MIDDELBURGSCHE COURANT N* 180. 1869 Woensdag 29 September. Middelburg 28 September. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Koloniën. Rechtzaken. Gemengde berichten. Hoofdstuk VI (marine) der staatsbegrooting voor 1870 is uitgetrokken tot een bedrag van 8,683,518.96 of ƒ728,656.06 minder dan voor 1869. Da voornaamste vermindering is op het materieel verkregen. Het voornemen bestaat om van h.. k- vermogen van particuliere inrichtingen gebruik te maken. In het najaar van 1870 zullen weder 2 moni tors in aanbouw komen. De productie van 's rijks werf te Amsterdam is jaarlijks schroefstoomschip le klasse en 2 monitors of wel 2) monitor. In 1872 zullen 9 mo nitors beschikbaar zijn. In de behoefte aan drijvend materieel voor de kustdefensie zal op dezelfde wijze het loopende jaar worden voorzien. Bij de regeering bestaat het voornemen om de sterkte der zeemacht in Oost Indië reeds in 1870 te beperken, waardoor eene niet onbelangrijke bezuiniging, zoowel voor de staatsbegrooting als die van Indië zal voort vloeien. Bij de opening van het kanaal van Suez vordert Ne- derland's eer dat zijne vlag aldaar vertegenwoordigd zij. Voor het korps officieren van gezondheid bij de zee macht is eene reorganisatie ontworpen, waardoor de schatkist eeuige betrekkelijk geringe offers zal moeten brengen. Hoofdstuk VII A (nationale schuld), ƒ28,285,645.49 of ƒ212.008 meer dan voor 1869. Voor interessen is ƒ280 508 meer uitgetrokken, hoofdzakelijk wegens zes maanden renten der elf millioen uit te geven schatkist biljetten. Voor amortisatie is circa ƒ70.000 meer ge vraagd. Hoofdstuk VII B (financiën), 15,384,066 of 399,331 meer dan voor 1869. Door de overbrenging van de telegrafie bij de afdce- ling posterijen is ook het eindcijfer dezer begrooting verhoogd, waaruit evenwel in 't vervolg besparing zal voortvloeien. In afwachting van den uitslag dezer orga nisatie zal de uitbreiding van het telegraafnet eenigszins gematigd worden, ƒ80,000 is uitgetrokken vooreen nieuw telegraafkantoor te Amsterdam. Voor de postadmini stratie is 89,020 meer aangevraagd. Hoofdstuk VII C (hervormde en andere eerediensten, behalve de roomsch catholieke) ƒ1.758.117, zijnde ƒ311 minder dan voor 1869. Met de vereenvoudiging der werkzaamheden is men weder gevorderd. Het koninklijk besluit van 29 April 1869, n», 12, be treffende het dusgenaamde augmentum, dat ad 15 in de drie Zeeuwsche klassen van Middelburg, Zierikzee en Goes aan gehuwde predikanten en weduwnaars werd uitbetaald, is ingetrokken. Het scheen verkieslijk met erkenning van de eeuwenoude en bij de grondwet ge- waarboigde aanspraak der belanghebbenden deze toe lagen dooi eene algemeene traktementsverbooging te vervangen en daarin ook celibatairen te doen deelen. Aan de benoemingen van predikanten voor Indië zal een meer kerkelijk karakter gegeven worden. De or ganisatie van het Israëlietisch kerkgenootschap kon nog niet tot stand gebracht worden door voortdurend verschil van meening. Subsidiën voor kerken worden gaandeweg verminderd daar ook de kerk tot zelfonderhoud verplicht is. Hoofdstuk VIII (oorlog). 14.259.000of ƒ400.000lager dan voor 1869. Voor nieuwe achterlaadgeweren wordt nog niets ge vraagd, omdat nog verschillende stelsels beproefd worden- Na afloop zal bij een afzonderlijk ontwerp daarin voor zien worden. In het volgend jaar zal geene vereeniging van troepen in het kamp te Milligen plaats hebben. Met het wijzigen van de getrokken geweren in Snider's achterladers wordt te Delft voortgegaan. Wij zijn reeds in het bezit van 78,500 dergelijke geweren. De vier forten te Utrecht zullen in 1870 gereed zijn, Ter voorziening in de behoefte aan officieren zullen in 1870 aan de academie te Breda jongelingen wor den geplaatst, die in 1872 hunne verdere opleiding te Geertruidenberg zullen genieten. Op het materieel der artillerie is 85,050 bespaard. Met de aanschaffing var. zwaar geschut voor de kust- batterijen wordt voortgegaan, 130.000 is minder voor vestingwerken aangevraagd, omdat bij het uitzicht der indiening eener wet op het defensiewezen men zich jorloopig bepalen zal tot voortzetting der in aanbouw zijnde werken. Hoofdstuk IX (koloniën), 1,879,880 of 204,839.55 minder dan in 1869. De voornaamste vermeerderingen betreffen de wedde des gouverneurs van Curacao en subsidie aan die kolonie. Lager zijn uitgetrokken de kosten der landmacht in Jltï^JIfidië, de bijdrage aan de kolonie en het subsidie ^-"aatyj*"kust van Guinea. Hoofdstuk X (onvoorziene uitgaven), ƒ50,000, evenals in 1869. De middelen zijn geraamd op ƒ85,456,583. De tweede kamer zal reeds Woensdag in de sectiën een aanvang maken met het onderzoek der Indische begrooting. Ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal gerechtshof in Zeeland hebben de heeren m^ Jan Arend van Hoek, als officier van justitie, en Alphonsus Maria Bernardes Hanlo, als substituut- officier van justitie, beide bij de arrondissements-recht- bank te Goes, heden de eeden afgelegd zooals die voor de leden der rechterlijke macht bij de wet zijn voorge schreven. In plaats van den heer W. P. Tillaart, telegrafist te Amsterdam, is thans tot die betrekking te Goes benoemd de heer A. J. de Ridder, van Roosendaal. Uit Blokzijl schrijft men van 23 September aan de Nieuwe Rotterdamsche courant. „Met zekerheid kun nen wij thans melden, dat de concessie tot indijking van een gedeelte der Zuiderzee, vóór eenige jaren door wij len den heer B. P. G. van Diggelen verkregen, thans aan eenige Engelschen is verkocht, die met het werk der indijking met kracht denken te beginnen. Sedert een paar dagen is de Engelsche ingenieur John J. de Jongh bezig met opmetingen en grensscheidingen te maken. De voorloopige werkzaamheden zullen reeds dezen winter plaats hebben, terwijl men met het hoofdwerk in 't vol gende' voorjaar denkt te beginnen. Men rekent dat het werk ongeveer 2 millioen gulden zal moeten kosten en dat men p. m. 300 bunders land kan winnen. De bedij king zal naar een nieuw plan geschieden, waartoe boven genoemde ingenieur thans bezig is de vereisehte proe ven te nemen. Het water zal door twee machines van 100 paardenkrachten aan weerszijden onzer haven te plaatsen, uitgemalen worden. Zondag heeft de wedstrijd B plaats gehad, welke op het onlangs gehouden concours van het korps konink lijke scherpschutters van Rotterdam was uitgeschreven, maar toen tot nader order werd uitgesteld. De uitslag was aldus: le prijs. Een inktkoker met twee kandelaars, aangeboden door Z. M. den koning, behaald door den kapelmeester van het korps H. C. Westerbach. 2C prijs. Een feestbokaal met zilveren deksel en voet, aangebo den door den burgemeester, behaald door den fourier De Bij. 3e prijs. Een tafelmiddelstuk met zilveren voet, aangeboden door den burgemeester, behaald door den sergeant-majoor W. F. L. Haus. 4e prijs. Een boomgeweer met toebehooren, aangeboden door eenige officieren der afdeeling dienstdoende schutterij, behaald door den sergeant J. van Houten. 5« prijs. Een zilveren soeplepel, behaald door den scherpschutter Horn. - 6e prijs. Een zilveren saladelepel en vork in étui, behaald door den kapitein E. K. J. Verkouteren. 7« prijs. Een houten gesneden sigarenkistje, behaald door den scherp schutter Th. van Houten. De prijzen werden door den burgemeester aan de over winnaars uitgereikt. In de Staatscourant van Zaterdag 28 September is op genomen het koninklijk besluit van den 24« September 1869, tot uitvoering der wet van 28 Mei te voren (Staats blad n°. 97) regelende het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. ministerieele departementen. Op verzoek eervol ontslag verleend met 1 Januari 1870 aan den heer G. J. W. Brnyns, nit zijne betrekking van hoofdcommies bij het departement van binnenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem aan den staat bewezen. belastingen. Verplaatst de adjunct-controleurs der directe belastingen en van het kadaster D. H. Monten- berg van Assen naar Arnhem en J. H. Drielsma van Arnhem naar Assen. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. E. C. Lans uit zijne betrekking van com mies der posterijen 3e klasse, én als zoodanig benoemd de heer M. J. Woortman Spandaw, thans surnumerair der postorijen. Tot predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Cortgene is beroepen de heer A. H. de Hartogh, van Rotterdam. Zr. M'. transpoitschip met stoomvermogen Java, ondep bevel van den kapitein luitenant ter zee H. D. Slegt, is in den voormiddag van den 27e° dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, tot het volbrengen eener commissie naar Engeland. De officier van administratie der 3P klasse G. J. Guichard wordt met den 6«" October geplaatst op Zt M«. wachtschip te Hellevoetsluis. Aan de dagbladen per Oost-Indische mail hier aange bracht, loopende tot 13 Augustus, ontleenen wij het vol gende. Het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indie heeft in revisie uitspraak gedaan in de zaak van mevr. de wed. Saportas en hare medebeklaagde baboe Koetsier, en met vernietiging der tegen beiden gewezene vonnissen van den raad van justitie te Batavia, haar van de tegen haar ingebrachte beschuldigingen vrijgesproken. De beklaag den zijn onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Het Bataviaasch Handelsblad verneemt dat bet onder zoek der zaak van Bekassie ten einde spoedt, en dat binnen weinige dagen de toezending der stukken aan den resident van Batavia wordt te gemoet. gezien, waar na de verwijzing der zaak naar de rechtbank van om gang zal plaats hebben. Het is niet gebleken, dat reeds maatregelen genomen zijn tot vervolging van den land heer van Tamboen, den Chinees Bapa Bairah, wegens de hem toegeschrevene handelingen, die vermoed worden tot het uitbreken der onlusten te Bekassie te hebben medegewerkt. Hat blad hoopt echter, dat het gewestelijk en plaatselijk bestuur het belang begrijpen zal, dat indien werkelijk de bevolking van het land Tamboen over de misdragin gen en afpersingen van anderen heeft te klagen gehad, de schuldigen, hoe vermogend of aanzienlijk zij ook we zen mogen, hunne straf niet ontgaan. De woorden „scherpe terechtwijzing" in het gisteren ontvangen telegram omtrent de voortzetting vanl e be handeling der zaak van de Vletter voor den hoogen raad, kon ons slechts doen denken aan eene terechtwijzing des verdedigers door den voorzitter van dat rechtscollege. Het blijkt thans dat van „terechtwijzing" geen sprake kon zijn, daar de voorzitter tot den verdediger het woord niet heeft gericht, en onze berichtgever zich alzoo te dien opzichte heeft vergist. Wij kunnen overigens nog melden dat de uitspraak in deze zaak is bepaald op 13 October e. k. Uit Almelo wordt gemeld dat, nadat men reeds een paar dagen eenige gisting onder de fabriekarbeiders

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1