, gebraakt en gezwingeld vlas, ingezonden en verkregen door den heer W. F. del Campo in den Anna Jacoba- polder, verkregen den eersten prijs. De tentoonstelling van vee zal Vrijdag geopend wor den; dan wordt die tevens beoordeeld en Zondag ge sloten. Het provinciaal gerechtshof van Friesland heeft S. G. Halma, oud 23 jaren, kleermakersknecht, geboren te Engwierum, wonende te Deinum, wegens moedwillige brandstichting tot de doodstraf veroordeeld. Jl. Maandag heeft de rechtbank te Assen uitspraak gedaan in vier onteigeningsprocessen over pereeelen ten behoeve der spoorweglijn MeppelGroningen. Aan drie der landeigenaren is door de rechtbank meer toegekend dan hun primitief door den staat was aangeboden nl. aan J. Derks, teItuinerwold ƒ2458 in plaats van 1G77.5G aan de wed. Hakman, te Oosterboer, gemeente Meppel, f3005 in plaats van f 2551.41; aan W. Schiphout, te Oosterboer, gemeente Meppel, f 3543.20 in plaats van f 2662.77maar aan R. Evert3, te Kockange, f 1750 in plaats van f 2044.48. Wat dus de drie eersten betreft, is de staat veroordeeld in de kosten der procedure; voor den vierde bedroeg bet aanbod van den staat echter meer, dan hem door de rechtbank is toegekend on is hij daarom tevens in de kosten verwezen. Betrekkelijk den moord te Aubervilliers bevat le Petit Journal van heden eene depêche uit Guebwiller van gisteren morgen 10 uren, behelzende dat Haeusler, de schoonbroeder van Kinck, door de justitie naar Parijs ontboden is ter herkenning van een tusschen Bollwillers en Cernay ontdekt lijk. Le Petit Journal voegt er bij dat alles doet gelooven dat bet hier het lijk van Kinck den vader geldt. De verschrikkelijke ramp, waardoor zoovele schepen te Bordeaux getroffen zijn, is aan een onvoorzichtigheid te wijten. De schipper van een met petroleum geladen schip liet een lucifer, waarvan hij zich bediend had, achteloos op een vat petroleum nedervallen. In een oogenbiik stond het schip in vlamde vloed dreef den vuurstroom naar de andere schepen waarvan, velen wel dra aangetast warenhad de vloed eenigen tijd langer aangehouden zoo zou de ramp niet te overzien zijn ge weest. Thans viel gelukkig de eb in, welke echter in het terugvoeren der wateren en ook van den vuurstroom nog eenige schepen in vlam zette. Verscheidene huisgezin nen van zeelieden zijn thans van alles ontbloot. De schade kan nog niet begroot worden. In den nacht van Woensdag op Donderdag is het hippodröme te Parijs afgebrand. De schoenmaker A. Aarts, te Gilse, liet in een stal eene brandende petroleumlamp omvallen, waardoor een brand ontstond die den stal en het woonhuis geheel vernielde. Bij eene vertimmering der karzerne te Linz in Oostenrijk, die vroeger een klooster der jezuioten was, is het lijk van een ordebroeder in een kist gevonden- Het droeg sporen van martelingen. De beenen waren onder anderen gebroken. De autoriteit heeft dadelijk een streng onderzoek doen aanvangen. Uit Maagdenburg wordt geincldt, dat het gerucht, volgens hetwelk de Maagdcnburgsche assurantie- maat schappij weigert de som van 150,000 th., waarvoor de af gebrande schouwburg te Dresdenbij haar was verzekerd, uit te betalen, volkomen juist is. De directie dier maat schappij heeft in de Magdenb. Zeitung de redenen daar voor opgegeven. Die redenen van weigering zijn hoofdza kelijk van den volgenden aard: 1». uithoofde in het officieele blad der Saksische regeering wordt gelezen, dat op den zolder, waar allerlei brandbare voorwerpen in me nigte waren opeen gehoopt, pijpen voor de gasverlichting werden vervaardigd, en 2». dewijl gedurende verscheidene maanden in het gansche gebouw eene sterke gasluclit was verspreid, zonder dat daarop eenige acht werd ge slagen. Door deze achteloosheid is bet mogelijk geweest dat het werpen op den grond van eene brandende luci fer in de werkplaats aangezien daarop allerwege in het rond brandbare voorwerpen verspreid lagen brand heeft kunnen veroorzaken, welke, onmiddellijk gevoed door diezelfde voorwerpen, zoo snel toenam dat aan geen blusschen kon worden gedacht. Aan het slot van bedoeld stuk wordt gezegd, dat slechts een rechterlijk vonnis de maatschappij zal kunnen dwingen tot betaling der verzekeringsom. De schilderij van Ary Schoffel-, voorstellende de kruisdragende Christus, Dinsdag te Amsterdam in veiling geweest, is opgehouden voor f 439Q. Brunn, de hoofdstad van Moravie, is jl. Zondag avond het tooneel geweest van een zeer ernstige op schudding, veroorzaakt door eene handeling van graaf Heinrich Hompesch, welke edelman zich niet ontzien heeft om zich-zelven een vermeend recht te verschaffen en een moordaanslag op een burger te plegen. De Fer- dinandsstrasse was vol wandelaars, die een harddraverij hadden bijgewoond en huiswaarts gingen. Een dichte massa menschen stond voor het hotel Nenhauser, waar de meeste deelnemers na de wedrennen vertrokken. On der de nieuwsgierigen bevond zich Gothard Muller koopman in mode-artikelen, met zijne vrouw en zijn kind. Deze drie personen stonden juist voor den ingang van hot hötel, toen een equipage daar stilhield, en graaf Heinrich Hompesch van den bok van het rijtuig sprong. Het zoontje van Muller stond den graaf in den weg, en de graaf stiet, het kind op zijde niet alleen, maar gaf het terstond een slag met zijn rijteentje. Het kind begon te weenende vader sprak toornig den graaf aan, en deze hernam: „Schoft, als je niet zwijgt, geef ik je een klap." Muller bleef liet antwoord niet schuldig, hief zijn, stok op en bood den edelman insgelijks oorvijgen aan. Volgens sommige omstanders zouden deheeren elkander zekerlijk klappen toegediend hebben, doch dit is niet met zekerheid bekend, daar plotseling eene verschrikkelijke verwarring ontstond. Een schot was gevallen en Muller, in het aan gezicht getroffen, viel op den grond. Graaf Heinrich Hompesch had nl. een kleinen zeslooper-revolver uit den zak gehaald en tegen Muller afgevuurd. Een kreet van verontwaardiging, door al die honderden menschen te gelijk geuit, weergalmde. Mevrouw Muller wierp schrei end zich op haren man, van wiens gelaat een bloedstroom vloeide, die een grooten plas op den trottoir veroorzaakte. De menigte liet bedreigingen hooren, en het scheelde weinig of zij hadden de lynchwet op graaf Hompesch toegepast; deze was echter gevlucht; het was hem ge lukt de kamer van baron Neuhof, op de eerste verdieping van het hötel, te bereiken, en daar wilde hij zich opslui ten. Verscheidene burgers en officieren waren hem ech ter onverwijld gevolgd, en toen hij zich tegen deze wilde verdedigen, vatten twee mannen hem bij den hals en de borst, en terwijl zij met hem voortijlden, ontnam een derde hem do pistool. In het gevecht met de burgers werden den graaf de kleedcren van het lijf gescheurd, en de woede tegen hem was zoo groot, dat allen die hem konden naderen hem sloegen, schopten en stootten, klappen gaven en hem met zooveel geweld bij het haar rukten, dat geheele hossen in hnnne handen bleven. Verschrikkelijk gehavend werd hij naar bene den gebracht, en de politie en militaire macht, aange rukt om hem in hechtenis te nemen, hadden de grootste moeite hem van een geweldigen dood te redden. Zij zeiven werden gestompt, geschopt en geslagen, omdat zij den moordenaar tegen de menigte in bescherming namen „Slaat hem dood, scheurt hem in stukken!" klonk het uit aller mond, en de tot duizenden aangegroeide volks massa begeleidde den graaf toen hij naar het stadhuis werd overgebracht Daar gekomen, onderging hij het eerste verhoor. De graat ontkende de daad niet, doch beweerde dat liij getergd was geworden, hetgeen echter in strijd is met de verklaring van vele getuigen. In een rijtuig werd de graaf vervolgens naar de gevange nis gevoerd, doch het volk was nog niet tevreden en den geheelen avond heerschte er oproerbeweging in de stad. Wat Muller betreft, deze werd bezwijmd in het hötel gedragen en daar legde een geneesheer, uitWeenen toevallig aanwezig, hem het eerste verband. De kogel was onder de linkerwang ingedrongen en zat vast in bet jukbeen. Of de wond doodelijk was, kon men toen nog niet verklaren; zooveel is echter zeker, dat de gekwetste een oog zal verliezen. Een paar uren na het gebeurde werd Muller in een rijtuig naar zijne woning gebracht. Onder de Jonre heelt een brutale aanranding plaats gehad. Een Duitsch koopman, die veel geld bij zich had, liet zich door den voerman van Joure naar Heerenveen brengen. Met hen ging nog een derde persoon mede. Niet ver van Joure vertoonden zich vier met knuppels gewapende mannen, die het rijtuig vasthielden en den. voerman aanvielen, welke het, na eenig schermutselen, op den loop zette. Daarna raakten zij handgemeen met des koopmans reisgenoot, die tamelijk werd toegetakeld. De koopman nu uit het rijtuig geklommen zijnde, wist met zijn wapen, een zwaren eiken stok, zoo goed van zich af te weren en slagen toe te brengen, dat hij de vier aanvallers op de vlucht sloeg, die toch in allen

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2