Gemengde berichten. Tkermometerstand. Gemeenteraad van Goes. Gisteren heeft de hooge raad der Nederlanden uit spraak gedaan in het beroep in cassatie van het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland in het vierde proces betreffende de Rotterdamsche ongeregeld heden, waarbij L. S. de Hees en A. J. Rueb tot zeven jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld. De hooge raad heeft het beroep in cassatie verworpen, met veroordeeling der beschuldigden solidair in de kosten. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer J. Stor tenbeker, organist der Waalsche kerk te 's Hage. Jl. Maandag heeft men den geheelen dag gezocht naar het lijk van Jan Kinek, den vader, doch vruchteloos. Het terrein was door talrijke troepen afgezet die de duizende aanwezigen terrughielden. Drie ploegen be spannen met twee krachtige paarden hebben vijf uren lang 25 a30 centimeters diepe voren gegraven. Bij ieder oponthoud drong de nieuwsgierige menigte vooruit, zoodat ruiterij noodig was om de autoriteit in hare han delingen niet te belemmeren. Gedurende de opgravin gen deed een der toeschouwers aan de autoriteit in vollen ernst het voorstel om uit den Jardin des plantes een twaalftal jakhalzen te doen halen die het gezochte lijk wel spoedig zouden vinden. Deze vruchtelooze po gingen hebben de overtuiging doen vestigen dat Jan Kinck niet bij Parijs maar in den Elzas vermoord moet zijn. De gearresteerde Troppman heeft niets verder wil len bekenen. Zondag zelfs heeft hij niets willen eten met het voornemen om zich te laten doodhongeren, doch op aansporing van twee medegevangenen, die hem be waakten, heeft hij zijn voornemen laten varen. In een der Parïjsche schouwburgen heeft zich het feit voorgedaan dat een der acteurs plotseling volkomen het geheugen verloor, zoodat de voorstelling geen voort gang kon hebben. Het zonderlingste is echter dat hij den volgenden dag zijn spel hervat heeft, terwijl hij zich niets van het den vorigen avond voorgevallene herin nerde. Een gedeelte dak boven de zittingzaal van het gebouw van het wetgevend lichaam te Parijs is wegge broken ten behoeve van een aan de schoorsteenen ge brachte wijziging; daarbij is echter gebleken dat'het timmerwerk vermolmd was, zoodat het als een wonder beschouwd moet worden dat dit dak en de zware licht kroon, die er aan bevestigd is, nog niet nedergestortzijn. Thans zijn al de banken der afgevaardigden weggebro ken en op zijde geplaatst. De herstelling zal een a twee maanden duren. Eenige dagen geleden had aan de Dedemsvaart het volgende ongeval plaats. De tolgaarder moest bij een heer, mede aldaar woonachtig, een brief bezorgen hij gaf dien ter bezorging aan twee zijner kinderen, omdat deze nog eenige andere booschappen te doen hadden. Toen de kleinen nabij het huis waren waar de brief besteld moest worden, vloog eensklaps een groote hond op hen aan, die beiden derwijze havende, dat zij voor dood op een kar naar de ouderlijke woning werden teruggebracht het gezicht van het eene kind is zoo door den hond ge beten, dat het zelfs, na door een chirurgijn verbonden te zijn, bijna niet te herkennen was. De eigenaar van den hond was de heer wien zij den brief moesten bezorgen; deze was toen echter afwezig en de hond, die nooit werd losgelaten, omdat hij alszeer kwaadaardig bekend stond, heeft zich, naar het schijnt, op dat oogenblik van zijne banden weten te ontslaan. De eigenaar, na verwittigd te zijn van het ongeval, heeft den hond onmiddellijk laten doodschieten, en doet, alhoewel dit ongeluk buiten zijne schuld heeft plaats gehad, alles om het lijden dezer onge lukkige kinderen en het verdriet hunner ouders zooveel mogelijk te lenigen. Te Radosini, een dorp in het. Pesther comitaat, was de gansche volwassen bevolking dezer dagen aan den veldarbeid, toen een hevige storm opstak, tengevolge waarvan brand ontstond in een der huizen in het dorp aangewakkerd door den feilen wind, breidden de vlam- zich met zoo verbazende snelheid uit, dat het gansche dorp in de asch was gelegd, alvorens de tocijlende bewo ners in staat waren hulp te verschaffen. Er zijn bij die gelegenheid meer dan 20 kinderen en bejaarde personen in de vlammen omgekomen; van den inboedel heeft men niets kunnen redden. De wijnoogst is in Médoc in vollen gang. Het weder is uitmuntend; de nevel heeft wonderen verricht, zoodat men bijzonder tevreden is. De quantiteit is gelijk aan die van 1868 en op sommige plaatsen nog grooter; de qualiteit is beter dan die van 1863 en nagenoeg even goed als die van den voortreffelijken oogst van 1858. In Gers, Lotet, Garonne en Gironde is de oogst in quan- liteit en qualiteit uitmuntend. 28 Sept. 's av. 11 u. 60 gr. 29 'smorg. 7 u.60gr. 'smidd.t n. 76jgr.'sav. 7 u. 70gr_ Zitting van Maandag 27 September. Mededeelingen; inge komen stukkenrekening vereeniging werklieden en benoe ming hoofdcommissaris; vaststelling gemeenterekening; verslag commissie veemarkton rectificatie raadsbesluit; be noemingen, overlegging rapporten. Tegenwoordig al de leden. De notulen der twee vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede: a dat verkeerd op de agenda was geplaatst de benoe ming van een voorzitter van bet burgerlijk armbestuur, wijl de heer Fransen van de Putte dat radicaal niet had verloren: en b dat gisteren is ingekomen een brief van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij wordt te kennen ge geven dat aan de regeering is voorgedragen om het rijks subsidie voor het middelbaar onderwijs alhier van af 1 Januari 1870 van f 7000 op f 8500 te brengen. De voorzitter zegt dat het hem zeer aangenaam is dat de pogingen daartoe aangewend aanvankelijk met gun- stigen uitslag zijn bekroond, en stelt voor namens den raad bij adres aan Z. Exc. dank te betuigen voor diens ondersteuning, en de redactie van dat adres aan burge meester en wethouders over te laten. Daartoe is besloten. Voorts worden als ingekomen stukken medegedeeld: a. Bericht van het overlijden van het raadslid m'. P. J. van Voorst Vader; wordt besloten aan de weduwe en de kinderen bij brief de deelneming van den raad te betuigen. De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders begrepen hebben zoo spoedig mogelijk in de vacature te moeten voorzien, waarom zij den dag der verkiezing be paald hebben op 20 October e. k. en de herstemming zoo noodig op 3 November, en stelt verder voor tot de ver kiezing van het stembureau over tg gaan. Daartoe be sloten zijnde, worden de heeren Pompe van Meerdervoort en Nortier tot stemopnemers aangewezen, en worden achtereenvolgens tot leden van het stembureau benoemd de heeren Pompe van Meerdervoort met 6 en van Ren- terghem met 8 stemmen, en de overige leden als plaats vervangers. b. Bl ief van den heer J. A. A. Fransen van de Putte, waarbij hij te kennen geeft dat hij zijne herbenoeming tot wethouder aanneemt. c. Bl ief van den minister van binnenlandsche zaken, berichtende dat het in beheer en onderhond overnemen van den toegangsweg naar het spoorwegstation kan plaats hebben, waarop goedkeuring is gevraagd en ver kregen van gedeputeerde staten van het raadsbesluit daartoe betrekkelijk. d. Verzoek van I. Walkenhaus, tot het stichten van een gebouw opeen gedeelte grond tegenover het stations gebouw, en om hem een uitweg te willen toestaan van dat terrein naar den toegangsweg en eenig hakhout daar ter plaatse te doen wegnemen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om a de vergunning tot uitweg te verleenen, zoolang de weg in beheer en onderhoud bij de gemeente is, en het huis eigendom van den aanvrager en tot het voorgestelde doel gebezigd blijft, een en ander tegen retributie aan de gemeente van 1 's jaars, en mits de aanvrager de uitweg in orde mako en onderhoudob burgemeester en wethouders te machtigen tot het doen kappen van het hakhout ter breedte langs de waterleiding van p. m. 5 meters en dit hakhout voor de gemeente te gebruiken. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno men. nadat het amendement van den heer Verhagen om uit a te laten wegvallen, „en het huis eigendom van den aanvrager en tot het voorgestelde doel gebezigd blijft" is verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren de Laat de Kanter, van den Bosch en Verhagen. e Brief van de plaatselijke schoolcommissie over den onvoldoenden toestand van het onderwijzend personeel aan de openbare gemeenteschool 2« klasse. Burgemeester en wethouders, de aangevoerde gronden volkomen beamende, stellen voor: a te besluiten tot het aanstellen van een tweeden hulponderwijzer op de school der 2« klasse op eene jaarwede van f 400; b burgemeester en wethouders te machtigen zoo spoedig mogelijk éene oproeping van sollicitantenen daarna eene voor dracht aan den raad te doen, en o van burgemeester en wethouders in te wachten een voorstel tot het uittrek ken op de begrooting voor 1869 van de jaarwedde van den te benoemen hulponderwijzer, voor zoover zij uit die begrooting moet voldaan worden. Deze voorstellen wor den met algemeene stemmen aangenomen nadat het amendement van den heer van den Bosch om de jaar wedde op f 350 te bepalen, is verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Pompe van Meerder voort, Nortier en van den Bosch. De voorzitter deelt mede dat de aanbouw der school le klasse bijna is voltooid en dat de muur tusschen het nieuwe lokaal der school on het woonhuis van van Kalmthont is moeten vernieuwd worden, waarvan de kosten 44 bedragen, alsmede dat burgemeester en wet houders voor de veiligheid der schoolkinderen en voor den richtigen gang van het onderwijs hebben besloten het schoolstraatje alleen des morgens vóór 8 uren, des middags tusschen half éen tot half twee en des avonds na 8 uren voor rijtuigen toegankelijk te stellen, en dat daarvan openbare kennisgeving is gedaan. De heer de Laat de Kanter betuigt met den laatstge noemden maatregel zijne ingenomenheid. Nog zijn ingekomen twee brieven van gedeputeerde staten, houdende 1° goedkeuring van het raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1869 voor assurantie en grondbelasting, en 2» bericht van de ont vangst der verordening tot handhaving der orde op de buitenpleinen van en de toegangen tot het spoorweg station die dan ook den 16™ September 1869 is afge kondigd; 3» eenige staatsbladen die bij de verzameling worden gedeponeerd. Wordt gelezen het rapport en voorstel der vaste com missie voor het financiewezen, betrekkelijk haar onder zoek van de rekening der vereeniging van werklieden over 1868, strekkende om die rekening goed te keuren met eene ontvangst van 3934.79j, en eene uitgaaf van f 4012.13, en alzoo met een kwaad slot ad /'77.33.Jals mede dat kwaad slot, vermeerderd met de f 230 nog te betalen som over 1868 en 1869, te dekken door f 600 2j pet. werkelijke schuld te verkoopen, en verder om zich, als niet genoeg bekend met die vereeniging, te onthouden van een advies betrekkelijk de opheffing dier vereeniging. De voorstellen van burgemeester en wethouders 1» om de rekening goed te keuren als door de commissie is op gegeven, 2" om nog geene beslissing te nemen in zake de opheffing der vereeniging, maar over te gaan tot de benoeming van een hoofdcommissaris, en burgemeester en wethouders uit te noodigen met den nieuwen digni taris in overleg te treden, wat er behoort gedaan te wor den, en 3» den te benoemen hoofdcommissaris te machti- geu, om, tot dekking van bovenvermeld kwaad slot en tot betaling van de onvoldane schuldvorderingen, te zamen ruim 280, te verkoopen 600 nominale inschrij ving op het grootboek der 2j pet. nationaal werkelijke schuld ten name der vereeniging. Zij worden allen met algemeene stemmen aangenomen. Daarop wordt de heer Verhagen met 6 steramen tot hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden be noemd, die zich bereid verklaart die benoeming te aan vaarden, zijnde 2 stemmen op den heer Nortier, en op de heeren Knokke van der Meulen en Pompe van Meerder voort ieder een stem uitgebracht. Bij die benoeming fungeerden de heeren Pompe van Meerdervoort en Nortier als stemopnemers. In behandeling wordt genomen de gemeente rekening over 1868. Na voorlezing van het rapport der financieele commissie waarin op sommige posten inlichting word; verzocht en die door burgemeester en wethouders zijn verstrekt bij een belangrijk rapport, wordt de rekening met algemeene stemmen (burgemeester en wethouders onthielden zich van medestemmen) goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 79,367.31 V, in uitgaaf op ƒ77,793.59j, en alzoo met een goed slot van f 1573.72. De voorzitter doet voorlezing van het ingezonden verslag van de commissie tot regeling der openbare vee markten alhier, houdende tevens verzoek om het crediet ook nog voor 1870 te verstrekken. Op voorstel van bur - gemeester en wethouders is besloten: a het verzoek om crediet aan te houden tot bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1870. h aangezien bij de begrooting voor 1869 in principe is aangenomen het verleenen eener gratificatie aan den marktmeester, bij invoer van de veemarkten, dien amb tenaar over dit jaar zoodanige gratificatie te geven en wel tot een bedrag van f 25, zoo voor den dienst bij de veemarkten als tot vergoeding voor het gebruik van de reep. c. burgemeester en wethouders te machtigen, die gra tificatie te voldoen uit den post der begrooting voor 1869 hoofdstuk VIII afdeeling IV art. 9, premiën voor aan de markt gebracht vee. Het verzoek van de heeren J. A. A. Fransen van de Putte en J. J. Ochtman, directeuren der Goesche garan- cinefabriek om rectificatie van het raadsbesluit tot afstand van grond, wordt zonder hoofdelijk stemming ingewilligd. Achtereenvolgens worden benoemd:

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2