öuitmlcmö. BcctijMngm. Algemeen overzicht. Prijzen van effecten. deling zal toch in de eerstvolgende zitting plaats hebben, aangezien, zooals de heer van Uije Pieterse herinnerde, bij de verordening ook een tarief behoort, hetwelk door den koning moet worden goedgekeurd, zoodat ook die goedkeuring vóór Januari wordt vereischt. De verorde ning zal inmiddels bij de leden worden rondgezonden. Vervolgens wordt met algemeene stemmen aangeno men een ingekomen voorstel van de commissie van toe zicht over de bank van leening tot aflossing van kapitaal tot een bedrag van f 1000 op de nog overschietende som van f 12,000, en zulks tot vermindering van den rentelast. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen, onder bepaling dat tot die aflossing zonder nadere resumtie kan worden overgegaan. De voorzitter deelt mede dat bij burgemeester en wet houders een verzoek is ingekomen van Pieter de Kam, wiens vrouw onlangs is overleden, tot opneming zijner vier kinderen in het weeshuis. Hierop is door regenten van het gesticht afwijzend geadviseerd, op grond dat alleen weezen en verlaten kinderen in bet weeshuis mogen opgenomen worden. Bnrgemeester en wethouders adviseeren evenzeer tot afwijzing van het verzoek. De heer Schraver vraagt, ot vroeger van de genoemde bepaling niet is afgeweken door het opnemen der kin deren van Verhoeff? De voorzitter antwoordt dat die opneming heeft plaats gehad op grond vnn de bijzondere verdiensten van den heer Verhoeff ten aanzien van het gasthuis en ook omdat voor die opneming is betaald, hetgeen thans niet het geval is. De heer van Uije Pieterse merkt tevens op dat het toen eene abnormale zaak was. De bedoelde kinderen zijn opgenomen zonder medeweten van den raad. Later is daarop de aandacht van eenige raadsleden gevallen, hetgeen ten gevolge heeft gehad dat beleefdelijk onder de aandacht van regenten is gebracht, dat in het wees huis geen kinderen mochten worden opgenomen die nog vader of moeder hadden, en sinds dien tijd hebben regen ten zich ook van zoodanige opneming onthouden. Zonder hoofdelijke stemming wordt alsnu, in overeen stemming met het gedane voorstel, tot afwijzing van het verzoek besloten. Overeenkomstig een door den voorzitter gedaan voor- stelwordt met algemeene stemmen besloten tot wijziging van art. 35 van hot reglement van orde door verandering van de woorden betrekkelijke meerderheid in vol strekte meerderheid. Deze verandering betreft de benoeming van commissiën. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling es voorzitters dat hut in de vorige zitting genomen besluit tot uitgifte van grond in erfpacht door gedepu teerde staten is goedgekeurd. Naar aanleiding van het bericht in de dagbladen betreffende de eerstdaags te Utrecht te houden verga dering ter bespreking van het plan eener stoomvaart tusschen Nederland en Amerika, vraagt de voorzitter of de raad het nuttig en noodig acht dat op die ver gadering, waarheen zich onderscheidene personen begeven zullen, de gemeente Vlissingen offlcieel worde vertegenwoordigd. De heer van der Os geeft als zijn gevoelen te kennen, dat, aangezien de burgemeester voorzitter i3 van bet te Vlissingen bestaande comité, het meer eigenaardig, zou zijn indien deze de vergadering niet als burgemeester maar als voorzitter van het comité bijwoonde. De heer Pot daarentegen wenscht dat de gemeente Vlissingen direct en officieel worde vertegenwoordigd. De voorzitter zou dan bij het bezoeken der bijeenkomst meer zelfstandig kunnen handelen, hetgeen van te meer gewicht is omdat ook voorstellen zullen worden gedaan waaraan thans nog geen openbaarheid is gegeven De heer Callenfels meent dat de heer Janssen uitnoo- digingcn heeft rondgezonden, zoodat zij die dergelijke uitnoodiging niet ontvangen hebben ook niet op die vergadering zullen toegelaten worden. De voorzitter zegt, ter inlichting van den vorigen spreker, dat geene uitnoodigingen gedaan zijn, maar kaarten worden toegezonden aan hen die hun voornemen tot het bijwonen der vergadering hebben te kennen gegeven. Overigens gelooft de voorzitter niet dat het t ze fde ia 0f jcman(j vergadering bezoekt als voor zitter van het comité dan wel als vertegenwoordiger er gemeente. Het is nog onzeker of hij als voorzitter van het comité naar Utrecht gaan zal; iets anders zou het echter zijn als hij derwaarts gezonden werd. Volgens den heer .van Uije Pieterse is het in de ver gadering te Utrecht nog de tijd niet om de gemeente Vlissingen te vertegenwoordigen. Daar geldt het meer uitsluitend eene zaak der industrieelen, maar niet der gemeenten. Eerst dan als tot eene stoomvaart op Ame- a, van waar dan ook, besloten is en de medewerking Semeenten wordt ingeroepen, is het tijdstip daar om de gemeente Vlissingen te doen vertegenwoordigen. Bezat Vlissingen geldelijke krachten tot het nemen van aandeelen in eene op te richten vennootschap, dan ware het nog iets anders, maar op dit oogenblik is de ge meente daartoe nog niet in staat. Hoezeer het plan alle sympathie en ondersteuning waard achtende, is spreker er tegen om de gemeente nu reeds te doen vertegen woordigen. De heer van der Os verklaart dat hij geheel met den heer van Uije Pieterse instemt. De heer Pot gelooft dat er aan geen geldelijke offers van Vlissingen gedacht wordt, daar het eene geheel nationale zaak is. Het zal in die vergadering alleen de vraag zijn, ot Vlissingen bereid is datgene te doen wat tot bevordering der verwezenlijking van het grootsche plan strekken kan. Hij blijft alzoo wenschen dat de gemeente officieel worde vertegenwoordigd. De heer van Uije Pieterse merkt nog op dat degeen die de gemeente vertegenwoordigen zou niets zou kun nen toezeggen zonder lastbrief. Vlissingen zal bovendien op die vergadering reeds vertegenwoordigd zijn door de kamer van koophandel, die zyns inziens wel in staat is van de goede gezindheid van Vlissingen te doen blijken. De gemeente zelve behoort echter onzjdig te blijven totdat eene vennootschap tot stand is gebracht. Ook mag men, hoezeer tot medewerking bereid, niet uit het oog verliezen dat, komt de zaak tot staud, dit niet ge schiedt om Vlissingen te bevoordeelen, maar ter bevoor deeling van het algemeen. De voorzitter kan met de zienswijze van den heer van Uije Pieterse niet instemmen. Hij gelooft niet dat er nu reeds sprake van eene vennootschap zal zijti, maar de vergadering te Utrecht meer eene voorloopige bespreking ten doel heeft, en hoezeereen afgevaardigde der gemeente natuurlijk geen bepaalde toezeggingen zou kunnen doen, zou zijne tegenwoordigheid als zoodanig toch meer gewicht hebben. Alsnu wordt de beslissing der vraag aan eene stem ming onderworpen, waarbij met 9 tegen 4 stemmen be sloten wordt dat de gemeente zich op meergenoemde vergadering niet officieel zal doen vertegenwoordigen. Vóór stemden de heeren Laernoes, Pot, van der Hijden en Schraver. De zitting wordt gesloten. Keizer Napoleon heeft gisteren de wedrennen te Long- champ bijgewoond en daarbij gewandeld. Men kan hem dus voor het oogenblik als geheel hersteld beschouwen. Naar aanleiding der bij de opening van de Badensche vertegenwoordiging uitgesproken troonrede bevat Le Peuple, het meer bijzonder orgaan des keizers, een vrij dreigend betoog, waarbij de schrijver tot de conclusie komt dat, zoo men al in Baden het tractaat van Praag mocht vergeten, men zich dit wel te Berlijn herinneren zal. Sommige dagbladen zien in de min of meer oorlog zuchtige taal, waardoor dit orgaan zich in de laatste da gen weder onder de officieuse regeeringsdagbladen onder scheidt, slechts eene poging om de aandacht der Fran- sche natie van de binnenlandsche aangelegenheden af te trekken. Tot dusverre leverden echter deze pogingen geen gunstig resultaat op. Slechts de beurs die corde sensible van den maat- schappelijken toestand .heeft eenigszins den invloed ondervonden van eene ontboezeming in Le Penple, om trent de benoeming van den generaal Fleury tot ambas sadeur van Frankrijk te St.-Petersburg. Deze maatregel was, volgens Le Peuple, een waarborg voor het behoud des vredes, „van dien vrede namelijk, welke verwikkelin gen voorkomt door kracht ter bestrijding biervan te too- nen." De beurs te Parijs is meer ingenomen met den vrede zonder dergelijk krachtsbetoon, den vrede sans phrases. Het voorstel van den heer de Keratry, lid van het Fransch wetgevend lichaam, aan zijne ambtgenooten om op 26 October bijeen te komen, gelijk de constitutie zulks voorschrijft, begint hier en daar voorstanders te vinden. Overigens is in het departement de la Seine een adres aan de aldaar verkozen leden van het wetgevend lichaam in omloop, waarbij de wensch wordt uitgedrukt dat die afgevaardigden, „verkozen om door allen de nationale souvereiniteit te doen eerbiedigen, zich op den 26™ Oc tober het hun toevertrouwd mandaat waardig zullen betoonen." De Italiaansehe vertegenwoordiger bij het Fransche hof, Nigra, heeft Parijs verlaten, terwijl hij volgens som mige dagbladen zou hebben te kennen gegeven dat een ander zijne betrekking zou komen bekleeden. De geruchten omtrent de vervanging van den heer Nigra door een ander diplomaat zijn echter niet nieuw. Ook dit maal hebben zij dus bevestiging noodig. Intnsschen is de vroegere minister Ratazzi te Parijs aangekomen in wien sommigen den opvolger van den heer Nigra voorspellen- Volgens eene andere lezing zou er sprake zijn te Flo rence van een kabinet Ratazzi, om daardoor de algemeene ontevredenheid te bezweren, welke thans onder de Ita liaansehe bevolking zou heerschen en waardoor zelfs de populariteit van koning Victor Emmanuel in den laat- sten tijd sterk verminderd zou wezen. Wat hiervan zijn moge, zeker is het dat de positie van het tegenwoordig coalitie-ministerie meer en meer onhoudbaar blijkt te worden. Na de ongeregeldheden te Tarragona hebben thans on lusten van veel ernstiger aard te Barcelona plaats gehad. De aanleiding daartoe is het protest geweest der kom mandanten van eenige bataljons vrijwilligers tegen de bevolen ontwapeuing der vrij williger-korpsen te Tarra gona. Dit protest toch werd door de regeering beantwoord met het bevel tot ontwapening dier bataljons te Barce lona, waartegen deze zich gewapend verzetten. Barrikaden werden opgeworpen, sommige belangrijke strategische punten werden door de vrijwilligers bezet en nn ontstond er een bloedig gevecht in de straten, hetwelk eergisteren avond van tien uur tot des morgens half drie geduurd heeft. De militaire macht had toen de opstandelingen overal teruggedreven en een groot aantal gevangenen gemaakt. Dergelijke betreurenswaardige feiten zijn zoovele bewijzen voor de noodzakelijkheid dat de defini tieve samenstelling van het gouvernement niet langer kan worden uitgesteld. Het officieus orgaan van den grootvizier te Constanti- nopel trekt steeds heftig te velde tegen den onderkoning van Egypte en betoogt dat, indien Ismaïl-pacha langer weigeren mocht om op de gestelde voorwaarden zich aan zijn suzerein te onderwerpen, de Turksehe regeering in de eerste plaats al de voorrechten zal intrekken, hem bij den firman van 1841 toegekend. Helpt dit niet, dan zal de sultan waarschijnlijk zijn vasal afzetten en Fazyl Mustapha in zijne plaats tot onderkoning aanstellen. Indien echter geeu der groote Europcesche mogendheden Turkije aanzet tot een dergelijke vredebreuk, zullen al deze bedreigingen wel niet verwezenlijkt worden. Laatste berichten. Tengevolge van het dempen der onlusten te Barce lona hebben ook eenige op andere plaatsen in verzet gekomen vrijwilligerkorpsen de wapenen nedergelegd, terwijl eenige arrestatiën zijn gedaan. Madrid zelf is blijkens heden avond ontvangen telegram feitelijk in staat van beleg. Verschillende clubs zijn gesloten, en zonder verlof der autoriteiten mogen geene vergade ringen of meetings worden gehouden. Den 3«> September is van Batavia met bestemming naar Nederland vertrokken, het barkschip Burgemeester van Middelburg, gezagv. Ph. Hoek. Rotterdam, 25 September. Ter markt van heden wa ren aangevoeld 700 runderen, 132 vette of gras-, en 23 nuchtere kalveren, 324 schapen, 369 varkens en 237 big gen. Runderen le qual. 65, 2» qual. 50 cent, kalveren le qual. 80, 2e qual. 60 cent en schapen 60 cent per kilogram. Vlissingen 28 September. Boter 1.35 a f 1.40 per kilogram. Amsterdam 28 September 1869. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2 j pet. 531 *dito dito dito 3 61 {-$■ *dito dito dito 4 84 j *Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. 71 j België. 'Certificaten bij Kothschild 2j 58 j Rusland. 'Obligatiën 1798/1816 5 94 'Certific. adm. Hamburg 5 „70 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75 i *dito f 1000 1864 5 92 1 *dito f 1000 1866 92 Loten 1866 5 223 *Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 803 *Oertific. dito4 */nacript. Stieglitz Co. 2<A 4« L. 4 *0bligatiën 1867 4 651 'dito 1869 4 65j *Certificaten6 'Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2261 'Oblig. dito 4 - 'dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 „83

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3