MIDDELBURGSCHE COURANT. N' 188. Zaterdag 1869. 2 October. ©immüanö. der provinciale geldleening van ƒ150,000 en van ƒ40,000. Middelburg 1 October. Benoemingen en toesluiten. Onderwijs. Kerknieuws.- GELDELIJKE AFL,©§§IN«- De Gedeputeerde Staten van Zeeland, brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat, achtervolgens de bekendmaking van den 22 September 1869, op den 30 dier maand de openbare uitloting heeft plaats ge had van dertig aandeden, elk van duizend gul den, van de provinciale geldleening van 130,000 en van twee aandeelen elk mede van duizend gulden in de provinciale geldleening van ƒ40,000; dat bij die gelegenheid zijn uitgeloot van de geldleening van f 150.000, de aandeelen genummerd 1, 3, 5, O, lO, 13, 21 27, 47, 5©, 52, 53, GO, G2, G4, ®7i 71, 75 77, 79, 82, 91, 108, HO, 111, 117, 122. 125, 140 en 150; en van de geldleening van ƒ40,000 de aandeelen genummerd 19 en 32; en dat alle de boven opgenoemde door het lot aange wezen aandeelen, ten kantore van den Betaalmeester te Middelburg, op den 1 Januari 1870 zullen worden afgelost, tegen overgifte van de betrokken obligatiën of bewijzen van aandeel met de daarbij behoorende niet verschenen rente-coupons. Middelburg, den 1 October 1869. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. Uit Goes meldt men ons, 30 September: „In eene heden middag gehondene zitting der arron- dissements-rechtbank werd de nieuw benoemde substi tuut-griffier mr. J. P. II. de la Grappe Dominicus beëedigd. Daarna werden, in tegenwoordigheid van vele belang stellenden, de heeren mr. W. G. de Knokke van der Meulen, als president, rn''. J. A. van Iloek, als officier van justitie, mr. A. M. B. Ilanlo, ais substituut-officier, en mr. J. p. IJ. de la Grappe Dominicus, als substituut griffier bij genoemde rechtbank geïnstalleerd. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, die het openbaar ministerie waarnam, en mr. J. G .de Backer, waarnemend president, spraken de nieuw benoemden hartelijk toe en herinner den daarbij aan de langdurige en belangrijke diensten bij deze rechtbank door den afgetreden voorzitter, mr. J. J. van Deinse, bewezen. De nieuw benoemden aan vaardden hunne betrekking mede met eene toespraak, teiwijl mr. de Laat de Kanter namens de balie de ge- ïnstalleerden met hunne benoeming geluk wenschte." Tot lid van den gemeenteraad van Wemeldinge is de heer P. van der Schraaf met 30 van de 51 geldige stem men gekozen. Het wetsontwerp tot aanvulling van art. 62 van het regeerings-reglement van Nederlandsch-Indië/op nieuw aan de tweede kamer ingediend, is na do aanmerkingen in het voorloopig verslag in de vorige zitting daaromtrent U1'gebracht, eenigszins gewijzigd, zoodat het eenifr ar tikel thans luidt: »Aan art. 62 van het reglement op het beleid der re- geenng van Nederlandsch-Indië wordt het volgende toegevoegd: r "Volgens regels bij algemeene verordening te stellen, worden gronden afgestaan in erfpacht voor niet langer dan vijf en zeventig jai en. „De gouverneur-generaal zorgt dat geenerlei afstand van grond inbreuk mako op de rechten der inlandsche bevolking. „Aan den inlander wordt, waar hij het tot verzekering van zijn erfelijk individueel gebruiksrecht op den grond ei angt, naaimate de middelen voorhanden zijn, de gelegenheid verschaft daarvoor schriftelijke titels te verkrijgen. „Behoudens noodige voorzorgen in het algemeen be lang, wordt de grond, door inlanders in erfelijk indivi dueel gebruik bezeten, op aanvraag van den rechtmatigen bezitter, aan dezen in eigendom afgestaan. „Verhuur of in-gebruik-geving van grond door inlan ders aan niet-inlanders, geschiedt volgens regels, bij algemeene verordening te bepalen." Blijkens het „Programma van Jansen's vergadering ter bevordering van de stoomvaart op Amerika", op 7 Octo ber a. te Utrecht te houden, zal daarin het voorstel wor den gedaan tot het vormen van een viertal afdeelingen, te weten: landbouw en nijverheidlandverhuizing; eigen en transitohandel, en stoomvaart. In de eerste dier afdeelingen zullen als punten van behandeling de volgende vragen worden voorgesteld Op welke wijze kan de kennis verkregen en onder de industrieelen verspreid worden van de behoeften in Amerika, waarin landbouw en nijverheid zouden kunnen voorzien? Is plaatselijk onderzoek van deskundigen te verkiezen boven tentoonstellingen, en op welke is het een of ander te verkrijgen? Welke artikelen van Neder- landschen oorsprong of bewerking kunnen nu reeds in den Amerikaanschen handel gebracht worden? Wat kan er gedaan worden om het plaatsen van kapitalen in nij verheids-ondernemingen aan te moedigen? Welke ver bindingsplaats wordt tot bevordering der belangen onzer nijverheid het meest wenschelijk geacht? Der afdeeling landverhuizing worden de volgende vragen gedaanWelke organisatie der agentur in Duitsch- land is de meest verkiezelijke om de landverhuizing over Nederland te leiden? Op welke wijze kunnen de land verhuizers op gezette tijden en op de voor hem geriefe lijkste en goedkoopste wijze naar onze havens gebracht worden? Op welke wijze zijn de geldelijke voordeelen onzer havens ter kennis van de landverhuizers te bren gen? Welke inrichtingen vordert de landverhuizing in onze havens en wat kan er gedaan worden om ze tot stand te brengen? Welke stoomgemeenschap is het meest wenschelijk om landverhuizers naar Amerika te brengen? Aan de afdeeling eigen- en transitohandel wordt ge vraagd: Welken invloed zal het op den transitohandel hebben, wanneer een geregelde stoomvaartdienst zich aan den spoorwegdienst aansluit?, Welken steun mag eigen handel van den trasitohandel verwachten, wanneer de spoorwegen door middel van stoomschepen over zee verlengd worden? Is eigen handel .niet eene gebiedende noodzakelijkheid geworden, nu de handelaars binnen lands meer en meer rechtstreeks over zee handel gaan drijven? Wat kan er gedaan worden om eigen handel op Amerika te bevorderen en wat om het personen- en goe derenvervoer van Duitschland naar Amerika over Ne derland te leiden? Welke verbinding wordt in de eerste plaats noodig geacht tot bevordering van het handels belang van ons land? Heeft men aanvankelijk meer op de Duitscke dan op de Nederlandsche behoeften aan ge regeld verkeer met Amerika acht te geven? De afdeelingen stoomvaart, eindelijk, zal de volgende vragen overwegenWat kan er gedaan worden tot ont wikkeling der zeestoomvaart in Nederland tegen de concurrentie van nog steeds gesubsidieerde, of vroeger gesubsidieerd, of reeds vrij gevaren stoomschepen van vreemde maatschappijen? Op welke wijze kan verkregen worden dat er geen aansluiting van vreemde stoomsche pen aan onze spoorwegen verleend wordt dan op voor waarde van met een Nederlandsch stoomschip om den anderente varen? Welke stoomschepen zijn er noodig om een gerelde vaart op gezette tijden van ons land naar Amerika in concurrentie met vreemde lijnen vol te hou den, teneinde hot personen- en goederenvervoer van Duitschland naar Amerika tot ons te trekken? Welke stoomschepen kunnen in de vaart op Amerika gebracht worden om eigen handel te drijven, of eigen belang te vorderen? Wat is er voor 'slands belang wenschelijker: verscheidene kleine stoomscheepsreederijen uit verschil lende havens op Amerika varende, of te beginnen met een brug over den Oceaan? Welke havens biedende meeste voordeelen aan om het eerst en het spoedigst door eene geregelde stoomvaart met elkander verbonden te worden? Op welke wijze is het tot stand komen der stoomvaart-maatschappij te bevorderen? koloniën. Bevorderd tot lid van den raad van Neder landsch-Indië, met herstelling in zijne vroegere ancien - neteit, de heer 0. van Rees, laatstelijk lid van dat college, thans onder genot van wachtgeld hier te lande. De gemeenteraad te Haarlem hectt tot onderwijzeres aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs benoemd mejufvrouw D. M. Verkerk, van Utrecht. In den gemeenteraad van Amsterdam heeft het lid dr. E. C. Büchner het voorstel gedaan tot oprichting aldaar eener hoogere burgerschool voor meisjes, met tweejarigen cursus. Te Enschedé is een vereeniging opgericht ter bestrij - ding van het schoolverzuim. Ieder lid betaalt 30 cent. Hiervoor wenschtmen maandstaten van het verzuim open baar temaken, en nu en dan aan leerlingen, die getrouw schoolgaan, eenig genot te bereiden. De schoolcommissie te Groningen laat jaarlijks alle schoolplichtige kinderen opschrijven, huis aan huis. Ze laat onderzoeken, welke kinderen niet ter school gaan deze worden door een daartoe geschikt en gesalarieerd persoon bezocht en de ouders aangespoord, om de kinderen naar de school te zenden. Maandelijks ontvangt deze zelfde persoon van de vijf onderwijzers der armenscholen op daartoe ingerichte lijsten eene opgave van al de absen ties. De bode zit er achter om die te voorkomen. Zijn er wegblijvers, de bode gaat er heen om het euvel weg te nemen. Elk lid der commissie heeft éene der vijf scholen voor zijn rekening. Hij ontvangt verslag van genoemde absenties, van 't geen de bode doet onder zijn ressort, en laat niet na zelf de huisgezin nen te bezoeken, waar slordig schoolgaan eene gewoonte is geworden. Valt de jongen in de termen, dat hij al wat moet verdienen, dan doet de commissie moeite om zoo een naar de herhaling- of Zondagsschool te krijgen. Zijn er geen kleêren, de commissie zoekt ze te verschaffen door armbesturen of doet het zelve. In vroegere jaren deed de commissie een beroep op de liefdadigheid, liet concerten geven door de eene of andere zangvereeniging, die in haar belang gewonnen was, en kreeg een aardig fonds; nu bekostigt het departement de uitgaven. De onder wijzers en armbesturen werken krachtig mede. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Haamstede heeft een twaalftal van predikan ten samengesteld ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan den heer D. Nieuwhoff verleend emeritaat. In alphabetische volgorde komen daarop voor: de heeren L. R. van den Broek, te Grootelint, M. Corstius Lz, te Oostzaan, J. J. Crébas, te Westkapelle, J. T. J. van Goens, te Serooskerke (Schouwen), L. D. G. Krol, te Schoondijke, D. C'. Nijhoff, te Drimmelen, J. P. Schilt, te Burgh, C. W. Schüller, te Eikerzee, N. J. Telders, te Renesse, D. II. Teljer, te Oostburg, W. A. Terwogt, te Ammerstol, en II. Worst, te Epe. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Kloos terveen en Hijkersmilde is beroepen de heer J. p. L. Moquette, predikant bij die gemeente te Sluis. Te Sneek heerscht eene kerkelijke beweging, welke van de orthodoxe richting uitgaat. Twee en twintig leden uit haar midden hebben de stemgerechtigde lidmaten der Ned. herv. gemeente opgeroepen, om zich te verkla ren over de vraag, of zij eigen beheer verlangen of niet. Wordt die vraag in bevestigenden zin beantwoord, dan zullen zij de bestaande kerkvoogden dwingen, hun be heer over te gevên en rekening en verantwoording te doen. Eene procedure schijnt in dat geval onvermijdelijk en dan zal deze de eerste zijn als een gevolg van de na dere scheiding van kerk en staat.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1